Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o istražnim povjerenstvima, prvo čitanje, P.Z. br. 226, predlagatelj: Klub zastupnika Živog zida i SNAGA-e

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 32. sjednici održanoj 19. travnja    2018. razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o istražnim povjerenstvima, prvo čitanje, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Klub zastupnika Živog zida i SNAGA-e aktom od 10. studenog 2017. godine.

Odbor je raspravio Prijedlog zakona u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno članku 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora. 

Odbor je raspolagao mišljenjem Vlade Republike Hrvatske Klasa: 022-03/17-12/76, Urbroj: 50301-25/06-17-6 od 21. prosinca 2017. godine.

U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je da Zakon o istražnim povjerenstvima nije izmijenjen ili dopunjen od 1996. godine, da je arhaičan,  primjerice sadrži odredbu da istražno povjerenstvo može osnovati Zastupnički dom i Županijski dom Sabora Republike Hrvatske.

Smatra da bi se podnesenim Prijedlogom zakon osuvremenio, olakšalo njegovo provođenje, te propisale novine u funkcioniranju i sastavu saborskih istražnih povjerenstava. Izmijenila bi se definicija „sudbenog postupka“ u članku 4. na način da sudbeni postupak u smislu ovoga Zakona započinje potvrđivanjem optužnice, te samo pokretanje istražnog ili prethodnog postupka ne bi bio zapreka za rad istražnog povjerenstva.

Nadalje, propisuje se da Sabor ima dužnost raspraviti prijedlog za osnivanje istražnog povjerenstva na sjednici tijekom koje je predsjednik Sabora primio prijedlog, kako bi se izbjegla odgoda rasprave i odlučivanja o osnivanju istražnog povjerenstva. Stoga se predlaže da se o prijedlogu za osnivanje istražnog povjerenstva odlučuje na sjednici tijekom koje je prijedlog zaprimljen, a tek iznimno početkom prve sljedeće sjednice. Novost u sastavu istražnog povjerenstva je uvođenje i vanjskih članova, u vidu ovlaštenih sudskih vještaka za područje istraživanja kojim se pojedino istražno povjerenstvo bavi, s obzirom da se istražna povjerenstva često bave pitanjima na koja odgovore mogu dati samo stručnjaci za pojedina područja.

Predlažu se i određene izmjene vezane uz mogućnost održavanja sjednica istražnog povjerenstva te se ovim prijedlogom propisuje da će se sjednica održati ukoliko je na njoj prisutna najmanje trećina članova iz redova saborskih zastupnika,  i dalje ostaje  mogućnost da se poslovnikom istražnog povjerenstva propiše da se odluke donose većinom glasova ako je na sjednici prisutna većina članova, odnosno većinom glasova svih članova s pravom glasa.. Osim toga, propisuje se i obveza prisustvovanja sjednicama istražnog povjerenstva za saborske zastupnike članove povjerenstva, te novčane kazne za neopravdane izostanke. Nadalje, predlaže se izmjena u vidu propisivanja obveze Hrvatskoga sabora da u svojem arhivu trajno čuva sve zapisnike, prijepise tonskih snimaka sjednica, isprave, priloge te cjelovitu dokumentacija prikupljena u radu istražnog povjerenstva.

Predstavnica Ministarstva pravosuđa obrazložila je da Vlada RH predlaže Hrvatskome saboru da ne prihvati Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o istražnim povjerenstvima. Posebno je naglasila da  predložena odredba kokom se uređuje da je sudbeni postupak pokrenut potvrđivanjem optužnice u suprotnosti s odredbom članka 17.st.1 Zakona o kaznenom postupku, te bi se prihvaćanjem ovakve dopune ograničio pojam sudbenog postupka  isključivo na kazneni postupak pred sudom.

U raspravi o predloženim izmjenama istaknuto je da bi odredbu članka 6. Prijedloga valjalo urediti na način da je Hrvatski sabor o podnesenom zahtjevu za osnivanju istražnog povjerenstva dužan provesti raspravu i donijeti odluku  u određenom roku primjerice u roku od 60 dana od dana podnošenja zahtjeva. U raspravi je podržana novina da se u sastav istražnog povjerenstva imenuju ovlašteni sudski vještaci kao vanjski članovi povjerenstva, predloženo je i da se ovlasti predsjednika istražnog povjerenstva urede zakonom. S obzirom da je Zakonom o kaznenom postupku  uređeno kada kazneni postupak započinje, istaknuto je da se sukladno tome ovaj Prijedlog treba doraditi.  

Nakon provedene rasprave izjašnjavanjem četiri ( 4) glasa „za“ i pet  ( 5) glasova „protiv“, Odbor nije podržao Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o istražnim povjerenstvima, predlagatelja Kluba zastupnika Živog zida i SNAGA-e.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA
mr. sc. Orsat Miljenić