Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Konačnom prijedlogu zakona o ograničavanju uporabe duhanskih i srodnih proizvoda, drugo čitanje, P.Z.E. br. 102

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 16. sjednici održanoj 27. travnja 2017. raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o ograničavanju uporabe duhanskih i srodnih proizvoda,  koji  je predsjedniku  Hrvatskoga  sabora  dostavila  Vlada Republike Hrvatske, aktom od  13. travnja 2017.

Odbor je o Prijedlogu zakona raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 85.  Poslovnika Hrvatskoga sabora.

U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je da Konačni prijedlog zakona sadrži neke razlike u odnosu na Prijedlog zakona u prvom čitanju. Naime, predlagatelj je prihvatio prijedlog vezan za članak 25. Prijedloga zakona te je tako dodan stavak kojim se zabranjuje pušenje na prostoru udaljenom manje od 20 metara od ulaza u zgradu obrazovne ustanove. Također, uz pojedine nomotehničke izmjene Prijedloga zakona, u članku 6. izmijenjen je stavak 9. te je datum do kojeg su  proizvođači i uvoznici obvezni ministarstvu dostaviti studije, radne sažetke, odnosno izvješća određen u prijelaznim odredbama (članak 50. Prijedloga zakona).

U raspravi članovi Odbora nisu se složili sa zahtjevima udruga korisnika osobnih isparivača (elektroničkih cigareta), kao i Hrvatske udruge poslodavaca. Kako su istaknuli, nema pouzdanih i provjerenih dokaza da su elektroničke cigarete učinkovit i zdrav način odvikavanja od pušenja. Štoviše, smatraju da elektroničke cigarete, iako su manje štetne od pušenja duhanskih proizvoda, ne vode prema popularizaciji nepušenja, što s obzirom na podatke o raširenosti pušenja u populaciji, kao i bolestima  koje uzrokuje ne smije nikako biti zanemarivo. Kako su istaknuli, od utjecaja promidžbe duhanskih i srodnih proizvoda treba posebno zaštititi mlade koji u razdoblju odrastanja traže uzore i modele ponašanja te oblikuju životne navike. Iako se ne promiču izravno, suptilnim reklamama, povezujući cigarete ili pušenje s nekom vrstom ugode ili poželjne situacije, šalju se poruke kojima se nesvjesno potiče i ohrabruje pušenje.

Pojedini članovi Odbora u vezi s ograničavanjem uporabe duhanskih i srodnih proizvoda bili su čak i za restriktivnija zakonska rješenja, smatrajući da bi za dobrobit i zdravlje populacije trebalo zabraniti pušenje u svim zatvorenim prostorijama. 

Nakon provedene rasprave članovi Odbora većinom su glasova (7 glasova „za“ i 2 „suzdržana“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje

ZAKON O  OGRANIČAVANJU UPORABE DUHANSKIH I SRODNIH PROIZVODA

Za   izvjestiteljicu   na   sjednici   Hrvatskoga   sabora   Odbor   je  odredio  dr. sc. Ines  Strenja-Linić, dr. med., predsjednicu Odbora, odnosno u slučaju njezine  spriječenosti Darka Milinovića, člana Odbora.

 

PREDSJEDNICA  ODBORA

dr. sc. Ines Strenja-Linić, dr. med.