Odbor za informiranje, informatizaciju i medije

Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o radu Vijeća za elektroničke medije od 01. listopada 2005. do 30. listopada 2006. godine

Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 33. sjednici, održanoj 30. siječnja 2007. godine Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije od 01. listopada 2005. do 30. listopada 2006. godine, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavilo sukladno članku 58. stavku 8. Zakona o elektroničkim medijima (”Narodne novine”, broj 122/03) Vijeće za elektroničke medije, aktom od 07. prosinca 2006. godine.

 

Odbor je navedeno Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo.

 

U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljeljem Vlade Republike Hrvatske u odnosu na predmetno Izvješće.

 

U uvodnom obrazloženju  predsjednik Vijeća skrenuo je pozornost da ovo Izvješće obuhvaća period od 13 mjeseci kako bio se zaokružio radni ciklus s ključnim projektom u 2006. godini – organizacijom 24. sastanka EPRA-e, Europske platforme regulatornih vlasti, održanom u Dubrovniku početkom listopada. Naveo je i neka poglavlja od kojih se sastoji Izvješće, kao što su javni natječaji za dodjelu koncesija za obavljanje djelatnosti radija i /ili televizije, prijenos koncesije, promjene vlasničkih struktura, poništavanje odluke o dodjeli koncesije, utvrđivanje povrede odredaba Zakona o elektroničkim medijima, te o nadzoru (monitoringu) nad poštivanjem odredbi o programskim načelima i obvezama nakladnika.

 

U raspravi na Odboru iznesena su sljedeća mišljenja, primjedbe i prijedlozi:

 

Istaknuto je da nedostaje izvješće o financijskom poslovanju i financijsko izvješće o prihodima i rashodima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija, a što je navedeno i u Mišljenju Vlade Republike Hrvatske, pa da bi Vijeće  u tom smislu trebalo dopuniti Izvješće prije rasprave na plenarnoj sjednici. To je posebno važno kako bi se znalo koliko je sredstava HRT uplatio od pristojbe, koliko je od tih sredstava utrošeno, a koliko je ostalo po završnom računu, te što je učinjeno s razlikom. Nadalje, kod dodjele koncesije u dva slučaja protiv odluke Vijeća pokrenut je upravni spor. Kako iz Izvješća nije razvidno koliko se nakladnika javilo i zašto je pokrenut upravni spor, trebalo bi dostaviti i opis tih slučajeva kako bi zastupnici imali uvid u to na temelju čega je Vijeće donijelo odluku.

 

Konstatirano je i da je monitoring najvažnija stvar kojom se treba baviti Vijeće, te da bi izvješće o monitoringu trebalo biti sastavni dio ovog Izvješća, a po mogućnosti i objavljeno na Internetu. Iz njega bi se trebalo vidjeti o kojim povredama odredaba Zakona se radi, koji nakladnici su ih prekršili i u kojim emisijama, što se sve promatra, koja je metoda i slično. Skrenuta je i pozornost da sankcije za povrede odredaba Zakona ne bi trebale biti iste za sve, već bi nakladnici koji imaju koncesiju na državnoj razini trebali biti jače kažnjeni, jer je i njihov utecaj na javnost veći.

 

Postavljeno je i pitanje javnosti rada Vijeća, s obzirom da je ono natječajnu dokumentaciju za dodjelu koncesije proglasilo poslovnom tajnom. Predsjednik Vijeća obrazložio je članovima Odbora da je Vijeće donošenje te odluke temeljilo na Zakonu o pravu na pristup informacijama i Zakonu o bankama, te da je u kolovozu 2005. godine protiv te odluke pokrenut sudski postupak, ali još nije donesen pravorijek. Članovi Odbora smatraju da natječajna dokumentacija ne bi trebala biti poslovna tajna, jer nakladnici koji se javljaju na natječaj za dodjelu koncesije trebaju znati što je u konkurentskim ponudama, naročito s obzirom  na to što žalba na odluku Vijeća nije dopuštena, već se protiv nje može pokrenuti samo upravni spor koji je dugotrajan.

 

Na kraju, članovi Odbora predložili su Vijeću da u budućim izvješćima dostavi informacije o karakteru projekata za koje su dodjeljena sredstva iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija, kao i o tome kako su utrošna ranije dodjeljena sredstva.

 

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (s 9 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeće

 

ZAKLJUČKE

 

Prihvaća se Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije od 01. listopada 2005. do 30. listopada 2006. godine.

Obvezuje se Vijeće za elektroničke medije da prije rasprave na plenarnoj sjednici dostavi izvješće o financijskom poslovanju i financijsko izvješće o prihodima i rashodima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija, te da dostavi opis slučajeva gdje je protiv odluke Vijeća o dodjeli koncesije pokrenut upravni spor.

 

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određena je Željka Antunović, predsjednica Odbora.

 

PREDSJEDNICA ODBORA

Željka Antunović