Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo

Izvješće Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo o Prijedlogu zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.E. br.86

Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Hrvatskoga sabora na 8. sjednici održanoj 16. veljače 2017. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.E. br.86, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 9. veljače 2017. godine. Odbor je navedeni akt raspravio sukladno čl.83. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.

U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja pojasnila je kako je važeći Zakon pretrpio nekoliko izmjena i dopuna te se pristupilo izradi cjelovitog zakona radi što bolje preglednosti. Osim toga predloženim zakonom vrši se daljnje usklađivanje s pravnom stečevinom EU-e.
U raspravi je istaknuto da je došlo do pozitivnih promjena na hrvatskom tržištu rada. Registrirana zaposlenost se povećala, a nezaposlenost smanjila što je dovelo do smanjenja stope nezaposlenosti. Podaci ukazuju da dugotrajna nezaposlenost pogađa osobe s nižom razinom obrazovanja i s višom životnom dobi. Zabrinjavajući podaci odnose se na mlade osobe koje su stekle srednje strukovno obrazovanje što ukazuje na neuskalađenost strukovnog obrazovanja s potrebama tržišta rada. Zavod mjerama aktivne politike zapošljavanja pokušava povećati zapošljivost osoba kojima prijeti trajna nezaposlenost i socijalna isključenost, stoga je potrebno redefinirati mjere koje će biti usmjerene prema teže zapošljivim osobama, te dugotrajno nezaposlenim i mladima s nedovoljnim stručnim kompetencijama.

U raspravi su iznijete sljedeće primjedbe, mišljenja i prijedlozi :
- dobro bi bilo da je predlagatelj jedinstvenim zakonom uredi pitanje poticanja zapošljavanja i posredovanja pri zapošljavanju,
- predloženim rješenjima smanjuju se ovlasti Upravnog vijeća zavoda, a povećavaju se ovlasti resornog ministra,
- nužno je povećati naknadu za vrijeme nezaposlenosti, predloženo povećanje je neznatno. Osim poboljšanih gospodarskih okolnosti, svaki zaposleni izdvaja doprinose za zapošljavanje. Sve su to razlozi da nezaposlena osoba treba imati naknadu za vrijeme nezaposlenosti  u visini koja će omogućiti dostojan život.
-  izostao je socijalni dijalog prilikom izrade ovoga Zakona,
- valjalo bi preispitati rješenje po kojemu se ne ostvaruje pravo na naknadu prilikom sporazumnog raskida ugovora, budući da radnici nisu u ravnopravnom položaju s poslodavcima,
- dvojbena su riješenja po kojima Zavod rješava postupke u I i II stupnju,
- pozitivnim je ocjenjeno 10% povećanje zapošljavanje osoba s invaliditetom u 2016. godini u odnosu na prethodnu godinu.
U raspravi je pojašnjeno da su ministru dane ovlasti temeljem Zakona o sustavu državne uprave.
Zbog velikog broja primjedaba iznijetih na sjednici Odbora, a sukladno čl.206. Poslovnika Hrvatskoga sabora predsjednik Odbora predložio je zaključak da se o predloženom Zakonu provede rasprava u prvom čitanju.
Većinom glasova članova Odbora (6 protiv i 4 glasa za) zaključak nije prihvaćen.

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 za i 4 protiv) odlučio  predložiti Hrvatskome saboru da donese

Zakon o posredovanju pri zapošljavanju i pravima
za vrijeme nezaposlenosti

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora, Miranda Mrsića.


                                                                                                                    Predsjednik Odbora

                                                                                                              Prof.dr.sc. Mirando Mrsić, dr.med.