Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Konačnom prijedlogu zakona o provedbi uredbe (EU) br. 609/2013 Europskog parlamenta i vijeća od 12. lipnja 2013. o hrani za dojenčad i malu djecu, hrani za posebne medicinske potrebe i zamjeni za cjelodnevnu prehranu pri redukcijskoj dijeti drugo čitanje, P.Z.E. br. 95

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 19. sjednici održanoj 21. lipnja 2017. raspravljao je o Konačnom prijedlog zakona o provedbi uredbe (EU) br. 609/2013 Europskog parlamenta i vijeća od 12. lipnja 2013. o hrani za dojenčad i malu djecu, hrani za posebne medicinske potrebe i zamjeni za cjelodnevnu prehranu pri redukcijskoj dijeti, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 11. svibnja 2017. 

Odbor je o Zakonu raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

Predstavnica predlagatelja je u uvodnom izlaganju  naglasila da se ovim zakonskim prijedlogom utvrđuje Ministarstvo zdravstva kao nadležno tijelo za njezinu provedbu te se propisuju odredbe o provedbi službenih kontrola i ovlasti sanitarne inspekcije. Predloženim zakonskim prijedlogom propisuje se i osnivanje i zadaće Povjerenstva za hranu za specifične skupine. U cilju zaštite zdravlja dojenčadi, male djece i ljudi u odnosu na važeće zakonodavstvo uređuju se pojedine kategorije hrane te se tako hrana bez glutena, hrana za dijabetičare i pojedinačni zamjenski obroci namijenjeni redukciji tjelesne težine ne smatraju hranom za posebne potrebe, već postaju uobičajena hrana. Uredba (EU) br. 609/2013 u potpunosti se primjenjuje od 2016., međutim delegirani akti kojima se pobliže definiraju određeni zahtjevi iz Uredbe su tek djelomično doneseni, a počinju se primjenjivati najkasnije 2021. Naime, iz predmetnih delegiranih akata proizlazi obveza subjektima u poslovanju s hranom da izmijene sastav i označavanje hrane koju stavljaju na tržište. Takav proces nije moguć u kratkom roku i za sve proizvode istovremeno jer je potrebno razdoblje za razvoj i stavljanje na tržište novih proizvoda.

Predlagatelj je prihvatio prijedloge iznesene u prvom čitanju prijedloga Zakona, a izmjene su uglavnom bile manjeg značaja i nomotehničke naravi.

U raspravi članovi Odbora ukazali su na nelogičnost u članku 7. u dijelu u kojem se govori o članovima Povjerenstva za hranu za specifične skupine i smatraju da je stručnjak iz javnog zdravstva ujedno stručnjak iz područja medicine te to nije bilo potrebno odvajati.
U daljnjoj raspravi članovi Odbora osvrnuli su se na neka pitanja vezano za  sanitarnu inspekciju. Također je istaknuto da u predstojećem pravilniku treba posebno istaknuti da je najbolja početna hrana za dijete majčino mlijeko.

Nakon provedene rasprave članovi Odbora jednoglasno su odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje

ZAKON O PROVEDBI UREDBE (EU) BR. 609/2013 EUROPSKOG PARLAMENTA
I VIJEĆA OD 12. LIPNJA 2013. O HRANI ZA DOJENČAD I MALU DJECU, HRANI ZA POSEBNE MEDICINSKE POTREBE I ZAMJENI ZA CJELODNEVNU PREHRANU PRI REDUKCIJSKOJ DIJETI

Za   izvjestiteljicu   na   sjednici   Hrvatskoga   sabora   Odbor   je  odredio  dr. sc. Ines  Strenja-Linić, dr. med., predsjednicu Odbora.


PREDSJEDNICA  ODBORA

dr. sc. Ines Strenja-Linić, dr. med.