Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav

Prijedlog liste kandidata koji ulaze u uži izbor za suce Ustavnog suda Republike Hrvatske i službena zabilješka s javnog razgovora sa svim kandidatima za izbor osam sudaca Ustavnog suda Republike Hrvatske

Odbor za Ustav, Poslovnik i

politički sustav

Klasa: 021-13/07-08/28

Urbroj: 6521-1-07-

Zagreb, 12. srpnja 2007.

 

 

                                                           PREDSJEDNIKU HRVATSKOGA SABORA

 

 

Predmet: Prijedlog liste kandidata koji ulaze u uži izbor za suce Ustavnog suda

Republike Hrvatske uz Prijedlog odluke za izbor osam sudaca

Ustavnog suda Republike Hrvatske

 

 

            Na temelju članka 125. stavka 2. Ustava Republike Hrvatske i članka 57. stavka 1. podstavka 5. Poslovnika Hrvatskoga sabora a u svezi s člankom 6. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora podnosi Hrvatskom saboru prijedlog liste kandidata koji ulaze u uži izbor za suce Ustavnog suda Republike Hrvatske, uz Prijedlog odluke za izbor osam sudaca Ustavnog suda Republike Hrvatske, koji je utvrdio na sjednici 12. srpnja 2007. godine.

 

PREDSJEDNIK ODBORA

Dražen Bošnjaković


 

Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora predlaže Hrvatskom saboru prijedlog liste kandidata koji ulaze u uži izbor za suce Ustavnog suda i to:

 

  1. Prof. dr. sc. JASNA OMEJEC
  2. Mr. sc. IVAN MATIJA
  3. Prof. dr. sc. ALDO RADOLOVIĆ
  4. Dr. sc. MARKO BABIĆ
  5. BORIS KOKETI
  6. Doc. dr. sc. MARIO JELUŠIĆ
  7. SNJEŽANA BAGIĆ
  8. MILKA SAVIĆ
  9. Mr. sc. MIRJANA JURIČIĆ
  10. Prof. dr. sc. SREĆKO JELINIĆ

O b r a z l o ž e n j e

 

Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora podnio je 10. srpnja 2007. godine Hrvatskom saboru Prijedlog odluke za izbor osam sudaca Ustavnog suda Republike Hrvatske. U obrazloženju Prijedloga odluke Odbor je najavio da će nakon obavljenog javnog razgovora sa svim kandidatima za suce Ustavnog  suda Republike Hrvatske uputiti Hrvatskom saboru Prijedlog liste kandidata koji ulaze u uži izbor za suce Ustavnog suda Republike Hrvatske.

Člankom 6. stavkom 4. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske propisano je da nadležni odbor obavlja javni razgovor sa svakim kandidatom koji ispunjava uvjete za izbor za suca Ustavnog suda Republike Hrvatske i na temelju prikupljenih podataka i rezultata razgovora sastavlja listu kandidata koji ulaze u uži izbor za suce Ustavnog suda Republike Hrvatske s tim da lista kandidata u pravilu sadržava više kandidata od broja sudaca Ustavnog suda koji se bira.

Tijekom javnog razgovora članovi Odbora kandidatima su uputili pitanja na temelju kojih su stekli dojam o kandidatima kao stručnim djelatnicima i osobama.

Nakon razgovora Odbor je utvrdio da Hrvatskom saboru predloži listu kandidata koji ulaze u uži izbor za suce Ustavnog suda Republike Hrvatske na kojoj je deset kandidata.

Prigodom utvrđivanja Prijedloga liste kandidata koji ulaze u uži izbor za suce Ustavnog suda Republike Hrvatske Odbor je uzeo u obzir uočenu izvrsnost istaknutu u životopisu pojedinog kandidata te  dojam iz javnog razgovora. Također je vodio računa o poštivanju ustavne odredbe o ravnopravnosti spolova i učešću većeg broja žena u sastavu Ustavnog suda Republike Hrvatske, potrebama Ustavnog  suda za stručnjacima u pojedinom području nakon prestanka mandata osam dosadašnjih sudaca Ustavnog suda te sudjelovanju predstavnika nacionalnih manjina u sastavu Ustavnog suda.

Sukladno članku 6. stavku 5. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske Odbor daje i obrazloženje iz kojeg je razvidno zašto je pojedinom kandidatu dao prednost pred ostalim kandidatima.

Za prof. dr. sc. Jasnu Omejec, dosadašnju sutkinju i potpredsjednicu Ustavnog suda Republike Hrvatske Odbor se opredijelio na temelju njenog dosadašnjeg stručnog i javnog djelovanja kao profesorice na Pravnom fakultetu u Zagrebu i sutkinje Ustavnog suda Republike Hrvatske te analitičkog pristupa pravnim problemima o kojima je iznosila svoje stajalište tijekom javnog razgovora.

Za mr. sc. Ivana Matiju, dosadašnjeg suca Ustavnog suda Republike Hrvatske Odbor se opredijelio zbog njegovog djelovanja kao suca Ustavnog suda Republike Hrvatske, kontinuiranog stručnog usavršavanja tijekom radnog iskustva te  pozitivnog dojma iz javnog razgovora.

Za prof. dr. sc. Alda Radolovića Odbor se opredijelio zbog njegovog impresivnog životopisa, širokog obrazovanja i interesa, stručnog i javnog djelovanja te pozitivnog dojma iz javnog razgovora.

Za dr. sc. Marka Babića, dosadašnjeg odvjetnika, Odbor se opredijelio jer je kao odvjetnik i svojim stručnim radovima djelovao u području u kojem Ustavni sud najviše intervenira te zbog pozitivnog dojma iz javnog razgovora.

Za Borisa Koketija, sadašnjeg pomoćnika ministrice pravosuđa, Odbor se opredijelio zbog njegove uloge u sređivanju zemljišnjih knjiga i katastra, njegovog javnog djelovanja te pozitivnog dojma iz javnog razgovora.

