Odbor za informiranje, informatizaciju i medije

Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2014. godinu; Izvješću o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2015. godinu te Izvješću o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2016. godinu

Odbor za informiranje, informatizaciju i medije raspravio je na 16. sjednici, održanoj 7. ožujka 2018. godine Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2014. godinu, Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2015. godinu i Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2016. godinu, koja je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Agencija za elektroničke medije i Vijeće za elektroničke medije, aktima od 7. srpnja 2015. godine, 9. prosinca 2016. godine i  29. studenoga 2017. godine.

Odbor je navedena Izvješća raspravio kao matično radno tijelo.

U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetna Izvješća.

U uvodnom obrazloženju ravnatelj Agencije za elektroničke medije i predsjednik Vijeća za elektroničke medije rekao je da je Vijeće za elektroničke medije u 2014. godini donijelo ukupno četiri odluke o davanju koncesija za obavljenje djelatnosti radija, te je donijelo i četiri odluke o privremenom oduzimanju koncesije te jednu odluku o trajnom oduzimanju koncesije za obavljanje djelatnosti televizije i radija. Što se tiče Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Vijeće je u 2014. godini raspisalo šest javnih natječaja u okviru kojih je dodijeljeno 32.321.228,86 kuna.

U okviru nadzora nad provedbom odredbi o programskim načelima i obvezama kontinuirano je snimano 228.288 sati radijskog i televizijskog programa, a po obavljenom nadzoru i utvrđenim prekršajima Vijeće je izreklo 30 upozorenja, pet opomena, jedan prekršajni nalog i jedan optužni prijedlog. Agencija za elektroničke medije obavlja administrativne, tehničke i stručne poslove za Vijeće. U 2014. godini Agencija je, uz ostalo, kontinuirano radila na nadogradnji sustava za lakšu i ubrzanu komunikaciju pružatelja medijskih usluga s Agencijom putem Internet portala. Agencija je članica Europskog udruženja nacionalnih regulatora, Odbora za informatizaciju i medije Vijeća Europe, te Europskog audiovizualnog opservatorija, a Agencija i Vijeće aktivno sudjeluju i u radu Opće uprave Europske komisije nadležne za audiovizualnu i medijsku politiku u skladu s provedbom Direktive o audiovizualnim medijskim uslugama.

U 2015. godini Vijeće je donijelo ukupno pet odluka o davanju koncesija za obavljanje djelatnosti radija, te jednu odluku o davanju koncesije za obavljanje djelatnosti televizije. Također je donijelo i jednu odluku o privremenom oduzimanju koncesije, te dvije odluke o trajnom oduzimanju koncesije za obavljenje djelatnosti televizije i radija. Raspisalo je i tri javna natječaja vezano za dodjelu sredstava iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija. U okviru nadzora nad provedbom odredbi o programskim načelima i obvezama snimano je ukupno 245.280 sati radijskog i televizijskog programa, a po obavljenom nadzoru i utvrđenim prekršajima Vijeće je izreklo 34 upozorenja, 12 opomena i jedan prekršajni nalog.

Tijekom 2016. godine Vijeće je donijelo ukupno 32 odluke o davanju koncesija za obavljanje djelatnosti radija, te dvije odluke o davanju koncesije za obavljanje djelatnosti televizije. Donesena je jedna odluka o privremenom oduzimanju koncesije za obavljanje djelatnosti televizije. U svrhu nadzora u 2016. godini snimano je ukupno  245.952 sata radijskog i televizijskog programa, a po obavljenom nadzoru i utvrđenim prekršajima Vijeće je izreklo 31 upozorenje, 6 opomena i 3 prekršajna naloga. Agencija je u 2016. godini pojačala svoje aktivnosti na poticanju i jačanju medijske pismenosti, te je pokrenula internetski portal medijskapismenost.hr, koji je Europski audiovizualni opservatorij uvrstio među najvažnije projekte medijske pismenosti u Europskoj uniji. Donijela je i ”Preporuke za zaštitu maloljetnika i sigurno korištenje elektroničkih medija”, te u suradnji s UNICEF-om nastavila s medijskom kampanjom ”Birajmo što gledamo”.

U raspravi na Odboru rečeno je da se iz Izvješća može zaljučiti da je potrebna hitna izmjena kako Zakona o elektroničkim medijima, tako i Zakona o medijima. Postavljeno je i pitanje što je Vijeće poduzelo na suzbijanju govora mržnje, budući da je on sve prisutniji u hrvatskim medijima. Odgovoreno je da Vijeće surađuje sa stručnjacima iz područja medija, no problem predstavlja to što ne postoji jasna definicija govora mržnje, a i Zakonom je zabranjeno samo poticanje na govor mržnje. Predloženo je da se više pažnje posveti medijskoj pismenosti, zaštiti maloljetnika i sprječavanju širenja lažnih vijesti. Što se tiče nadzora, skrenuta je i pozornost da se kod sankcioniranja pojedinih prekršaja vodilo računa o tome da li se pojedini prekršaj opetovano ponavljao, što je bio razlog za težu kaznu.  Ukazano je i na problem financiranja neprofitnih medija koji kroz Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija dobivaju potpore male vrijednosti, a trebali bi se financirati i iz Europskog socijalnog fonda.

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova ( s 5 glasova ”ZA” i 2 ”SUZDRŽANA” glasa), sukladno Mišljenju Vlade Republike Hrvatske, odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeće

Z A K L J U Č K E

1. Prima se na znanje Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2014. godinu.
2. Prima se na znanje Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije 2015. godinu.

Odbor je zatim, također sukladno Mišljenju Vlade Republike Hrvatske, većinom glasova (sa 6 glasova ”ZA” i 1 ”SUZDRŽANIM” glasom) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći

Z A K LJ U Č A K

3. Prihvaća se Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije  za 2016. godinu.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je dr.sc. Andrija Mikulić, predsjednik Odbora.


 PREDSJEDNIK ODBORA
 dr.sc. Andrija Mikulić