Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo

Izvješće Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o minimalnoj plaći, P.Z. br.170

Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Hrvatskoga sabora na 14. sjednici održanoj 20. listopada 2021. godine, raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o minimalnoj plaći,P.Z.br.170, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 14. listopada 2021. godine.

Odbor je navedeni akt raspravio sukladno čl.83. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.
Odboru su dostavili primjedbe na navedeni akt: Regionalni industrijski sindikat iz Varaždina, Nezavisni sindikat radnika Hrvatske (NSRH) iz Rijeke i Nezavisni hrvatski sindikati. 
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je kako se predloženi Zakon  razlikuje u odnosu na prvo čitanje samo nomotehnički, a ne i sadržajno. Cilj Zakona je da minimalna plaća istodobno bude socijalni i zaštitni instrument. Također istaknuto je kako se postupno povećavao udio minimalne plaće u zadnjih pet godina s 38% u 2016. godini na 46% u 2020. i 2021. omogućivši tako veća primanja radnicima koji primaju najniže plaće.
U raspravi je većina članova Odbora istaknula kako je nužno propisati da se u iznos minimalne plaće ne smiju uračunavati dodaci koji se odnose na minuli rad, smjenski rad i sl., odnosno da se u članku 2. kojim se mijenja čl.3. stavak 4. proširi na način da se u iznos minimalne plaće ne ubrajaju povećanja plaće određena kolektivnim ugovorima, pravilnikom o radu i ugovorom o radu. 
Također za većinu članova Odbora neprihvatljiva su rješenja u članku 5. predloženog Zakona. Naime, po njihovu mišljenju je nedopustivo i neopravdano rješenje po kojemu poslodavci mogu isplaćivati minimalnu plaću manju od iznosa utvrđenog Uredbom Vlade Republike Hrvatske. 
Nadalje, po mišljenju većine članova Odbora neprihvatljivo je i predloženo rješenje u članku 8. po kojemu poslodavci jednostrano mogu izmijeniti ugovore o radu koji su dvostrani pravni akt. Nadalje, iznijeto je mišljenje po kojemu treba poticati kolektivno pregovaranje.
U raspravi je naglašeno kako je u proteklih nekoliko godina unaprijeđen institut minimalne plaće kao i postupno povećanje, iako visina minimalne plaće nije onolika koliku bi i radnici i Vlada Republike Hrvatske priželjkivali.
Na kraju rasprave predstavnik predlagatelja upoznao je Odbor kako je započeo socijalni dijalog oko izmjena Zakona o radu kojim bi se trebala unaprijediti i rješenja koja se odnose na različite osnove povećanja plaće. Pritom je istaknuo kako se ovaj Zakon sada usklađuje s važećim Zakonom o radu, te je predložen u suglasju sa socijalnim partnerima. Primjedbe iznijete u raspravi koje se odnose na čl.5 i čl.8. dodatno će razmotriti prije rasprave na plenarnoj sjednici. 

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (9 za, 1 protiv i 1 suzdržan) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese 

Zakon o izmjenama i dopuni Zakona o minimalnoj plaći


Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora, Davorka Vidovića.


Predsjednik Odbora

Davorko Vidović