Za doc. dr. sc. Maria Jelušića Odbor se opredijelio na temelju njegovog znanstvenog i stručnog djelovanja kao docenta na katedri ustavnog prava Pravnog fakulteta u Zagrebu, njegovog javnog djelovanja i pozitivnog dojma iz javnog razgovora.

Za Snježanu Bagić, sadašnju državnu tajnicu u Ministarstvu pravosuđa, Odbor se opredijelio zbog njezinog stručnog i javnog djelovanja u području imovinskopravnih odnosa, kontinuiranog stručnog usavršavanja tijekom radnog iskustva te analitičkog pristupa pravnim problemima o kojima je iznosila stajalište tijekom javnog razgovora.

Za Milku Savić, sadašnju odvjetnicu koja se bavi pretežito građanskim, radnim i stambenim pravom te javno djeluje kao istaknuta članica srpske zajednice angažirane u zaštiti i promociji ljudskih i manjinskih prava,  Odbor se opredijelio zbog njenog stručnog i javnog djelovanja te pozitivnog dojma iz javnog razgovora.

Za mr. sc. Mirjanu Juričić, sadašnju sutkinju Upravnog suda Republike Hrvatske, Odbor se opredijelio radi njenog stručnog djelovanja u upravnom području te pozitivnog dojma iz javnog razgovora.

Za prof. dr. sc. Srećka Jelinića, redovitog profesora na Pravnom fakultetu i na Ekonomskom fakultetu u Osijeku te vanjskog suradnika Pedagoškog fakulteta u Osijeku Odbor se opredijelio zbog njegovog impresivnog životopisa, njegovog stručnog i javnog djelovanja u zemlji i inozemstvu te pozitivnog dojma iz javnog razgovora.

Odbor ističe da je postupak kandidiranja i predlaganja za izbor za suce Ustavnog suda Republike Hrvatske proveden potpuno transparentno a sjednici Odbora i javnom razgovoru nazočili su predstavnici OSCE-a, GONG-a i tiska.


SLUŽBENA ZABILJEŠKA

S JAVNOG RAZGOVORA SA SVIM KANDIDATIMA ZA IZBOR OSAM SUDACA USTAVNOG SUDA REPUBLIKE HRVATSKE SUKLADNO ČLANKU 6. STAVKU 4. USTAVNOG ZAKONA O USTAVNOM SUDU REPUBLIKE HRVATSKE

 

 

Javni razgovor održan je 11. srpnja 2007. godine od 13,30 do 20,00 sati u zgradi Hrvatskoga sabora, Trg sv. Marka 6, u dvorani „Josipa Šokčevića“. Razgovoru su bili nazočni: Dražen Bošnjaković, predsjednik Odbora, Ingrid Antičević Marinović, potpredsjednica Odbora, prof. dr. sc. Šemso Tanković, Emil Tomljanović, Velimir Pleša, Luka Bebić, Rade Ivas, Florijan Boras, prof. dr. sc. Slaven Letica, mr. sc. Mato Arlović te prof. dr. sc. Zdravko Tomac.

 

Osim članova Odbora razgovoru su nazočili zastupnici Zlatko Kramarić, Ivo Josipović i Damir Kajin, Monika Čavlović iz OSCE-a, Dragan Zelić iz GONG-a te predstavnici tiska.

 

Svim kandidatima nazočni članovi Odbora postavljali su pitanja s tim da je član Odbora Slaven Letica postavio kandidatima 16 identičnih pitanja te o prosjeku ocjena na studiju i dužini studija (u godinama) i to:

a)      prosjek ocjena na studiju

b)      dužina studija u godinama

 

  1. Treba li, po Vašem sudu, dekriminalizirati posjedovanje vrlo male količine lakih droga?
  2. Odobravate li zakonsku odredbu o 0,0 promila alkohola za vozače?
  3. Misliti li da bi zakonski trebalo zabraniti pušenje u školama, zdravstvenim ustanovama, Hrvatskom saboru, Vladi Republike Hrvatske, Uredu Predsjednika Republike i Ustavnom sudu Republike Hrvatske?
  4. Smatrate li da Hrvatska treba ustavno ili zakonski zabraniti pobačaj?
  5. Podržavate li ozakonjenje homoseksualnih brakova?
  6. Biste li zakonski zabranili umjetnu oplodnju neudanih žena?
  7. Smatrate li da je bilo potrebno JMBG učiniti tajnim?
  8. Da ste kojim slučajem bili član Upravnog odbora Hrvatskog fonda za privatizaciju u vrijeme „Operacije MAESTRO“ biste li nakon uhićenja i smjene tri potpredsjednika Fonda podnijeli ostavku?
  9. Hrvatske su banke sanirane s 15 milijardi EUR-a, prodane za svega milijardu ERU-a, a danas vrijede najmanje 40 milijardi EUR-a. Mislite da bi ljudi koji su odgovorni za nastalu nacionalnu štetu od 54 milijarde EUR-a trebali biti pozvani na odgovornost političku ili kaznenu?
  10. Slažete li se s odlukom Ustavnog suda o pravu skupštine dioničara da izvlasti male dioničare koji imaju manje od 5% ukupne vrijednosti dionica?
  11. Odobravate li inicijativu zastupnika Ive Josipovića o ustavnim promjenama kojim bi se ukinulo zastarijevanje kaznenih djela ratnog profiterstva i pretvorbene pljačke?
  12. Biste li Tuđmanov arhiv stavili na raspolaganje Haškom sudu?
  13. Mislite li da je Hrvatska trebala ( i da treba) proglasiti isključivi gospodarski pojas?
  14. Treba li Republika Hrvatska ustrajati na tužbi protiv Srbije i Crne Gore za zločin genocida pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu ili se treba nagoditi o prekidu procesa?
  15. Mislite li da bi glavni državni odvjetnik Mladen Bajić trebao podnijeti jedinstvenu optužnicu protiv vrha JNA za zločinački pothvat agresije na Hrvatsku i za počinjene ratne zločine?
  16. Smatrate li da bi svaki pokušaj ustupanja hrvatskog državnog teritorija, mora, podmorja ili rijeka stranim državama trebalo inkriminirati kao veleizdaju?

