Preuzimanje zapisnika
HRVATSKI SABOR
ZAPISNIK SEDAMNAESTE SJEDNICE HRVATSKOGA SABORA
Održane 15.,16.,17.,22.,23.,24., 29. i 30. travnja , 6.7.,8.,,13.,14.,15.,20.,21.,22.,27.,28. i 29.
svibnja, 2.,3.,10.,11.,12.,17.,18.,19. i 30. lipnja i 1.,2.,3.,7.,8.,9.,10.,14. i 15. srpnja 2015.
Zagreb, travanj-svibanj.lipanj-srpanj 2015.
HRVATSKI SABOR
Zapisnik
Sedamnaeste sjednice Hrvatskoga sabora održane Održane 15.,16.,17.,22.,23.,24., 29. i 30. travnja , 6.7.,8.,,13.,14.,15.,20.,21.,22.,27.,28. i 29. svibnja, 2.,3., 10.,11.,12.,17.,18.,19. i 30. lipnja, te 1.,2.,3.,7.,8.,9.,10.,14. i 15. srpnja 2015.
Sjednicu Hrvatskoga sabora, 15. travnja 2015. u 9,30 sati otvoro je predsjednik
Josip Leko.
Zapisnik šesnaeste sjednice Hrvatskoga sabora prihvaćen je u predloženom tekstu.
Tijekom sjednice 15. travnja 2015. godine, potpredsjednica Hrvatskoga sabora, Dragica Zgrebec pozdravila je njegovu Ekselenciju gospodina Valeriua Stefana Zgoneeu, predsjednika Zastupničkog doma Parlamenta Rumunjske, koji boravi u službenoj posjeti Republici Hrvatskoj.
Na početku sjednice 16. travnja 2015. godine, zastupnik Nikola Vuljanić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara zatražio je stanku u svezi inicijative Vlade oko preuzimanja osnivačkih prava Sveučilišta Sjever. Stanku su također zatražili i zastupnici Damir Kajin, u ime nezavisnih zastupnika u svezi izgradnje kompostane u Buzetu i Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, u svei smart shopova u Republici Hrvatskoj u kojoj se prodaje droga.
Nakon stanke zastupnici: Nikola Vuljanić, Damir Kajin i Boro Grubišić, iznijeli su stajališta svojih klubova.
Na početku sjednice 17. travnja 2015. godine, zastupnik Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika zatražio je stanku zbog Vladine odluke o dizanju trošarina na gorivo i cigarete. Stanku je iz istog razloga zatražio i Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a.
Nakon stanke zastupnici Damir Kajin i Ivan Šuker, iznijeli su stajališta svojih
klubova.
Na početku sjednice 22. travnja 2015., zastupnici Branko Vukšić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara i Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a zatražili su stanku u svezi štednja u Agencijama, Stanku su također zatražili i zastupnici Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, u svezi deficita u Proračunu, Nansi Tireli, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih liberala-Stranke rada i Damir Kajin, u ime nezavisnih zastupnika u svezi novih trošarina.
Nakon stanke zastupnici Branko Vukšić, Ivan Šuker, Nansi Tireli, Damir Kajin i Boro Grubišić, iznijeli su stajališta svojih klubova.
Na početku sjednice 23. travnja 2015., zastupnici Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Branko Vukšić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara i Jadranka Kosor, u ime Kluba nezavisne zastupnice Jadranke Kosor i zastupnika HGS-a, zatražili su stanku u svezi neočitovanja HRT-a na zaključak Sabora Republike Hrvatske. Stanku su također zatražili i zastupnici Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika i Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a u svezi izjave slovenskog ministra da će Arbitražni sud omogućiti Sloveniji izlaz na otvoreno more.
Nakon stanke zastupnici mr. sc. Jasen Mesić, Branko Vukšić, Damir Kajin, Boro Grubišić i Jadranka Kosor, iznijeli su stajališta svojih klubova.
Na početku sjednice 24. travnja 2015., zastupnik Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika zatražio je stanku u svezi upropaštavanja hrvatskih građana i gospodarstava od strane čitavog niza banaka zbog manipulacija sa kamatnim stopama.
Nakon stanke zastupnik Damir Kajin, iznio je stajalište svoga kluba.
Na početku sjednice 29. travnja 2015., zastupnik Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, zatražio je stanku u svezi izjave ministra Siniše Hajdaš Dončića. Stanku su iz istog razloga zatražili i zastupnici Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika ali i u svezi reketarenja od strane Reiffeisen banke i Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a. Stanku je također zatražio i zastupnik Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a zbog legalne prodaje droga u Smart shopovima.
Nakon stanke zastupnici Dragutin Lesar, Damir Kajin, Ivan Šuker i Boro Grubišić, iznijeli su stajališta svojih klubova.
Dana 6. svibnja 2015. godine, zastupnici Igor Dragovan, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Jadranka Kosor, u ime Kluba nezavisne zastupnice Jadranke Kosor i zastupnika HGS-a, Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika i Milorad Batinić, u ime Kluba zastupnika HNS-a zatražili su stanku zbog skidanja imovinskih kartica dužnosnika.
Nakon stanke zastupnici Igor Dragovan, Dragutin Lesar, Jadranka Kosor, akademik Željko Reiner, Boro Grubišić, Damir Kajin i Milorad Batinić, iznijeli su stajališta svojih klubova.
Na početku sjednice 8. svibnja 2015. godine, zastupnici Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a i Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, zatražili su stanku u svezi nove situacije u Imunološkom zavodu. Stanku je također zatražio i zastupnik Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika u svezi obljetnice Dana Europe.
Nakon stanke zastupnici Boro Grubišić, Ivan Šuker i Damir Kajin, iznijeli su stajališta svojih klubova.
Na početku sjednice 13. svibnja 2015., zastupnici Mladen Novak, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Petar Baranović, u ime Kluba zastupnika DC-a, Novi val i Narodne stranke - reformista i Igor Dragovan, u ime Kluba zastupnika SDP-a, zatražili su stanku zbog položaja osoba s invaliditetom na koje upozoravaju udruge. Stanku su također zatražili i zastupnici Nansi Tireli, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada u svezi položaja hrvatskih građana koji su korisnici kredita Reiffeisen zadruga, Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a u svezi nove gospodarske grane u Republici Hrvatskoj, tj. filmske industrije, Šandor Juhas, u ime Kluba zastupnika nacionalnih manjina i dr. sc. Furio Radin, u ime Kluba IDS-a i nezavisnog zastupnika Furia Radina, a u svezi školovanja pripadnika nacionalnih manjina, Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika i Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a u svezi mimohoda Hrvatske vojske.
Nakon stanke zastupnici Mladen Novak, Petar Baranović, Nansi Tireli, mr. sc. Jasen Mesić, Šandor Juhas, Igor Dragovan, Damir Kajin, dr. sc. Furio Radin i Boro Grubišić, iznijeli su stajališta svojih klubova.
Dana 14. svibnja 2015., godine, zastupnik Krešimir Bubalo, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, zatražio je stanku zbog poništenja natječaja na Koridoru PC najvažnoj prometnici u Slavoniji i Baranji.Stanku su također zatražili i zastupnici Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika u svezi preporuka Europske komisije Republici Hrvatskoj zbog fiskalnog deficita, Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a zbog izvješća Europske komisije, Željko Šemper, u ime Kluba zastupnika HSU-a, zbog preporuka Europske komisije u svezi prijevremenih mirovina i Igor Dragovan, u ime Kluba zastupnika u svezi Izvješća Europske komisije.
Nakon stanke zastupnici Krešimir Bubalo, Damir Kajin, Ivan Šuker, Željko Šemper i Dragica Zgrebec, iznijeli su stajališta svojih klubova.
Dana 15. svibnja 2015. godine, zastupnik mr. sc. Jasen Mesić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, zatražio je stanku zbog netransparentnosti trošenja novaca sa službenih kartica. Stanku je također zatražio i Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika zbog presude Vrhovnog suda u svezi „švicaraca.“
Nakon stanke zastupnici mr. sc. Jasen Mesić i Damir Kajin, iznijeli su stajališta svojih klubova.
Na početku sjednice 20. svibnja 2015. godine, prije početka rasprave o Konačnom prijedlogu Zakona o pravima žrtava seksualnog nasilja u Domovinskom ratu zastupnicima je prikazan dokumentarni film „Sunčica“
Dana 21. svibnja 2015. godine, zastupnik Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika zatražio je stanku zbog zapošljavanja novih državnih službenika.
Stanku su također zatražili i zastupnici Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a zbog stanja u Policijskoj upravi Slavonski Brod, a zastupnici Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista - Stranke rada i Branko Vukšić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara u svezi stanja u Imunološkom zavodu.
Nakon stanke zastupnici: Damir Kajin, Boro Grubišić, Ivan Šuker, Dragutin Lesar i Branko Vukšić, iznijeli su stajališta svojih klubova.
Na početku sjednice 22. svibnja 2015. godine, zastupnik Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, zatražio je stanku kako bi se očitovali o načinu na koji pojedina ministarstva raspisuju natječaje i dodjeljuju sredstva potpore i zastupnik Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika kako sačuvati poziciju dužnika, kako sačuvati poziciju banaka, a time i države.
Nakon stanke zastupnici Branka Juričev Martinčev i Damir Kajin, iznijeli su stajališta svojih klubova.
Na početku sjednice 27. svibnja 2015., zastupnica Marija Ilić, u ime Kluba zastupnika HNS-a zatražila je stanku zbog slučaja kninskih profesorica u Kninu. Stanku su također zatražili i zastupnici Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika u svezi sastanka gospodarstvenika i Zlatko Tušak, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a zbog postupanja porezne uprave prema blokiranima.
