Homepage
Homepage Homepage
Home
SiteMap
Hrvatski

Contact:

Croatian Parliament

Trg sv. Marka 6

10 000 Zagreb

Phone.: +385 1 45 69 222,
e-mail: mediji@sabor.hr
         gradjani@sabor.hr

Members of the 7th Parliament
 
BILJANA BORZAN  
SDP


Biljana BorzanBorn on 29 November 1971 in Osijek. Graduated from the School of Medicine, University of Zagreb. Doctor of Medicine. Sports and Occupational Medicine Specialist.

Contact:

Health and Social Policy Committee
Phone: +385 1 45 69 453
Fax: +385 1 45 69 613
e-mail: odb.zdravstvo@sabor.hr

 
About MP  
Party affiliation:
Social Democratic Party of Croatia

Deputy club:
Deputy Club of the Social Democratic Party

Begin of parliamentary mandate:
22/12/2011

End of parliamentary mandate:
01/07/2014

Changes during parliamentary mandate:
- the MP's term of office was suspended on 1 July 2013; her substitute Hrvoje Nekić commenced performing MP duties on 5 July 2013
- the MP's term of office ceased on 1 July 2014
- the MP was appointed an Observer to the European Parliament for the term lasting from 16 March 2012 to 1 July 2013.

Elected from the list of the:
- Social Democratic Party of Croatia - Croatian People's Party - Liberal Democrats - Istrian Democratic Assembly - Croatian Party of Pensioners

Constituency:
4th

Previous parliamentary functions:
- member of the Elections, Appointments and Administration Committee
- chairperson of the Health and Social Policy Committee
- member of the Foreign Affairs Committee
- member of the Delegation to the Parliamentary Committee for stabilization and accession (Croatia - EU Joint Parliamentary Committee)
- member of the Interparliamentary Co-operation Committee

Previous mandates:
6th term

Croatian Parliament 2018 Legal notice
Impressum
Powered by iSite