Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku s rasprave o Izvješću o radu pravobranitelja za osobe s invaliditetom za 2017. godinu

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 44. sjednici održanoj 9. svibnja 2018. raspravljao je o Izvješću o radu pravobranitelja za osobe s invaliditetom za 2017. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila pravobraniteljica za osobe s invaliditetom aktom od 27. ožujka 2018.

Odbor je o Zakonu raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora. Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na navedeni akt.

Uvodno obrazloženje podnijela je pravobraniteljica za osobe s invaliditetom navodeći podatke za 2017. godinu u kojoj se pravobraniteljici obratilo 1 827 građana, što je za 433 pritužbe ili 31 % više u odnosu na 2016. godinu. Kako je navela, postupano je i po 266 zahtjeva iz prethodnih razdoblja, što je ukupno 2 093 razmatrana zahtjeva građana. U zaštiti i afirmaciji prava osoba s invaliditetom te suzbijanju svih oblika diskriminacije Ured pravobraniteljice ukupno je postupao u 2 913 slučajeva po navedenim pritužbama, uputio je više od 650 preporuka i upozorenja nadležnim tijelima, predložio više od 60 izmjena odredbi i dao 43 mišljenja u 31 propisu. Kao i prethodnih godina najveći broj pritužbi odnosio se na područje socijalne zaštite, zatim na područje rada i zapošljavanja, pristupa dobrima i uslugama, mirovinskog osiguranja, zdravstva te odgoja i obrazovanja.

Kao i prethodnih godina najveći broj pritužbi odnosio se na područje socijalne skrbi (300 pritužbi), što upućuje na to da su osobe s invaliditetom i dalje predmetom skrbi, a ne nositelji prava, istaknula je pravobraniteljica. Kada se govori o pravu osoba s invaliditetom da ostvare pravo na neovisno življenje i život u zajednici, da biraju mjesto boravka, gdje i s kim će živjeti, pravobraniteljica smatra da nismo osigurali uživanje ovog prava, jer više od 10 000 osoba s invaliditetom u Republici Hrvatskoj još uvijek živi u institucijama. S tim u vezi, a u vezi s procesom transformacije i deinstitucionalizacije te razvojem usluga u zajednici, istaknula je  i nedovoljnu iskorištenost EU fondova.

U sustavu odgoja i obrazovanja, pravobraniteljica je istaknula da još uvijek zaprima pritužbe koje upućuju na nedostupnost predškolskog odgoja za djecu s teškoćama u razvoju i čestu praksu dječjih vrtića da se uključivanje djeteta uvjetuje prethodnim osiguravanjem asistenta. Samo 518 djece ostvarilo je pravo na ranu intervenciju u sustavu socijalne skrbi, a mnogi roditelji djece s razvojnim rizicima i teškoćama u razvoju i dalje se ne mogu osloniti na sustavnu ranu intervenciju i podršku u smislu dijagnostike, odgovarajuće usluge logopeda, rehabilitatora i drugih stručnjaka.

U području zdravstva najveći broj zaprimljenih pritužbi odnosio se na dostupnost zdravstvenih usluga: ostvarivanja prava na liječenje, fizikalnu terapiju i zdravstvenu njegu u kući, bolničku rehabilitaciju, ortopedska i druga pomagala te lijekove. Provedeno istraživanje o problemima na ovom području upozorilo je na potrebu hitne reorganizacije s obzirom na to da se na usluge i ostvarivanje ovih prava mora predugo čekati.
Iako je predstavnica Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku obrazlažući mišljenje Vlade RH u odnosu na Izvješće upozorila na niz pogrešnih navoda iskazanih u Izvješću te istaknula načelnu primjedbu na dostavljeno Izvješće smatrajući ga necjelovitim jer su, kako je istaknula, u Izvješću navedene samo nepravilnosti i negativna postupanja utvrđena tijekom 2017. godine, a ne i pozitivni pomaci, članovi Odbora su jednoglasno pohvalili i podržali predmetno Izvješće pravobraniteljice.

Kako su u raspravi istaknuli, osnovna uloga pravobraniteljice za osobe s invaliditetom je zaštita, praćenje i promicanje prava i interesa osoba s invaliditetom te s tim u vezi i ukazivanje na određene nedostatke i nepravilnosti, a sve u svrhu promicanja prava i interesa osoba s invaliditetom.

Nakon provedene rasprave članovi Odbora jednoglasno su (11 „za“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje sljedeći

z a k lj u č a k

Prihvaća se Izvješće o radu pravobranitelja za osobe s invaliditetom za 2017. godinu

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je vodredio dr. sc. Ines Strenja-Linić, dr. med., predsjednicu Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA
                                                                                        
dr. sc. Ines Strenja-Linić, dr. med.