Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu

Izvješće Odbora za pomorstvo, promet i infrastrukturu s rasprave o Godišnjem izvješće o radu Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti za 2017. godinu

Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu Hrvatskoga sabora, na 31. sjednici održanoj 17. listopada 2018. godine, raspravio je Godišnje izvješće o radu Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti za 2017. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM), aktom od 19. lipnja 2018. godine.

Odbor je na temelju svoje nadležnosti iz članka 103. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom Izvješću u svojstvu matičnog radnog tijela. Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetno Izvješće. 

Uvodno izlaganje dao je predsjednik Vijeća Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti koji je istaknuo da Izvješće uključuje propisane podatke koji se odnose na tržišta elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. U 2017. HAKOM nije bio korisnik državnog proračuna već se financirao naknadama od tržišta koje regulira. Ukupni ostvareni prihodi u 2017. iznosili su 77 milijuna kuna, a ukupni rashodi 86 milijuna kuna. ukupna ulaganja HAKOM-a za 2017. iznose 6 milijuna kuna.
U 2017. HAKOM je naplatio 624 milijuna kuna prihoda u korist državnog proračuna i to s osnove naplate naknada za pravo uporabe radiofrekvencijskog spektra, adresa i brojeva te naknade za ovlasti i dozvole. Na tržištu elektroničkih komunikacija ostvaren je ukupni prihod od oko 11,4 milijarde kuna što je oko 2 posto više nego u 2016.
  Poštanske usluge je koncem 2017. pružalo 22 davatelja poštanskih usluga. Tijekom 2017. u RH je ukupno obavljeno oko 318 milijuna poštanskih usluga pri čemu je ostvareno oko 1,55 milijardi kuna prihoda. Što se tiče tržišta željeznički usluga, liberalizacijom tržišta prijevoza tereta pojavili su se i novi prijevoznici. U 2017. ukupno je bilo sedam teretnih željezničkih prijevoznika i jedan putnički željeznički prijevoznik. Upravitelj infrastrukturom, HŽ Infrastruktura u 2017. bilježi povećanje prihoda od pružanja željezničkih usluga pa je tako tijekom 2017. ostvareno 146 milijuna kn prihoda od pružanja željezničkih usluga što je za 0,6 posto više u odnosu na 2016. Povećani su prihodi od minimalnog pristupnog paketa, koji sada čini 78 posto ukupnih prihoda HŽI-a od pružanja željezničkih usluga.

Predstavnik Vlade Republike Hrvatske obrazložio je pozitivno mišljenje Vlade na navedeno Izvješće.

U raspravi je konstatirano da je Izvješće pregledno i kvalitetno te na dobar način prikazuje rad HAKOM-a u 2017. godini.

Tijekom rasprave izraženo je nezadovoljstvo činjenicom da jedinice lokalne samouprave u većini slučajeva ne mogu ostvariti naknadu za pravo puta od gradnje elektroničke komunikacijske infrastrukture na svom području. Iako je tijekom rasprave izrečeno i pozitivno iskustvo i pohvaljen doprinos Agencije, većina članova Odbora smatra da se ovo pitanje mora što žurnije riješiti. Predsjednik Vijeća u odgovoru je istaknuo da bi cijelo ovo područje trebalo urediti posebnim zakonom kojim bi se riješilo pitanje svih linijskih infrastruktura. Članovi Odbora suglasni su da se ova tema dodatno raspravi  i da se pronađu odgovarajuća rješenja. S tim u vezi, rečeno je da nije dobro rješenje kojim regulator određuje iznos naknade te da to nije praksa u drugim europskim državama. 

Također je u raspravi istaknuto da treba uvesti reda u ovom području jer nigdje u svijetu operator nema tako visoku dobit od 40 posto kao u Hrvatskoj, a još pri tome nedovoljno ulaže u infrastrukturu. Isto tako, zabrinjavajuće je da operatori više ne moraju imati građevinsku dozvolu za izgradnju baznih stanica te ih postavljaju unutar naselja i bez pristanka lokalnog stanovništva. U raspravi je rečeno da bi građane trebalo bolje zaštititi pred štetnim utjecajem zračenja. Uslijedila je rasprava o štetnosti ovih zračenja, odnosno dana su drugačija mišljenja od strane struke.

Dana je primjedba što o ovako važnoj temi kao što je izvješće o radu HAKOM-a više nema rasprave na plenarnoj sjednici, već Sabor odlučuje bez rasprave i to sukladno posljednjim izmjenama i dopunama Poslovnika Hrvatskoga sabora.

U nastavku rasprave pohvaljeni su napori i pozitivne promjene Agencije te je ponovo istaknuto da treba zaustaviti umanjenje prihoda lokalne zajednice, odnosno trebaju se zaštiti nacionalni interesi. 

Posebno je raspravljano o višegodišnjem manjku prihoda u odnosu na rashode te je izražena bojazan o održivom poslovanju HAKOM-a u budućnosti. Istaknuto je da bi regulator dugoročno mogao ostvarivati ciljeve utvrđene Zakonom, nužan preduvjet je da ima osiguranu stabilnost u financiranju, odnosno ravnotežu u ostvarivanju prihoda i rashoda. U odgovoru je rečeno da će u sljedećim godinama HAKOM morati povećati prihode te su istaknuti visoki troškovi kontrolno-mjernih središta i postaja te IT servisa. 
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (7”za”, 1”protiv”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg zaključka:

Prihvaća se Godišnje izvješće o radu Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti za 2017. godinu
 

                 PREDSJEDNIK ODBORA
                                        
  Pero Ćosić