 

Kandidati su trebali odgovoriti s „DA“, „NE“ ili suzdržati se od odgovora.

  

 

MARKO BABIĆ

 

Predsjednik Odbora iznio je značajnije podatke iz životopisa kandidata. Na pitanja člana Odbora Slavena Letice kandidat je odgovorio slijedeće:

a)      3

b)      Manje o četiri godine

 

  1. NE
  2. DA
  3. DA
  4. NE
  5. NE
  6. NE
  7. NE jer je teško provedivo
  8. DA
  9. DA
  10. NE
  11. NE
  12. DA
  13. DA
  14. SUZDRŽAN
  15. SUZDRŽAN a smatra da bi bilo dobro koordinirati optužnice
  16. DA

 

Članica Odbora Ingrid Antičević Marinović postavila je pitanje o mišljenju kandidata glede izjednačavanja muškaraca i žena u svezi staža za mirovinu s čim se kandidat složio. Također je postavila pitanje glede obveznog porodnog dopusta za muškarce s čim se kandidat nije složio temeljeći mišljenje na mentalitetu u Republici Hrvatskoj.

 

Predsjednik Odbora Dražen Bošnjaković zatražio je od kandidata mišljenje o normativnom uređenju te mjestu i ulozi Ustavnog suda RH u našem društvu na što je kandidat odgovorio da Ustavni sud RH ima povijesnu ulogu u našem društvu te da je nadležnost normativno dobro uređena.

 

Član Odbora prof. dr. sc. Zdravko Tomac upitao je kandidata da li drži obveznim provođenje referenduma za ulazak Republike Hrvatske u NATO na što je kandidat odgovorio negativno.

Također je pitao da li je potrebna promjena Ustava  prije ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju u svezi prenošenja dijela suvereniteta na što je kandidat odgovorio da je potrebno provođenje referenduma za ulazak RH u Europsku uniju a promjena Ustava ovisi o statusu te zajednice.

 

 

SNJEŽANA BAGIĆ

 

Predsjednik Odbora iznio je značajnije podatke iz životopisa kandidatkinje na što je kandidatkinja nadodala da drži da se iz životopisa može očitati njen stručni uspon.

 

Na pitanja člana Odbora Slavena Letice kandidatkinja je odgovorila slijedeće:

a)      4,4 do 4,5

b)      Četiri godine

 

  1. NE
  2. DA
  3. DA
  4. NE
  5. NE
  6. NE
  7. NE
  8. Ponudila bi ostavku
  9. DA, ako se u postupku utvrdi odgovornost
  10. DA
  11. NE
  12. DA
  13. DA
  14. DA
  15. NE
  16. NE

 

Predsjednik Odbora Dražen Bošnjaković upitao je kandidatkinju za mišljenje glede mjesta i uloge Ustavnog suda RH u našem pravnom sustavu te glede uređenosti  njegove nadležnosti Ustavnim zakonom na što je kandidatkinja odgovorila da drži da Ustavni sud ima velike ovlasti, da je zatrpan rješavanjem predmeta o nerješavanju u razumnom roku te da drži ocjenu ustavnosti zakona prvenstvenom ulogom Ustavnog suda.

 

Član Odbora Florijan Boras upitao je kandidatkinju drži li da biračko pravo treba vezati uz prebivalište ili plaćanje poreza u Republici Hrvatskoj na što je kandidatkinja odgovorila da je potrebito poštivati rješenja utvrđena Ustavom te analizirati rješenja u drugim zemljama.

 

Član Odbora Luka Bebić upitao je kandidatkinju da li drži da se pretrpanost predmetima Ustavnog suda može razriješiti izmjenom Ustavnog zakona glede njegove nadležnosti ili oformljenjem apelacijskog suda kao međuinstance između Županijskog i Vrhovnog suda na što je kandidatkinja odgovorila da bi trebalo preispitati nadležnost suda a da bi formiranje apelacijskog suda predstavljalo velike promjene u ustrojstvu sudova.

 

Član Odbora prof. dr. sc. Zdravko Tomac upitao je kandidatkinju da li je za doslovno ili elastično tumačenje ustavnih odredaba na što je kandidatkinja odgovorila da se osim gramatičkog tumačenja propis treba tumačiti u vezi sa svrhom koja se želi postići.

 

Član Odbora Mato Arlović postavio je pitanje da li postoji mogućnost intervencije Ustavnog suda u slučaju kad se na temelju važećeg izbornog zakona izabere veći broj zastupnika od broja utvrđenog Ustavom Republike Hrvatske na što  kandidatkinja nije dala precizan odgovor. 

 

Također je upitao da li Hrvatski sabor u pokretanju postupka utvrđivanja posebne odgovornosti predsjednika Republike kao prethodno pitanje može razmotriti elemente te odgovornosti na što je kandidatkinja odgovorila da drži da Hrvatski sabor to ne bi mogao ali da bi trebala prethodno temeljito proučiti Ustav, druge propise i praksu koja uređuje to pitanje.

 

Treće pitanje glasilo je da li je protivljenje zabrani tajnosti JMBG-a sukladno odredbama zakona o zaštiti tajnosti podataka na što je kandidatkinja odgovorila da tajnost JMBG drži nepraktičnim.

 

 

MILJENKO GIUNIO

 

 

Predsjednik Odbora iznio je značajnije podatke iz životopisa kandidata na što je kandidat izložio najnovije stručne radove,  natuknice iz  Pravnog leksikona i koautorstvo u Bankovnom i financijskom ugovoru.

