Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Prijedlogu zakona o genetski modificiranim organizmima, prvo čitanje P.Z.E. br. 666

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na 74. sjednici Odbora održanoj 19. rujna 2019., raspravljao je o Prijedlogu zakona o genetski modificiranim organizmima, prvo čitanje P.Z.E. br. 666, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. srpnja 2019. godine.

Odbor je o Zakonu raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno članku 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

U uvodnom dijelu predstavnica predlagatelja istaknula je da se izradi novog zakonskog prijedloga pristupilo nakon analize odredbi važećeg Zakona o genetski modificiranim organizmima (GMO), jer je utvrđeno kako isti ne predstavlja odgovarajući normativni okvir za provedbu europskog zakonodavstva u području uvođenja genetski modificiranih organizama u okoliš ili za stavljanje na tržište GMO-a i proizvoda koji sadrže i/ili se sastoje ili potječu od GMO-a.
Ovim zakonskim prijedlogom osigurava se provedba Direktive (EU) 2018/350 o izmijeni Direktive 2001/18 Europskog parlamenta i Vijeća o procjeni rizika genetski modificiranih organizama za okoliš (u daljnjem tekstu: Direktiva (EU) 2018/350) kojom se usavršavaju i razrađuju načela za procjenu rizika GMO-a za okoliš, osobito procjena dugoročnih učinaka GMO-a na okoliš, te definiraju vrste podataka koje podnositelj prijave za uvođenje GMO-a u okoliš ili za stavljanje na tržište GMO-a treba dostaviti nadležnim tijelima u postupku ishođenja odobrenja za uvođenje GMO-a ili stavljanje GMO-a na tržište Europske unije, s posebnim naglaskom na vrstu podataka u prijavama za uvođenje / stavljanje na tržište GM biljnih kultura namijenjenih za uzgoj (kultivaciju).

Kako je naglasila predstavnica predlagatelja, najvažnije razlike u odnosu na važeći zakonodavni okvir odnose se na uvođenje primjene lijekova (medicinskih proizvoda) koji se sastoje od ili sadrže GMO ili kombinaciju GMO-a u svrhu provođenja kliničkih ispitivanja, genskih terapija, prevencija i liječenja, na ukidanje obveze ovlašćivanja svih laboratorija za ispitivanje, kontrolu i praćenje GMO-a te na dodatnu razradu metodologije procjene rizika GMO-a, obveza službenih i nacionalnih referentnih laboratorija za GMO te prava i obveza osoba ovlaštenih za provedbu inspekcijskog nadzora i službenih kontrola u području GMO-a.

Tijekom rasprave većina članova složila se da se radi o složenom zakonu i složenoj materiji koju on obuhvaća te da je važno da rješava pitanje ovlašćivanja i obveza  službenih i nacionalnih referentnih laboratorija za GMO. Pozitivnim su ocijenili rješenje kojim se omogućava Ministarstvu zdravstva da vrši reviziju  rada navedenih ovlaštenih  laboratorija. Naime, neumanjujući vrijednost privatnih laboratorija, smatraju da neki privatni takmaci ulaze s dampinškim cijenama i na taj način ponekad smanjuju kvalitetu. Stoga važnim nalaze postojanje nacionalnih referentnih laboratorija za GMO, osobito ako se radi o poslovima državne inspekcije. 

Nakon provedene rasprave članovi Odbora većinom su glasova (7 „za“ i 2 „protiv“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru donošenje zaključka

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o genetski modificiranim organizmima

2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izražena u raspravi dostavit će se predlagatelju da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio doc. dr. sc. Ines Strenja, dr. med., predsjednicu Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA 
doc. dr. sc. Ines Strenja, dr. med.