Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije

Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije s rasprave o Polugodišnjem izvješću o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije i Europskih strukturnih instrumenata za razdoblje od 1. siječnja 2014. godine do 30. lipnja 2016. godine

 

Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 2. sjednici održanoj 22. ožujka 2017. Polugodišnja izvješća o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije i Europskih strukturnih instrumenata za razdoblje od 1. siječnja 2014. godine do 30. lipnja 2016. godine koja je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. ožujka 2017. godine.
 
Raspravu o navedenim Polugodišnjim izvješćima Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 101. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

Ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije u uvodnom je izlaganju istaknula da je Vlada Republike Hrvatske obvezna Hrvatskome saboru, temeljem Zaključka Hrvatskoga sabora donesenog na 14. sjednici održanoj 24. listopada 2014. godine, podnositi redovna šestomjesečna izvješća o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije i europskih strukturnih instrumenata. Obrazložila je nadalje razloge podnošenja zbirnog izvješća koje obuhvaća pet polugodišnjih izvješća za izvještajna razdoblja od 1. siječnja 2014. do 30. lipnja 2016. godine.

Naime, tijekom rada na Izvješćima, dva puta je, radi redovitih i prijevremenih  parlamentarnih izbora, bio raspušten Hrvatski sabor kojem se Izvješća podnose i koji o njima raspravlja te ih usvaja stoga su Izvješća morala iznova biti upućena u cjelokupnu proceduru usvajanja. Od početka provedbe do kraja zadnjeg izvještajnog razdoblja, 30. lipnja 2016. u okviru programa financijskog razdoblja 2007. – 2013. od ukupno dodijeljenog iznosa od 1.278,60 milijuna eura, ugovoreno je 1.560,45 milijuna eura (122,04 % dodijeljenog) te je plaćeno 830,98 milijuna eura (64,99 % dodijeljenog). Od početaka provedbe do kraja zadnjeg izvještajnog razdoblja, 30. lipnja 2016. u okviru programa financijskog razdoblja 2014. – 2020. od ukupno dodijeljenog iznosa od 10.742,12 milijuna eura, ugovoreno je 727,90 milijuna eura (6,78 % dodijeljenog) te je plaćeno 175,74 milijuna eura (1,64 % dodijeljenog).
U uvodnom izlaganju ministrica je također detaljno obrazložila podatke o doznačenim, ugovorenim i isplaćenim sredstvima po komponetama i operativnim programima za svako izvještajno razdoblje te o utvrđenim nepravilnostima. Ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije ukazala je i na potrebu dodatnog zapošljavanja državnih službenika kako bi cijeli postupak korištenja EU sredstava bio učinkovitiji. U tom smjeru se i poduzimaju konkretne aktivnosti u dogovoru s Ministarstvom uprave.
 
 U raspravi, koja je uslijedila izneseno je mišljenje kako je 2014. bila godina u kojoj su se odvijale sve aktivnosti oko programiranja, odnosno donošenja svih potrebnih dokumenata kao preduvjeta temeljem kojih će se koristiti sredstva iz EU fondova.  Također je izneseno mišljenje da je iz ovih izvješća vidljivo da je, u određenom razdoblju sustav korištenja EU sredstava postepeno jačao, odnosno stagnirao ovisno o trenutačnoj situaciji u državi ( redovni i izvanredni parlamentarni izbori).
 
Spomenuto je kako je u prvoj polovici 2016. godine ugovoreno  projekata u vrijednosti od 27,46 milijuna eura, a krajnjim korisnicima i ugovarateljima plaćeno je ukupno 114,97 milijuna eura, ali da se može očekivati povećanje ugovorenih i isplaćenih sredstava do kraja 2016. godine.
U raspravi je nadalje skrenuta pozornost na statističku klasifikaciju prostornih jedinica NUTS 2, prema kojoj se utvrđuje stupanj razvijenosti određenog područja kao temelja za raspodjelu sredstava kohezijske politike EU, a time i njenom utjecaju na ravnomjerni razvoj Republike Hrvatske.

Članovi Odbora su podržali napore resornog Ministarstva u vezi daljnjeg jačanja administrativnih kapaciteta odnosno zapošljavanja obučenih i stručnih službenika na poslovima  EU projekata.

U raspravi je također izneseno mišljenje kako bi bilo dobro da Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije bude jedinstveno tijelo koje će koordinirati kako sve programe koji se financiraju iz europskih sredstava i njihovu provedbu.

Neki članovi Odbora su ukazali na potrebu redefiniranja indeksa razvijenosti jedinica lokalne samouprave koji je temelj za dobivanje dodatnih poticajnih mjera iz proračuna za slabije razvijena područja. Naime, izneseno je da će o financijskim mogućnostima, odnosno prihodima jedinica lokalne samouprave, ovisiti i njihova apsorpcijska moć u privlačenju i korištenju europska sredstva. Stoga je ocijenjeno da, upravo zbog toga, resorno Ministarstvo treba napraviti detaljnu analizu mjera za potpomognuta područja i brdsko-planinska područja. Isto tako nužno je  što prije predložiti izmjenu Zakona o regionalnom razvoju Republike Hrvatske kao normativnog okvira za ravnomjeran razvoj države, kao i sve planske dokumente koji se temeljem istog trebaju donijeti (Strategija regionalnog razvoja Republike Hrvatske)

Nakon provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je (10 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći

                                                                  Zaključak

Prihvaćaju se Polugodišnja izvješća o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije i Europskih strukturnih instrumenata za razdoblje od 1. siječnja 2014. godine do 30. lipnja 2016. godine

  
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Branku  Juričev - Martinčev, predsjednicu Odbora.

                                                                                                                             
                                                                                             PREDSJEDNICA ODBORA
                                                                                       
                                                                                        Branka Juričev-Martinčev, dipl oec