Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 18. sjednici, održanoj 1. srpnja 2025. godine, u drugom čitanju Konačni prijedlog zakona, o logopedskoj djelatnosti P.Z. br.121, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 27. lipnja 2025. godine.
Odbor je, u smislu članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, o navedenom zakonskom prijedlogu raspravljao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Uvodno obrazloženje podnijela je predstavnica predlagatelja.
Predstavnica predlagatelja pojasnila je rješenja koja se predlažu Konačnim prijedlogom zakona u odnosu na rješenja iz Prijedloga zakona. U tom smislu istaknula je da su pojedine odredbe, koje su bile predmet rasprave na sjednici Hrvatskoga sabora u prvom čitanju, izmijenjene i dopunjene s ciljem postizanja veće jasnoće u primjeni, kao i da se ostale struke u odnosu na logopede ne bi osjećale zapostavljeno. Tako su u članku 8. izmijenjeni stavci 1. i 2. na način da se preciznije utvrdilo gdje se može obavljati logopedska djelatnost te pod kojim uvjetima. Nadalje, dorađen je članak 56. kojim se jasnije uredilo prijelazno razdoblje te se propisalo da trgovačkim društvima i fizičkim osobama – obrtnicima koji na dan stupanja na snagu ovoga Zakona obavljaju postupke iz logopedske djelatnosti sukladno posebnim propisima, prestaje pravo na obavljanje postupaka iz logopedske djelatnosti po isteku roka od dvije godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona po sili zakona. Također, propisalo se da magistar logopedije koji na dan stupanja na snagu ovoga Zakona obavlja postupke iz logopedske djelatnosti može podnijeti zahtjev za donošenje rješenja Ministarstva zdravstva o početku obavljanja logopedske djelatnosti sukladno ovom Zakonu. Na sjednici Odbora su također nazočile predstavnice Hrvatskog društva logopeda.
U raspravi većina članova Odbora podržala je donošenje Zakona ocijenivši kako će implementacijom istoga urediti područje logopedske djelatnosti na način da će pro futuro poboljšati razvoj govornih vještina s kojima se susreću djeca, mladi i odrasle osobe.
Nadalje, u raspravi je istaknuto mišljenje kako su logopedi sukladno Zakonu o zdravstvenoj zaštiti ( Narodne novine br. 100/2018, 125/2019, 133/2020, 136/2021, 119/2022, 156/2022, 33/2023,145/2023, 36/2024) definirani kao zdravstveni djelatnici, međutim, logopedska djelatnost je između ostaloga vezana i za područje odgoja i obrazovanja te bi kao takva trebala biti usklađena s propisima koji reguliraju područje odgoja i obrazovanja.
Nastavno na raspravu, predstavnice Hrvatskog društva logopeda izrazile su zadovoljstvo donošenjem Zakona kojim će biti regulirana logopedska djelatnosti. Istaknule su kako u Republici Hrvatskoj nedostaje veliki broj logopeda te da je nedostatak prepoznat od strane dionika sustava visokog obrazovanja davanjem dopusnica za izvođenje novih diplomskih studija logopedije koji će uskoro započeti na Sveučilištu u Osijeku, Zadru i Splitu.
Također, vezano za položaj i status logopedske djelatnosti u sustavu odgoja i obrazovanja istaknuto je mišljenje da su logopedi u školskim ustanovama zaposleni sukladno njihovom inicijalnom obrazovanju, odnosno zanimanju logopeda na radno mjesto stručnog suradnika, a uvjete za to radno mjesto propisuje školska ustanova koja zapošljava.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (glasova 7 „ZA“ i 3 „SUZDRŽANA“ glasa) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O LOGOPEDSKOJ DJELATNOSTI
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti prof. dr. sc. Damir Bakić, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković