Odbor za informiranje, informatizaciju i medije

Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o elektroničkim komunikacijama, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 96

Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 7. sjednici, održanoj 16. lipnja 2008. godine Prijedlog zakona o elektroničkim komunikacijama, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 15. svibnja 2008. godine.

Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao zainteresirano radno tijelo.

U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da je ovim Prijedlogom zakona posebna pozornost usmjerena na daljnje jačanje neovisnosti regulatornog tijela, što je od ključne važnosti za daljnji razvoj djelatnosti elektroničkih komunikacijskih mreža i usluga i potpunu integraciju ovog sektora u jedinstveno europsko tržište. Istovremeno će se potrošačima omogućiti niže cijene, veću mogućnost izbora usluga i više razina kvalitete usluga. Naglasio je i da je Prijedlog zakona prošao kroz opsežnu javnu raspravu sa svim sudionicima na tržištu elekroničkih komunikacija, te da je od 485 primjedbi uvaženo 143.

U raspravi na Odboru rečeno je kako se radi o važnom zakonu koji regulira ozbiljnu materiju, a uz to je složen i vrlo stručan. Zbog svega toga, kao i zbog mnogobrojnih primjedbi ali i javnosti naglašeno je da bi bilo bi dobro da ovaj Prijedlog zakona ide po redovitoj proceduri, odnosno da se razmotri u dva čitanja. No, predstvnik predlagatelja iznio je mišljenje da nakon petnaest mjeseci intenzivnog rada na ovom Prijedlogu zakona i s obzirom na provedenu javnu raspravu nema potrebe za skidanjem hitnog postupka.

Nadalje, postavljeno je i pitanje vlasništva nad elektroničkom komunikacijskom infrastrukturom i povezanom opremom. U raspravi je naglašeno da se Prijedlogom zakona ne zadire u vlasništvo, a cilj zakona je osigurati funkcioniranje sistema, razvoj infrastrukture i ravnomjerni pristup svima. Uvodi se pojam infrastrukturni operater kao i pravo puta, gdje će za pristup infrastukturi biti obavezno plaćanje naknade koja će biti određena od strane regulatora.

Iznesena je i primjedba na to da se puno toga predlaže rješavati podzakonskim aktima, a Prijedlog zakona je preopćenit i njime se propušta regulirati ono što bi trebalo. U raspravi je predstavnik predlagatelja potvrdio da je Prijedlog zakona opsežan i složen i da je potrebno donijeti veliki broj podzakonskih akata, ali te akte će donijeti nezavisni regulator, a ne nadležno ministarstvo kako je to bilo do sada, što predstavlja kvalitetan iskorak.

Nakon provedene rasprave, prvo se glasovalo se o prijedlogu zaključka da se Hrvatskom saboru predloži skidanje hitnog postupka, te da se ovaj Prijedlog zakona raspravi u prvom čitanju, ali prijedlog nije dobio potrebnu većinu (3 glasa ”ZA” i 4 ”PROTIV”). Nakon toga je većinom glasova (s 4 glasa ”ZA” i 3 ”SUZDRŽANA” glasa) Odbor odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći

Z A K L J U Č A K

Podržava se donošenje Zakona o elektroničkim komunikacijama.


Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nenad Stazić, predsjednik Odbora.

 

PREDSJEDNIK ODBORA

Nenad Stazić