Odbor za financije i državni proračun

Izvješće Odbora za financije i državni proračun o Konačnom prijedlogu zakona o elektroničnom novcu, drugo čitanje, P.Z.E. br. 288

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je na 51. sjednici, održanoj 29. lipnja 2018. godine, Konačni prijedlog zakona o elektroničnom novcu, drugo čitanje, P.Z.E. br. 288, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. lipnja 2018. godine.

Odbor je o predmetnom aktu raspravljao na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.

Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da  je novi Zakon o elektroničkom novcu izrađen radi usklađivanja s jednim dijelom Direktive o platnim uslugama na unutarnjem tržištu (Direktiva 2015/2366) budući da je ta Direktiva izmijenila Direktivu o osnivanju, obavljanju djelatnosti i bonitetnom nadzoru poslovanja institucija za elektronički novac (Direktivu 2009/110/EZ).

Novosti koje se uvode ovim Zakonom u odnosu na postojeće uređenje su postroženi  uvjeti za izdavanje odobrenja za izdavanje elektroničkog novca, dane su veće ovlasti nadzornom tijelu (Hrvatska narodna banka) kod prekograničnog izdavanja elektroničkog novca, institucije za elektronički novac pod izuzećem preimenovane su u male institucije za elektronički novac te su unaprijeđena pravila o zaštiti potrošača kao korisnika elektroničkog novca (povećana je razina sigurnosti te je uveden rok za odgovor na prigovor potrošača koji je 10 dana, a iznimno 35 dana).

Glavne razlike propisane Konačnim prijedlogom zakona u odnosu na Prijedlog zakona uključuju izvršenje nove podjele nadležnosti nadzornih tijela Hrvatske narodne banke i Financijskog inspektorata Ministarstva financija. Financijski inspektorat će nadzirati zastupnike institucija za elektronički novac osnovanih u drugim državama članicama koje posluju u Republike Hrvatske koristeći se pravom na poslovni nastan, kad njihovi zastupnici nisu ujedno i pružatelji platnih usluga. Hrvatska narodna banka će nadzirati licencirane izdavatelje elektroničkog novca, podružnice i distributere institucija za elektronički novac osnovanih u drugim državama članicama koje posluju u Republici Hrvatskoj koristeći se pravom na poslovni nastan te njihove zastupnike koji su ujedno i pružatelji platnih usluga.

Također je dodana odredba prema kojoj novčana sredstva primljena od imatelja elektroničkog novca u zamjenu za izdani elektronički novac te novčana sredstva primljena od korisnika platnih usluga za platne usluge koje nisu povezane s izdavanjem elektroničkog novca koja su deponirana na računu kreditne institucije ne ulaze u imovinu, odnosno stečajnu ili likvidacijsku masu te kreditne institucije, a radi zaštite tih sredstava u slučaju stečaja odnosno likvidacije kreditne institucije. Među ostalim ugrađeni su prijedlozi Odbora za zakonodavstvo Hrvatskoga sabora na Prijedlog zakona kao i prihvaćeni prijedlozi nadležnih tijela na Konačni prijedlog zakona te su izvršene određene dorade radi bolje jasnoće norme i usklađenja izričaja s Konačnim prijedlogom zakona o platnom prometu.

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je  jednoglasno predložiti Hrvatskome saboru donošenje

Zakona o elektroničkom novcu

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je zastupnica Grozdana Perić, dipl. oec., predsjednica Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA
Grozdana Perić, dipl. oec.