 

Član Odbora Florijan Boras upitao je kandidata drži li da biračko pravo treba vezati uz prebivalište ili plaćanje poreza u Republici Hrvatskoj na što je kandidat odgovorio da pitanje plaćanja poreza treba sagledati u širem kontekstu te da u svezi s rečenim pitanjem treba voditi računa o povijesnim okolnostima.

 

Predsjednik Odbora Dražen Bošnjaković upitao je kandidata za mišljenje glede mjesta i uloge Ustavnog suda Republike Hrvatske te glede uređenosti njegove nadležnosti Ustavnim zakonom na što je kandidat odgovorio da to pitanje treba razriješiti promjenom proceduralnih propisa i tehnologijom pristupa upravnim tijelima te sustavom eliminacije putem drugih tijela u cilju manjeg priljeva predmeta Ustavnom sudu.

 

Član Odbora Luka Bebić upitao je kandidata da li se biračko pravo može temeljiti na plaćanju donacija i pomoći rodbini u Hrvatskoj s čim se kandidat nije složio.

Također je upitao kandidata da li Ustavni sud treba razriješiti pitanje povrata duga stranih banaka na što je kandidat odgovorio da je to pitanje djelomično razriješeno odlukama redovnih sudova.

 

Potpredsjednica Odbora Ingrid Antičević Marinović upitala je kandidata o načinu razrješenja problema glede odlučivanja Ustavnog suda o pitanjima koja su zbog sporog rješavanja postala bespredmetna na što je kandidat odgovorio da rješavanje ovisi o vremenskom redosljedu osim predmeta koji se utvrde urgentnim.

 

 

ERCOLE GOLJA

 

Predsjednik Odbora iznio je značajnije podatke iz životopisa kandidata koje je kandidat dopunio podacima o svom bračnom i porodičnom statusu.

 

Predsjednik Odbora Dražen Bošnjaković upitao je kandidata o poziciji Ustavnog suda Republike Hrvatske u pravnom sustavu Republike Hrvatske te uređenosti njegove nadležnosti Ustavnim zakonom na što je kandidat odgovorio da drži da je nadležnost Ustavnog suda Republike Hrvatske odgovarajuće uređena.

 

Član Odbora Luka Bebić upitao je kandidata da li se pretrpanost predmetima Ustavnog suda može razriješiti izmjenom Ustavnog zakona glede njegove nadležnosti ili oformljenjem apelacijskog suda kao međuinstance između Županijskog i Vrhovnog suda na što je kandidat odgovorio da bi trebalo preispitati dio nadležnosti Ustavnog suda ali da oformljenje apelacijskog suda drži neodgovarajućim.

 

 

MARIO JELUŠIĆ 

 

Predsjednik Odbora iznio je značajnije podatke iz životopisa kandidata.

 

Na pitanja člana Odbora Slavena Letice kandidat je odgovorio slijedeće:

a)      4,2

b)      Šest godina

 

  1. NE
  2. NE
  3. DA
  4. SUZDRŽAN
  5. SUZDRŽAN
  6. SUZDRŽAN
  7. NE
  8. DA
  9. Na pitanje se ne može odgovoriti općenito već na temelju tada važećih propisa.
  10. DA
  11. SUZDRŽAN
  12. NE
  13. DA
  14. DA
  15. DA
  16. DA

 

 

Član Odbora Florijan Boras upitao je kandidata drži li da biračko pravo treba vezati uz prebivalište ili plaćanje poreza u Republici Hrvatskoj na što je kandidat odgovorio da je osobno protiv takvih inicijativa.

 

Potpredsjednica Odbora Ingrid Antičević Marinović upitala je kandidata da li je u svezi sa ustavnom odredbom o ravnopravnosti spolova za potrebu donošenja novog zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji na što kandidat nije mogao dati kategoričan odgovor jer se radi o prekompleksnom pitanju. Također je postavila pitanje da li neisplatu plaće radnicima treba urediti kao kazneno djelo na što je kandidat odgovorio da treba utvrditi stupanj krivnje poslodavca ovisno o tome da li je rezultat stanja u tvrtci ili bahatosti poslodavca.

 

 

MIRJANA JURIČIĆ

 

 

Predsjednik Odbora iznio je značajnije podatke iz životopisa kandidatkinje na što je kandidatkinja nadodala da potporu njenoj kandidaturi pruža 14 ogranaka Udruge hrvatskih sudaca.

 

Na pitanja člana Odbora Slavena Letice kandidatkinja je odgovorila slijedeće:

a)      iznad 3,5

b)      pet i pol godina

 

  1. NE
  2. DA
  3. DA
  4. NE
  5. NE
  6. NE
  7. DA
  8. DA
  9. DA
  10. SUZDRŽANA
  11. DA
  12. NE
  13. DA
  14. DA
  15. Pravno SUZDRŽANA, osobno DA
  16. SUZDRŽANA ali osobno DA

 

Potpredsjednica Odbora Ingrid Antičević Marinović pitala je da li je kandidatkinja za institut doživotnog zatvora a kandidatkinja odgovorila da bi doživotni zatvor bio primjeren ako u sustavu nema smrtne kazne.

 

Također je postavila pitanje da li bi trebalo razraditi odredbu o priznanju očiglednog tužbenog zahtjeva na što je kandidatkinja odgovorila da se sve ne može riješiti zakonskim odredbama već sudskom praksom.

 

Član Odbora Florijan Boras upitao je kandidatkinju drži li da biračko pravo treba vezati uz prebivalište ili plaćanje poreza u Republici Hrvatskoj na što je kandidatkinja odgovorila da Republika Hrvatska mora voditi brigu o Hrvatima u drugim zemljama te postupati prema važećim propisima.

 

Član Odbora Šemso Tanković upitao je kandidatkinju da li je za pozitivnu diskriminaciju glede izbora zastupnika iz reda nacionalnih manjina na što je kandidatkinja odgovorila da drži da u Republici Hrvatskoj većina ne bi bila diskriminirana ukoliko pripadnici manjina dvaput glasuju.   

