Odbor za ravnopravnost spolova

Izvješće Odbora za ravnopravnost spolova o Prijedlogu zakona o prekršajima, prvo čitanje, P. Z. br. 673

Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskoga sabora na 43. sjednici održanoj 26. travnja 2007. godine raspravio je  Prijedlog zakona o prekršajima, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske,  aktom od 12. travnja 2007. godine.

Odbor je navedeni Prijedlog zakona raspravljao sukladno čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.

U uvodnome izlaganju predstavnik predlagatelja upoznao je Odbor s razlozima   za donošenje ovoga  Zakona, a svakako je među važnijima otklanjanje  brojnih  slabosti, nedorečenosti i pravnih praznina uočenih u primjeni postojećeg Zakona o prekršajima. Ukazano je da se pooštrava prekršajnopravna represija, povisuju se okviri novčane kazne  i kazne zatvora, te se zastarni rokovi  produljuju.

Odbor se osvrnuo na one odredbe Zakona koje mogu i trebaju urediti pitanja zaštite od nasilja u obitelji. Slijedom toga, u raspravi je ukazano da bi odrebu članka 33. stavka 7. trebalo proširiti i za najteže prekršaje počinjene u obitelji kako bi se osigurala mogućnost propisivanja većih kazni za počinjeno  nasilničko ponašanje u obitelji. Također,  iznijeto  je  mišljenje po kojemu bi se u članku 130. koji propisuje mjere opreza trebalo   proširiti krug ukućana  (npr. bivši bračni drug, djeca svakog od njih..), jer bi se na taj način  izbjeglo pravno dokazivanje tko su sve  ukućani. Mišljenje je da bi dobro  bilo da se dopusti strankama, a ne samo okrivljeniku u postupku da podnose žalbu protiv rješenja. Nadalje,nužno je u članku 134. propisati izrijekom obvezu policiji da odmah o uhićenju obavijesti nadležno tijelo socijalne skrbi ako se radi o prekršajima povezanim s nasiljem u obitelji. Ta potreba koordinacije između državnih tijela proizlazi iz Protokola o postupanju u slučajevima nasilja u obitelji. Potom, u članku 135. koji propisuje osobite okolnosti koje opravdavaju bojazan da će se ponoviti istovrsni prekršaj, dobro bi bilo zbog dokaznog postupka propisati osnovanu bojazan, a ne osobite okolnosti kako je sada predloženo, te dopustiti i  tužitelju mogućnost podnošenja žalbe, koji je istodobno žrtva.

Iznijeto je mišljenje prema kojemu članak 184. treba urediti na način da se u postupcima vezanim uz nasilje u obitelji propiše obveza sudu da  ovjerovljeni prijepis presude obvezno dostavi oštećeniku.
Nadalje, odredbu članka 221. kojim su propisani uvjeti za vođenje  žurnog postupaka, potrebno je proširiti  i za prekršaje počinjenog nasilja u obitelji, sukladno Nacionalnoj strategiji zaštite od nasilja u obitelji, za razdoblje od 2005. do 2007. godine i Protokolu o postupanju u slučajevima nasilja u obitelji.

Nakon provedene  rasprave članovi/ice Odbora  jednoglasno su odlučili predložiti Hrvatskome saboru da donese slijedeće   

Zaključke

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o prekršajima, P.Z.br.673 - prvo čitanje

2. Mišljenja, primjedbe i prijedlozi iznijeti u raspravi dostavit će se
    predlagatelju da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga
    zakona.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednicu Odbora, Gordanu Sobol.

    Predsjednica Odbora

    Gordana Sobol