Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost

Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Konačnom prijedlogu zakona o potvrđivanju Konvencije Vijeća Europe o integriranom pristupu sigurnosti, zaštiti i uslugama na nogometnim utakmicama i drugim sportskim priredbama, drugo čitanje, P. Z. br. 17

Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na 3. sjednici, održanoj 16. rujna 2020., raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o potvrđivanju Konvencije Vijeća Europe o integriranom pristupu sigurnosti, zaštiti i uslugama na nogometnim utakmicama i drugim sportskim priredbama, drugo čitanje, P. Z. br. 17, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. rujna 2020.   
Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmotrio u svojstvu matičnog radnog tijela. 

U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja je naglasio da je Konvencija Vijeća Europe o integriranom pristupu sigurnosti, zaštiti i uslugama na nogometnim utakmicama i drugim sportskim priredbama (dalje u tekstu: Konvencija br. 218) otvorena za potpisivanje 3. srpnja 2016. državama članicama Vijeća Europe, državama strankama Europske kulturne konvencije kao i svakoj državi nečlanici Vijeća Europe koja je prije 3. srpnja 2016. pristupila Europskoj konvenciji o nasilju i nedoličnom ponašanju gledatelja na športskim priredbama, posebice na nogometnim utakmicama (dalje u tekstu: Konvencija br. 120). Do sada su Konvenciji br. 218. pristupile trideset i tri države članice, a šesnaest država članica ju je ratificiralo.
Nastavno se osvrnuo na donošenje Konvencije br. 120 koja je stupila na snagu 1. studenog 1985., a čije je donošenje je bilo potaknuto nasilničkim ponašanjem određenih nogometnih navijača u Bruxellesu na stadionu Heysel 29. svibnja 1985., tijekom kojeg događaja je život izgubilo 39 ljudi dok su stotine bile ozlijeđene.

Republika Hrvatska je 27. siječnja 1993. izrazila pristanak biti vezana Konvencijom br. 120 te je ista za Republiku Hrvatsku na snazi od 1. ožujka 1993. 

Tijekom njezine višegodišnje primjene, u okviru Vijeća Europe, donijeta je ocjena da je Konvencija br. 120 zastarjela i da nije usklađena s iskustvima stečenim od prvotnog stupanja na snagu te je Stalni odbor odlučio izraditi novi tekst Konvencije, a rezultat toga je Konvencija br. 218.

Nadalje je istaknuo da Konvencija br. 218 sadrži odredbe u području policijske suradnje po pitanju sporta te se uklapa u ciljeve politike Europske unije koji se odnose na sport i predstavlja najvažniji međunarodni okvir za suradnju država članica Europske unije s trećim zemljama i međunarodnim organizacijama u području obrazovanja i sporta.

Konvencija se fokusirala na osnovna tri stupa, a to su sigurnost, zaštita i usluge, suradnju privatnih i javnih institucija te lokalne zajednice i navijača.

Posebno se osvrnuo na osnivanje Odbora za sigurnost i zaštitu na sportskim priredbama koji sačinjavaju predstavnici država članica u kojem svaka država članica ima jedan glas. Ostale države, na temelju jednoglasno odluke Odbora za sigurnost i zaštitu na sportskim priredbama, predstavljeni su u Odboru promatračima.

Bez rasprave, Odbor je većinom glasova, s 9 glasova „ZA“ i 1 glas „SUZDRŽAN“,  odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje

ZAKONA O POTVRĐIVANJU KONVENCIJE VIJEĆA EUROPE O INTEGRIRANOM PRISTUPU SIGURNOSTI, ZAŠTITI I USLUGAMA NA NOGOMETNIM UTAKMICAMA I DRUGIM SPORTSKIM PRIREDBAMA.


Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nikša Vukas, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Mario Kapulica, potpredsjednik Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

Nikša  Vukas