Nakon stanke zastupnici Marija Ilić, Damir Kajin i Zlatko Tušak, iznijeli su stajališta svojih klubova.
Na početku sjednice 29. svibnja 2015., zastupnici Branko Vukšić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika, Nada Turina Đurić, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Nedžad Hodžić, u ime Kluba zastupnika nacionalnih manjina, mr. sc. Josip Salapić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Jadranka Kosor, u ime Kluba nezavisne zastupnice Jadranke Kosor i zastupnika HGS-a, Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Igor Dragovan, u ime Kluba zastupnika SDP-a i Dragan Crnogorac, u ime Kluba zastupnika SDSS-a, zatražili su stanku u svezi braniteljskog prosvjeda na Markovom trgu.
Nakon stanke zastupnici: Branko Vukšić, Damir Kajin, Nada Turina Đurić, Nedžad Hodžić, mr. sc. Josip Salapić, Jadranka Kosor, Zvonko Milas, Dragutin Lesar, Nenad Stazić i prof dr. sc. Milorad Pupovac, iznijeli su stajališta svojih klubova.
Tijekom sjednice 29. svibnja 2015. godine, zastupnik Gordan Jandroković, u ime Kluba zastupnika HDZ-a zatražio je stanku u svezi svećane sjednice Hrvatskoga sabora 30. svibnja, a sve u okolnostima koji se događaju danas oko Markova trga.
Nakon stanke zastupnik Gordan Jandroković, iznio je stajalište svoga Kluba.
Na početku sjednice 3. lipnja 2015. zastupnik dr. sc. Goran Marić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a zatražio je stanku zbog nedavno objavljenih nalaza Državne revizije u svezi prodaje Croatia osiguranja. Stanku su iz istog razloga zatražili i zastupnici Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika, Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada i mr. sc. Srđan Gjurković, u ime Kluba zastupnika HNS-a.
Nakon stanke zastupnici dr. sc. Goran Marić, Damir Kajin, Dragutin Lesar i mr. sc. Srđan Gjurković, iznijeli su stajališta svojih klubova.
Na početku sjednice 10. lipnja 2015. godine, zastupnik Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika zatražio je stanku zbog nepovlačenja novaca iz EU fondova. Nakon stanke zastupnik Damir Kajin, iznio je stajalište svoga kluba.
Na početku sjednice 11. lipnja 2015. godine, zastupnik Jakša Baloević, u ime Kluba DC-a, Novog vala , Narodne stranke reformista zatražio je stanku da ukaže na probleme splitskih vozača koji djeluju u Gradskom komunalnom poduzeću „Promet“. Stanku su također zatražili i zastupnici: Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika o stanju slobode u Republici Hrvatskoj i Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, u svezi stanja nasipa na rijeci Savi oko Slavonskog Broda.
Nakon stanke zastupnici Jakša Baloević, Damir Kajin i Boro Grubišić, iznijeli su stajališta svojih klubova.
Na početku sjednice 17. lipnja 2015., zastupnici Igor Kolman, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Branko Vukšić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika, Silvano Hrelja, u ime Kluba zastupnika HSU,Petar Baranović, u ime Kluba zastupnika DC-a Novog vala i Narodne stranke reformista, Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada i Dragica Zgrebec, u ime Kluba zastupnika SDP-a zatražili su stanku zbog kukastih križeva na Stadionu u Poljudu. Stanku su također zatražili i zastupnici Krešimir Bubalo, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a zbog najezde komaraca u Slavoniji i Baranji i mr. sc. Jasen Mesić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a vezano uz odgodu mature.
Nakon stanke zastupnici: Igor Koman, Krešimir Bubalo, Branko Vukšić,
Damir Kajin, mr. sc. Jasen Mesić, Silvano Hrelja, Petar Baranović, Dragutin Lesar i Peđa Grbin, iznijeli su stajališta svojih klubova.
Na početku sjednice 18. lipnja 2015. godine, zastupnik Branko Vukšić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, zatražio je stanku zbog sve više otkaza i prijetnji novinarima u tiskovnim medijima. Stanku su također zatražili i zastupnici Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika i Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, u svezi sve većeg broja odlazaka naših građana u inozemstvo.
Nakon stanke zastupnici: Branko Vukšić, Damir Kajin i Boro Grubišić, iznijeli su stajališta svojih klubova.
Tijekom sjednice 18. lipnja 2015., potpredsjednica Hrvatskoga sabora, Dragica Zgrebec pozdravila je Izaslanstvo Odbora za Poslovnik i zastupnička pitanja Poljskog parlamenta.
Na početku sjednice 19. lipnja 2015., predsjednik Hrvatskoga sabora, Josip Leko, prigodnim kraćim govorom osvrnuo se na proglašenje 20. lipnja Danom sjećanja na Stjepana Radića i lipanjske žrtve.
Hrvatski sabor je minutom šutnje odao počast Stjepanu Radiću i lipanjskim žrtvama koji su dali živote za slobodnu Republiku Hrvatsku.
Zastupnici Sunčana Glavak, u ime Kluba zastupnika HDZ-a i prof. dr. sc. Milorad Pupovac, u ime Kluba zastupnika SDSS-a, zatražili su stanku zbog neizbora članova Nadzornog odbora HRT-a. Stanku je također zatražio i zastupnik Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika u svezi gradnje mađarskog zida.
Nakon stanke zastupnici Sunčana Glavak, Damir Kajin i prof. dr. sc. Milorad Pupovac, iznijeli su stajališta svojih klubova.
Na početku sjednice 1. srpnja 2015. godine, zastupnik Petar Baranović, u ime Kluba zastupnika DC-a Novog vala i Narodne stranke reformista zatražio je stanku zbog lošeg stanja u „Jadroliniji“ i zbog prijepora između Sindikata pomoraca i uprave tvrtke.
Nakon stanke zastupnik Petar Baranović iznio je stajalište svoga kluba.
Predsjednik Hrvatskoga sabora, Josip Leko podsjetio je zastupnike da je danas
1. srpnja proteklo dvije godine od kako je Hrvatska punopravna članica Europske unije.
Na početku sjednice 2. srpnja 2015. godine, zastupnici Ivan Drmić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a i akademik Željko Reiner, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, zatražili su stanku zbog novog prijedloga mreže javnih zdravstveih ustanova na prostoru Republike Hrvatske. Stanku su također zatražili i zastupnici Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika glede postizanja konsenszusa o potrebi nastavka radova na istarskom ipsilonu i zastupnik Petar Baranović, u ime Kluba zastupnika DC-a, Novog vala i Narodne stranke reformista zbog katastrofalnog stanja u sektoru mljekarstva.
Nakon stanke zastupnici Ivan Drmić, Damir Kajin, akademik Željko Reiner i Petar Baranović, iznijeli su stajališta svojih klubova.
Na početku sjednice 3. srpnja 2015. godine, zastupnici Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika, Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Branko Vukšić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, mr. sc. Srđan Gjurković, u ime Kluba zastupnika HNS-a i Zlatko Tušak, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih liberala-Stranke rada, zatražili su stanku u svezi prosvjeda danas na Markovom trgu Udruge „Franak“. Zastupnik Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a zatražio je staku u svezi situacije u HRT-u, zbog neimenovanja Nadzornog odbora.
Nakon stanke zastupnici Damir Kajin, Boro Grubišić, Ivan Šuker, Branko Vukšić, mr. sc. Srđan Gjurković i Zlatko Tušak iznijeli su stajališta svojih klubova.
Na početku sjednice 7. srpnja 2015. godine, zastupnici Sunčana Glavak, u ime Kluba zastupnika DC-a Novog vala i Narodne stranke reformista, Damir Kajin, u ime
Kluba nezavisnih zastupnika, Igor Dragovan, u ime Kluba zastupnika SDP-a i mr. sc. Josip Salapić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a zatražili su stanku zbog sve većeg broja odlazaka naših građana izvan Republike Hrvatske.
Nakon stanke zastupnici Sunčana Glavak, Damir Kajin, Nenad Stazić i mr. sc. Josip Salapić, iznijeli su stajališta svojih klubova.
Tijekom sjednice predsjednik Hrvatskoga sabora, Josip Leko, pozdravio je sudionike 10. susreta dječjeg foruma sa sabrskim zastupnicima.
Na početku sjednice 8. srpnja 2015. godine, zastupnik Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a zatražio je stanku u svezi porasta javnog duga. Stanku je također zatražio i zastupnik Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika u svezi istarskog ipsilona.
Nakon stanke zastupnici Ivan Šuker i Damir Kajin, iznijeli su stajališta svojih
klubova.
Tijekom sjednice potpredsjednik Hrvatskoga sabora, Nenad Stazić pozdravio je Izaslanstvo Skupštine Republike Kosovo koja boravi u radnoj posjeti Republici Hrvatskoj.
Tijekom sjednice 9. srpnja 2015. godine, zastupnik Damir kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika, zatražio je stanku zbog mogućeg nepotpisivanja kolektivnih ugovora koji će proizvesti blokadu zračnog, pomorskog i željezničkog prometa tijekom turističke sezone.
Nakon stanke zastupnik Damir Kajin, iznio je stajalište Kluba.
Na početku sjednice 10. srpnja 2015. godine, predsjednik Hrvatskoga sabora, Josip Leko kraćim govorom podsjetio je zastupnike da se 11. srpnja u Srebrenici obilježava 20. godišnjica najtežeg zločina na tlu Europe od Drugog svjetskog rata, genocid koji su nad Bošnjacima počinili pripadnici velikosrpskih snaga, te pozvao zastupnike da minutom šutnje odaju počast žrtvama genocida u Srebrenici.
