Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina s rasprave o Izvješću o radu Vijeća za elektroničke medije u razdoblju od 01. listopada 2005. do 30. listopada 2007. godine

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, na 52. sjednici održanoj 23. siječnja 2007. godine, razmatrao je Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije u razdoblju od 01. listopada 2005. do 30. listopada 2006. godine, koje je Vijeće dostavilo Hrvatskom saboru svojim aktom (Klasa: 612-12/06-01-113, Urbroj: 567-01/06-01) od 07. prosinca 2006. godine.

 

Odbor je raspravu proveo kao zainteresirano radno tijelo, posvećujući posebnu pažnju obvezi Vijeća da osigurava nadzor nad provedbom odredbi Zakona o elektroničkim medijima u vezi s  programskim načelima i drugim obvezama nakladnika koji obavljaju djelatnost  radija i televizije da svojim programskim sadržajima (čl. 12. Zakona): objavljuju istinu, poštuju ljudsko dostojanstvo, ljudska prava i temeljne slobode, pridonose slobodnom oblikovanju mišljenja i uvjerenja, objektivnom informiranju, promiču međusobno razumijevanje i osjećaj javnosti za pravdu, brane demokratske slobode i promiču razumijevanje za pripadnike nacionalnih manjina.

Odbor je također razmotrio i raspodjelu sredstava Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti medija, koji ima izniman značaj za ostvarivanje ciljeva utvrđenih spomenutim Zakonom.

 

Iznesena je načelna primjedba, da bi Vijeće u svojim izvješćima koja podnosi Saboru ubuduće trebalo podastrijeti više relevantnih činjenica na osnovu kojih bi bilo moguće ocijeniti u kojoj mjeri nakladnici ispunjavaju zakonom utvrđene obveze.

 

Ponovno je upozoreno, kao i u raspravi o prošlom Izvješću Vijeća (za razdoblje 25.5.2004.-30.09.2005.g.), da elektronički mediji ne osiguravaju odgovarajući pristup nacionalnih manjina postajama HRT-a, te regionalnim i lokalnim radio i TV postajama, odnosno da se ne pridržavaju obveza utvrđenih člankom 18. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, te Zakonom o elektroničkim medijima i Europskom  poveljom o regionalnim ili manjinskim jezicima. Naglašeno je da  je na problem nedovoljne prisutnosti regionalnih ili manjinskih jezika na javnoj televiziji i lokalnim radio postajama u Hrvatskoj ukazalo i Vijeće Europe, u vezi s čim je Odbor ministara Vijeća Europe dao i svoje preporuke (2005.g.).

Posebno značajnu ulogu u realizaciji ovog manjinskog prava, istaknuto je u raspravi, trebao bi imati Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija u koji se slijevaju značajna sredstva i koji ima zakonom utvrđenu zadaću da potiče emitiranje programskih sadržaja na lokalnoj i regionalnoj razini, osobito važnih za ostvarivanje prava građana na javno informiranje, poticanje kulturnog stvaralaštva, obrazovanja, znanosti i umjetnosti, te posebnih programa na područjima od posebne državne skrbi i  programskih sadržaja za nacionalne manjine, pri čemu je Zakonom o elektroničkim medijima utvrđeno da je objavljivanje programskih sadržaja za potrebe nacionalnih manjina od interesa za Republiku Hrvatsku.

Međutim, naglašeno je da podatak da je od 148 nakladnika radija i televizije s koncesijama nižim od nacionalne razine samo njih 16 ponudilo emisije namijenjene nacionalnim manjinama, govori o iznimno malom interesu nakladnika za tu vrstu programskih sadržaja. S druge strane, imajući u vidu činjenicu da se svi nakladnici zainteresirani za sredstva Fonda te da se redovito javljaju na natječaje za raspodjelu sredstava, u raspravi je izraženo mišljenje da  upravo taj interes za sredstva pruža mogućnost Vijeću da politikom raspodjele sredstava, odnosno odgovarajućim bodovanjem programskih sadržaja za nacionalne manjine, poveća interes nakladnika i stimulira ih za emitiranje te vrste programskih sadržaja.

Istaknuto je, također, da bi pri donošenju odluka o raspodjeli sredstava Fonda, kao i pri obavljanju nadzora nad provedbom zakonskih odredbi o programskim načelima i obvezama nakladnika, Vijeće trebalo imati u vidu uz ostalo i koncepciju, duljinu trajanja i učestalost emitiranja programskih sadržaja namijenjenih nacionalnim manjinama, obzirom da nije isto da li nakladnik emisiju namijenjenu nacionalnim manjinama emitira dnevno, tjedno ili mjesečno, da li s trajanjem od 15 ili 30 minuta, kao i da li se radi o emisiji s raznovrsnim prilozima od interesa za manjinu ili se sve svede na razgovor s pojedinim predstavnikom manjine, koji se ponekad i reemitira samo da se ispuni ugovorena minutaža. Iz navedenih razloga, potrebno je da Vijeće obavlja učinkovit nadzor namjenskog trošenja odobrenih sredstva, kako bi se  sredstva stvarno i koristila za svrhu za koju su odobrena.     

Zatraženo je također da Vijeće više pažnje posvetiti primjeni Zakona o ravnopravnosti spolova u elektroničkim medijima, te da u slijedećim izvješćima i to pitanje uključi u sadržaj izvješća.

 

Predstavnik Vijeća preuzeo je obvezu da će o pitanjima koja su na sjednici pokrenuta, a koja nisu sadržana u predmetnom Izvješću, Odboru dostaviti tražene podatke.   

 

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio Hrvatskom saboru  predložiti da donese sljedeći

 

ZAKLJUČAK

 

Prihvaća se Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije u razdoblju od 01. listopada 2005. do 30. listopada 2006. godine.

 

Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio dr.sc. Furia Radina, predsjednika Odbora.

 

PREDSJEDNIK ODBORA
dr.sc. Furio Radin