Odbor za financije i državni proračun

Izvješće Odbora za financije i državni proračun s rasprave o Izvješću o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije za razdoblje od 1. srpnja do 31. prosinca 2007. godine

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je, na 5. sjednici održanoj 22. travnja 2008. godine, Izvješće o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije za razdoblje od 1.srpnja do 31. prosinca 2007. godine, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od  27. ožujka 2008. godine.

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora, na temelju svoje nadležnosti iz članka 65. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao je o predmetnom Izvješću kao matično radno tijelo.

Uvodno je predstavnica Vlade Republike Hrvatske istaknula, pored ostalog, da je ukupno do 31. prosinca 2007. godine od Europske komisije zatraženo sredstava u iznosu od 96,802 mil. eura, a doznačeno je 93,848 mil. eura. Razlika između zatraženih i doznačenih sredstava nastaje zbog interne procedure Europske komisije za odobravanja zahtjeva za koju je potrebno tri do četiri mjeseca prije uplate na račun Nacionalnog fonda. U izvještajnom razdoblju od 1. srpnja do 31. prosinca 2007. godine Europska komisija je na račun Nacionalnog fonda doznačila 34,425 mil. eura. Do kraja 2007. godine istekli su rokovi ugovaranja projekata za programe CARDS 2001, 2002, 2003 i 2004 te PHARE 2005 i Republika Hrvatska bilježi visok postotak izvršenja (ugovorenih sredstava) navedenih programa i to: CARDS 2001 (96,4%); CARDS 2002 (96,1%); CARDS 2003 (97,7%); CARDS 2004 (94,6%); PHARE 2005 (87,48%).

U raspravi na Odboru upozoreno je da, zbog određenih propusta u provedbi pojedinih projekata za koje je Republika Hrvatska dobila akreditaciju od EU , postoji bojazan da Republika Hrvatska ostane bez akreditacije, što bi izazvalo usporavanje realizacije tih projekata s mogućnošću i njihovog zaustavljanja. Predstavnica Vlade Republike Hrvatske izvijestila je članove Odbora da je EU imala određenih primjedbi, nakon dodjele akreditacije Republici Hrvatskoj za provođenje određenih programa, te je preventivno donijela određena mjerila, koje Republika Hrvatska treba ispuniti, kako bi se ispravili utvrđeni propusti u svezi provođenja natječajne procedure, nedostataka potrebne dokumentacije i dr.  Provođenjem utvrđenih mjerila EU je željela potaknuti Republiku Hrvatsku da što brže ojača i osposobi administraciju kako bi se ubuduće izbjegli uočeni propusti. Revizori EU prate rad naših državnih institucija i upozoravaju na propuste, međutim, u ovom trenutku u našem sustavu nisu zamijećene ozbiljne nepravilnosti, s namjerom prijevare, te stoga nije opravdana iznijeta bojazan u svezi pojedinih programa financiranih sredstvima EU.

Pored toga u raspravi je pohvaljeno predmetno Izvješće o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije u kojem je dat pregled doznačenih sredstava po programima i tijek izvršavanja odnosno broj potpisanih ugovora s rokovima ugovaranja i plaćanja. Pohvaljeno je i dopunsko izlaganje predstavnice Vlade Republike Hrvatske u kojem su iznijeti dopunski podaci s ciljem pojašnjenja kontrolne funkcije EU u provođenju projekata i programa za koje je Republika Hrvatska dobila akreditaciju.

Nakon provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora nije mogao zauzeti stajalište u svezi predmetnog Izvješća, sukladno članku 47. Poslovnika Hrvatskoga sabora, budući su 4 glasa bila „ZA“, 1 glas „PROTIV“ i 3 glasa „SUZDRŽANA“.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je zastupnik dr. sc. Goran Marić, predsjednik Odbora.

PREDSJEDNIK  ODBORA

dr. sc. Goran Marić