Odbor za zaštitu okoliša

Izvješće Odbora za zaštitu okoliša o Prijedlogu nacionalne strategije kemijske sigurnosti - predlagatelj Vlada Republike Hrvatske

Odbor za zaštitu okoliša Hrvatskoga sabora raspravio je na svojoj 8 sjednici, održanoj 3. srpnja 2008. godine, Prijedlog nacionalne strategije kemijske sigurnosti, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 20. lipnja 2008. godine.
Odbor za zaštitu okoliša, temeljem članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog strategije kao zainteresirano radno tijelo.

U uvodnom obrazloženju predstavnici predlagatelja su istaknuli da Republika Hrvatska nije do danas izradila i usvojila Nacionalnu strategiju kemijske sigurnosti odnosno uspostavila Nacionalni integrirani sustav sigurnog upravljanja kemikalijama, koji bi osigurao učinkovito upravljanje i koordinaciju međuresornih nadležnosti i aktivnosti. Zaštita ljudskoga zdravlja i okoliša od štetnih učinaka kemikalija predstavlja značajan dio Pravne stečevine Europske unije, koju Hrvatska mora ne samo prenijeti u svoje zakonodavstvo, nego i stvoriti uvjete za njihovu provedbu.

U cilju sigurnoga upravljanja kemikalijama u Republici Hrvatskoj odnosno kontinuiteta kemijske sigurnosti do sada su doneseni Zakon o otrovima i Zakon o kemikalijama. Međutim zbog preplitanja nadležnosti, manjkavosti u međuresorskoj koordinaciji i nedorečenostima u zakonodavstvu Vlada RH zbog sigurnijeg gospodarenja kemikalijama prišla je izradi Nacionalne strategije kemijske sigurnosti kao podloge za uspostavu integriranog i učinkovitog sustava sigurnog upravljanja kemikalijama. Donošenjem ove strategije, naglasili su predstavnici predlagatelja, ostvarila bi se ne samo vertikalna nego i horizontalna međuresorska suradnja Ministarstava zdravstva i socijalne skrbi, Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnoga razvoja, Ministarstva regionalnoga razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva, Ministarstva obrane i Državne uprave za zaštitu i spašavanje, te ostalih tijela državne uprave koja se bave kemijskom sigurnošću.

Na kraju uvodnoga izlaganja predstavnici predlagatelja su naglasili da je cilj strategije ostvarenje, kroz međuresorsku suradnju, ravnomjerni razvitak svih aspekata zaštite zdravlja i okoliša od štetnih učinaka kemikalija kao što je opća zaštita od opasnih kemikalija, zaštita od po zdravlje štetnih kemikalija u proizvodima za ljudsku uporabu, zaštita od po zdravlje štetnih kemikalija u okolišu te izgradnja sustava prevencije, pripravnosti i odgovora na nesreće s kemikalijama.

Nakon uvodnog obrazloženja strategije od strane predstavnika predlagatelja, predsjednica i članovi Odbora u raspravi su istaknuli da zbog velikog broja do sada poznatih kemikalija na tržištu, kojih je preko sto tisuća, a u cilju sigurnoga upravljanja kemikalijama te zaštite ljudskoga zdravlja i okoliša, treba izraditi kvalitetan programa za uspostavu učinkovitoga sustava kemijske sigurnosti, a najbolji primjer za to je upravo usvojena REACH Uredba, kao novi zakonodavni okvir Europske unije za zaštitu od opasnih kemikalija, koja je u primjeni od lipnja 2007. godine. Kako je Republika Hrvatska obvezna osigurati usklađivanje postojećih zakona i budućeg zakonodavstva s pravnom stečevinom Europske unije, pred Hrvatskom je opsežan zadatak prilagodbe novom sustavu zaštite od štetnih učinaka kemikalija.

Nadalje, u raspravi je istaknuta potreba uspostave jedinstvenoga Registra svih poznatih kemikalija te uspostave akreditiranoga jedinstvenoga Laboratorija u RH, budući da do sada zbog skupog i dugog procesa akreditacije, na području kemijske sigurnosti u RH brigu su vodile sanitarne inspekcije, Hrvatski zavod za javno zdravstvo te postojeći laboratoriji. U Republici Hrvatskoj trenutačno nema ovlaštenih ispitnih laboratorija za ispitivanje opasnih kemikalija, stoga je potrebno u 2008. godini izvršiti ovlašćivanje tih laboratorija u skladu s načelima dobre laboratorijske prakse. Ulaskom RH u Europsku uniju, ići će se u postupak registracije neregistriranih opasnih kemikalija. Predstavnik predlagatelja je naglasio da je cijena registracije samo jedne kemikalije iznosi preko 30. 000 eura. Do sada u RH registrirano je oko 5000 kemikalija.

Na kraju rasprave je utvrđeno da je potrebno izraditi i donijeti novi Nacionalni akcijski plan zaštite okoliša i zdravlja u skladu s programom Europske unije, kao međuresorskim programom za usklađeno i ravnomjerno unapređenje i razvitak svih komponenti učinkovite zaštite okoliša i zdravlja ljudi.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje

NACIONALNE STRATEGIJE KEMIJSKE SIGURNOSTI

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednicu Odbora, Marijanu Petir, a u slučaju njezine eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestiteljicu Odbor je odredio dr.sc. Mirelu Holy, potpredsjednicu Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA

Marijana Petir