MIRKO KLINŽIĆ

 

 

Predsjednik Odbora iznio je značajnije podatke iz životopisa kandidata na što je kandidat nadodao da je višekratno sudjelovao u izbornom procesu kao predsjednik Izborne komisije u izbornim jedinicama u izborima za Hrvatski sabor.

 

Na pitanja člana Odbora Slavena Letice kandidat je odgovorio slijedeće:

a)      preko 3

b)      sedam godina

 

  1. NE
  2. DA
  3. DA
  4. NE
  5. NE
  6. NE
  7. NE
  8. SUZDRŽAN
  9. SUZDRŽAN
  10. NE
  11. NE
  12. SUZDRŽAN
  13. DA
  14. Za nagodbu
  15. NE
  16. DA

 

Član Odbora Florijan Boras upitao je kandidata drži li da biračko pravo treba vezati uz prebivalište ili plaćanje poreza u Republici Hrvatskoj na što je kandidat odgovorio da plaćanje poreza ne bi trebao kriterij za biračko pravo.

 

Član Odbora Šemso Tanković upitao je kandidata da li je za pozitivnu diskriminaciju glede izbora zastupnika iz reda nacionalnih manjina na što je kandidat odgovorio da je protiv dvostrukog prava glasa.

 

Predsjednik Odbora Dražen Bošnjaković upitao je kandidata da li treba izmijeniti ovlasti pučkog pravobranitelja glede stanja u pravosuđu na što je kandidat odgovorio da pučki pravobranitelj može davati inicijative ali mu ne treba davati prevelike ovlasti u ovom području te da drži da većina sudaca obavlja poslove odgovorno i pravodobno.

 

Potpredsjednica Odbora Ingrid Antičević Marinović upitala je kandidata da li bi trebalo preispitati sastav Državnog sudbenog vijeća radi većeg utjecaja javnosti na njegov rad na što je kandidat odgovorio da je potrebna prethodna detaljna analiza nakon koje bi se iznašli razlozi za manju promjenu sastava.

 

 

 

BORIS KOKETI

 

 

Predsjednik Odbora iznio je značajnije podatke iz životopisa kandidata na što je kandidat nadodao da mu miruje mandat zamjenika glavnog državnog odvjetnika za vrijeme obnašanja dužnosti pomoćnika ministrice pravosuđa.

 

Na pitanja člana Odbora Slavena Letice kandidat je odgovorio slijedeće:

a)      2,5

b)      Sedam godina

 

  1. NE
  2. DA
  3. DA
  4. DA
  5. NE
  6. NE
  7. NE
  8. DA
  9. SUZDRŽAN
  10. NE
  11. SUZDRŽAN
  12. DA
  13. SUZDRŽAN
  14. DA
  15. DA
  16. DA

 

Na pitanje člana Odbora Šemse Tankovića da li je za pozitivnu diskriminaciju glede izbora zastupnika iz reda nacionalnih manjina kandidat je odgovorio da je za ravnopravnost svih građana Republike Hrvatske te da bi u tom slučaju svi mogli dva puta glasovati.

 

 

ANTONIJA KOVAČIĆ

 

Predsjednik Odbora iznio je značajnije podatke iz životopisa kandidatkinje.

 

Na pitanja člana Odbora Slavena Letica kandidatkinja je odgovorila slijedeće:

a)      iznad 4

b)      četiri i pol godine

 

 

  1. DA
  2. NE
  3. DA
  4. NE
  5. DA
  6. NE
  7. DA
  8. SUZDRŽANA
  9. DA
  10. NE
  11. SUZDRŽANA
  12. NE
  13. DA
  14. DA
  15. DA
  16. DA

 

Potpredsjednica Odbora Ingrid Antičević Marinović upitala je kandidatkinju da li bi uz kaznena djela vezana uz organizirani kriminal trebalo utvrditi dokazivanje porijekla imovine koja nije bila posljedica kaznenog djela na što je kandidatkinja odgovorila da se slaže sa istraživanjem porijekla i te imovine.

 

Član Odbora Šemso Tanković upitao je kandidatkinju da li je za pozitivnu diskriminaciju glede izbora zastupnika iz reda nacionalnih manjina na što je kandidatkinja odgovorila negativno.

 

 

ANDRIJA LABOŠ

 

Predsjednik Odbora iznio je značajnije podatke iz životopisa kandidata.

 

Članovi Odbora nisu postavili pitanja kandidatu jer se on već treći put kandidira za suca Ustavnog suda te su mu pitanja postavili u prethodnim postupcima.

 

 

JOSIP LEKO

 

Predsjednik Odbora iznio je značajnije podatke iz životopisa kandidata.

 

Na pitanja člana Odbora Slavena Letice kandidat je odgovorio slijedeće:

a)      3,5

b)      Sedam i pol godina

 

  1. DA
  2. NE
  3. DA
  4. NE
  5. NE
  6. NE
  7. DA
  8. DA
  9. DA
  10. NE
  11. DA
  12. DA
  13. SUZDRŽAN
  14. DA
  15. DA
  16. NE

 

Također je postavio pitanje glede nepristranosti Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa glede prioriteta o rješavanju zahtjeva na što mu je kandidat odgovorio da Povjerenstvo rješava predmete sukladno pravilima o radu Povjerenstva.

 

Član Odbora Florijan Boras upitao je kandidata drži li da biračko pravo treba ukinuti državljanima Republike Hrvatske  s prebivalištem u Bosni i Hercegovini na što je kandidat odgovorio da je državljanstvo Republike Hrvatske kriterij za biračko pravo a pitanje vezano za državljane Republike Hrvatske u Bosni i Hercegovini može se  kao prvenstveno političko pitanje razriješiti na drukčiji način.

