Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost

Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću o radu državnih odvjetništava u 2007. godini

Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 15. Sjednici, održanoj 24. rujna 2008., raspravljao je o Izvješću o radu državnih odvjetništava u 2007. godini, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavilo Državno odvjetništvo Republike Hrvatske, aktom od 20. lipnja 2008. godine.

Sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženo Izvješće razmatrao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.

U uvodnom izlaganju glavni državni odvjetnik Republike Hrvatske rekao je da Izvješće predstavlja cjelovit prikaz rada Državnog odvjetništva RH, USKOK-a, županijskih i općinskih Državnih odvjetništava. Napomenuo je da se u 2007. godini bilježi pad kaznenih prijava od 4 posto, a u građansko-upravnim odjelima zabilježen je pad od 6,5 posto. Istaknuo je da se potiču alternativni načini rješavanja sporova, tako da su u građanskim predmetima, kad je to moguće, državni odvjetnici dužni sklapati nagodbe i poduzimati sve da se sporovi rješavaju mirnim putem izvan sudskih postupaka. U kaznenim postupcima vodi se računa da se kaznene prijave odbace u slučajevima predviđenim zakonom, čime se sprječava nepotrebno vođenje kaznenih postupaka. Osim toga, povećan je broj neposrednih optuženja i izdavanja kaznenih naloga, tako da je oko 20 posto predmeta riješeno presudama temeljem kaznenog naloga ili priznanja okrivljenika, a čime se utječe na dužinu trajanja kaznenog postupka.

Povećana je ažurnost u radu, pa je u kaznenim predmetima ukupan broj neriješenih prijava manji od trećine tromjesečnog priliva novih prijava, dok u građanskim predmetima ažurnost dobrim dijelom ovisi i o ažurnosti upravnih tijela i sudova. Prosječno vrijeme od primitka prijave do donošenja odluke u državnom odvjetništvu skraćeno je na manje od dva i pol mjeseca. U kaznenim predmetima broj osuđujućih presuda je 87,4 posto, što je pokazatelj dobre pripreme optužnice. Velika pažnja pridaje se zapošljavanju i edukaciji kadrova, no bilježi se i odljev kadrova na bolje plaćena radna mjesta u gospodarstvu, odvjetništvu i drugdje. Problem predstavlja i zapošljavanje dužnosnika, osobito za rad na složenijim predmetima. U građanskim predmetima smanjen je broj prijava, a trenutno prioritet predstavlja uknjižba Republike Hrvatske kao vlasnika nekretnina.

U načelnoj raspravi članovi Odbora istaknuli su da je Izvješće napravljeno profesionalno, cjelovito i iscrpno. Posebno je ukazano na značaj suzbijanja korupcije i organiziranog kriminala, no ukazana je zabrinutost zbog duljine trajanja pojedinih postupaka koji utječu na percepciju javnosti i povjerenje prema svim tijelima u postupcima za navedena kaznena djela. Tu je u prvom redu riječ o organiziranom kriminalu i korupitivnim kaznenim djelima, što znači o dobro organiziranim i perfidnim oblicima kriminaliteta, zbog čega je nužno da u cijelom lancu - od MUP-a, preko Državnog odvjetništva do suda postupak bude proveden stručno, profesionalno i brzo, kako bi građani stekli povjerenje u sva tijela koja sudjeluju u postupku i prijavljivali korupciju. Kako bi se povećala uspješnost u rješavanju gospodarskog kriminaliteta ukazano je na potrebu jačanja porezne uprave i mijenjanja procesnih i materijalnih odredbi kaznenog prava. Naime, opisi tih kaznenih djela su naslijeđeni i ne odgovaraju sadašnjem stanju. Postavljeno je i pitanje kaznenog progona počinitelja ratnih zločina jer je broj prijavljenih za navedena kaznena djela u nesrazmjeru s ljudskim žrtvama i zapaljenim kućama, te je izneseno stajalište da ratni zločin, bez obzira tko ga je počinio i kada, mora biti sankcioniran. Upravo iz tog razloga podržan je i stav iznesen u Izvješću da je nužno dalje intenzivno raditi jer još uvijek za dio počinjenih ratnih zločina nisu otkriveni počinitelji.

Ukazano je da posebnu pažnju treba obratiti na odnos države prema svom vlasništvu, posebice nekretninama, jer će od 1.1.2010. nastupiti potpuno povjerenje u zemljišne knjige. Stoga je do tada potrebno provesti uknjižbu ili podići tužbe za nekretnine u vlasništvu Republike Hrvatske. Posebice je ukazano na poljoprivredno i turističko zemljište, te je pozdravljeno intenziviranje suradnje s drugim tijelima u postupcima uknjižbe prava vlasništva. Ukazano je na niz poteškoća, od nepostojanja katastarskih knjiga, nedonesenih prostornih planova, premalog broja geodeta koji su nužni za izmjeru zemljišta, kao i na probleme nekretnina u vlasništvu RH kojima se trenutno ne koristi Republika Hrvatska.

Odbor je iznio stajalište da će podržati izmjene kaznenog zakonodavstva kako bi se povećala efikasnost postupaka za korupciju i gospodarski kriminalitet. Također je istaknuto da je nužno osigurati sredstva u proračunu za alternativno rješavanje sporova, kao i za provedbu postupaka uknjižbe prava vlasništva. Nadalje, nužno je intenzivirati suradnju svih državnih tijela, od središnjeg državnog ureda za imovinu preko ministarstava i državnog odvjetništva, kako bi se postupak uknjižbe vlasništva Republike Hrvatske i korištenje nekretnina u vlasništvu Republike Hrvatske uspješno proveo.

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (10 glasova «ZA» i 1 glasa «SUZDRŽAN») odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje sljedećeg

ZAKLJUČKA

Prihvaća se Izvješće o radu državnih odvjetništava u 2007. godini

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Tomislav Čuljak, potpredsjednik Odbora.

PREDSJEDNIK

Ranko Ostojić