Odbor za gospodarstvo

Izvješće Odbora za gospodarstvo o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o tržištu plina, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 92

Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 8. sjednici održanoj 16. veljače 2017. godine, razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o tržištu plina, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 9. veljače 2017. godine. 

Odbor je na temelju svoje nadležnosti iz članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom Izvješću  raspravljao u svojstvu matičnoga  radnog tijela. 

U uvodnom izlaganju  predstavnik predlagatelja izvjestio je da se ovim zakonom uređuje novi model tržišta  plina i to na način da nakon provedenog javnog natječaja Vlada Republike Hrvatske na određeno vrijeme odredi opskrbljivača na veleprodajnom tržištu. Zakonom je također uvedena obveza Vlade Republike Hrvatske da osigura stabilnost opskrbe plinom kućanstava kao i da odredi maksimalnu cijenu plina za kupce  iz kategorije kućanstava. Također se ukida obveza proizvođača plina da cjelokupnu proizvedenu količinu prirodnog plina prvenstveno ponudi opskrbljivačima na teritoriju Republike Hrvatske.
U raspravi koja je uslijedila postavljeno je pitanje zašto su smanjeni kapaciteti skladišta plina sa 70% na 60%, da li će maksimalna cijena za distributere, a koju će određivati Vlada Republike Hrvatske biti tržišna ili će se određivat po nekim drugim kriterijima a izneseno je i  stajalište da se hitni postupak prilikom donošenja ovog Zakona primjenjuje zato što se kasni sa njegovim donošenjem. U odgovoru na postavljena pitanja predstavnik predlagatelja pojasnio je da će se kapaciteti određivati na dnevnoj bazi a ne kako se do sada radilo, na mjesečnoj bazi uz konstataciju da je popunjenost skladišnih kapaciteta od 60% dovoljna. Što se tiče određivanja maksimalne cijene plina za javnu uslugu ista će biti određena i obrazložena Uredbom Vlade Republike Hrvatske uzimajući u obzir važeću cijenu plina.

Svi sudionici u raspravi podržali su donošenje ovog Zakona ali i ukazali na mogući problem postojećeg uskladištenja u smislu upitnosti njegove fleksibilnosti za postizanjem uravnoteženja sustava uskladištenja na dnevnoj bazi. U smislu navedenog u raspravi je ponovno naglašena nužnost izgradnje  novog skladišta koje bi trebalo riješiti navedeni problem.  Ovim Zakonom stvaraju se pretpostavke za izgradnju LNG terminala, čime će se izbjeći troškovi transporta koji su ključni u određivanju cijene plina. Također je ocijenjeno pozitivnim što se ovim Zakonom razdvaja računovodstveno praćenje distribucije i opskrbe. Uz konstataciju da pada količina plina koja se troši u Republici Hrvatskoj ukazano je na nužnost konsolidiranja lokalnih opskrbljivača što je prvenstveno zadatak HERE. Konstatirano je da Republika Hrvatska pokriva dvije trećine svoga tržišta u proizvodnji plina te je u kontekstu navedenog postavljeno  pitanje njegove cijene u odnosu na ostale zemlje, konkretno Mađarsku a izneseno je i stajalište da bi se izradnjom novih proizvodnih kapaciteta povećala potrošnja plina. Predstavnik predlagatelja pojasnio je da sve zemlje Europske Unije imaju određenu dozu regulacije cijena plina te da će LNG terminal, koji je strateški proizvod, stvoriti uvjete za veću konkurenciju u Republici Hrvatskoj, što će smanjiti cijenu plina. U raspravi je također konstatirano da su zbog pada proizvodnje plina nužna nova istraživanja te da bez obzira na različita stajališta o tome u Republici Hrvatskoj ima dovoljno plina i za industriju i  za kućanstva.  

Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo je sa 8 glasova „za“ i 1 glasom „protiv“ odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje

   ZAKONA
    O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O TRŽIŠTU PLINA

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Darinka Kosora,  predsjednika Odbora.

 

PREDSJEDNIK ODBORA
Darinko Kosor