 

Predsjednik Odbora Dražen Bošnjaković upitao je kandidata o poziciji Ustavnog suda Republike Hrvatske u pravnom sustavu Republike Hrvatske te uređenosti njegove nadležnosti Ustavnim zakonom na što je kandidat odgovorio da Ustavni sud ima široku nadležnost te zadatke  ne obavlja u istom obimu te da on drži da je osnovna uloga Ustavnog suda briga o usklađenosti zakonodavstva Republike Hrvatske s Ustavom Republike Hrvatske.

 

Potpredsjednica Odbora Ingrid Antičević Marinović upitala je kandidata o načinu razrješavanja socijalno ugroženih skupina u Republici Hrvatskoj na što je kandidat odgovorio da Republika Hrvatska kao socijalna država treba voditi brigu o socijalno ugroženim skupinama u Republici Hrvatskoj.

 

 

TONČI MAJICA

 

Predsjednik Odbora iznio je značajnije podatke iz životopisa kandidata.

 

Na pitanja člana Odbora Slavena Letice kandidat je odgovorio slijedeće:

a)      2,5

b)      Pet godina

 

  1. NE
  2. NE
  3. DA
  4. NE
  5. NE
  6. SUZDRŽAN
  7. NE
  8. DA
  9. DA
  10. NE
  11. NE
  12. NE
  13. DA
  14. DA
  15. NE
  16. DA

 

Član Odbora Luka Bebić upitao je kandidata za koje područje se specijalizirao kao odvjetnik na što je kandidat odgovorio za radno pravo.

 

Također je postavio pitanje da li bi trebalo ograničiti nadležnost Ustavnog suda na što je kandidat odgovorio da treba jer bi se time smanjio priliv predmeta.

 

Potpredsjednica Odbora Ingrid Antičević Marinović upitala ja kandidata o mišljenju glede sporosti sudovanja iako je Republika Hrvatska po broju predmeta u Europi na sredini ljestvice na što je kandidat iznio stajalište da je to problem subjektivnog karaktera zbog obnašanja dužnosti novih sudaca bez većeg iskustva.

 

 

ĐORĐE MARAVIĆ

 

Predsjednik Odbora iznio je značajnije podatke iz životopisa kandidata.

 

Na pitanja člana Odbora Slavena Letice kandidat je odgovorio slijedeće:

a)      3

b)      Šest i pol godina

 

  1. DA
  2. DA
  3. DA
  4. NE
  5. NE
  6. NE
  7. DA
  8. DA
  9. DA
  10. DA
  11. DA
  12. SUZDRŽAN
  13. DA
  14. DA
  15. NE
  16. DA

 

Član Odbora Florijan Boras uputio je kandidata o biračkom pravu Hrvata u Bosni i Hercegovini, Kosovu, Vojvodini ili Rumunjskoj na što je kandidat odgovorio da to pravo treba vezati uz državljanstvo Republike Hrvatske,

 

Potpredsjednica Odbora Ingrid Antičević Marinović upitala je kandidata da li je potrebito donošenje zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji na što je kandidat odgovorio potvrdno.

 

ORHIDEJA MARTINOVIĆ

 

Predsjednik Odbora iznio je značajnije podatke iz životopisa kandidatkinje.

 

Na pitanja člana Odbora Slavena Letice kandidatkinja je odgovorila slijedeće:

a)      3

b)      Šest godina

 

  1. DA
  2. NE
  3. DA
  4. NE
  5. NE
  6. NE
  7. DA
  8. DA
  9. SUZDRŽANA
  10. DA
  11. DA
  12. DA
  13. DA
  14. DA
  15. SUZDRŽANA
  16. DA

 

Potpredsjednica Odbora Ingrid Antičević Marinović upitala je kandidatkinju da li je za donošenje zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji na što je kandidatkinja odgovorila potvrdno.

 

 

IVAN MATIJA

 

 

Predsjednik Odbora iznio je značajnije podatke iz životopisa kandidata a kandidat je iznio dodatne podatke o zaduženjima u Ustavnom sudu.

 

Na pitanja člana Odbora Slavena Letice kandidat je odgovorio slijedeće:

a)      3

b)      Šest godina

 

  1. DA
  2. DA
  3. DA
  4. NE
  5. NE
  6. NE
  7. DA
  8. DA
  9. DA
  10. DA
  11. NE
  12. DA
  13. DA
  14. DA
  15. NE
  16. DA

 

Predsjednik Odbora Dražen Bošnjaković upitao je kandidata da li je nadležnost Ustavnog  suda uređena na odgovarajući način na što je kandidat odgovorio da bi trebalo mijenjati Ustavni zakon kako bi se smanjio priliv predmeta.

 

Član Odbora Luka Bebić upitao je kandidata da li se rečeni problem velikog priljeva predmeta može razriješiti izmjenom Ustavnog zakona ili oformljenjem apelacijskog suda kao međuinstance između Županijskog i Vrhovnog suda na što je kandidat odgovorio da bi to trebalo razriješiti na oba načina.

 

Član Odbora Florijan Boras upitao je kandidata, s obzirom da se kao kandidati za ustavne suce prijavio najveći broj kandidata koji djeluju u području kaznenog prava koliki broj predmeta iz tog područja rješava Ustavni sud te koje je najzastupljenije područje na što je kandidat odgovorio da na područje kaznenog prava otpada 0,5% predmeta a da je najviše predmeta iz područja javnog prava i uprave.

 

Potpredsjednica Odbora Ingrid Antičević Marinović upitala je kandidata da li su riješeni svi predmeti povreda prava osoba s područja posebne državne skrbi na što je kandidat odgovorio da još nisu svi riješeni.

 

Također je upitala da li bi na efikasnost rješavanja predmeta u Ustavnom sudu utjecale veće ovlasti savjetnika na što je kandidat odgovorio da su savjetnici u Ustavnom sudu veoma stručni i da odgovorno i pravovremeno obavljaju svoje poslove.

 

 

JASNA OMEJEC

 

Predsjednik Odbora iznio je značajnije podatke iz životopisa kandidatkinje.

