Odbor za ravnopravnost spolova

Izvješće Odbora za ravnopravnost spolova s rasprave o Izvješću o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova za 2006. godinu&nbsp

Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskoga sabora  na 43. sjednici održanoj 26. travnja 2007. godine, raspravljao je o Izvješću o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova za 2006. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Republike Hrvatske, aktom od 30. ožujka 2007. godine.

Odbor je navedeno Izvješće raspravio sukladno čl.100. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.

U uvodnom izlaganju Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova upoznala je  Odbor sa  poduzetim aktivnostima koje se odnose na praćenje i provođenje Zakona o ravnopravnosti spolova,  te drugih propisa kojima je pravno razrađeno ustavno načelo  o ravnopravnosti spolova, a odnose se na izvještajno razdoblje  za 2006. godinu.

Područje djelovanja pravobraniteljice odnosilo se na rješavanje predmeta: diskriminacije na području zapošljavanja i rada, diskriminacije na području obrazovanja, diskriminacije i nasilja u obitelji i roditeljskoj skrbi, praćenje primjene Zakona o ravnopravnosti spolova u državnim tijelima i tijelima s javnim ovlastima, u jedinicama lokalne i područne  (regionalne) samouprave, praćenje primjene  Zakona kod drugih pravnih i fizičkih osoba, praćenje  medijskih sadržaja i plaćenih oglasa, te  praćenje ispunjavanja  Zakonom propisanih obveza  za političke stranke.

Kao i ranijih godina u velikoj većini slučajeva pritužiteljice su žene, iako se povećava broj pritužbi muškaraca, osobito u predmetima vezanim uz nemogućnost zapošljavanja u uobičajeno ženskim djelatnostima, kao što su: vrtići, škole, gradske ljekarne.

Tijekom 2006. godine zaprimljene su 193 pritužbe građana/ki, a odnosile su se na: nasilje u obitelji i roditeljsku skrb (59,6%), uznemiravanje i diskriminaciju na području rada i zapošljavanja (35,2%), te  ostalo(5,2%) slučajeva.
Po inicijativi pravobraniteljice, odnosno temeljem dopisa drugih institucija, organizacija ili pravnih osoba  radilo se na 1175 predmeta.

Prema mišljenju pravobraniteljice, podneseni broj pritužbi  koje se odnose na diskriminaciju na području rada i zapošljavanja ne odražava objektivno stanje. Pri tome je konstatirala, da su negativna iskustva osoba koje su se prituživale na nejednakost u ostvarivanju prava iz rada jer su u pravilu  nakon pritužbe ostajale bez posla.

U odnosu na 2005. godinu povećan je udio diskriminacije na temelju bračnog i obiteljskog statusa, a smanjen na temelju spola i spolne orjentacije.

Ukazano je da probleme na  području zapošljavanja i položaja žena na tržištu rada, napose onih starijih od 45 godina života koje teško pronalaze novo zaposlenje, treba prioritetno rješavati. Udio nezaposlenih žena u ukupnom broju nezaposlenih je već duže vrijeme nepromijenjen, stalno je oko 60%, što ukazuje da mjere koje se provode na planu zapošljavanja žena kao posebno osjetljive kategorije nisu dostatne.

Istaknuto je da se Zakon o ravnopravnosti spolova i nadalje ne primjenjuje u zadovoljavajućoj mjeri, iako  je došlo do pozitivnih pomaka u ovome izvještajnom razdoblju, napose kada se raspisuju natječaji za prijam u radni odnos kod privatnih poslodavaca.

Također, u raspravi je konstatirano da još nije donesen Zakon o pružanju besplatne pravne pomoći, kao niti izmjene Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, unatoč obvezama koje proizlaze iz Nacionalne strategije zaštite od nasilja u obitelji za razdoblje od 2005. do 2007. godine i najavama Vlade Republike Hrvatske.

Nakon rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći 

zaključak

Prihvaća se Izvješće o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova za 2006. godinu.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Gordanu Sobol, predsjednicu Odbora.

 

Predsjednica  Odbora

Gordana Sobol