Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost

Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2018. godinu i projekcija za 2019. i 2020. godinu u dijelu koji se odnosi na Ministarstvo unutarnjih poslova i sastavnice sigurnosno-obavještajnog sustava (Ured Vijeća za nacionalnu sigurnost, Sigurnosno-obavještajna agencija, Vojna sigurnosno-obavještajna agencija, Operativno-tehnički centar za nadzor telekomunikacija i Zavod za sigurnost informacijskih sustava)

Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 28. sjednici, održanoj 16. studenoga 2017., raspravljao je o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2018. godinu i projekcija za 2019. i 2020. godinu u dijelu koji se odnosi na Ministarstvo unutarnjih poslova i sastavnice sigurnosno-obavještajnog sustava (Ured Vijeća za nacionalnu sigurnost, Sigurnosno-obavještajna agencija, Vojna sigurnosno-obavještajna agencija, Operativno-tehnički centar za nadzor telekomunikacija i Zavod za sigurnost informacijskih sustava) (dalje u tekstu: Prijedlog državnog proračuna za 2018. godinu), koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. studenoga 2017.

Odbor je Prijedlog državnog proračuna za 2018. godinu, sukladno članku 179. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, razmotrio u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.

Uvodno se predstavnica predlagatelja iz Ministarstva financija osvrnula na makroekonomsku situaciju te ustvrdila da je kontinuirano vidljivo pozitivno kretanje u gospodarstvu, te da će BDP za 2018. godinu porasti za 2,9%, dok se porast BDP-a za 2019. i 2020. godinu predviđa za 2,6% i 2,5%. Istaknula je da su hrvatske projekcije u skladu s projekcijama Europske komisije i financijskih institucija.

Projekcije prihoda za 2018. godinu predviđene su u iznosu od cca 129 milijardi kuna, što je za 5,4% više u odnosu na 2017. godinu (računajući rebalans), a posebice je vidljiv porast PDV-a od 4,3%.

Ukupni rashodi predviđeni su u iznosu od cca 133 milijarde kuna, a planirani deficit ostao bi u zadanim okvirima odnosno iznosio bi 0,5%. Projekcijama za 2019. godinu predviđa se uravnoteženje državnog proračuna dok bi u 2020. godini suficit državnog proračuna iznosio 0,8%. S tim u svezi očekuje se i daljnje smanjenje udjela javnog duga u BDP-u i to na 76,6% BDP-a u 2018. godini, 73,4% BDP-a u 2019. godini, te 69,5% BDP-a u 2020. godini.

Nastavno je predstavnik predlagatelja iz Ministarstva unutarnjih poslova istaknuo da je u Prijedlogu državnog proračuna za 2018. godinu za razdjel 040- Ministarstvo unutarnjih poslova predviđen iznos od 5.176.446.127,00 kuna što predstavlja smanjenje, a rezultat je završetka financiranja u 2017. godini vezano za Program Schengen, koji je iznosio cca 110 milijuna kuna.

Analizom svih korisnika koji se vode pod razdjelom 040, a to su, uz Ministarstvo unutarnjih poslova, Hrvatska vatrogasna zajednica, Državna uprava za zaštitu i spašavanje (u financijskom planu nalazi se i Hrvatska gorska služba spašavanja), Hrvatski centar za razminiranje te Agencija za prostore ugrožene eksplozivnom atmosferom, vidljivo je povećanje sredstava Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici, Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja i Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje  u iznosima koje su tražili.

Sredstva su smanjena Hrvatskom centru za razminiranje, što je rezultat određenih projekata iz Fondova EU u svrhu razminiranja, te je došlo do neznatnog smanjenja Agenciji za prostore ugrožene eksplozivnom atmosferom gdje su učinjene uštede na materijalnim rashodima.

Nastavno je istaknuo da se najveći dio planiranih rashoda odnosi na rashode za zaposlene. U Ministarstvu unutarnjih poslova taj iznose se kreće oko cca 4 milijarde kuna, što predstavlja povećanje u odnosu na 2017. godinu, a isto je rezultat povećanja plaće od 6% za 2018. godinu sukladno potpisanom kolektivnom ugovoru između Vlade RH i sindikata državnih službi (rashodi za zaposlene planirani su u 2018. godini za 25.600 djelatnika).

Isto je vidljivo i kod proračunskih korisnika u funkciji zaštite i spašavanja (Hrvatska vatrogasna zajednica i Državna uprava za zaštitu i spašavanje), te u manjim iznosima i u Hrvatskom centru za razminiranje i u Agenciji za prostore ugrožene eksplozivnom atmosferom.

Zaključno je predstavnik Ministarstva unutarnjih poslova istaknuo da su sredstva predviđena u Prijedlogu državnog proračuna za 2018. godinu dostatna za izvršavanje svih predviđenih zadaća.

Predstavnici Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost, Sigurnosno-obavještajne agencije, Vojne sigurnosno-obavještajne agencije, Operativno-tehničkog centra za nadzor telekomunikacija i Zavoda za sigurnost informacijskih sustava pojedinačno su obrazložili predviđena proračunska sredstva iz Prijedlogu državnog proračuna za 2018. godinu.

Predstavnici svih tijela su se zaključno izjasnili, u odnosu na tijela koja predstavljaju, da su predviđena proračunska sredstava dostatna za izvršenje svih zakonom i drugim aktima utvrđenih poslova i zadaća za 2018. godinu.

U raspravi je istaknuto kako je bitno da MUP i sve sastavnice sigurnosno-obavještajnog sustava mogu s predviđenim proračunskim sredstvima ispuniti svoje zadaće i ići u modernizaciju i opremanje sustava.  

Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova, s 6 glasova „ZA“ i 3 glasa „SUZDRŽAN“, odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese

DRŽAVNI PRORAČUN REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2018. GODINU I PROJEKCIJE ZA 2019. I 2020. GODINU U DIJELU KOJI SE ODNOSI NA MINISTARSTVO UNUTARNJIH POSLOVA I SASTAVNICE SIGURNOSNO-OBAVJEŠTAJNOG SUSTAVA (UVNS, SOA, VSOA, OTC I ZSIS)

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Petar Škorić, potpredsjednik Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić