Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, prvo čitanje, P.Z. br. 305 - predlagatelj: Klub zastupnika SDP-a

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 45. sjednici održanoj 16. svibnja 2018. raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Kluba zastupnika SDP-a aktom od 27. veljače 2018.

Odbor je o Zakonu raspravljao kao zainteresirano radno tijelo, sukladno s člankom 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske, klasa:022-03/18-12/18, urbroj:50301-25/27-18-5 od 22. ožujka 2018. na navedeni akt.

Predstavnica predlagatelja u uvodnom je dijelu istaknula razloge za podnošenje Prijedloga zakona koji proizlaze iz potrebe implementacije mjera za sprječavanje  daljnjih negativnih demografskih trendova, u već postojeće zakonske okvire. Klub zastupnika SDP-a smatra da postojeći Zakon o rodiljinim i roditeljskim potporama, koji se primjenjuje od 01. siječnja 2009., štiti majčinstvo i pruža podršku obitelji, ali da to nije dovoljno jer je natalitet u opadanju te da treba razmotriti svaku mjera koja na bilo koji način može olakšati roditeljima. Predlažu izmjene u dijelu: kod jednoroditeljskih obitelji prijenos prava na treću osobu (baku ili djeda), uvođenje isključivo očevog dopusta odnosno očeve poštede od rada u trajanju od 14 dana, koji se koristi za vrijeme trajanja obveznog rodiljinog dopusta majke odnosno rodiljine poštede majke, korištenje prava na rad s polovicom punoga radnog vremena do navršene 3. godine djetetova života za dijete bez zdravstvenih poteškoća, u dogovoru s poslodavcem, pravo na slobodni radni dan mjesečno za prenatalni pregled kao pravo oba roditelja. Za provedbu ovog Zakona navode da nije potrebno osigurati dodatna sredstva u Državnom proračunu Republike Hrvatske.

S tim u vezi, predstavnica Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku obrazlažući mišljenje Vlade RH, nije se složila s tvrdnjom da za provedbu Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu jer bi se naknade za novouvedena prava očito isplaćivale putem Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.
Vlada RH mišljenja je da se predloženim rješenjima uvode potpuno nova prava te je potrebno podrobnije urediti pojedinosti vezane uz uvjete i način ostvarivanja tih prava. Također, u odnosu na predloženo pravo na slobodni radni dan mjesečno za prenatalni pregled kao pravo oba roditelja, mišljenja je da bi se isto moglo zloupotrebljavati u druge svrhe te da bi u tom smislu bilo teret poslodavcu.
 
U raspravi, pojedini članovi Odbora nisu se složili s takvim mišljenjem Vlade smatrajući da nije ispravno već unaprijed, prije donošenja zakonskih rješenja, razmišljati o njihovoj eventualnoj zlouporabi. Također pozitivnim nalaze prijenos prava na treću osobu (baku ili djeda) kod jednoroditeljskih obitelji.

Nakon provedene rasprave članovi Odbora većinom su glasova (5 „za“ i 4 „protiv“) odlučili predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći

z a k lj u č a k

ne prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, P.Z. br. 305

Za izvjestiteljicu   na   sjednici   Hrvatskoga   sabora   Odbor   je  odredio  dr. sc. Ines  Strenja-Linić, dr. med., predsjednicu Odbora.


PREDSJEDNICA ODBORA 
dr. sc. Ines Strenja-Linić, dr. med.