Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Konačnom prijedlogu zakona o socijalnopedagoškoj djelatnosti, drugo čitanje, P.Z. br. 552

Odbor za zdravstvo i socijalnu  politiku na 74. sjednici Odbora, održanoj 19. rujna 2019., raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o socijalnopedagoškoj djelatnosti, drugo čitanje, P.Z. br. 552, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 1. kolovoza 2019.
 
Odbor je o Zakonu raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno članku 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

U uvodnom dijelu predstavnica predlagatelja istaknula je da je u  odnosu na Prijedlog zakona u prvom čitanju tekst Zakona usuglašen s prihvaćenim prijedlozima i primjedbama iznesenim u raspravi pred radnim tijelima i na sjednici Hrvatskoga sabora. Tako je, u odnosu na navođenje što sve obuhvaća socijalnopedagošku djelatnost, dodano i „psihoterapijsko savjetovanje“, čime se je zakonski prijedlog usuglasio sa Zakonom o djelatnosti socijalnog rada i Zakonom o psihološkoj djelatnosti. Radi jačeg administrativnog rasterećenja članova Komore i nadzora nad radom Komore dodatno je uređen rad i ovlasti Komore tako da se visina članarine utvrđuje odlukom Skupštine Komore jednom godišnje uz prethodnu suglasnost ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi, detaljnije su uređeni akti koje donosi Skupština, predsjednik i zamjenik predsjednika Komore biraju se na vrijeme od četiri godine i mogu biti izabrani najviše dva mandata uzastopno.

Skupština također može razriješiti predsjednika Komore i u slučaju neprihvaćanja financijskog izvješća, a godišnji program rada, financijski plan, godišnje izvješće o radu i financijsko izvješće prije upućivanja Skupštini Komore, predsjednik Komore podnosi Ministarstvu na prethodno mišljenje. Komora je dužna izraditi i Program stručnog usavršavanja ovlaštenih psihologa te ga provoditi u suradnji s tijelima državne uprave i javnim ustanovama nadležnim za stručno usavršavanje, koje ovlaštenim psiholozima u okviru svoga djelokruga organiziraju stručno usavršavanje. 
U raspravi je pohvaljeno zakonsko uređenje ovog područja koje do sada nije bilo regulirano te činjenica da će se ovakvim zakonskim rješenjem jamčiti i kvalitetna razina usluge ove profesije, što će ujedno poboljšati i kvalitetu života pojedinaca i skupina, odnosno korisnika.

Nakon provedene rasprave članovi Odbora većinom su glasova (8 „za“ i 1 „suzdržan“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru donošenje

ZAKONA O SOCIJALNOPEDAGOŠKOJ DJELATNOSTI

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio doc. dr. sc. Ines Strenja, dr. med., predsjednicu Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA      
doc. dr. sc.  Ines Strenja, dr. med.