Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu

Izvješće Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu o radu Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2019. godinu

Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 8. sjednici održanoj 3. veljače 2021. godine, Izvješće o radu Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2019. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora, sukladno odredbi članka 9. stavka 2.  Zakona o Hrvatskom memorijalno-dokumentacijskom centru Domovinskog rata, dostavio Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata, aktom od 25. studenoga 2020. godine.

Odbor je temeljem članka 97. Poslovnika Hrvatskoga sabora navedeno Izvješće raspravio u svojstvu  matičnog radnog tijela. 

  U raspravi Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske (Klasa: 022-03/20-12/150, Urbroj: 50301-29/23-21-12) upućenim Hrvatskom saboru aktom od 7. siječnja 2021. godine, kojim se predlaže Hrvatskom saboru da prihvati Izvješće o radu Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2019. godinu. 

Uvodno obrazloženje podnio je ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata.

Predstavljajući aktivnosti i izdavačku djelatnost Centra, podnositelj Izvješća istaknuo je kako je Centar do početka prosinca 2019.  godine, preuzimanjem po službenoj dužnosti, darovanjem i otkupom arhivskog gradiva prikupio: oko 10 d/m (100 kutija) gradiva, 20 medija nekonvencionalnog gradiva (VHS, DVD i gradiva na vanjskom disku ili stiku), 630 fotografija, 35 sati memoarskog gradiva i 1020 kartica teksta memoarskog gradiva.  Tijekom 2019. godine nastavljen je projekt digitalizacije fotoarhiva (negativa i fotografija) i program zaštite arhivskog gradiva, odnosno pokrenuta je suradnja HMDCDR-a i Središnjeg vojnog arhiva MORH-a, te je u toj godini izvršeno zaštitno snimanje 1890 pojedinačnih negativa.  

Tijekom 2019. godine, do 1. prosinca 2019., digitalizirano je 1.100.318 stranica arhivskog gradiva iz Domovinskog rata (do 1. studenoga 2018. ukupno je digitalizirano 3.179.647 stranica arhivskog gradiva iz Domovinskog rata (od toga 2.874.539 stranica dokumenata dijelom u suradnji na projektu s Ministarstvom hrvatskih branitelja: 7963 kutije). Prema tome, do 1. prosinca 2019. ukupno je digitalizirano 4.279.965 stranica arhivskog gradiva iz Domovinskog rata. 

U ukupan zbroj nije uračunata digitalizacija knjiga za digitalnu knjižnicu niti digitalizacija dokumenata za potrebe računovodstva, ali i korisnika, koja sadrži nekoliko tisuća skeniranih stranica godišnje. Razlog znatno povećanoga broja skeniranih stranica dokumenata u 2019. godini je suradnja s Ministarstvom hrvatskih branitelja na projektu Digitalizacija arhivskog gradiva.   

Tijekom 2019. godine nastavljen je rad na projektu Izravni demografski gubici Republike Hrvatske u Domovinskom ratu, odnosno, unos podataka u bazu podataka Centra o poginulima u Domovinskom ratu na okupiranom području RH (područje „RSK“, dakle uglavnom osobe srpske narodnosti).

Do početka prosinca 2019. u bazu smrtno stradalih hrvatskih građana u Domovinskom ratu uneseni su podaci za oko 21 500 osoba, od toga 8 410 hrvatskih branitelja. Naime, tijekom 2019. Centar je objedinio sve podatke o smrtno stradalim građanima RH u Domovinskom ratu u jednu bazu podataka i počeo s provjerom okolnosti njihova stradanja. Krajem godine je u dogovoru s Ministarstvom hrvatskih branitelja i Ministarstvom unutarnjih poslova, započelo traženje JMBG-a za osobe koje ga nisu imale u popisu, te je dogovoreno da se u policijskim upravama, nakon što Centar izdvoji imena civila za koje postoji sumnja da nisu točno navedene okolnosti stradanja, tijekom 2020. provjere dnevna izvješća o stradanju civila tijekom Domovinskog rata, kako bi se utvrdilo tko je žrtva ratnoga djelovanja, a čija smrt nije povezana s ratnim djelovanjem.

U prosincu 2019. Centar je potpisao Ugovor o suradnji s Leksikografskim zavodom Miroslav Krleža iz Zagreba na projektu pokretanja i izrade enciklopedijskog portala Domovinskog rata.  
    
Od lipnja 2018. do sredine prosinca 2019. godine Centar je samostalno ili u suizdavaštvu objavio (ili je objavljeno uz značajnu stručnu pomoć zaposlenika Centra) 12 knjiga, dok je krajem 2019. jedna knjiga bila pripremljena za tisak, a jedna u završnoj fazi. Isto tako, u znanstvenim ili stručnim časopisima, monografijama i zbornicima te ostalim stručnim i stručno-publicističkim tiskovinama tijekom 2019. godine objavljeno je ili je u pripremi za tisak 16 znanstvenih ili stručnih radova zaposlenika Centra s temama iz Domovinskog rata.

Tijekom 2019. godine Centar i njegovi zaposlenici sudjelovali su kao organizatori ili suorganizatori te kao aktivni sudionici s vlastitim izlaganjem (predavači, promotori) najmanje 82 puta na znanstvenim i stručnim skupovima, javnim tribinama i predavanjima, te promocijama i izložbama na kojima su govorili znanstvenici, zapovjednici i ostali sudionici događaja iz Domovinskog rata te autori promoviranih publikacija.

Nakon provedene rasprave, Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu jednoglasno je odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje z a k l j u č k a 

PRIHVAĆA SE IZVJEŠĆE O RADU HRVATSKOG MEMORIJALNO-DOKUMENTACIJSKOG CENTRA DOMOVINSKOG RATA ZA 2019. GODINU 

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti Marijan Pavliček, prof., potpredsjednik Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA 
izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković