Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu

Izvješće Odbora za pomorstvo, promet i infrastrukturu s rasprave o Godišnjem izvješću o radu Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti za 2018. godinu

  Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu Hrvatskoga sabora, na 46. sjednici održanoj 16. listopada 2019. godine, raspravio je Godišnje izvješće o radu Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti za 2018. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti, aktom od 12. srpnja  2019. (izmijenjeno Godišnje izvješće). 
    Odbor je na temelju svoje nadležnosti iz članka 103. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom Izvješću u svojstvu matičnog radnog tijela. Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetno Izvješće. 
        Uvodno izlaganje dao je zamjenik predsjednika Vijeća Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti koji je istaknuo da Izvješće uključuje propisane podatke koji se odnose na tržišta elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. Od 1. siječnja 2018. HAKOM je uključen u Državni proračun Republike Hrvatske kao proračunski korisnik te je prešao s računovodstva neprofitnih organizacija na računovodstvo proračuna. 
Ukupni ostvareni prihodi u 2018. iznosili su 99,1 milijuna kuna, a ukupni rashodi 73,5 milijuna kuna.
Tržište elektroničkih komunikacija u RH obilježio je daljnji rast podatkovnog prometa za gotovo 50 posto u godinu dana te rast prihoda i ulaganja u širokopojasnu infrastrukturu. Na tržištu elektroničkih komunikacija ostvaren je ukupni prihod od oko 11,5 milijarde kuna što za 73 milijuna više nego prethodne godine. Operatori su nastavili s ulaganjem u razvoj infrastrukture, novu tehnologiju i usluge. Na tržištu je ukupno uloženo više od 2,5 milijardi kuna, što je u usporedbi s 2017. pad od tri posto, ali je raslo ulaganje u mrežu i mrežnu opremu na razinu od 1,4 milijarde kuna.  Izravna ulaganja u mrežu vidljiva su u povećanju dostupnosti širokopojasnog pristupa internetu, kojim je RH dostigla prosjek EU-a. Broj korisnika telefonskih usluga u nepokretnoj mreži i dalje se smanjuje, dok broj korisnika svih ostalih usluga raste.
        Poštanske usluge je koncem 2018. pružalo 22 davatelja poštanskih usluga. Ukupno je ostvareno više od 1,65 milijardi kuna prihoda, što je za oko 108 milijuna više nego prethodne godine, odnosno predstavlja rast od oko sedam posto. Nastavljen je pad broja poštanskih usluga za 2,6 posto što iznosi oko 309 milijuna. Broj paketa očekivano je rastao zbog rasta usluga povezanih s e-trgovinom.
    Koncem 2018. ukupno je poslovalo osam teretnih željezničkih prijevoznika, od kojih su dva registrirana u drugim članicama Europske unije te jedan putnički željeznički prijevoznik. Ukupni prihodi HŽ Infrastrukture od željezničkih usluga su na gotovo istoj razini kao i prethodne godine te iznose oko 146 milijuna kn. 
        Predstavnik Vlade Republike Hrvatske obrazložio je mišljenje Vlade na predmetno Izvješće u kojem predlaže Hrvatskom saboru da ga prihvati.
    Na upit člana Odbora o natječaju vezano za plan izgradnje širokopojasne infrastrukture u područjima u kojima ne postoji dostatan komercijalni interes za ulaganja, tzv. bijelim zonama, odgovoreno je da je HAKOM obavio prvi dio postupka te izdao potvrde za ukupno 72 plana razvoja. Realizacija natječaja sada je u drugoj fazi, odnosno upućeno je u Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije te je napomenuto da se sredstva  dodjeljuju kroz tri modula.
    Posebno je raspravljano o nemogućnosti ostvarivanja godišnje naknade za pravo puta koju operator kao vlasnik komunikacijske infrastrukture treba plaćati županijskim upravama za ceste jer je postala praksa da operatori izbjegavaju plaćanje na način da pokreću upravni spor podnošenjem tužbe Visokom upravnom sudu odmah po primitku rješenja iako pokrenuti upravni spor ne odgađa provedbu  rješenja. Time su županijske uprave za ceste onemogućene planirati prihode s ove osnove. S tim u vezi, dio članova Odbora, nezadovoljan je najavom smanjenja naknade za pravo puta jer smatraju da neće postići namjeru povećanja investicijskog potencijala operatora, odnosno njegova ulaganja u mrežnu infrastrukturu. Smatraju da nije dobro rješenje smanjiti naknade bez da se u isto vrijeme ne obveže operatore na investicije u postojeću infrastrukturu, nova ulaganja uz ulaganja u nekomercijalna područja. S tim u vezi odgovoreno je da će se uvođenjem 5G mreža zbog svoje zahtjevne tehnologije morati izgraditi takva mrežna infrastruktura koja će osigurati veću dostupnost širokopojasnog pristupa uz veću povezivost, brzinu i kvalitetu svih dosadašnjih usluga. 
    U raspravi je također istaknut veliki problem nemogućnosti uvođenja fiksnog telefonskog priključka putem nepokretne elektroničke komunikacijske mreže brojnim korisnicima na području Republike Hrvatske zbog toga što operatori radije nude ovu uslugu u okviru tzv. BOX paketa, a oni nemaju odgovarajuću kvalitetu. Također je istaknuto da je postojeća širokopojasna infrastruktura u neadekvatnom stanju te su potrebna daleko veća ulaganja te je zatraženo da HAKOM u okviru svojih ovlasti djeluje na operatore da više ulaže u pristupnu elektroničku infrastrukturu u nepokretnoj mreži, a također u mreže sljedeće generacije (5G).
    Također je raspravljano o današnjoj ulozi ureda Hrvatske pošte, njihovom radnom vremenu te dostavi malih paketa na kućnu adresu.  
    I na kraju rečeno je da Izvješće o radu HAKOM-a za 2018. sadrži sve propisane podatke koji se odnose na tržište elektroničkih, poštanskih i željezničkih usluga te je samo Izvješće pregledno i sveobuhvatno i urađeno sukladno odredbama Zakona o elektroničkim komunikacijama.
     Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (6 glasova „za“ i 2 glasa „suzdržan”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg zaključka:

Prihvaća se Godišnje izvješće o radu Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti za 2018. godinu

PREDSJEDNIK ODBORA 
Pero Ćosić