Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija, drugo čitanje, P.Z.E. br. 822

Odbor  za zdravstvo i socijalnu  politiku na svojoj 97. (elektroničkoj) sjednici Odbora održanoj 2. travnja 2020. raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija, drugo čitanje, P.Z.E. br. 822, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. ožujka 2020. 

Odbor je o Zakonu raspravljao kao zainteresirano radno tijelo, sukladno s člankom 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora. 

Konačnim prijedlogom zakona prenosi se u hrvatsko zakonodavstvo Direktiva (EU) 2018/958 Europskog parlamenta i Vijeća koja utvrđuje obvezu država članica da provedu ex ante ocjenu proporcionalnosti kako bi se spriječilo uvođenje neopravdanih ograničavajućih uvjeta za rad u profesiji. Rok za usklađivanje s Direktivom (EU) 2018/958 je do 30. srpnja 2020. 
Cilj Konačnog prijedloga zakona je povećati mobilnost stručnjaka i osigurati slobodu pružanja usluga, dok se ograničenja pristupu reguliranim profesijama mogu opravdati ciljevima od javnog interesa. U tom smislu, zdravstvenim profesijama dodijeljen je poseban status, jer se osiguravanje visoke razine zaštite zdravlja ljudi mora uzeti u obzir kod ocjenjivanja proporcionalnosti uvjeta za zdravstvene profesije.

Konačni prijedlog zakona u odnosu na rješenja u Prijedlogu zakona ne sadrži izmjene od bitnog značenja. Jedino, u cilju administrativnog rasterećenja gospodarstva, člankom 6. Konačnog prijedloga zakona brisana je obveza kandidata iz članka 20. stavka 6. važećeg Zakona koja se odnosi na plaćanje upravne pristojbe sukladno posebnom propisu,  na što je   upozorio i imenovani član Odbora, ujedno i predsjednik Hrvatske komore dentalne medicine, ukazavši na činjenicu da postupci priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija uzrokuju odgovarajuće značajne troškove, koje su do sada snosili podnositelji zahtjeva.

Ujedno je skrenuo pažnju i na, prema njegovu mišljenju izuzetno veliki problem, koji  se odnosi na gotovo sve zemlje Europske unije gdje se kao vlasnici zdravstvenih ustanova i drugih pravnih osoba (lanaca) registriranih za zdravstvo, pojavljuju osobe koje nisu zdravstvene profesije, a nad čijim radom zdravstvene komore nemaju nikakvih nadležnosti niti ovlasti. 

Dostavljenje primjedbe Hrvatske komore dentalne medicine također se odnose i na uvođenje načela proporcionalnosti, kao obveze nadležnih tijela kod utvrđivanja novih ili izmjene postojećih uvjeta kojima se ograničava pristup reguliranim profesijama ili njihovo obavljanje. Na taj način, prema njihovom mišljenju, postupak donošenja ili izmjene postojećih uvjeta od strane nadležnih tijela postaje složeniji i dugotrajniji jer je također potrebno i  ocjenjivati njihov kumulativni učinak, odnosno učinak mjera u kombinaciji s drugim postojećim uvjetima kojima se ograničava pristup reguliranoj profesiji, što također dovodi do dodatnih opterećenja i složenosti u postupanju. 

Njihove primjedbe odnose se također i na članak 17. stavak 12. koji se odnosi na podnošenje zahtjeva za priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija. Problem vide u teškom praćenju točnosti i vjerodostojnosti obimne dokumentacije koja se dostavlja od strane kandidata, a do sada je većinom bila dostavljana u izvorniku ili u ovjerenoj kopiji. 

Ostali članovi Odbora nisu imali primjedbi na Konačni prijedlog Zakona.

Nakon provedene rasprave članovi Odbora jednoglasno su (9„za“) odlučili predložiti Hrvatskome saboru donošenje

ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O REGULIRANIM PROFESIJAMA I PRIZNAVANJU INOZEMNIH STRUČNIH KVALIFIKACIJA                 

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio doc. dr. sc. Ines Strenja, dr. med., predsjednicu Odbora, a u slučaju njezine spriječenosti dr. sc. Ivana Ćelića, potpredsjednika Odbora.

                             
                                        
                                                                                                 PREDSJEDNICA  ODBORA
doc. dr. sc.  Ines Strenja, dr. med., v. r.