 

Na pitanja člana Odbora Slavena Letice kandidatkinja je odgovorila slijedeće:

a)      4,5

b)      Pet godina

 

 

  1. NE
  2. NE
  3. DA
  4. NE
  5. NE
  6. NE
  7. NE
  8. Stavila bih mandat na raspolaganje.
  9. DA
  10. Na pitanje da li je glasova o odluci Ustavnog suda DA
  11. Ideja dobra, ali pravno neprovediva
  12. DA ali pojedini dokumenti NE
  13. SUZDRŽANA
  14. DA
  15. DA
  16. NE

 

Na pitanje predsjednika Odbora Dražena Bošnjakovića o poziciji Ustavnog suda Republike Hrvatske u pravnom sustavu Republike Hrvatske te uređenosti njegove nadležnosti Ustavnim zakonom kandidatkinja je odgovorila da stvarna uloga Ustavnog suda u pravnom sustavu Republike Hrvatske još nije prepoznata te da bi trebalo izmijeniti a možda i donijeti novi Ustavni zakon kojim bi  se na drugačiji način uredila nadležnost Ustavnog suda.

 

Član Odbora Luka Bebić upitao je kandidatkinju da li se pretrpanost predmetima Ustavnog suda može razriješiti izmjenom Ustavnog zakona glede njegove nadležnosti ili oformljenjem apelacijskog suda kao međuinstance između Županijskog i Vrhovnog suda kandidatkinja je odgovorila potvrdno glede oformljenja apelacijskog suda te iznijela problem razgraničenja nadležnosti između Vrhovnog i Ustavnog suda o čemu u Ustavnom sudu već postoji prijedlog koncepcije za razrješenje tog pitanja.

 

Član Odbora Mato Arlović postavio je pitanje da li postoji mogućnost poništenja izbora od strane ustavnog suca u slučaju kada se na temelju važećeg izbornog zakona izabere veći broj zastupnika od broja utvrđenog Ustavom Republike Hrvatske zbog izbora u 11. izbornoj jedinici na što je kandidatkinja odgovorila da bi se mogao poništiti izbor u 11. izbornoj jedinici.

 

Također je upitao da li Hrvatski sabor u pokretanju postupka utvrđivanja posebne odgovornosti predsjednika Republike kao prethodno pitanje može razmotriti elemente te odgovornosti na što je kandidatkinja odgovorila da bi Hrvatski sabor to bio dužan učiniti kako bi pokrenuo postupak na temelju utvrđenih činjenica.

 

Član Odbora Florijan Boras upitao je nije li zakon koji može dovesti do protuustavne situacije u izbornom postupku protuustavan kandidatkinja je odgovorila da bi to moglo biti ustavnopravno pitanje ali da nije postavljeno.

 

Potpredsjednika Odbora Ingrid Antičević Marinović upitala je kandidatkinju o načinu razrješenja problema glede odlučivanja Ustavnog suda o pitanjima koja su zbog sporog rješavanja postala bespredmetna na što je kandidatkinja odgovorila da se predmeti rješavaju po dinamici koju utvrđuje predsjednik Ustavnog suda.

 

 

ZORAN PIČULJAN

 

Predsjednik Odbora iznio je značajnije podatke iz životopisa kandidata na što je isti nadodao svoj kontinuirani rad u području državne uprave.

 

Na pitanja člana Odbora Slavena Letice kandidat je odgovorio slijedeće:

a)      3,4

b)      Četiri i pol godine

 

  1. DA
  2. DA
  3. DA
  4. NE
  5. NE
  6. NE
  7. DA
  8. SUZDRŽAN
  9. DA
  10. NE
  11. SUZDRŽAN
  12. SUZDRŽAN
  13. DA
  14. DA
  15. DA
  16. NE

 

 

ALDO RADOLOVIĆ

 

 

Predsjednik Odbora  iznio je značajnije podatke iz životopisa kandidata.

 

Na pitanja člana Odbora Slavena Letica kandidat je odgovorio slijedeće:

a)      4,2

b)      Tri godine sedam mjeseci

 

  1. DA
  2. DA
  3. DA
  4. NE
  5. NE
  6. DA
  7. NE
  8. DA
  9. DA ako je točno
  10. NE
  11. SUZDRŽAN
  12. DA
  13. DA
  14. DA
  15. DA
  16. DA

 

Potpredsjednica Odbora Ingrid Antičević Marinović upitala je kandidata da li bi zabranio muškarcima da daruju spermu ženama koje im nisu životne družice na što je kandidat odgovorio potvrdno.

 

Predsjednik Odbora Dražen Bošnjaković upitao je kandidata o mjestu Ustavnog suda u pravnom sustavu Republike Hrvatske na što je kandidat odgovorio da Ustavni sud ima zadaću da podiže razinu pravnosti.

 

 

EMILIJA RAJIĆ

 

Predsjednik Odbora je iznio značajnije podatke iz životopisa kandidatkinje.

 

Na pitanja člana Odbora Slavena Letice kandidatkinja je odgovorila slijedeće:

a)      3,2

b)      Duže od sedam godina

 

  1. NE
  2. DA
  3. DA
  4. NE
  5. NE
  6. NE
  7. DA
  8. NE
  9. DA
  10. Glasovala je protiv odluke Ustavnog suda
  11. NE
  12. NE
  13. SUZDRŽANA
  14. DA
  15. DA, pojedinačno
  16. SUZDRŽANA

 

Potpredsjednica Odbora Ingrid Antičević Marinović upitala je kandidatkinju da li je za donošenje zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji na što je kandidatkinja odgovorila potvrdno.

 

Također je upitala da li je za predmete u obrazovnom sustavu odgoj za ljudska prava i za demokraciju na što je kandidatkinja odgovorila potvrdno.

