Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo

Izvješće Odbora za prostorno uređenje i graditeljstvo o Konačnom prijedlogu zakona o strateškim investicijskim projektima Republike Hrvatske, drugo čitanje, P.Z.E. br. 223

Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo Hrvatskoga sabora, na sedamnaestoj sjednici održanoj 28. veljače 2018. godine, raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o strateškim investicijskim projektima Republike Hrvatske, drugo čitanje, P.Z.E. br. 223 koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 15. veljače 2018. godine.

Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo, na temelju članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je navedeni akt kao zainteresirano radno tijelo.

Uvodno obrazloženje ovoga Konačnog prijedloga zakona iznio je predstavnik predlagatelja i naglasio da se predloženim rješenjima želi ubrzati procese ishođenja ukupne dokumentacije potrebne za realizaciju javnih, privatnih i javno privatnih investicijskih  projekata.

Konačnim prijedlogom novog zakona redefinira se raspolaganje nekretninama u vlasništvu države, predlaže se smanjivanje kriterija vrijednosti ukupnih kapitalnih troškova ulaganja na 75 milijuna kuna bez PDV-a, uključujući mogućnost sufinanciranja iz fondova i programa EU, a za projekte koji se ostvaruju na potpomognutim područjima, otocima te onima koji spadaju u područje poljoprivredne proizvodnje, ribarstva i šumarstva na 10 milijuna kuna. Jedan od kriterija je i obvezna usklađenost prijavljenog projekta s važećim prostornim planovima. Predlaže se  snižavanje visine dokaza o osiguranim izvorima financiranja na pet posto vrijednosti samoga projekta. Propisuje se obveza potpisivanja sporazuma za privatne i javne projekte kao i obveza potpisivanja sporazuma između investitora i Vlade prije nego što Vlada donese odluku o proglašavanju projekta strateškim. Nadalje, propisuje se ugovorna kazna u visini 0,1 posto ukupne vrijednosti projekta, i to samo u slučaju prekoračenja krajnjeg roka realizacije krivnjom investitora ili u slučaju odustajanja investitora od realizacije strateškog projekta.

Također, ukoliko postoji odluka da će se investicijski projekt financirati iz europskih strukturnih i investicijskih fondova, a koji će se provoditi tijekom programskog razdoblja 2014.-2020. u Republici Hrvatskoj, predlaže se da se takav projekt na prijedlog Povjerenstva automatizmom uvrštava na listu strateških projekata.

U raspravi je iznijeto mišljenje kako su predložena rješenja u ovom zakonu znatno poboljšanje u odnosu na važeći zakon, naročito  u odnosu na poslovno plansku dokumentaciju te idejne projekte.

Nadalje, u raspravi članovi Odbora ukazali su na potrebu iznalaženja rješenja za brže rješavanje nesređenih imovinskopravnih odnosa kako bi se potaklo realizaciju projekata, te kako drže da je problem najizraženiji u Dalmaciji, obalnom i zaobalnom području.

Tijekom rasprave, predstavnik predlagatelja odgovarao je na pitanja koja se odnose na predložene ugovorne kazne, suglasnosti koje daje resorno ministarstvo, pitanja kriterija za strateški projekt te analize prostora i zemljišta, poslovne zone i dr.

Nakon provedenog glasovanja, Odbor je jednoglasno (devet glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje

ZAKONA O STRATEŠKIM INVESTICIJSKIM PROJEKTIMA REPUBLIKE HRVATSKE

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednicu Odbora, Bernardu Topolko.


PREDSJEDNICA ODBORA
Bernarda  Topolko, univ.spec.oec.