Zastupnik Nedžad Hodžić, u ime Kluba zastupnika nacionalnih manjina, zatražio je stanku kako bi se podsjetili na žrtve genocida u Srebrenici.
Nakon stanke zastupnik je obrazložio stajalište Kluba.
Na početku sjednice 14. srpnja 2015. godine, zastupnik Mladen Novak, u ime Kluba zastupnika nezavisnih ljevičara, zatražio je stanku zbog problema sa funkcioniranjem jedinstvenog tijela vještaćenja. Stanku je također zatražio i zastupnik Damir Kajin, u ime Kluba nezvisnih zastupnika, u svezi neisplata zajamčene mirovine zbog bankrota Rojal osiguranja.
Nakon stanke zastupnici: Mladen Novak i Damir Kajin, iznijeli su stajališta svojih klubova.
Tijekom sjednice 14. srpnja 2015. zastupnik Davorin Mlakar, u ime Kluba zastupnika HDZ-a zatražio je stanku u svezi prijetnja čelnicima državnih institucija.
Nakon stanke mr. sc. Jasen Mesić, iznio je stajalište svoga kluba.
Na početku sjednice 15. srpnja 2015. godine, zastupnici Sunčana Glavak, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Branko Vukšić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara i Goran Beus Richembergh, u ime Kluba zastupnika HNS-a zatražili su stanku zbog zabrinjavajućeg stanja i pojave nasilja u medijima. Stanku su također zatražili i zastupnicidr. sc. Furio Radin, u ime Kluba zastupnika nacionalnih manjina zbog ukidanja razdreda i odjeljenja u školama nacionalnih manjina i Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika a u svezi izdvajanja oko 50 milijuna eura koje će vjerojatno Republika Hrvatska morati dati za spas Grčke.
Nakon stanke zastupnici Sunčana Glavak, dr. sc. Furio Radin, Damir Kajin, Branko Vukšić i Goran Beus Richembergh, iznijeli su stajališta svojih klubova.
Uz poziv za sjednicu zastupnici su primili Prijedlog dnevnog reda, a na sjednici je podijeljen Konačni prijedlog dnevnog reda.
U Konačni prijedlog dnevnog reda uvrštene su 2 nove točke i to:
1. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POJEDNOSTAVLJIVANJU RAZMJENE PODATAKA IZMEĐU TIJELA DRŽAVA ČLANICA EU NADLEŽNIH ZA PROVEDBU ZAKONA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 829;
2. IZVJEŠĆE MINISTRA UNUTARNJIH POSLOVA O OBAVLJANJU POLICIJSKIH POSLOVA U 2014. GODINI
Sukladno članku 227. Poslovnika Hrvatskoga sabora Hrvatski sabor prihvatio je uvrštavanje u dnevni red svih predloženih zakona po hitnom postuku.
Sukladno članku 206. Poslovnika Hrvatskoga sabora o zakonima po hitnom postupku koji nose oznaku P.Z.E. ne glasuje se.
Pisanih prigovora na Prijedlog dnevnog reda nije bilo.
Dana 17. ožujka 2015., dnevni red dopunjen je sljedećim točkama:
1. IZVJEŠĆA MANDATNO-IMUNITETNOG POVJERENSTVA;
2. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SLUŽBENIM KONTROLAMA KOJE SE PROVODE SUKLADNO PROPISIMA O HRANI, HRANI ZA ŽIVOTINJE, O ZDRAVLJU I DOBROBITI ŽIVOTNJA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 831 /članak 206. Poslovnika/;
3. PRIJEDLOG ZAKONA O OSNIVANJU SVEUČILIŠTA SJEVER, Predlagateljica zastupnica Sunčana Glavak, prvo čitanje, P.Z. br. 830;
4. IZVJEŠĆE O PROVEDBI PLANA HUMANITARNOG RAZMINIRANJA I UTROŠENIM FINANCIJSKIM SREDSTVIMA ZA 2014. GODINU;
5. GODIŠNJE IZVJEŠĆE HRVATSKE ZAKLADE ZA ZNANOST ZA 2014. GODINU;
6. IZVJEŠĆE O RADU HRVATSKE AKADEMIJE ZNANOSTI I UMJETNOST U 2014. GODINI;
7. PRIJEDLOG ZAKLJUČKA KOJIM SE OBVEZUJE VLADA REPUBLIKE HRVATSKE DA OBAVIJESTI HRVATSKI SABOR O PODUZETIM RADNJAMA NADLEŽNIH MINISTARSTAVA I INSTITUCIJA PO PITANJU KREDITA REIFFEISEN ZADRUGA IZ AUSTRIJE KAKO BI SE SPRIJEČILE NELEGALNE OVRHE I DELOŽACIJE, Predlagatelj: Klub zastupnika DC-a, Novo vala i Narodne stranke - Reformisti;
8. PRIJEDLOG ZAKLJUČKA KOJIM SE OBVEZUJE GLAVNI RAVNATELJ HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE DA HRVATSKOM SABORU DOSTAVI DOPUNJENO IZVJEŠĆE O IZNOSIMA PLAĆA NA HRVATSKOJ RADIOTELEVIZIJI, Predlagatelj: Odbor za informiranje, informatizaciju i medije
Dana 24. travnja 2015., dnevni red dopunjen je sljedećim točkama:
1. PRIJEDLOG ZA ISKAZIVANJE POVJERENJA prof. BERISLAVU ŠIPUŠU ZA OBAVLJANJE DUŽNOSTI MINISTRA KULTURE;
2. PRIJEDLOG ZAKONA O UGOSTITELJSKOJ DJELATNOSTI, prvo čitanje, P.Z.E. br. 833;
3. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PRAVU NA PRISTUP INFORMACIJAMA, prvo čitanje, P.Z.E. br. 832;
4. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PUTNIM ISPRAVAMA HRVATSKIH DRĐŽAVLJANA, prvo čitanje, P.Z. br. 834;
5. GODIŠNJI FINANCIJSKI IZVJEŠTAJI HBOR-a ZA 2014. GODINU
Dana 8. svibnja 2015., dnevni red dopunjen je sljedećim točkama:
1. IZVJEŠĆA MANDATNO-IMUNITETNOG POVJERENSTVA;
2. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O DOPUNI ZAKONA O SPRJEČAVANJU SUKOBA INTERESA, Predlagatelj: Klub zastupnika SDP-a, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 838;
Primjedbu na hitnost postupka iznio je zastupnik akademik Željko Reiner, u ime Kluba zastupnika HDZ-a
3. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O OSOBNOJ ISKAZNICI, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 835; /79 „za“, 25 „protiv‘V
4. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SIGURNOSTI PROMETA NA CESTAMA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 837; /članak 206. Poslovnika/
5. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O VODI ZA LJUDSKU POTROŠNJU, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br.
836; /članak 206. Poslovnika/
6. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZAKUPU I KUPOPRODAJI POSLOVNOGA PROSTORA, drugo čitanje, P.Z.E. br. 793;
Primjedbu na hitnost postupka iznio je zastupnik akademik Željko Reiner, u ime Kluba zastupnika HDZ-a
7. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O PRIJENOSU OSNIVAČKIH PRAVA NAD SVEUČILIŠTEM SJEVER NA REPUBLIKU HRVATSKU, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 839; /80 „za“, 24 „protiv‘V
8. INTERPELACIJA O RADU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE U VEZI S ULOGOM VLADE REPUBLIKE HRVATSKE U PROVEDBI ZAKONA I STRATEŠKIH DOKUMENATA U SVEZI ISTRAŽIVANJA I EKSPLOATACIJE UGLJIKOVODIKA U JADRANSKOM MORU, Predlagatelj: Klub zastupnika HDZ- a;
9. INTERPELACIJA O RADU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE ZBOG PROVEDBE PROJEKTA ISTRAŽIVANJA I EKSPLOATACIJE UGLJIKOVODIKA U JADRANU, Predlagatelji 19 zastupnika u Hrvatskom saboru;
10. a/ IZVJEŠĆE O OBAVLJENOJ FINANCIJSKOJ REVIZIJI JAVNIH USTANOVA U
KULTURI;
b/ IZVJEŠĆE O OBAVLJENOJ REVIZIJI UČINKOVITOSTI FINANCIRANJA PROGRAMA NEVLADINIH UDRUGA I USTANOVA NACIONALNIH MANJINA - SAVJET ZA NACIONALNE MANJINE, JAVNIH USTANOVA U KULTURI;
11. GODIŠNJE IZVJEŠĆE O RADU NACIONALNE ZAKLADE ZA RAZVOJ CIVILNOG DRUŠTVA ZA 2014. GODINU;
12. GODIŠNJE IZVJEŠĆE O RADU DRŽAVNOG ODVJETNIŠTVA U 2014. GODINI;
13. IZVJEŠĆE PREDSJEDNIKA VRHOVNOG SUDA REPUBLIKE HRVATSKE O STANJU SUDBENE VLASTI ZA 2014. GODINU;
14. GODIŠNJE IZVJEŠĆE O OBRANI ZA 2014. GODINU;
15. PRIJEDLOG ODLUKE O RAZRJEŠENJU RAVNATELJA I ZAMJENICE RAVNATELJA AGENCIJE ZA ZAŠTITU OSOBNIH PODATAKA;
Zastupnik Davorin Mlakar, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, zatražio je da se ova točka ne uvrsti u dnevni red.
