Odbor za informiranje, informatizaciju i medije

Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2019. godinu

Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 15. sjednici, održanoj 24. rujna 2021. godine Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2019. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Agencija za elektroničke medije i Vijeće za elektroničke medije, aktom od 22. listopada 2020. godine.

Odbor je navedeno Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo.

U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetno Izvješće.

Uvodno obrazloženje podnio je ravnatelj Agencije za elektroničke medije i predsjednik Vijeća za elektroničke medije. Rekao je da je Agencija za elektroničke medije u 2019. godini obradila 7871 akt u 2427 predmeta. Vijeće za elektroničke medije u izvještajnom razdoblju tri je puta objavilo Obavijest o namjeri davanja koncesije za obavljanje djelatnosti pružanja medijskih usluga radija i jednu Obavijest o namjeri davanja koncesije za obavljanje djelatnosti pružanja medijske usluge televizije i radija. Ukupno je dodijeljeno 16 koncesija za obavljanje djelatnosti radija i 1 koncesija za obavljanje djelatnosti televizije. U 2019. godini Vijeće za elektroničke medije nije donijelo ni jednu odluku o privremenom oduzimanju koncesje, no donijelo je jednu odluku o trajnom oduzimanju koncesije, a tri nakladnika radija odustala su od koncesije zbog nemogućnosti daljnjeg urednog poslovanja. Također, Vijeće je u 2019. godini 9 puta odlučivalo temeljem zahtjeva o koncentraciji vlasništva, te je u svim predmetima donesena odluka da je koncentracija vlasništva dopuštena. Odbobreno je i 11 zahtjeva za dopuštenje pružanja medijskih usluga putem kabela, satelita i interneta, te 2 zahtjeva za dopuštenje za pružanje audiovizualnih medijskih usluga na zahtjev. Odlukom o dodjeli sredstava Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija u 2019. godini dodijeljena su sredstva za 43 neprofitna pružatelja elektroničkih publikacija u iznosu od 1.680.000,00 kuna, neprofitnim proizvođačima audioviuzalnog i radijskog programa u iznosu od 672.832,40 kuna, nakladnicima radija 15.108.221,08 kuna, neprofitnim pružateljima medijskih usluga televizije i radija 250.000,00 kuna, nakladnicima televizije 15.374.000,00 kuna i nakladnicima radija 500.000,00 kuna.  

Što se tiče nadzora nad provedbom odredbi o programskim načelima i obvezama u 2019. godini, pregledano je ukupno 1257 emisija, odnosno ukupno 78.155 minuta programa. Napravljeno je i ukupno 40 složenih analiza, od čega 17 televizijskih i 23 radijske u kojima je ukupno analizirano 6720 sati programa od ukupno 19 nakladnika obuhvaćenih ovim analizama. Vijeće je izreklo ukupno 34 mjere nakladnicima televizije i radija te pružateljima elektroničkih publikacija. Od toga se 15 odluka odnosilo na nakladnike televizije, na radijske nakladnike se odnosilo 14 odluka, a na pružatelje elektroničkih publikacija 5 odluka. U 21 slučaju radilo se o upozorenju, 11 slučajeva su bile opomene, 1 prekršajni nalog, te jedno trajno oduzimanje koncesije.

Agencija je u 2019. godini dodatno pojačala aktivnosti na osvještavanju važnosti i razvijanja medijske pismenosti, a Vijeće za elektroničke medije kontinuirano je surađivalo s tijelima državne i javne uprave te ustanovama i udrugama u okviru svoje nadležnosti davajući stručna mišljenja i sudjelujući na konferencijama i tribinama kao i na duge načine.

U raspravi je bilo riječi o govoru mržnje kao i neprimjerenom govoru u kontakt emisijama. Rečeno je da je govor mržnje kazneno djelo, a neprimjereni govor trebao bi prekinuti voditelj emisije. No, konstatirano je i da Kazneni zakon ne poznaje govor mržnje, ali u njemu postoje odredbe koje se posredno mogu podvesti pod pojam govora mržnje, a u 2019. godini nije bilo sankcija po toj osnovi.

Također je pohvaljen projekt Dani medijske pismenosti u organizaciji Agencije za elektroničke medije i Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i Ministarstva znanosti i obrazovanja te suradnji s HAVC-om, Hrvatskim filmskim savezom i vodećim udrugama s područja medijskog i filmskog obrazovanja, te nacionalnim televizijama i dnevnim novinama i drugim medijima. U okviru tog projekta organizirana su ukupno 273 predavanja, radionica, filmskih projekcija i drugih događanja u vrtićima, školama, fakultetima, knjižnicama, kinima i udrugama u više od 90 gradova i mjesta u Hrvatskoj, u kojim aktivnostima je sudjelovalo više od 16 tisuća osoba, od čega 13 tisuća djece i mladih. Postavljeno je pitanje što se događalo 2020. godine i ide li taj projekt dalje. Odgovoreno je da je projekt nastavljen i u 2020. i ide dalje i u ovoj godini, ali uz ograničenja radi epidemioloških mjera i situacije s pandemijom. 
    
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova ( sa 7 glasova ”ZA”, 4 glasa ”PROTIV” i 1 ”SUZDRŽANIM” glasom) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći 

Z A K L J U Č A K

Prihvaća se Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2019. godinu.

                        PREDSJEDNICA ODBORA

                        Natalija Martinčević