Odbor za obranu

Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu zakona o osnivanju Sveučilišta obrane i sigurnosti, prvo čitanje, P.Z. br. 24

Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 2. sjednici održanoj   17. rujna 2020. godine, raspravljao je Prijedlog zakona o osnivanju Sveučilišta obrane i sigurnosti, prvo čitanje, P.Z. br. 24,  koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 10. rujna 2020. godine.

Odbor za obranu je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.

Predstavnik predlagatelja je u uvodnom predstavljanju Prijedloga zakona rekao da se njime želi stvoriti okvir za osnivanje sveučilišta kao visokoobrazovne i znanstveno- istraživačke ustanove za potrebe obrambenog sustava i sustava domovinske sigurnosti. Glavni smjer obrazovanja za potrebe Hrvatske vojske definiran je u razdoblju osnivanja Hrvatske vojske na početku Domovinskog rata kada je određeno da se vojska razvija kao integralni dio hrvatskoga društva.
Svrha predloženog  Zakona je da se osigura provedba temeljnog vojnog obrazovanja za časnike Hrvatske vojske na preddiplomskoj i diplomskoj razini, razvijanje znanstveno-istraživačke djelatnosti te pokretanje studijskih programa poslijediplomske razine. Sveučilište obrane i sigurnosti omogućavat će obrazovanje budućih časnika Hrvatske vojske, ali i zaposlenika u drugim tijelima čiji su poslovi i nadležnosti povezani s domovinskom sigurnosti. 
Nadalje, predstavnik predlagatelja je rekao da će Sveučilište obrane i sigurnosti izvoditi studijske programe koji se već izvode u suradnji sa Sveučilištima  u Zagrebu i Splitu i Hrvatskim vojnim učilištem “Dr. Franjo Tuđman”. Transformacija Hrvatskoga vojnog učilišta „Dr. Franjo Tuđman“ u Sveučilište dugotrajan je proces, koji će i po završetku procesa transformacije nastaviti suradnju sa Sveučilištem u Zagrebu i Sveučilištem u Splitu.
 
U raspravi koja je uslijedila iznesena je ocjena da postoji potreba da se osnuje sveučilište koje bi pružalo mogućnost temeljnog vojnog obrazovanja za časnike Hrvatske vojske na preddiplomskoj i diplomskoj razini, razvijanje  znanstveno-istraživačke djelatnosti u području obrane i sigurnosti te pokretanje studijskih programa poslijediplomske razine. U raspravi su izneseni i prijedlozi kojima se poziva predlagatelja da razmotri mogućnost razrade ambicioznijeg plana, na temelju kojeg bi se osnovalo takvo sveučilište koje bi objedinilo studijske programe za sustav obrane, kao i za polaznike iz područja sigurnosti, unutarnjih poslova, diplomacije, medija i javne uprave. 
 
U pogledu iznesenih primjedbi na odredbe članka 1. stavka 4. Prijedloga zakona, predstavnik predlagatelja rekao je da su tri programa prethodno već prošla postupak akreditacije te da se odredbom članka 28. stavka 4. Prijedloga  zakona propisuje da će ministar nadležan za visoko obrazovanje, u roku od šest mjeseci nakon stupanja na snagu Zakona, pokrenuti postupak reakreditacije Sveučilišta u skladu s člankom 22. Zakona o osiguravanju kvalitete u znanosti i visokom obrazovanju.  

    
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno (10 glasova „za“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti da donese slijedeće z a k l j u č k e:

1.    Podržava se Prijedlog zakona o osnivanju Sveučilišta obrane i sigurnosti.
2.    Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi upućuju se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona. 

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora Franka Vidovića, a u slučaju njegove spriječenosti ili odsutnosti, potpredsjednika Odbora Anđelka Stričaka.


PREDSJEDNIK ODBORA
Franko Vidović