16. PRIJEDLOG ODLUKE O IZBORU DVA SUCA USTAVNOG SUDA REPUBLIKE HRVATSKE; /83 „za“, 21 „protiv‘V
17. PRIJEDLOG ODLUKE O PROGLAŠENJU „DANA HRVATSKO-MAĐARSKOG PRIJATELJSTVA“, Predlagatelj: Odbor za vanjsku politiku;
18. PRIJEDLOG ZAKLJUČKA KOJIM SE OBVEZUJE VLADA REPUBLIKE HRVATSKE DA PODUZME HITNE MJERE ZBRINJAVANJA 130 000 TONA SMEĆA U GRADU VARAŽDINU, Predlagateljica zastupnica Natalija Martinčević
Dana 15. svibnja 2015. godine, dnevni red dopunjen je sljedećom točkom:
KONAČNI PRIJEDLOG STEČAJNOG ZAKONA, drugo čitanje, P.Z. br. 777.
Dana 29. svibnja 2015. godine, dnevni red dopunjen je sljedećim točkama:
1. PRIJEDLOG GODIŠNJEG IZVJEŠTAJA O IZVRŠENJU DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBIKE HRVATSKE ZA 2014. GODINU PRIJEDLOG GODIŠNJEG IZVJEŠTAJA O PRIMJENI FISKALNIH PRAVILA ZA 2014. GODINU;
2. PRIJEDLOG STRATEGIJE RAZVOJA JAVNE UPRAVE ZA RAZDOBLJE OD 2015. DO 2020. GODINE;
3. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O MEĐUNARODNOJ I PRIVREMENOJ ZAŠTITI, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 842; /članak 206. Poslovnika/;
4. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU UGOVORA O FINANCIRANJU IZMEĐU REPUBLIKE HRVATSKE I EUROPSKE INVESTICIJSKE BANKE ZA PROJEKT NACIONALNOG SUFINANCIRANJA EU FONDOVA U RAZDOBLJU OD 2014. - 2020. GODINE, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 841;
5. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU UGOVORA IZMEĐU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE I VLADE REPUBLIKE KOSOVA O EUROPSKOM PARTNERSTVU, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 840;
6. PRIJEDLOG ODLUKE O DAVANJU VJERODOSTOJNOG TUMAČENJA ČLANKA 35. ZAKONA O MIROVINSKOM OSIGURANJU /Narodne novine“ broj 157/13/;
7. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENI ZAKONA O POSEBNIM PRAVIMA PREDSJEDNIKA REPUBLIKE HRVATSKE PO PRESTANKU OBNAŠANJA DUŽNOSTI, Predlagttelj: zastupnik Ivan Šimunović, prvo čitanje, P.Z. br. 843;
8. IZVJEŠĆE O OBAVLJENOJ FINANCIJSKOJ REVIZIJI LUČKIH UPRAVA;
9. GODIŠNJE IZVJEŠĆE HRVATSKE AGENCIJE ZA NADZOR FINANCIJSKIH USLUGA ZA 2014. GODINU;
10. PRIJEDLOG ZAKLJUČKA KOJIM SE OBVEZUJE VLADA REPUBLIKE HRVATSKE DA DONESE ODLUKU O PRIJENOSU VLASNIŠTVA NAD BIVŠOM ČAKOVEČKOM VOJARNOM I VOJNIM POLIGONOM MEĐIMURSKOJ ŽUPANIJI BEZ NAKNADE, Predlagateljica Natalija Martinčević
Dana 12. lipnja 2015. godine, dnevni red dopunjen je sljedećim točkama:
1. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O PROCJENI VRIJEDNOSTI NEKRETNINA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 851; /članak 206. Poslovnika/
2. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POSLOVIMA I DJELATNOSTIMA PROSTORNOG UREĐENJA I GRADNJE, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 845; /članak 206. Poslovnika/
3. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O KOMORI ARHITEKATA I KOMORAMA INŽENJERA U GRADITELJSTVU I PROSTORNOM UREĐENJU, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 844;
4. PRIJEDLOG OBITELJSKOG ZAKONA, prvo čitanje, P.Z.E. br. 847;
5. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O SUSTAVU UNUTARNJIH KONTROLA U JAVNOM SEKTORU, drugo čitanje, P.Z. br. 773;
Primjedbu na hitnost postupka iznio je zastupnik Davorin Mlakar, u ime Kluba zastupnika HDZ-a
6. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O OBRANI, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 850; /75 „za“, 24 „protiv‘V
Primjedbu na hitnost postupka iznio je zastupnik Davorin Mlakar, u ime Kluba zastupnika HDZ-a
7. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SLUŽBI U ORUŽANIM SNAGAMA REPUBLIKE HRVATSKE, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 846; /75 „za“, 24 „protiv“/
8. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O
ZAŠTITI OKOLIŠA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 848; članak 206. Poslovnika/
9. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O SIGURNOSTI PRI ODOBALNOM ISTRAŽIVANJU I EKSPLOATACIJI UGLJIKOVODIKA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 849; članak 206. Poslovnika/
10. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O RAČUNOVODSTVU, drugo čitanje, P.Z.E. br. 792;
11. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O SUSTAVU CIVILNE ZAŠTITE, drugo čitanje, P.Z.E. br. 796;
12. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O POŠTANSKIM USLUGAMA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 855;
članak 206. Poslovnika/
13. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZRAČNIM LUKAMA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 852;
14. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O OBVEZNIM ODNOSIMA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 853;
15. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU SPORAZUMA O OPOREZIVANJU DOHOTKA OD ŠTEDNJE IZMEĐU JERSEYA I REPUBLIKE HRVATSKE, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 854;
16. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O UPRAVLJANJU I RASPOLAGANJU IMOVINOM U VLASNIŠTVU REPUBLIKE HRVATSKE, Predlagatelji: Klubovi zastupnika HNS-a i HSU-a, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 856;
17. PRIJEDLOG ODLUKE O PROGLAŠENJU „DANA ZAŠTIĆENIH HRVATSKIH AUTOHTONIH PROIZVODA“;
18. a/ PRIJEDLOG ODLUKE O RAZRJEŠENJU ČLANA UPRAVNOG VIJEĆA
HRVATSKE ENERGETSKE REGULATORNE AGENCIJE; b/ PRIJEDLOG ODLUKE O IMENOVANJU ČLANA UPRAVNOG VIJEĆA HRVATSKE ENERGETSKE REGULATORNE AGENCIJE;
19. IZVJEŠĆE O RADU PROBACIJSKE SLUŽBE ZA 2014.;
20. IZVJEŠĆE O OBAVLJENOJ REVIZIJI GODIŠNJEG IZVJEŠTAJA O IZVRŠENJU DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2014. GODINU;
21. IZVJEŠĆE O OBAVLJENOJ REVIZIJI UČINKOVITOSTI UPRAVLJANJA SREDSTVIMA EU FONDOVA U REPUBLICI HRVATSKOJ;
22. INTERPELACIJA O RADU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE U VEZI S NJEZINOM ULOGOM U POSTUPKU PREGOVORA EUROPSKE UNIJE I SJEDINJENIH AMERIČKIH DRŽAVA O SKLAPANJU PARTNERSTVA ZA TRANSATLANTSKU TRGOVINU I ULAGANJA /TTIP/;
23. INTERPELACIJA O RADU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE NA PODRUČJU REFORME JAVNE UPRAVE, Predlagatelji 16 zastupnika u Hrvatskom saboru;
24. IZVJEŠĆE O RADU ODBORA ZA EUROPSKE POSLOVE ZA 2014. GODINU;
25. GODIŠNJE IZVJEŠĆE HRVATSKE NARODNE BANKE ZA 2014. GODINU;
26. IZVJEŠĆE O RADU POVJERENSTVA ZA ODLUČIVANJE O SUKOBU INTERESA ZA 2014. GODINU
Dana 3. srpnja 2015. godine, dnevni red dopunjen je sljedećim točkama:
Primjedbu na hitnost postupka iznio je zastupnik Davorin Mlakar, u ime
Kluba zastupnika HDZ-a na sve prijedloge zakona po hitnom postupku.
1. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O UGOSITELJSKOJ DJELATNOSTI, drugo čitanje, P.Z.E. br. 833
2. PRIJEDLOG ZAKONA O PRUŽANJU USLUGA U TURIZMU, drugo čitanje, P.Z.E. br. 865;
3. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PUTNIM ISPRAVAMA HRVATSKIH DRŽAVLJANA, drugo čitanje, P.Z. br. 834;
4. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PRAVOSUDNOJ AKADEMIJI, drugo čitanje, P.Z. br. 825;
5. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DRŽAVNOM ODVJETNIŠTVU, drugo čitanje, P.Z. br. 827;
6. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DRŽAVNOM SUDBENOM VIJEĆU, drugo čitanje, P.Z. br. 828;
7. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SUDOVIMA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 860; /75 „za“, 22 „protiv“/
8. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O OSIGURANJU POTRAŽIVANJA RADNIKA U SLUČAJU STEČAJA POSLODAVCA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 857; /80 „za“, 18 „protiv‘7
9. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O REGULIRANIM PROFESIJAMA I PRIZNAVANJU INOZEMNIH STRUČNIH KVALIFIKACIJA, drugo čitanje, P.Z.E. br. 821;
10. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNI ZAKONA O DOPLATKU ZA DJECU, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 871; /79 „za“, 20 „protiv“/
11. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O ZAKLADI „HRVATSKA ZA DJECU“, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 869; /81 „za“, 14 „protiv‘7
12. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O HRVATSKOM ZNAKOVNOM JEZIKU I OSTALIM SUSTAVIMA KOMUNIKACIJE GLUHIH I GLUHOSLIJEPIH OSOBA U REPUBLICI HRVATSKOJ, drugo čitanje, P.Z. br. 772;
13. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O OSIGURANJU DEPOZITA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 873; članak 206. Poslovnika/
14. PRIJEDLOG ODLUKE O SUDJELOVANJU ORUŽANIH SNAGA REPUBLIKE HRVATSKE U ZDRUŽENOJ HUMANITARNOJ OPERACIJI EUROPSKE UNIJE „TRITON“ U SREDOZEMLJU
15. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU UGOVORA O JAMSTVU
IZMEĐU REPUBLIKE HRVATSKE I MEĐUNARODNE BANKE ZA OBNOVU I RAZVOJ ZA FINANCIRANJE PROJEKTA ODRŽIVIH HRVATSKIH
ŽELJEZNICA U EUROPI ZA DRUŠTVO HŽ CARGO d.o.o., hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 861; /78 „za“, 19 „protiv‘V
16. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU UGOVORA O JAMSTVU
IZMEĐU REPUBLIKE HRVATSKE I MEĐUNARODNE BANKE ZA OBNOVU I RAZVOJ ZA FINANCIRANJE PROJEKTA ODRŽIVIH HRVATSKIH
ŽELJEZNICA U EUROPI ZA DRUŠTVO HŽ PUTNIČKI PRIJEVOZ d.o.o., hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 863; /79 „za“, 21 „protiv“/
17. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU UGOVORA O JAMSTVU
IZMEĐU REPUBLIKE HRVATSKE I MEĐUNARODNE BANKE ZA OBNOVU I RAZVOJ ZA FINANCIRANJE PROJEKTA ODRŽIVIH HRVATSKIH
ŽELJEZNICA U EUROPI ZA DRUŠTVO HŽ INFRASTRUKTURA d.o.o., hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 862; /80 „za“, 22 „protiv“/
18. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU PROTOKOLA IZ NAGOYE O PRISTUPU GENETSKIM RESURSIMA TE POŠTENOJ I PRAVIČNOJ PODJELI DOBITI KOJA PROIZLAZI IZ NJIHOVA KORIŠTENJA UZ KONVENCIJU O BIOLOŠKOJ RAZNOLIKOSTI, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 864; /78 „za“, 22 „protiv“/
19. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU SPORAZUMA IZMEĐU EUROPSKE UNIJE I NJEZINIH DRŽAVA ČLANICA, S JEDNE STRANE, I ISLANDA, S DRUGE STRANE, O SUDJELOVANJU ISLANDA U ZAJEDNIČKOM ISPUNJAVANJU OBVEZA EUROPSKE UNIJE, NJEZINIH DRŽAVA ČLANICA I ISLANDA U DRUGOM OBVEZUJUĆEM RAZDOBLJU KYOTSKOG PROTOKOLA UZ OKVIRNU KONVENCIJU UJEDINJENIH NARODA O PROMJENI KLIME, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 870; /79 „za“, 23 „protiv“/
20. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O UPORABI JEZIKA I PISMA NACIONALNIH MANJINA U REPUBLICI HRVATSKOJ, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 858; /80 „za“, 23 „protiv“
21. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENI I DOPUNI ZAKONA O LOKALNOJ I PODRUČNOJ /REGIONALNOJ/ SAMOUPRAVI, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 859; /78 „za“, 23 „protiv“/
22. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PRAVU NA PRISTUP INFORMACIJAMA, drugo čitanje, P.Z.E. br. 832;
23. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENI ZAKONA O STAMBENOJ ŠTEDNJI I DRŽAVNOM POTICANJU STAMBENE ŠTEDNJE, prvo čitanje, P.Z. br. 868;
24. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNI ZAKONA O PLOVIDBI I LUKAMA UNUTARNJIH VODA, prvo čitanje, P.Z. br. 872;
25. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O CESTAMA, prvo čitanje, P.Z. br. 867;
26. PRIJEDLOG ODLUKE O IMENOVANJU ČLANOVA NADZORNOG ODBORA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE, Predlagatelj: Odbor za informiranje, informatizaciju i medije;
27. IZVJEŠĆE O IZVRŠENJU GODIŠNJEGA PROVEDBENOG PLANA STATISTIČKIH AKTIVNOSTI REPULIKE HRVATSKE 2014. GODINE
Dana 10. srpnja 2015. dnevni red dopunjen je sljedećim točkama:
1. IZVJEŠĆA MANDATNO-IMUNITETNOG POVJERENSTVA;
2. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU UGOVORA O ZAJMU IZMEĐU REPUBLIKE HRVATSKE I MEĐUNARODNE BANKE ZA OBNOVU I RAZVOJ ZA PROJEKT PODUZETNIČKOG KAPITALA ZA INOVACIJE I PODUZETNIŠTVO, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 874;
Primjedbu na hitnost postupka iznio je zastupnik akademik Željko Reiner, u ime Kluba zastupnika HDZ-a.
3. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZAŠTITI PUČANSTVA OD ZARAZNIH BOLESTI, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 885; /80 „za“, 25 „protiv“/
4. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O DOPUNAMA ZAKONA O ZAŠTITI POTROŠAČA, Predlagatelj zastupnik Josip Kregar, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 866;
5. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O REFERENDUMU, Predlagatelj: Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav, drugo čitanje, P.Z. br. 769;
6. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O MUZEJIMA, drugo čitanje, P.Z.E. br. 791;
7. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O HUMANITARNOJ POMOĆI, drugo čitanje, P.Z. br. 826;
8. PRIJEDLOG ZAKONA O POMORSKOM DOBRU I MORSKIM LUKAMA, prvo čitanje, P.Z. br. 879;
9.. PRIJEDLOG ZAKONA O PROBACIJI, prvo čitanje, P.Z. br. 880;
10. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O TRGOVAČKIM DRUŠTVIMA, prvo čitanje, P.Z. br. 877;
11. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNI ZAKONA O SUDSKOM REGISTRU, prvo čitanje, P.Z. 876;
12. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENI ZAKONA O UVOĐENJU EUROPSKOG DRUŠTVA - SOCIETAS EUROPEA /SE/ I EUROPSKOG GOSPODARSKOG INTERESNOG UDRUŽENJA /EGIU/, prvo čitanje, P.Z. br. 875;
13. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENI ZAKONA O UVOĐENJU EUROPSKE ZADRUGE - SOCIETAS COOPERATIVA EUROPAEA /SCE/, prvo čitanje, P.Z. br. 878;
14. PRIJEDLOG ZAKONA O DOPUNAMA ZAKONA O SUDSKIM PRISTOJBAMA, prvo čitanje, P.Z. br. 881;
15. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O JAVNOBILJEŽNIČKIM PRISTOJBAMA, prvo čitanje, P.Z. br. 883;
16. PRIJEDLOG ZAKONA O PRIJENOSU MIROVINSKIH PRAVA, prvo čitanje, P.Z.E. br. 882;
17. PRIJEDLOG ZAKONA O PRIJENOSU VLASNIŠTVA NA DOMOVIMA UMIROVLJENIKA, prvo čitanje, P.Z. br. 884;
18. PRIJEDLOG ODLUKE O OSNIVANJU ODBORA ZA NAGRADU ZA PROMICANJE PRAVA DJETETA, Predlagatelj: Odbor za obitelj, mlade i sport
19. IZVJEŠĆE O OSTVARIVANJU PRAVA NA BESPLATNU PRAVNU POMOĆ I UTROŠKU SREDSTAVA U 2014. GODINI;
20. GODIŠNJE IZVJEŠĆE HRVATSKE AGENCIJE ZA MALO GOSPODARSTVO, INOVACIJE I INVESTICIJE ZA 2014. GODINU;
21. GODIŠNJE IZVJEŠĆE O RADU HRVATSKE REGULATORNE AGENCIJE ZA MREŽNE DJELATNOSTI ZA 2014. GODINU;
22. IZVJEŠĆE O RADU ODBORA ZA PREDSTAVKE I PRITUŽBE ZA 2014. GODINU;
23. IZVJEŠĆA O RADU I POSLOVANJU HRVATSKOG ZAVODA ZA MIROVINSKO OSIGURANJE ZA 2014., Podnositelj: Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje;
24. IZVJEŠĆE O RADU HRVATSKE ENERGETSKE REGULATORNE AGENCIJE ZA 2014. GODINU
IZVJEŠĆE O OSTVARENJU PRORAČUNA HRVATSKE ENERGETSKE REGULATORNE AGENCIJE ZA 2014. GODINU, Podnositelj: Hrvatska energetska regulatorna agencija;
25. GODIŠNJE IZVJEŠĆE O RADU DRŽAVNE KOMISIJE ZA KONTROLU POSTUPAKA JAVNE NABAVE ZA 2014. GODINU, Podnositelj: Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave;
26. GODIŠNJE IZVJEŠĆE O RADU AGENCIJE ZA ZAŠTITU TRŽIŠNOG NATJECANJA ZA 2014. GODINU - SAŽETAK, Podnositelj Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja;
27. GODIŠNJE IZVJEŠĆE FINANCIJSKE AGENCIJE ZA 2014. GODINU, Podnositelj: Nadzorni odbor FINE;
