Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o trgovini, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. 281

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 41. sjednici, održanoj 20. ožujka 2018. raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o trgovini, P.Z. br. 281, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnio Siniša Varga, zastupnik u Hrvatskome saboru, aktom od  25. siječnja 2018.

Odbor je o Zakonu raspravljao kao zainteresirano radno tijelo, sukladno s člankom 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske, klasa: 022-03/18-12/05, urbroj: 50301-25/14-18-9 od 1. ožujka 2018.

Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o trgovini, s Konačnim prijedlogom zakona P.Z. br. 281 i Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, s Konačnim prijedlogom zakona P.Z. br. 280.

Predstavnik predlagatelja je u uvodnom izlaganju obrazložio da se osnovna pitanja koja se uređuju ovim Zakonom odnose na zabranu prodaje energetskih pića osobama mlađih od 18 godina i stavljanje energetskih pića u slični ili isti režim trgovine kao i alkoholna pića i duhanski proizvodi. Cilj ovog Zakona je prevenirati negativne zdravstvene posljedice kod mladih.

Iznio je podatke Hrvatskog zavoda za javno zdravlje (HZJZ) koji govore da čak 26,4 posto djece školske dobi ima prekomjernu težinu, a 11,2 posto ih je pretilo. Dva osnovna razloga za takve rezultate stručnjaci prepoznaju u sjedilačkom načinu života djece i nepravilnoj prehrani. U ovu statistiku s nepovoljnim trendom ulazi i konzumacija energetskih pića koja sadrže visoku koncentraciju šećera koje utječu na tjelesnu masu i razvoj šećerne bolesti tipa 2, ali sve više medicinskih znanstvenih članaka govore u utjecaju stimulansa u energetskim pićima na organizam u rastu i razvoju, naročito na krvni tlak, bolesti srca i drugim zdravstvenim tegobama s trajnim posljedicama, o rizičnom ponašanju s posljedičnim ozljedama te o smrtnim slučajevima.

Obrazlažući mišljenje Vlade RH predstavnik Ministarstva zdravstva istaknuo je da Vlada u ovom trenutku ne podržava predmetni Zakon, s obzirom na to da pojam „energetsko piće“ nije definiran ni hrvatskim ni europskim propisima, već predstavlja uobičajeni, opisni i neobvezujući naziv za bezalkoholna pića s kofeinom, taurinom i glukunorolaktonom koji u proizvodima mogu biti dodani u različitim omjerima, a mogu biti dodani i drugi sastojci. Također, Vlada RH je mišljenja da je prije zabrane prodaje energetskih pića potrebno imati konkretne podatke o konzumiranju ovih proizvoda od strane osoba mlađih od 18 godina u Republici Hrvatskoj.

Članovi Odbora u raspravi su podsjetili na svjetsku znanstvenu literaturu i relevantna istraživanjima koja potvrđuju kako energetska pića imaju loš utjecaj na zdravlje mladih ljudi. Istaknuli su primjer Litve i Latvije koje su zabranile prodaju energetskih pića maloljetnicima. Naglasili su važnost i potrebu za inicijativama koje su usmjerene na zaštitu zdravlja potrošača, posebice zaštitu djece i mladeži. Također su se složili da konzumacija energetskih pića predstavlja ozbiljan zdravstveni rizik po zdravlje mladih s dugoročnim, a na žalost sve više i smrtnim posljedicama.


Nakon provedene rasprave Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku većinom glasova(5 „za“, 1 „suzdržan“ i 5 „protiv“) nije podržao donošenje ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNI ZAKONA O TRGOVINI

 

Za   izvjestiteljicu   na   sjednici   Hrvatskoga   sabora   Odbor   je   odredio  dr.sc. Ines Strenja-Linić, dr. med., predsjednicu Odbora.


PREDSJEDNICA  ODBORA

dr. sc. Ines Strenja-Linić, dr. med.