Odbor za zaštitu okoliša

Izvješće Odbora za zaštitu okoliša o Prijedlogu zakona o potvrđivanju izmjene i dopune Konvencije o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, Sofija, 27. veljače 2001. i izmjene i dopune Konvencije o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, Cavtat, 4. lipnja 2004. s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, P. Z. E. br. 149

Odbor za zaštitu okoliša Hrvatskoga sabora raspravio je na svojoj jedanaestoj sjednici, održanoj 16. rujna 2008. godine, Prijedlog zakona o potvrđivanju Izmjene i dopune Konvencije o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, Sofija, 27. veljače 2001. i Izmjene i dopune Konvencije o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, Cavtat, 4. lipnja 2004., s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. rujna 2008. godine uz prijedlog da se sukladno članku 161. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi zakon donese po hitnom postupku.

Odbor za zaštitu okoliša, temeljem članka 84.a. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni Konačni prijedlog zakona kao matično radno tijelo.

U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja je istaknuo da je Konvencija o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica usvojena u Espoo-u 25. veljače 1991. godine, a Hrvatski sabor ju je potvrdio 1996. godine. Konvencija je stupila na snagu 10. rujna 1997. godine.

Osnovna karakteristika Konvencije je da sadržava opću obvezu stranaka oko pojedinačnih ili zajedničkih poduzimanja svih prikladnih i učinkovitih mjera za sprječavanje, smanjenje i kontrolu značajnih negativnih utjecaja planiranih aktivnosti na okoliš preko državnih granica.
Na drugom sastanku stranaka u Sofiji 2001. godine, usvojena je izmjena i dopuna prema kojoj se daje mogućnost državama koje se nalaze izvan regije Gospodarske komisije za Europu Ujedinjenih naroda da postanu stranke Konvencije.

Na trećem sastanku stranaka u Cavtatu 2004. godine usvojena je i druga izmjena i dopuna kojom se ističe potreba povezivanja Konvencije s drugim višestranim ugovorima na

području zaštite okoliša kao i mogućnost jačanja njezinih instrumenata putem dvostranih ugovora.
Nadalje, predstavnik predlagatelja je naglasio da se izmjenama i dopunama Konvencije pojedini pojmovi usklađuju s Konvencijom o pristupu informacijama, sudjelovanju javnosti u odlučivanju i pristupu pravosuđu u pitanjima okoliša čime se omogućava sudjelovanje javnosti, civilnog društva i nevladinih udruga u postupcima procjene utjecaja na okoliš.

Cilj ovoga zakona je omogućiti sudjelovanje zemalja koje nisu ujedno i stranke Konvencije u procjeni utjecaja nekog zahvata na okoliš u ranoj fazi planiranja njegove realizacije. Uzimaju se u obzir zahvati za koje je vjerojatno da će izazvati značajne negativne utjecaje preko državnih granica odnosno da će trajnim ili privremenim djelovanjem aktivnost narušiti ekološku stabilnost ili biološku raznolikost okoliša.

Nakon uvodnoga izlaganja predstavnika predlagatelja uslijedila je rasprava u kojoj je istaknut problem onečišćenja zraka u Brodsko-posavskoj županiji zbog rada Rafinerije nafte u Bosanskom Brodu uzimajući u obzir činjenicu da Bosna i Hercegovina nije članica Konvencije o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica ( Espoo ). Slična situacija je i s projektom „Gornji horizonti“ koji imaju direktan utjecaj na dolinu Neretve. Republika Hrvatska ovu problematiku nastoji riješiti kroz bilateralne sporazume i dogovore između dvije države te tako smanjiti štetan utjecaj na okoliš.
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje


ZAKONA O POTVRĐIVANJU IZMJENE I DOPUNE KONVENCIJE O PROCJENI UTJECAJA NA OKOLIŠ PREKO DRŽAVNIH GRANICA, SOFIJA, 27. VELJAČE 2001. I IZMJENE I DOPUNE KONVENCIJE O PROCJENI UTJECAJA NA OKOLIŠ PREKO DRŽAVNIH GRANICA, CAVTAT, 4. LIPNJA 2004.


Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednicu Odbora, Marijanu Petir.

PREDSJEDNICA ODBORA

Marijana Petir