Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o odvjetništvu, P. Z. E. br. 46

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora, na 12. sjednici održanoj 16. rujna 2008. razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o odvjetništvu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 31. srpnja 2008.godine.  

Odbor je  Prijedlog zakona raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno članku 73.  Poslovnika o radu Hrvatskoga sabora.

U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je da se ovim Zakonom usklađuje naše zakonodavstvo s propisima Europske unije. Konačni prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o odvjetništvu razlikuje se od Prijedloga  Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o odvjetništvu, jer su pojedine primjedbe zastupnika i nadležnih odbora usvojene i ugrađene u Konačni prijedlog Zakona. Nagrade za rad odvjetnika i tarifu donosi Hrvatska odvjetnička komora, uz suglasnost ministra pravosuđa, vodeći računa o zaštiti socijalnih i gospodarskih interesa, te jednakosti u položaju primatelja i davatelja usluga. Regulira se obavljanje odvjetničkog zanimanja stranih odvjetnika u Republici Hrvatskoj, osiguranje od odgovornosti, prestanak prava na obavljanje odvjetništva zbog izrečene mjere trajne zabrane obavljanja odvjetništva. 
U raspravi su članovi Odbora na Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o odvjetništvu iznijeli slijedeće prijedloge, primjedbe i mišljenja:
-u članku 3. Konačnog prijedloga propisuje se da će  ministar pravosuđa kod davanja suglasnosti na tarifu voditi računa o zaštiti socijalnih i gospodarskih interesa, jednakosti u položaju davatelja i primatelja usluga, mišljenje je Odbora da o istome treba voditi računa i Hrvatska odvjetnička komora pri utvrđivanju tarife. U stavku 3. istoga članka predlaže se propisati obvezu izdavanja računa za svaku obavljenu radnju, a ne nakon obavljenog posla kako je to predloženo,
-radi jasnoće zakona predlaže se izostavljanje kratica,
-mišljenje je da je ispit iz poznavanja pravnog poretka Republike Hrvatske kao uvjet za upis u Imenik stranih odvjetnika koji u Republici Hrvatskoj mogu obavljati odvjetnički poziv pod nazivom „odvjetnik“ široko određen i da bi se trebao provoditi po posebnom programu, a ne prema programu za polaganje pravosudnog ispita,
-predloženi članak 36. b ne sadrži odredbu o odgovornosti odvjetnika iz država članica Europske unije za počinjenu štetu u obavljanju djelatnosti u Republike Hrvatske. Predlaže se dopuniti stavak 2. na način da se regulira osiguranje od profesionalne odgovornosti za obavljanje djelatnosti u Republike Hrvatske.

Stavak 7. istoga članka propisuje uvjete za obavljanje odvjetničkog poziva odvjetnika iz država članica Europske unije pod nazivom zanimanja iz svoje matične države, za ovu kategoriju izostavljena je obveza polaganja ispita iz poznavanja pravnog poretka Republike Hrvatske.

Također, iz iste odredbe nije razvidno tko ocjenjuje uspješnost obavljanja odvjetničkog poziva u Republici Hrvatskoj, stoga se predlaže da redovito i uspješno obavljanje odvjetničkog poziva u Republici Hrvatskoj ocjenjuje Hrvatska odvjetnička komora.

Predlaže se u članku 36. b propisati mogućnost da odvjetnici iz država članica Europske unije mogu primati odvjetničke vježbenike,
-člankom 13. propisuje se da svaki odvjetnik društva s ograničenom odgovornošću mora biti osiguran na najnižu svotu od 9.000.000,00 kuna, kao moguće rješenje sugerira se da umjesto odgovornosti svakog odvjetnika osnivača društva, društvo s ograničenom odgovornošću bude osigurano na predloženi iznos,
-predlaže se u tekstu Zakona uskladiti terminologiju, uvriježeno je da se vode stegovni postupci a ne disciplinski postupci,
-predlaže se u članku 31. dopuniti stavak 4. na način da se predvidi postupanje ministra pravosuđa u slučaju da Hrvatska odvjetnička komora dostavi neusklađenu tarifu.
U završnom obraćanju predstavnica predlagatelja istaknula je da će predlagatelj razmotriti sve prijedloge i mišljenja Odbora, te sukladno razmotrenom podnijeti moguće amandmane, a sve u svrhu poboljšanja Konačnog prijedloga zakona. 

Nakon provedene rasprave Odbor za pravosuđe je sa sedam (7) glasova „za“, dva (2) „uzdržana“ i jednim (1) glasom „protiv“ odlučio  predložiti Hrvatskom saboru  da donese

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o odvjetništvu

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora, gospodina Ivu Grbića.

PREDSJEDNIK ODBORA

Ivo Grbić dipl. iur.