28. PRIJEDLOG ZAKLJUČAKA ZA DONOŠENJE RJEŠENJA PROBLEMA KORISNIKA KREDITA U ŠVICARSKIM FRANCIMA
Dana 15. srpnja 2015. dnevni red dopunjen je sljedećom točkom:
IZVJEŠĆE MANDATNO-IMUNITETNOG POVJERENSTVA
Za sjednicu Hrvatskoga sabora utvrđen je sljedeći
DNEVNI RED
1. GODIŠNJE IZVJEŠĆE O DRŽAVNIM POTPORAMA ZA 2013. GODINU;
2. PRIJEDLOG ODLUKE O PROGLAŠENJU „NACIONALNOG DANA OBOLJELIH OD MULTIPLE SKLEROZE“, Predlagatelj: Klub zastupnika SDP-a;
3. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O POLJOPRIVREDNOM ZEMLJIŠTU, drugo čitanje, P.Z. br. 790;
4. GODIŠNJE IZVJEŠĆE FINANCIJSKE AGENCIJE ZA 2013. GODINU;
5. GODIŠNJE IZVJEŠĆE HRVATSKE AGENCIJE ZA NADZOR FINANCIJSKIH USLUGA ZA 2013. GODINU;
6. STRATEŠKI PLAN HRVATSKE ZAKLADE ZA ZNANOST ZA 2014.-2018.;
7. IZVJEŠĆA MANDATNO-IMUNITETNOG POVJERENSTVA;
8. IZBORI, IMENOVANJA I RAZRJEŠENJA;
9. PROGRAMSKO I FINANCIJSKO IZVJEŠĆE HRVATSKOG OLIMPIJSKOG ODBORA ZA 2013. GODINU;
10. PRIJEDLOG ZAKONA O OSNIVANJU FONDA ZA SUFINANCIRANJE INVESTICIJSKIH PROJEKATA, Predlagateljica zastupnica Natalija Martinčević, prvo čitanje, P.Z. br. 738;
11. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SUZBIJANJU ZLOUPORABE DROGA, Predlagateljica zastupnica Mirela Holy, prvo čitanje, P.Z. br. 755;
12. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O KOMASACIJI POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA, drugo čitanje, P.Z. br. 687;
13. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O HRVATSKOJ AGRONOMSKOJ KOMORI, drugo čitanje, P.Z. br. 720;
14. IZVJEŠĆE O UČINCIMA PROVEDBE ZAKONA O OTOCIMA U 2013. GODINI;
15. PRIJEDLOG ZA ISKAZIVANJE POVJERENJA prof. BERISLAVU ŠIPUŠU ZA OBAVLJENJE DUŽNOSTI MINISTRA KULTURE;
16. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA KAZNENOG ZAKONA, drugo čitanje, P.Z.E. br. 697;
17. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA PREKRŠAJNOG ZAKONA, prvo čitanje, P.Z. br. 814;
18. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SUDOVIMA ZA MLADEŽ, drugo čitanje, P.Z. br. 732;
19. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PRAVOSUDNOJ AKADEMIJI, prvo čitanje, P.Z. br. 825;
20. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DRŽAVNOM ODVJETNIŠTVU, prvo čitanje, P.Z. br. 827;
21. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DRŽAVNOM SUDBENOM VIJEĆU, prvo čitanje, P.Z. br. 828;
22. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU UGOVORA IZMEĐU REPUBLIKE HRVATSKE U UJEDINJENE KRALJEVINE VELIKE BRITANIJE I SJEVERNE IRSKE O IZBJEGAVANJU DVOSTRUKOG OPOREZIVANJA I SPRJEČAVANJU IZBJEGAVANJA PLAĆANJA POREZA NA DOHODAK I NA DOHODAK OD OTUĐENJA IMOVINE, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 824;
23. PRIJEDLOG ZAKLJUČKA KOJIM SE OBVEZUJE GLAVNI RAVNATELJ HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE DA HRVATSKOM SABORU DOSTAVI DOPUNJENO IZVJEŠĆE O IZNOSIMA PLAĆA NA HRVATSKOJ RADIOTELEVIZIJI, Predlagatelj: Odbor za informiranje, informatizaciju i medije;
24. IZVJEŠĆE O UREDBAMA KOJE JE VLADA REPUBLIKE HRVATSKE DONIJELA NA TEMELJU ZAKONSKE OVLASTI;
25. IZVJEŠĆE O UREDBAMA KOJE JE VLADA REPUBLIKE HRVATSKE DONIJELA NA TEMELJU ZAKONSKE OVLASTI;
26. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O ZAŠTITI NOVČARSKIH INSTITUCIJA, drugo čitanje, P.Z. br. 682;
27. PRIJEDLOG ZAKONA O PROTUMINSKOM DJELOVANJU, prvo čitanje, P.Z. br. 823;
28. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PUTNIM ISPRAVAMA HRVATSKIH DRŽAVLJANA, prvo čitanje, P.Z. br. 834;
29. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POJEDNOSTAVLJENJU RAZMJENE PODATAKA IZMEĐU TIJELA DRŽAVA ČLANICA EUROPSKE UNIJE NADLEŽNIH ZA PROVEDBU ZAKONA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 829;
30. IZVJEŠĆE PUČKE PRAVOBRANITELJICE O LJUDSKIM PRAVIMA U KONTEKSTU KATASTROFE UZROKOVANE POPLAVAMA U VUKOVARSKO-SRIJEMSKOJ ŽUPANIJI;
31. PRIJEDLOG ZAKONA O REGULIRANIM PROFESIJAMA I PRIZNAVANJU INOZEMNIH STRUČNIH KVALIFIKACIJA, prvo čitanje, P.Z.E. br. 821;
32. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O AGENCIJI ZA MOBILNOST I PROGRAME EUROPSKE UNIJE, prvo čitanje, P.Z.E. br. 822;
33. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJEAMA ZAKONA O DOPLATKU ZA DJECU, Predlagatelj zastupnik Mladen Novak, prvo čitanje, P.Z. br. 801;
34. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONAO PROVEDBI UREDBE /EU/ BR. 258/2012 O PROVEDBI ČLANKA 10. PROTOKOLA UJEDINJENIH NARODA O VATRENOM ORUŽJU, UTVRĐIVANJU ODOBRENJA ZA IZVOZ VATRENOG ORUŽJA, MJERA ZA UVOZ I PROVOZ VATRENOG ORUŽJA, NJEGOVIH DIJELOVA I KOMPONENATA I STRELJIVA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 813;
35. PRIJEDLOG ODLUKE O IMENOVANJU ČLANICE DRŽAVNE KOMISIJE ZA KONTROLU POSTUPAKA JAVNE NABAVE;
36. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SLUŽBENIM KONTROLAMA KOJE SE PROVEDE SUKLADNO PROPISIMA O HRANI, HRANI ZA ŽIVOTINJE, O ZDRAVLJU I DOBROBITI ŽIVOTINJA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 831;
37. PRIJEDLOG ZAKONA O UGOSTITELJSKOJ DJELATNOSTI, prvo čitanje, P.Z.E. br. 833;
38. PRIJEDLOG ZAKONA O FINANCIRANJU POLITIČKIH AKTIVNOSTI, IZBORNE PROMIDŽBE I REFERENDUMA, prvo čitanje, P.Z. br. 820;
39. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENI ZAKONA O FINANCIRANJU POLITIČKIH AKTIVNOSTI I IZBORNE PROMIDŽBE, Predlagatelj: Klub zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, prvo čitanje, P.Z. br. 807;
40. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PRAVU NA PRISTUP INFORMACIJAMA, prvo čitanje, P.Z.E. br. 832;
41. PRIJEDLOG ODLUKE O IZMJENAMA I DOPUNAMA ODLUKE O POPISU PRAVNIH OSOBA OD POSEBNOG DRŽAVNOG INTERESA;
42. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O DOPUNI ZAKONA O SPRJEČAVANJU SUKOBHA INTERESA, Predlagatelj: Klub zastupnika SDP-a, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 838;
43. PRIJEDLOG ODLUKE O RAZRJEŠENJU RAVNATELJA I ZAMJENICE RAVNATELJA AGENCIJE ZA ZAŠTITU OSOBNIH PODATAKA;/ nije provedeno glasovanje na 17. sjednici/
44. PRIJEDLOG ZAKONA O HUMANITARNOJ POMOĆI, prvo čitanje, P.Z. br. 826;
45. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O POREZU NA DODANU VRIJEDNOST, Predlagateljica zastupnica Sunčana Glavak, prvo čitanje, P.Z. br. 802;
46. POSEBNO IZVJEŠĆE PRAVOBRANITELJICE ZA OSOBE S INVALIDITETOM VEZANO ZA ZAŠTITU PRAVA OSOBA S AUTIZMOM I POREMEĆAJIMA IZ AUTISTIČNOG SPEKTRA;
47. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O PRAVIMA ŽRTAVA SEKSUALNOG NASILJA U DOMOVINSKOM RATU, drugo čitanje, P.Z. br. 685;
48. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O VODI ZA LJUDSKU POTROŠNJU, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 836;
49. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZAKUPU I KUPOPRODAJI POSLOVNOGA PROSTORA, drugo čitanje, P.Z.E. br. 793;
50. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O OSOBNOJ ISKAZNICI, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 835;
51. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SIGURNOSTI PROMETA NA CESTAMA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 837;
52. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O PRIJENOSU OSNIVAČKIH PRAVA NAD SVEUČILIŠTEM SJEVER NA REPUBLIKU HRVATSKU, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 839;
53. PRIJEDLOG ZAKONA O OSNIVANJU SVEUČILIŠTA SJEVER, Predlagateljica zastupnica Natalija Martinčević, prvo čitanje, P.Z. br. 745;
54. PRIJEDLOG ZAKONA O OSNIVANJU SVEUČILIŠTA SJEVER, Predlagatteljica zastupnica Sunčana Glavak, prvo čitanje, P.Z. br. 830;
55. IZVJEŠĆE MINISTRA UNUTARNJIH POSLOVA O OBAVLJANJU POLICIJSKIH POSLOVA U 2014. GODINI;
56. REDOVITO GODIŠNJE IZVJEŠĆE PUČKE PRAVOBRANITELJICE ZA 2014.;
57. IZVJEŠĆE PUČKE PRAVOBRANITELJICE O LJUDSKIM PRAVIMA OSOBA S DUŠEVNIM SMETNJAMA U PSIHIJATRIJSKIM USTANOVAMA U OKVIRU DJELOVANJA NACIONALNOG PREVENTIVNOG MEHANIZMA U 2014. GODINI;
58. IZVJEŠĆE O RADU PRAVOBRANITELJICE ZA RAVNOPRAVNOST SPOLOVA ZA 2014. GODINU;
59. IZVJEŠĆE O PROVEDBI PLANA HUMANITARNOG RAZMINIRANJA I UTROŠENIM FINANCIJSKOM SREDSTVIMA ZA 2014. GODINU;
60. GODIŠNJE IZVJEŠĆE O PROVEDBI ZAKONA O PRAVU NA PRISTUP INFORMACIJAMA ZA 2014. GODINU;
61. KONAČNI PRIJEDLOG STEČAJNOG ZAKONA, drugo čitanje, P.Z. br. 777;
62. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O MEĐUNARODNOJ I PRIVREMENOJ ZAŠTITI, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 842;
63. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU UGOVORA O FINANCIRANJU IZMEĐU REPUBLIKE HRVATSKE I EUROPSKE INVESTICIJSKE BANKE ZA PROJEKT NACIONALNOG SUFINANCIRANJA EU FONDOVA U RAZDOBLJU OD 2014. - 2020. GODINE, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 841;