 

Član Odbora Mato Arlović upitao je kandidatkinju da li postoji mogućnost intervencije Ustavnog suda u slučaju kada se na temelju važećeg izbornog zakona izabere veći broj zastupnika od broja utvrđenog Ustavom Republike Hrvatske na što je kandidatkinja odgovorila da nije bilo takovih pojava.

 

Član Odbora Luka Bebić upitao je kandidatkinju da li se problemi u radu Ustavnog suda mogu razriješiti promjenom Ustavnog zakona ili oformljenjem apelacijskog suda na što se kandidatkinja opredijelila za apelacijski sud.

 

 

MLADEN TURKALJ

 

 

Predsjednik Odbora iznio je značajnije podatke iz životopisa kandidata.

 

Na pitanja člana Odbora Slavena Letica kandidat je odgovorio slijedeće:

a)      4

b)      Četiri i pol godina

 

 

  1. NE
  2. DA
  3. DA
  4. NE
  5. NE
  6. NE
  7. NE
  8. DA
  9. SUZDRŽAN
  10. NE
  11. DA
  12. NE
  13. DA
  14. DA
  15. SUZDRŽAN
  16. DA

 

 

SLAVKO ZADNIK

 

 

Predsjednik Odbora iznio je značajnije podatke iz životopisa kandidata.

 

Član Odbora Luka Bebić upitao je kandidata da li veliki priljev predmeta Ustavnom sudu treba razriješiti izmjenom Ustavnog zakona ili oformljenjem apelacijskog suda na što je kandidat odgovorio da je Ustavni sud opravdao svoje postojanje s tim da bi nadležnost možda trebalo ograničiti a opredijelio se za oformljenje apelacijskog suda.

 

 

MILKA SAVIĆ

 

 

Predsjednik Odbora iznio je značajnije podatke iz životopisa kandidatkinje a ona je nadodala da je odvjetnica 30 godina.

 

Na pitanja člana Odbora Slavena Letice kandidatkinja je odgovorila slijedeće:

a)      3,5

b)      Šest godina

 

  1. NE
  2. DA
  3. DA
  4. NE
  5. DA
  6. NE
  7. DA
  8. DA
  9. DA
  10. NE
  11. DA
  12. NE
  13. DA
  14. Za nagodbu ukoliko je povoljna inače sudski spor.
  15. DA
  16. DA

 

 

Predsjednik Odbora Dražen Bošnjaković upitao je kandidatkinju za specijalizaciju kao odvjetnicu na što je ona odgovorila da se bavila najviše građanskim, radnim i stambenim pravom.

 

Član Odbora Mato Arlović upitao je kandidatkinju da li ima elemenata povrijeđenosti ustavnog prava nacionalnih manjina glede izbornog prava u jedinicama lokalne samouprave na što je kandidatkinja odgovorila potvrdno jer je manjinama priznato dodatno pravo.

 

Potpredsjednica Odbora Ingrid Antičević Marinović upitala je kandidatkinju da li se prešućivanje istine može podvesti pod zaštitu nacionalnih interesa na što je kandidatkinja odgovorila da se samo istinom mogu zaštiti nacionalni interesi.

 

 

PETAR NOVOSELEC

 

Predsjednik Odbora iznio je značajnije podatke iz životopisa kandidata na što je kandidat dodao da je bio četiri godine sudac Vrhovnog suda Republike Hrvatske.

 

Potpredsjednica Odbora Ingrid Antičević Marinović upitala je kandidata da li naše zakonodavstvo na odgovarajući način rješava kriminalitet upravljačkih struktura na što je kandidat odgovorio da nepokretanje postupaka uzrokuje nepotpuna usuglašenost kaznenog zakonodavstva s modernim zakonodavstvom Europske unije.

 

Predsjednik Odbora Dražen Bošnjaković upitao je kandidata o ulozi Ustavnog suda u pravnom poretku Republike Hrvatske na što je kandidat odgovorio da je Ustavni sud odigrao značajnu ulogu i da je osobno zadovoljan s njegovom ulogom.

 

Član Odbora Mato Arlović upitao je kandidata da li je Ustavni sud trebao inicirati da Hrvatski sabor donese zakon protiv stjecatelja imovine na nezakonit način na što je kandidat odgovorio da ne zna da li Ustavni sud može to samoinicijativno inicirati.

 

 

SREĆKO JELINIĆ   

 

Predsjednik Odbora iznio je značajnije podatke iz životopisa kandidata.

 

Član Odbora Mato Arlović upitao je kandidata o stajalištu glede zakona koji se nalazi u proceduri pred Hrvatskim saborom a kojim se osigurava potražnja međunarodnih financijskih institucija suprotno ustavnoj odredbi da su svi trgovački subjekti pred zakonom jednaki na što je kandidat odgovorio da se usklađivanjem s pravnom stečevinom Europske unije hrvatsko zakonodavstvo obvezuje na jednakost pravnih subjekata međutim dok Republika Hrvatska ne postane članica Europske unije hrvatski pravni sustav obvezuje.

 

Član Odbora Florijan Boras pohvalio je djelovanje kandidata kao vanjskog člana Odbora za zakonodavstvo.

 

Na pitanja člana Odbora Slavena Letice kandidat je odgovorio slijedeće:

a)      4,5

b)      Tri godine i devet mjeseci

 

  1. NE
  2. DA
  3. DA
  4. NE
  5. NE
  6. NE
  7. SUZDRŽAN
  8. DA
  9. SUZDRŽAN
  10. DA
  11. NE
  12. DA
  13. DA
  14. DA
  15. DA
  16. DA

 

Potpredsjednica Odbora Ingrid Antičević Marinović utvrdila  je da je prijedlog obiteljskog zakona kontradiktoran te je upitala kandidata da li Ustavni sud treba unaprijed upozoriti Hrvatski sabor da neke odredbe zakona nisu u skladu s hrvatskim zakonodavstvom na što je kandidat odgovorio da Ustavni sud može aktivnije djelovati u tom pravcu.

 

 

Zabilješku sastavila

Jasna Klarin Kušpilić