Odbor za informiranje, informatizaciju i medije

Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2017. godinu

Odbor za informiranje, informatizaciju i medije raspravio je na 20. sjednici, održanoj 14. lipnja 2018. godine Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2017. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Povjerenica za informiranje, aktom od 29. ožujka 2018. godine.

Odbor je navedeno Izvješće raspravio kao matično radno tijelo.

U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetno Izvješće.

U uvodnom obrazloženju Povjerenica za informiranje istaknula je da je izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2017. godinu dostavilo 4.683 ili 79,93% tijela javne vlasti. Obradom dostavljenih izvješća utvrđeno je da je ukupno podneseno 22.226 zahtjeva, od čega je 21.759 zahtjeva za pristup informacijama, a 467 zahtjeva za ponovnu uporabu informacija. Tijekom 2017. godine zaprimljeno je 1.172 žalbe za koje je nadležan Povjernik za informiranje, dok je iz prethodnog razdoblja prenesena 341 žalba. Od 1.172 zaprimljenih žalbi, njih 1.161 odnosi se na rješavanje zahtjeva za pristup informacijama, a 9 za ponovnu uporabu informacija te 2 na dostupnost arhivskog gradiva. U odnosu na prethodne godine u 2017. godini broj žalbi je značajno porastao, a udio žalbi zbog šutnje uprave iznosi 498 ili 42,49% što predstavlja za petinu manji udio nego 2016. godine. Tijekom 2017. godine pokrenuto je i 175 upravnih sporova, od čega su 133 tužbe podnijeli korisnici, a 42 tužbe tijela javne vlasti nezadovoljni odlukama Povjernika za informiranje, a Ustavni sud Republike Hrvatske zaprimio je 21 ustavnu tužbu u svrhu zaštite ustavnog prava građana na pristup informacijama.

Također, u 2017. godini u rješavanju je bilo 17 žalbi u predmetima vezanim za pristup informacijama o okolišu, od čega se 15 žalbi odnosilo na žalbu protiv rješenja tijela javne vlasti kojim se uskraćuje pristup informaciji, dok su se dvije žalbe odnosile na šutnju uprave. Podnositelji su uglavnom bile udruge koje se bave zaštitom okoliša, dok je u dva slučaja žalitelj bio fizička osoba te jednom trgovačko društvo.

Tijekom 2017. godine inspektori i drugi ovlašteni službenici Ureda povjerenika za informiranje proveli su 26 neposrednih inspekcijskih nadzora po službenoj dužnosti, dok nadzora povodom zaprimljenih predstavki nije bilo. Provedeno je 7 posrednih inspekcijskih nadzora zbog neodređivanja službenika za informiranje u pravnoj osobi s javnim ovlastima te zbog neprovođenja proaktivne objave informacija, savjetovanja s javnošću i obveze javnosti rada.  Podneseno je i 7 optužnih prijedloga protiv odgovornih osoba u 7 tijela javne vlasti, te su su izrečena 2 prekršajna naloga protiv odgovornih osoba u 2 tijela javne vlasti zbog nepostupanja po nalogu Povjerenika.

 Osim toga, Povjerenik za informiranje zaprimio je u 2017. godini 413 upita pisanim putem, od čega je 136 upita bilo od strane korisnika, a 277 od strane tijela javne vlasti, te je odgovoreno na 392 poziva građana, novinara i službenika za informiranje. Održano je i 40 edukacija od čega 11 online (webinara).
 
U raspravi na Odboru postavljeno je pitanje sancioniranja tijela javne vlasti za kršenje Zakona o pravu na pristup informacijama, pored sankcioniranja čelnika tijela i odgovorne osobe. Povjerenica za informiranje smatra da i za tijelo javne vlasti ubuduće treba propisati sankciju jer će to imati preventivno djelovanje.   

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (s 8 glasova ”ZA), sukladno Mišljenju Vlade Republike Hrvatske, odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći

Z A K L J U Č A K

Prihvaća se Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2017. godinu.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je dr.sc. Andrija Mikulić, predsjednik Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA
dr.sc. Andrija Mikulić