64. IZVJEŠĆE O RADU PRAVOBRANITELJICE ZA DJECU ZA 2014. GODINU;
65. GODIŠNJE IZVJEŠĆE O OBRANI ZA 2014. GODINU;
66. PRIJEDLOG ODLUKE O PROGLAŠENJU DANA SJEĆANJA NA 20. LIPNJA 1928. GODINE, Predlagatelj zastupnik Branko Hrg;
67. PRIJEDLOG STRATEGIJE RAZVOJA JAVNE UPRAVE ZA RAZDOBLJE OD 2015. DO 2020. GODINE;
68. GODIŠNJE IZVJEŠĆE HRVATSKE ZAKLADE ZA ZNANOST ZA 2014.
GODINU;
69. PRIJEDLOG JEDINSTVENIH METODOLOŠKO-NOMOTEHNIČKIH PRAVILA ZA IZRADU AKATA KOJE DONOSI HRVATSKI SABOR, Predlagatelj Odbor za zakonodavstvo;
70. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU UGOVORA IZMEĐU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE I VLADE REPUBLIKE KOSOVA O EUROPSKOM PARTNERSTVU, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 840;
71. PRIJEDLOG ODLUKE O DAVANJU VJERODOSTOJNOG TUMAČENJA ČLANKA 35. ZAKONA O MIROVINSKOM OSIGURANJU /“Narodne novine“, br. 157/13/;
72. IZVJEŠĆE O RADU PRAVOBRANITELJICE ZA OSOBE S INVALIDITETOM ZA 2014. GODINU;
73. GODIŠNJE IZVJEŠĆE O RADU DRŽAVNOG ODVJETNIŠTVA U 2014. GODINI;
74. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O OBRANI, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 850;
75. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SLUŽBI U ORUŽANIM SNAGAMA REPUBLIKE HRVATSKE, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 846;
76. IZVJEŠĆE PREDSJEDNIKA VRHOVNOG SUDA REPUBLIKE HRVATSKE O STANU SUDBENE VLASTI ZA 2014. GODINU;
77. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O KOMORI ARHITEKATA I KOMORAMA INŽENJERA U GRADITELJSTVU I PROSTORNOM UREĐENJU, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 844;
78. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POSLOVIMA I DJELATNOSTIMA PROSTORNOG UREĐENJA I GRADNJE, hitni postupak, prvo i drugo čitanje,
P.Z.E. br. 845;
79. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O PROCJENI VRIJEDNOSTI NEKRETNINA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 851;
80. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O POŠTANSKIM USLUGAMA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 855;
81. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O RAČUNOVODSTVU, drugo čitanje, P.Z.E. br. 792;
82. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O SUSTAVU UNUTARNJIH KONTROLA U JAVNOM SEKTORU, drugo čitanje, P.Z. br. 773;
83. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU SPORAZUMA O OPOREZIVANJU DOHOTKA OD ŠTEDNJE IZMEĐU JERSEYA I REPUBLIKE HRVATSKE, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 854;
84. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O OBVEZNIM ODNOSIMA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 853;
85. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O SIGURNOSTI PRI ODOBALNOM ISTRAŽIVANJU I EKSPLOATACIJI UGLJIKOVODIKA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 849;
86. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZRAČNIM LUKAMA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 852;
87. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O
ZAŠTITI OKOLIŠA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 848;
88. INTERPELACIJA O RADU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE U VEZI S ULOGOM VLADE REPUBLIKE HRVATSKE U PROVEDBI ZAKONA O I STRATEŠKIH DOKUMENATA U SVZI ISTRAŽIVANJA I EKSPLOATACIJE UGLJIKOVODIKA U JADRANSKOM MORU, Predlagatelj: Klub zastupnika HDZ- a;
89. INTERPELACIJA O RADU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE ZBOG PROVEDBE PROJEKTA ISTRAŽIVANJA I EKSPLOATACIJE UGLJIKOVODIKA U JADRANU, Predlagatelji 19 zastupnika u Hrvatskom saboru;
90. INTERPELACIJA O RADU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE U VEZI S NJEZINOM ULOGOM U POSTUPKU PREGOVORA EUROPSKE UNIJE I SJEDINJENIH AMERIČKIH DRŽAVA O SKLAPANJU PARTNERSTVA ZA TRANSATLANTSKU TRGOVINU I ULAGANJA /TTIP/, Predlagatelji 21 zastupnik u Hrvatskom saboru;
91. INTERPELACIJA O RADU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE NA PODRUČJU REFORME JAVNE UPRAVE, Predlagatelji 16 zastupnika u Hrvatskom saboru;
92a/ PRIJEDLOG GODIŠNJEG IZVJEŠTAJA O IZVRŠENJU DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2014. GODINU b/ PRIJEDLOG GODIŠNJEG IZVJEŠTAJA O PRIMJENI FISKALNIH PRAVILA ZA 2014. GODINU
93. IZVJEŠĆE O OBAVLJENOJ REVIZIJI GODIŠNJEG IZVJEŠTAJA O IZVRŠENJU DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2014. GODINU;
94. PRIJEDLOG OBITELJSKOG ZAKONA, prvo čitanje, P.Z.E. br. 847;
95. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O SUSTAVU CIVILNE ZAŠTITE, drugo čitanje, P.Z.E. br. 796;
96. PRIJEDLOG ODLUKE O IMENOVANJU ČLANOVA NADZORNOG ODBORA HRT-a;
97. PRIJEDLOG ODLUKE O PROGLAŠENJU „DANA ZAŠTIĆENIH HRVATSKIH AUTOHTONIH PROIZVODA“;
98a/ PRIJEDLOG ODLUKE O RAZRJEŠENJU ČLANA UPRAVNOG VIJEĆA HRVATSKE ENERGETSKE REGULATORNE AGENCIJE; b/ PRIJEDLOG ODLUKE O IMENOVANJU ČLANA UPRAVNOG VIJEĆA HRVATSKE ENERGETSKE REGULATORNE AGENCIJE;
99. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PUTNIM ISPRAVAMA HRVATSKIH DRŽAVLJANA, drugo čitanje, P.Z. br. 834;
100. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O OSIGURANJU DEPOZITA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 873;
101. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PRAVOSUDNOJ AKADEMIJI, drugo čitanje, P.Z. br. 827;
102. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DRŽAVNOM ODVJETNIŠTVU, drugo čitanje, P.Z. br. 827;
103. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DRŽAVNOM SUDBENOM VIJEĆU, drugo čitanje, P.Z. br. 828;
104. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SUDOVIMA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 860;
105. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O OSIGURANJU POTRAŽIVANJA RADNIKA U SLUČAJU STEČAJA POSLODAVCA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 857;
106. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O REGULIRANIM PROFESIJAMA I PRIZNAVANJU INOZEMNIH STRUČNIH KVALIFIKACIJA, drugo čitanje, P.Z.E. br. 821;
107. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNI ZAKONA O DOPLATKU ZA DJECU, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 871;
108. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O ZAKLADI „HRVATSKA ZA DJECU“, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 869;
109. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O HRVATSKOM ZNAKOVNOM JEZIKU I OSTALIM SUSTAVIMA KOMUNIKACIJE GLUHIH I GLUHOSLIJEPIH OSOBA U REPUBLICI HRVATSKOJ, drugo čitanje, P.Z. br. 772;
110. PRIJEDLOG ODLUKE O SUDJELOVANJU ORUŽANIH SNAGA REPUBLIKE HRVATSKE U ZDRUŽENOJ HUMANITARNOJ OPERACIJI EUROPSKE UNIJIE „TRITON“ U SREDOZEMLJU;
111. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU UGOVORA O JAMSTVU
IZMEĐU REPUBLIKE HRVATSKE I MEĐUNARODNE BANKE ZA OBNOVU I RAZVOJ ZA FINANCIRANJE PROJEKTA ODRŽIVIH HRVATSKIH
ŽELJEZNICA U EUROPI ZA DRUŠTVO HŽ CARGO d.o.o., hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 861;
112. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU UGOVORA O JAMSTVU
IZMEĐU REPUBLIKE HRVATSKE I MEĐUNARODNE BANKE ZA OBNOVU I RAZVOJ ZA FINANCIRANJE PROJEKTA ODRŽIVIH HRVATSKIH
