Odbor za financije i državni proračun

Izvješće Odbora za financije i državni proračun o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Ugovora o stabilnosti, koordinaciji i upravljanju u ekonomskoj i monetarnoj uniji između Kraljevine Belgije, Republike Bugarske, Kraljevine Danske, Savezne Republike Njemačke, Republike Estonije, Irske, Helenske Republike, Kraljevine Španjolske, Francuske Republike, Talijanske Republike, Republike Cipra, Republike Latvije, Republike Litve, Velikog Vojvodstva Luksemburga, Mađarske, Malte, Kraljevine Nizozemske, Republike Austrije, Republike Poljske, Portugalske Republike, Rumunjske, Republike Slovenije, Slovačke Republike, Republike Finske i Kraljevine Švedske, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 261

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je, na 36. sjednici održanoj 17. siječnja 2018. godine, Prijedlog zakona o potvrđivanju Ugovora o stabilnosti, koordinaciji i upravljanju u ekonomskoj i monetarnoj uniji između Kraljevine Belgije, Republike Bugarske, Kraljevine Danske, Savezne Republike Njemačke, Republike Estonije, Irske, Helenske Republike, Kraljevine Španjolske, Francuske Republike, Talijanske Republike, Republike Cipra, Republike Latvije, Republike Litve, Velikog Vojvodstva Luksemburga, Mađarske, Malte, Kraljevine Nizozemske, Republike Austrije, Republike Poljske, Portugalske Republike, Rumunjske, Republike Slovenije, Slovačke Republike, Republike Finske i Kraljevine Švedske, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 261, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. prosinca 2017. godine.

Odbor je o predmetnom aktu raspravljao na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.

Uvodno je predstavnik Ministarstva financija istaknuo da je Ugovor o stabilnosti, koordinaciji i upravljanju u ekonomskoj i monetarnoj uniji potpisan u Bruxellesu 2. ožujka 2012. godine, a na snagu je stupio 1. siječnja 2013. godine. Ugovor se primjenjuje od dana stupanja na snagu među ugovornim strankama čija valuta je euro i koje su ga ratificirale. Primjenjuje se i na druge ugovorne stranke čija valuta je euro od prvog dana mjeseca koji slijedi nakon polaganja njihovih pojedinačnih isprava o ratifikaciji kod depozitara (odnosno Glavnog Tajništva Vijeća). Glava V. se primjenjuje na sve ugovorne stranke (odnosno i na one čija valuta nije euro) od dana stupanja na snagu Ugovora.

Ovim Ugovorom države članice Europske unije suglasne su ojačati ekonomsku i monetarnu uniju usvajanjem dodatnih pravila koja se odnose na jačanje proračunske discipline. Ugovorom se propisuje poboljšanje u koordinaciji ekonomskih politika na razini svih država članica uz poseban naglasak na upravljanje u europodručju, potičući time postizanje ciljeva vezanih uz održivi rast, zaposlenost, konkurentnost i društvenu koheziju. Primjenjuje se na države članice Europske unije unutar i izvan europodručja koje su ga ratificirale.

Države članice Europske unije koje se nalaze izvan europodručja imaju pravo izuzeća od primjene pojedinih poglavlja Ugovora. Navedeno se posebno odnosi na obveze koje proistječu iz glave III. (fiskalni ugovor) te glave IV. (koordinacija ekonomskih politika i konvergencija).

S obzirom na to da je izvan europodručja, Republika Hrvatska pristupa Ugovoru o stabilnosti, koordinaciji i upravljanju u ekonomskoj i monetarnoj uniji, koristeći pritom pravo izuzeća i to za glavu III. i IV. Stoga, Republika Hrvatska preuzima obveze koje proistječu iz glave V., a koje se odnose na sudjelovanje na sastancima na vrhu država europodručja, koji će se održavati najmanje dva puta godišnje i na kojima će se raspravljati o konkurentnosti država članica, izmjenama i novim pravilima koja će primjenjivati na europodručje u budućnosti, kao i specifičnim pitanjima koja se odnose na provedbu Ugovora o stabilnosti, koordinaciji i upravljanju.

Donošenjem i stupanjem na snagu Zakona o potvrđivanju Ugovora o stabilnosti, koordinaciji i upravljanju u ekonomskoj i monetarnoj uniji ispunjavaju se uvjeti za pristupanje Republike Hrvatske ovome Ugovoru.

Ustavna osnova za donošenje Zakona o potvrđivanju Ugovora o stabilnosti, koordinaciji i upravljanju u ekonomskoj i monetarnoj uniji između Kraljevine Belgije, Republike Bugarske, Kraljevine Danske, Savezne Republike Njemačke, Republike Estonije, Irske, Helenske Republike, Kraljevine Španjolske, Francuske Republike, Talijanske Republike, Republike Cipra, Republike Latvije, Republike Litve, Velikog Vojvodstva Luksemburga, Mađarske, Malte, Kraljevine Nizozemske, Republike Austrije, Republike Poljske, Portugalske Republike, Rumunjske, Republike Slovenije, Slovačke Republike, Republike Finske i Kraljevine Švedske sadržana je u odredbi članka 140. stavka 1. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 85/10 – pročišćeni tekst i 5/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).

Za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati dodatna financijska sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.

Nakon rasprave, Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je većinom glasova (6 glasova „ZA“, 1 glas „SUZDRŽAN“) predložiti Hrvatskom saboru donošenje

Zakona o potvrđivanju Ugovora o stabilnosti, koordinaciji i upravljanju u ekonomskoj i monetarnoj uniji između Kraljevine Belgije, Republike Bugarske, Kraljevine Danske, Savezne Republike Njemačke, Republike Estonije, Irske, Helenske Republike, Kraljevine Španjolske, Francuske Republike, Talijanske Republike, Republike Cipra, Republike Latvije, Republike Litve, Velikog Vojvodstva Luksemburga, Mađarske, Malte, Kraljevine Nizozemske, Republike Austrije, Republike Poljske, Portugalske Republike, Rumunjske, Republike Slovenije, Slovačke Republike, Republike Finske i Kraljevine Švedske

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je zastupnica Grozdana Perić, dipl. oec., predsjednica Odbora.

 PREDSJEDNICA  ODBORA
    Grozdana Perić, dipl. oec.