Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku s rasprave o Izvješću o provedbi Nacionalne strategije i Akcijskog plana suzbijanja zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj za 2016. godinu

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na 32. sjednici Odbora, održanoj 6. prosinca 2017. raspravljao je o Izvješću o provedbi  Nacionalne  strategije  i  Akcijskog  plana suzbijanja zlouporabe droga  u   Republici  Hrvatskoj   za   2016. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. listopada 2017.

Odbor je o Izvješću raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

Predstavnik predlagatelja je u uvodnom izlaganju predstavio Izvješće koje prikazuje ključna područja politike o drogama, s naglaskom na najznačajnije trendove i nove razvoje u području problematike droga i ovisnosti. Politika suzbijanja zlouporabe droga temelji se na strateškim ciljevima smanjenja ponude i potražnje droga i multidisciplinarnom pristupu u provedbi programa kojima je cilj prevencija ovisnosti i suzbijanje zlouporabe droga.  

Značajan iskorak učinjen je u prihvaćanju strateškog promišljanja i pristupa u kreiranju odgovora na problem ovisnosti i pružanju ciljanih edukacija za mrežu profesionalaca i stručnjaka. Tako je provedeno ili je u tijeku provedba nekoliko značajnih projekata, među kojima je važno istaknuti prihvaćanje koncepta standarda kvalitete kao kriterija financiranja programa i projekata koje provode udruge, provedbu specifičnih edukacija i treninga sukladno detektiranim potrebama na terenu, niza istraživanja i jačanje komunikacije i suradnje sa županijskim provoditeljima politike droga te poticanje suradnje između kazneno-represivnog sustava i sustava tretmana. Nastavljen je rad na jačanju Nacionalnog informacijskog sustava za droge te su održane edukacije i aktivnosti usmjerene na daljnji razvoj standardiziranih načina prikupljanja i analize relevantnih podataka.

U 2016. u zdravstvenom sustavu (službe za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti i bolnice) bilo je ukupno 7.106 osoba, što je u odnosu na 2015. kada je bilo liječeno 7.533 osoba, smanjenje za 427 osoba. Od ukupno liječenih u 2016. 83,8 % ih je uzimalo opijate ili 5.953 osobe. Zbog uzimanja i/ili ovisnosti o drugim psihoaktivnim tvarima, liječeno je 16,2% (1.153 osoba), 741 osoba je bila na liječenju od ovisnosti o kanabisu (10,4% od ukupnog broja liječenih), 249 osoba ili 3,6% na liječenju kao glavnu drogu navelo je stimulanse i kokain, što je porast za 0,4% u odnosu na 2015. Broj novih osoba u sustavu liječenja stagnira i dalje se smanjuje. U 2016. prvi put je zbog ovisnosti liječeno 771 osoba (u 2015. bilo ih je 844). Prema glavnom sredstvu, od svih novopridošlih osoba njih 178 (23,0%) su opijatski ovisnici, a 593 ili 77,0% su konzumenti ili ovisnici o drugim drogama.

U sedam županija broj ovisnika na 100.000 stanovnika je viši od prosjeka Hrvatske. To su Istarska županija (512,0), zatim Zadarska (478,3), Šibensko-kninska (439,7), Grad Zagreb (381,4), Primorsko-goranska (328,7), Splitsko-dalmatinska (282,7) te Dubrovačko-neretvanska (250,0).

U raspravi, članovi Odbora su ocijenili da Izvješće na sveobuhvatan i detaljan način prikazuje objedinjene epidemiološke podatke o osobama liječenim zbog zlouporabe droga te daje analizu stanja i pregled aktivnosti. Istaknuta je pojava novih trendova ovisnosti i konzumacije novih psihoaktivnih tvari te s tim u vezi članovi Odbora podržavaju najavu predlagatelja da u Nacionalnu strategiju suzbijanja ovisnosti za razdoblje od 2018. do 2023., koja je u izradi, uključe i druge ovisnosti kao što je duhan, alkohol, kocka i klađenje, odnosno da se razvije novi strateški okvir s novim oblicima tretmana usmjerenim i tim ovisnicima.

Pojedini članovi Odbora osvrnuli su se u raspravi na pitanje zakonske regulacije uzgoja medicinske konoplje s visokim sadržajem THC-a i legalizacije industrijske konoplje s niskim sadržajem THC-a (do 0,2%), što bi, po njihovu mišljenju, trebalo biti u planu zakonodavne aktivnosti za 2018. te bi nas izjednačilo s drugim državama članicama Europske unije.

Nakon opširne rasprave članovi Odbora su jednoglasno (11 glasova „za“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje sljedeći

z a k lj u č a k

Prihvaća se Izvješće o provedbi Nacionalne  strategije i Akcijskog  plana suzbijanja zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj za 2016. godinu
 

Za   izvjestiteljicu   na   sjednici   Hrvatskoga   sabora   Odbor   je   odredio  dr.sc. Ines Strenja-Linić, dr. med., predsjednicu Odbora.

 


PREDSJEDNICA  ODBORA

dr. sc. Ines Strenja-Linić, dr. med.