Odbor za financije i državni proračun

Izvješće Odbora za financije i državni proračun o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osiguranju depozita, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 174

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je, na 17. sjednici održanoj 15. listopada 2008. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osiguranju depozita, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 30. rujna 2008. godine.

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravljao je, na temelju članka 65. Poslovnika Hrvatskoga sabora, o predmetnom Zakonu kao matično radno tijelo.

Uvodno je predstavnik Vlade Republike Hrvatske istaknuo da je osnovni razlog za predlaganje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osiguranju depozita potpuno usklađivanje s pravnom stečevinom Europske unije, odnosno usklađivanje s odredbama Direktive 94/19/EC Europskog parlamenta i Vijeća od 30.svibnja 1994. godine o programima osiguranja depozita. Vlada Republike Hrvatske uputila je u saborsku proceduru amandmane na Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osiguranju depozita kojima predlaže: da se iznos osiguranih depozita građana sa sadašnjih 100 tisuća kuna poveća na 400 tisuća kuna (stupa na snagu objavom ovoga Zakona u Narodnim novinama), a od 1.siječnja 2010. godine osigurani depozit u navedenom iznosu obuhvatio bi i depozite svih fizičkih osoba i malih poduzetnika; da se smanji troškovno opterećenje banaka zbog povećanja osnovice za obračun premije za osiguranje depozita sa 0,5% na 0,4% godišnje; te da se omogući Vladi Republike Hrvatske da u slučaju određenih poremećaja na tržištu, visinu osiguranih depozita poveća svojom uredbom. Osim toga amandmanom su izmjenjeni i rokovi stupanja na snagu pojedinih odredbi ovoga Zakona na način da odredbe ovoga Zakona koje predstavljaju usklađivanje s pravnom stečevinom Europske unije stupe na snagu 1. siječnja 2009. godine, jer su vezane uz Zakon o kreditnim institucijama koji stupa na snagu 1. siječnja 2009. godine, dok bi odredbe članaka koji uređuju osiguranje depozita u podružnicama kreditnih institucija iz država članica Europske unije i trećih zemalja stupile na snagu danom pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji.

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora jednoglasno je podržao prijedlog Vlade Republike Hrvatske da se ovaj Zakon donese po hitnom postupku, sukladno članku 161. Poslovnika Hrvatskoga sabora, budući se njegovim donošenjem nastavlja daljnje usklađivanje hrvatskog zakonodavstva sa zakonodavstvom Europske unije.

U raspravi na Odboru istaknuto je da je bankarski sustav u Republici Hrvatskoj stabilan iz razloga što su banke visoko dokapitalizirane i izuzetno likvidne, tako da ne postoji nikakav ekonomski rizik poslovanja banaka koji bi nastao kao posljedica globalne financijske krize. Međutim, istaknuto je da posebnu pažnju treba voditi da se ne dovede u pitanje teško stečeno povjerenje građana u sigurnost bankarskog sustava. Posebno treba voditi računa da mediji svojim senzacijonalističkim istupima ne naprave „krivi potez“ koji bi mogao izazvati neopravdane sumnje u stabilnost bankarskog sustava u Republici Hrvatskoj.

U raspravi na Odboru u cijelosti su podržani predloženi amandmani Vlade Republike Hrvatske na predmetni Zakon, posebno glede povećanja osiguranog iznosa depozita građana sa 100 tisuća na 400 tisuća kuna, kao i smanjenja troškova opterećenja banaka uslijed povećanja osnovice za obračun premije za osiguranje depozita. Navedene izmjene počele bi se primjenjivati danom objave ovoga Zakona u Narodnim novinama. Naime, predloženim povećanjem iznosa osigurane štednje građana bit će obuhvaćeno 90% depozita građana, dok je sadašnjim iznosom osiguranih depozita od 100 tisuća kuna obuhvaćeno 54,6% depozita građana. Na taj način se iznos osiguranog depozita građana ujednačava sa onima koje su, u ovim uvjetima krize financijskih tržišta, donijele i države članice Europske unije na prošlotjednom sastanku u Luksemburgu u rasponu od minimalno 50 tisuća eura do maksimalno 100 tiuća eura. Pohvaljen je koordiniran rad Vlade Republike Hrvatske i Hrvatske narodne banke, te usklađene aktivnosti fiskalne i monetarne politike na stvaranju uvjeta kojima se osigurava stabilnost bankarskog sustava u Republici Hrvatskoj, kao i spremnost države da promtno reagira na posljedice globalne financijske krize.

Nakon provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je, jednoglasno, predložiti Hrvatskom saboru donošenje

ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O OSIGURANJU DEPOZITA zajedno sa predloženim amandmanima Vlade Republike Hrvatske

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je zastupnik dr.sc. Goran Marić, predsjednik Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA

dr.sc. Goran Marić