Odbor za financije i državni proračun

Izvješće Odbora za financije i državni proračun o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o kreditnim institucijama, prvo čitanje, P.Z. br. 391

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je na 56. sjednici održanoj 23. rujna 2022.  godine o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o kreditnim institucijama, prvo čitanje, P.Z. br. 391, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. rujna 2022.  godine.

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora, na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao je o predmetnom zakonu kao matično radno tijelo.

U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja naveo je da se izradi Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o kreditnim institucijama  pristupilo prvenstveno  radi prilagodbe Zakona o kreditnim institucijama („Narodne novine“, br. 159/2013., 19/2015., 102/2015. 15/2018., 70/2019., 47/2020. i 146/2020., u daljnjem tekstu: važeći Zakon) uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj. Promjene u svezi uvođenja eura odnose se na prilagodbu određenih definicija u kojem se iznosi u kunama zamjenjuju iznosima u eurima, izmjene iznosa inicijalnog kapitala kreditnih institucija, iznosa relevantnog za odlučivanje o poslovanju s osobama u posebnom odnosu s kreditnom institucijom te iznosa novčanih kazni predviđenih za kršenje zakonskih odredbi. 

Temeljem Odluke (EU) 2020/1016 Europske središnje banke od 24. lipnja 2020. o uspostavi bliske suradnje između Europske središnje banke i Hrvatske narodne banke (ESB/2020/31) koja je stupila na snagu 27. srpnja 2020., od 1. listopada 2020. Europska središnja banka postala je nadležna za nadzor značajnih institucija u Republici Hrvatskoj, za zajedničke postupke za sve nadzirane subjekte i za nadgledanje nadzora manje značajnih institucija. Danom uvođenja eura prestaje bliska suradnja i započinje puno članstvo Hrvatske narodne banke u jedinstvenom nadzornom mehanizmu te se stoga važeći Zakon prilagođava na način da se izvan snage stavljaju odredbe kojima se uređuju procesi i postupanja u uvjetima bliske suradnje. 

Predloženim izmjenama usklađuje se izričaj sa Zakonom o sanaciji kreditnih institucija i investicijskih društava („Narodne novine“, br. 146/20.) kao npr. instrumenti sanacije, ovlast za sanaciju, sanacijska uprava. Nadalje,  proširen je katalog kaznenih djela koja se uzimaju obzir kod izdavanja prethodne suglasnosti dioničarima kreditne institucije, članovima uprave i članovima nadzornog odbora kreditne institucije pri čemu su u katalog kaznenih djela dodana kaznena djela težeg karaktera koja u bitnome utječu na procjenu primjerenosti spomenutih osoba. Također, precizirano je da je nadzorni odbor male i jednostavne kreditne institucije dužan osnovati odbor za rizike, odnosno da iznimno, kao i do sada može kombinirati odbor za rizike s revizijskim odborom. 

Radi dodatne jasnoće u postupanju precizirana je nadležnost guvernera Hrvatske narodne banke za slučaj donošenja rješenja o utvrđivanju dnevnih periodičnih penala i rješenja o izricanju ukupnog iznosa periodičnih penala, određeni su propisi zbog povreda kojih Hrvatska narodna banka može izreći periodične penale.

U raspravi na Odboru postavljeno je pitanje o podizanju iznosa na 50.000 eura za male primitke radnika kreditne institucije koji su određeni kao bruto varijabilni primici. Mali primici radnika kreditne institucije na godišnjoj osnovi ne smiju prelaziti 50.000 eura ili ne smiju činiti više od jedne trećine njegovih bruto primitaka na godišnjoj razini. Do sada je iskorištena opcija da je Republika Hrvatska prag odredila na 200.000 kuna. Odgovoreno je da se zbog ulaska Republike Hrvatske u eurozonu  iznosi direktno prenose iz Direktive.

Dalje je u raspravi napomenuto da je nadzorni odbor male i jednostavne kreditne institucije sada dužan osnovati odbor za rizike. Odgovoreno je da se snižavaju pragovi kod malih i jednostavnih kreditnih institucija. Za definiranje pojma mala i jednostavna kreditna institucija smanjen je prag za ukupnu vrijednost njezine imovine sa pet milijardi na jednu milijardu eura.

Nakon rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je većinom glasova (7 glasova „ZA“ i 3 glasa „SUZDRŽAN“) predložiti Hrvatskome saboru sljedeće 

ZAKLJUČKE

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona kreditnim institucijama.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja dostavit će se predlagatelju da ih razmotri prilikom utvrđivanja teksta Konačnog prijedloga zakona.   

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je zastupnica Grozdana Perić, dipl.oec., predsjednica Odbora.

PREDSJEDNICA  ODBORA
Grozdana Perić, dipl.oec.