Odbor za financije i državni proračun

Izvješće Odbora za financije i državni proračun o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o potrošačkom kreditiranju, prvo čitanje, P.Z. br. 166

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je na 32. sjednici, održanoj 15. studenoga 2017. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o potrošačkom kreditiranju, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Goran Aleksić, zastupnik u Hrvatskom saboru, aktom od 12. srpnja 2017. godine.

Odbor je o predmetnom Prijedlogu zakona raspravljao na temelju članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.

Odbor je raspolagao i mišljenjem Vlade Republike Hrvatske, KLASA: 022-03/17-12/58, URBROJ: 50301-25/14-17-6, od 14. rujna 2017. godine, u kojem Vlada Republike Hrvatske predlaže Hrvatskom saboru da ne prihvati predmetni Prijedlog zakona.
  
Uvodno je predlagatelj istaknuo da je ovaj Zakon potreban jer su banke do 31. prosinca 2012. godine ugovarale način promjene kamatne stope odlukom banke te da postoje presude da je takav način promjene kamatne stope nezakonit. Izmjenama i dopunama Zakona o potrošačkom kreditiranju krajem 2013. godine određeno je da banke moraju u svim postojećim kreditima u kojima parametri nisu ugovoreni, parametre definirati, uskladiti i dogovoriti sa svojim dužnicima te je predlagatelj naglasio da ih banke nisu usklađivale, nego samo definirale, kao i da dandanas primjenjuju nezakonite, i to povećane kamatne stope.

Predlagatelj je istaknuo i određene presude kao i da je ovu materiju, odnosno metodologiju određivanja promjenjive kamatne stope potrebno regulirati, jer sudovi to ne reguliraju. Osvrnuo se i na mišljenje Vlade Republike Hrvatske te je predložio da se između dva čitanja usuglasi s Vladom sve ono što je neprihvatljivo, a referirajući se na retroaktivnost istaknuo je da prihvaća primjenu zakona od dana stupanja na snagu. Govoreći o ugovornim odredbama, naglasio je da one moraju biti odredive, budući da kamatna stopa koja se mijenja odlukom banke nije odrediva.

Predlagatelj je također istaknuo kako predlaže Odboru da prihvati prijedlog Zakona uz uvjet da se obveže na suradnju s Vladom Republike Hrvatske radi usuglašavanja teksta Zakona, navodeći također da nije obvezan učiniti procjenu učinaka propisa, niti se savjetovati s Europskom središnjom bankom, kako je navedeno u mišljenju Vlade.

Predstavnik Vlade Republike Hrvatske istaknuo je da se Vlada Republike Hrvatske očitovala u svom mišljenju i u šest točaka obrazložila primjedbe zbog kojih smatra da je ovakav Prijedlog zakona neprihvatljiv te da Vlada Republike Hrvatske, odnosno Ministarstvo financija izražava spremnost na razgovor s predlagateljem radi korekcije spornih točaka.

U raspravi na Odboru naglašeno je da su kamatne stope kod kreditiranja potrošača određene na temelju Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o potrošačkom kreditiranju iz 2013. godine kojim je određeno da ih banke definiraju te su one, definirajući promjenjivi parametar i fiksnu maržu, postupile u skladu sa zakonom. Kako je rečeno, zbog brzine predlaganja zakona, greškom je u prekršajnim odredbama ostalo navedeno da ih banke trebaju ugovoriti, a ne definirati, s čime se predlagatelj nije složio. S tim u vezi, član Odbora iznio je informaciju o priopćenju Ministarstva financija iz siječnja i Hrvatske narodne banke iz ožujka 2014. godine, kao i presudama određenih sudova protiv banaka da su banke ispravno postupile.

Nadalje, istaknuto je kako ne postoje nikakvi opravdani razlozi za retroaktivnu primjenu zakona, što je zabranjeno i Ustavom, kao i da bi se ovakvim izmjenama kršila trodioba vlasti te da se potiče pravna nesigurnost, budući da se predloženim Zakonom zadire i u druge zakone (Zakon o obveznim odnosima i Ovršni zakon). Među ostalim, predlagatelj se osvrnuo na spomenuto priopćenje Ministarstva financija, za koje je istaknuo da je kasnije pobijeno, kao i da ne postoji ovakva praksa banaka u zapadnoeuropskim zemljama, pozvavši da se odredi da se parametri za određivanje kamatne stope utvrđuju na temelju uvjeta kreditiranja u trenutku ugovaranja kredita, navodeći da je taj trenutak jedini tržišno relevantan u ugovoru. 

Nakon rasprave, Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora većinom glasova (1 glas „ZA“ i 6 glasova „PROTIV“) nije podržao

Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o potrošačkom kreditiranju.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je zastupnica Grozdana Perić, dipl. oec., predsjednica Odbora.

 
PREDSJEDNICA  ODBORA
 Grozdana Perić, dipl. oec.