Odbor za zakonodavstvo

Izvješće Odbora za zakonodavstvo o Prijedlogu zakona o patentu, P.Z.E. br. 679

1.    Odbor za zakonodavstvo Hrvatskoga sabora na 106. sjednici održanoj 17. rujna 2019. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o patentu, P.Z.E. br. 679, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 18. srpnja 2019. godine.

2.    Utvrđuje se da tekst Prijedloga ovoga Zakona sadrži izjavu o usklađenosti Prijedloga s pravnom stečevinom Europske unije iz koje proizlazi da je ovaj Zakon u potpunosti usklađen s odredbama primarnih i sekundarnih izvora prava Europske unije.

3.    Odbor za zakonodavstvo većinom glasova (8 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“)  podupire donošenje ovoga Zakona.

4.    Na tekst Prijedloga Odbor ističe kako je potrebno pravno i nomotehnički doraditi izričaj pojedinih odredaba, a osobito:

-    u cijelom tekstu prijedloga zakona potrebno je odrediti kako se rokovi kao i poduzimanje određenih radnji određuju od određenog dana (ne „datuma“), kao što je to učinjeno u članku 151. Također, potrebno je kroz cijeli tekst prijedloga zakona ujednačiti pisanje brojeva (prema nomotehničkim pravilima brojevi se pišu slovima i to zaključno s brojem deset, a od deset na više znamenkama)

-    članak 4. – potrebno je istaknuti pojmove koji se definiraju. Nadalje u točki 12. potrebno je navesti puni naziv pojma „PCT“ pa zatim pokratu (kao što je to učinjeno u točki 13. i 16.)

-    članak 5. – riječi: „bez obzira jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu“ su suvišne

-    članak 6. – u stavku 2. riječ: „osobito“ kod nabrajanja je suvišna (isto i u članku 35.). Nadalje, potrebno je doraditi odredbu stavka 3. jer je nejasna

-    članak 17. – potrebno je preispitati izričaj „adresa za dopisivanje“ („adresa za primanje pismena“)

-    članak 18. – u stavku 3. potrebno je naznačiti da je „Postupak pred Upravnim sudom iz stavka 2. ovoga članka hitan.“

-    članak 24. – odredba članka 24. je suvišna s obzirom na članak 4. stavak 1. točku 2.

-    članak 26. – u stavku 4. potrebno je odrediti o kojim se posebnim propisima radi i tko ih donosi

-    članak 29. – u stavku 6. potrebno je naznačiti kako se primjenjuje „odredba članka 28. stavka 5. ...“ (isto i u članku 102. stavku 2., „Odredba stavka 1. ovoga članka ...“ i članku 129. stavku 2.)
 


-    članak 39. – u stavku 2. potrebno je doraditi točku 2. (izričaj „ova obveza“ nije primjerena normativnom izričaju)

-    članak 51. – potrebno je odrediti kako Zavod obavještava „podnositelja prijave“

-    članak 79. – u stavku 5. potrebno je odrediti kako se „odredbe ovog dijela Zakona ne primjenjuju ...“

-    članak 103. – potrebno je odrediti općenito pozivanje na određenu materiju koja se uređuje zakonom, a ne na puni naziv zakona jer navođenje punog naziva zakona nužno iziskuje i navođenje brojeva "Narodnih novina" u  kojima je objavljen taj zakon, kao i njegove izmijene i dopune (isto i u člancima 107. i 108.)

-    članak 113. – u stavku 4. potrebno je propisati kako se radi o odredbama „ovoga Zakona“

-    članak 117. – potrebno je propisati kako se „odredba iz stavka 1. ovoga članka“ na odgovarajući način primjenjuje ...“ (ne „Ova se odredba“)

-    članak 13. – potrebno je naznačiti kako se radi o odredbama o prisilnim licencijama „ovoga Zakona“

-    članak 141. – u stavku 3. radi se o „zahtjevima iz ovoga članka“

-    članak 142. – u stavku 2. nije jasno koji su to „osobiti razlozi“

-    članak 147. – stavak 8. je suvišan, zbog jedinstvenosti pravnog sustava suvišno je propisivati kako primjena određenih odredaba ovoga Prijedloga ne isključuje primjenu odredaba nekog drugog propisa, jer ako isključuje primjenu onda se to propisuje kao iznimka od odredaba tih propisa (isto u člancima 149. stavak 8. i članak 150. stavak 6.)

-    članak 152. – odredbu stavka 1. potrebno je doraditi (dovoljno je propisati hitnost postupka)

-    članak 156. – u stavku 1. točkama 1., 3. i 4. iza nabrajanja članka potrebno je odrediti „ovoga Zakona“ kao u točki 2.
 
5.    Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora Odbor je odredio Mariju Jelkovac, predsjednicu Odbora za zakonodavstvo. 

    PREDSJEDNICA
    ODBORA ZA ZAKONODAVSTVO

    Marija Jelkovac