ŽELJEZNICA U EUROPI ZA DRUŠTVO HŽ PUTNIČKI PRIJEVOZ d.o.o., hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 863;
113. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU UGOVORA O JAMSTVU
IZMEĐU REPUBLIKE HRVATSKE I MEĐUNARODNE BANKE ZA OBNOVU I RAZVOJ ZA FINANCIRANJE PROJEKTA ODRŽIVIH HRVATSKIH
ŽELJEZNICA U EUROPI ZA DRUŠTVO HŽ INFRASTRUKTURA d.o.o., hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 862;
114. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU PROTOKOLA IZ NAGOYE O PRISTUPU GENETSKIM RESURSIMA TE POŠTENOJ I PRAVIČNOJ PODJELI DOBITI KOJA PROIZLAZI IZ NJIHOVA KORIŠTENJA UZ KONVENCIJU O BIOLOŠKOJ RAZNOLIKOSTI, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 864;
115. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU SPORAZUMA IZMEĐU EUROPSKE UNIJE I NJEZINIH DRŽAVA ČLANICA, S JEDNE STRANE, I ISLANDA, S DRUGE STRANE, O SUDJELOVANJU ISLANDA U ZAJEDNIČKOM ISPUNJAVANJU OBVEZA EUROPSKE UNIJE, NJEZINIH DRŽAVA ČLANICA I ISLANDA U DRUGOM OBVEZUJUĆEM RAZDOBLJU KYOTSKOG PROTOKOLA UZ OKVIRNU KONVENCIJU UEJDINJENIH NARODA O PROMJENI KLIME, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 870;
116. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O UPORABI JEZIKA I PISMA NACIONALNIH MANJINA U REPUBLICI HRVATSKOJ, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 858;
117. PRIJEDLOG ZAKLJUČKA O PROBLEMATICI POSTAVLJANJA DVOJEZIČNIH NATPISA U GRADU VUKOVARU I PRIMJENI USTAVNOG ZAKONA O PRAVIMA NACIONALNIH MANJINA, Predlagatelj: 1/3 zastupnika u Hrvatskom saboru;
118. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENI I DOPUNI ZAKONA O LOKALNOJ I PODRUČNOJ /REGIONALNOJ/ SAMOUPRAVI, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 859;
119. PRIJEDLOG ODLUKE O IZBORU DVA SUCA USTAVNOG SUDA REPUBLIKE HRVATSKE;
120. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PRAVU NA PRISTUP INFORMACIJAMA, drugo čitanje, P.Z.E. br. 832;
121. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O UGOSTITELJSKOJ DJELATNOSTI, drugo čitanje, P.Z.E. br. 833;
122. KONAČNI PRIJEEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU UGOVORA O ZAJMU IZMEĐU REPUBLIKE HRVATSKE I MEĐUNARODNE BANKE ZA OBNOVU I RAZVOJ ZA PROJEKT PODUZETNIČKOG KAPITALA ZA INOVACIJE I PODUZETNIŠTVO, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 874;
123. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SPORTU, Predlagatelji: Klub zastupnika SDP-a i HNS-a, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 810
TOČKE O KOJIMA NIJE PROVEDENA RASPRAVA NA 17. SJEDNICI HRVATSKOGA SABORA
124. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENI ZAKONA O STAMBENOJ ŠTEDNJI I DRŽAVNOM POTICANJU STAMBENE ŠTEDNJE, prvo čitanje, P.Z. br. 868;
125. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNI ZAKONA O PLOVIDBI I LUKAMA UNUTARNJJIH VODA, prvo čitanje, P.Z. br. 872;
126. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O CESTAMA, prvo čitanje, P.Z. br. 867;
127. IZVJEŠĆE O IZVRŠENJU GODIŠNJEGA PROVEDBENOG PLANA STATISTIČKIH AKTIVNOSTI REPUBLIKE HRVATSKE 2014. GODINE;
128. PRIJEDLOG ZAKONA O PRUŽANJU USLUGA U TURIZMU, prvo čitanje, P.Z.E. br. 865;
129. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O UPRAVLJANJU I RASPOLAGANJU IMOVINOM U VLASNIŠTVU REPUBLIKE HRVATSKE, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 856;
130. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZAŠTITI PUČANSTVA OD ZARAZNIH BOLESTI, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 885;
131. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O DOPUNAMA ZAKONA O ZAŠTITI POTROŠAČA, Predlagatelj zastupnik Josip Kregar, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 866;
132. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O REFERENDUMU, Predlagatelj: Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav, drugo čitanje, P.Z. br. 769;
133. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O MUZEJIMA, drugo čitanje, P.Z.E. br. 791;
134. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONAO HUMANITARNOJ POMOĆI, drugo čitanje, P.Z. br. 826:
135. PRIJEDLOG ZAKONA O POMORSKOM DOBRU I MORSKIM LUKAMA, prvo čitanje, P.Z. br. 879;
136. PRIJEDLOG ZAKONA O PROBACIJI, prvo čitanje, P.Z. br. 880;
137. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O TRGOVAČKIM DRUŠTVIMA, prvo čitanje, P.Z. br. 877;
138. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNI ZAKONA O SUDSKOM REGISTRU, prvo čitanje, P.Z. br. 876;
139. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENI ZAKONA O UVOĐENJU EUROPSKOG DRUŠTVA - SOCIETAS EUROPEA /SE/ I EUROPSKOG GOSPODARSKOG INTERESNOG UDRUŽENJA /EGIU/, prvo čitanje, P.Z. br. 875;
140. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENI ZAKONA O UVOĐENJU EUROPSKE ZADRUGE - SOCIETAS COOPERATIVA EUROPAEA /SCE/, prvo čitanje, P.Z. br. 878;
141. PRIJEDLOG ZAKONA O DOPUNAMA ZAKONA O SUDSKIM PRISTOJBAMA, prvo čitanje, P.Z. br. 881;
142. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O JAVNOBILJEŽNIČKIM PRISTOJBAMA, prvo čitanje, P.Z. br. 883;
143. PRIJEDLOG ZAKONA O PRIJENOSU MIROVINSKIH PRAVA, prvo čitanje, P.Z.E. br. 882;
144. PRIJEDLOG ZAKONA O PRIJENOSU VLASNIŠTVA NA DOMOVIMA UMIROVLJENIKA, prvo čitanje, P.Z. br. 884;
145. PRIJEDLOG ODLUKE O OSNIVANJU ODBORA ZA NAGRADU ZA PROMICANJE PRAVA DJETETA, Predlagatelj: Odbor za obitelj, mlade i sport;
146A/ IZVJEŠĆE O RADU OBVEZNIH MIROVINSKIH FONDOVA KOJIMA UPRAVLJA RAIFFEISEN DRUŠTVO ZA UPRAVLJANJE OBVEZNIM I DOBROVOLJNIM MIROVINSKIM FONDOVIMA d.d.;
b/ IZVJEŠĆE O RADU OBVEZNIH MIROVINSKIH FONDOVA KOJIMA UPRAVLJA ERSTE d.o.o. DRUŠTVO ZA UPRAVLJANJE OBVEZNIM I DOBROVOLJNIM MIROVINSKIM FONDOVIMA;
c/ IZVJEŠĆE O RADU AZ OBVEZNIH MIROVINSKIH FONDOVA ZA 2014. GODINU;
d/ IZVJEŠĆE O RADU MIROVINSKIH FONDOVA PBZ CROATIA OSIGURANJE;
147. IZVJEŠĆE O RADU HRVATSKE AKADEMIJE ZNANOSTI I UMJETNOSTI U 2014. GODINI;
148a/ IZVJEŠĆE O OBAVLJENOJ FINANCIJSKOJ REVIZIJI JAVNIH USTANOVA U KULTURI;
b/ IZJEŠĆE O OBAVLJENOJ REVIZIJI UČINKOVITOSTI FINANCIRANJA PROGRAMA NEVLADINIH UDRUGA I USTANOVA NACIONALIH MANJINA - SAVJET ZA NACIONALNE MANJINE;
149. IZVJEŠĆE O OBAVLJENOJ FINANCIJSKOJ REVIZIJI LUČKIH UPRAVA;
150. IZVJEŠĆE O OBAVLJENOJ REVIZIJI UČINKOVITOSTI UPRAVLJANJA SREDSTVIMA EU FONDOVA U REPUBLICI HRVATSKOJ;
151. GODIŠNJE IZVJEŠĆE HRVATSKE AGENCIJE ZA NADZOR FINANCIJSKIH USLUGA ZA 2014. GODINU;
152. GODIŠNJE IZVJEŠĆE HRVATSKE NARODNE BANKE ZA 2014. GODINU;
153. INFORMACIJA O PROVOĐENJU POSTUPKA PREDSTEČAJNIH NAGODBI, TEMELJEM ZAKONAO FINANCIJSKOM POSLOVANJU U RAZDOBLJU 1.1.2012.-31.12.2014., Predlagatelj Klub nezavisnih ljevičara;
154. GODIŠNJE IZVJEŠĆE O RADU NACIONALNE ZAKLADE ZA RAZVOJ CIVILNOG DRUŠTVA ZA 2014. GODINU;
155. GODIŠNJI FINANCIJSKI IZVJEŠTAJI HBOR-as ZA 2014. GODINU;
156. IZVJEŠĆE O RADU PROBACIJSKE SLUŽBE ZA 2014. GODINU;
157. IZVJEŠĆE O RADU ODBORA ZA EUROPSKE POSLOVE ZA 2014. GODINU;
158. IZVJEŠĆE O RADU POVJERENSTVA ZA ODLUČIVANJE O SUKOBU INTERESA ZA 2014. GODINU;
159. IZVJEŠĆE O OSTVARIVANJU PRAVA NA BESPLATNU PRAVNU POMOĆ I UTROŠKU SREDSTAVA U 2014. GODINI;
160. GODIŠNJE IZVJEŠĆE HRVATSKE AGENCIJE ZA MALO GOSPODARSTVO, INOVACIJE I INVESTICIJE ZA 2014. GODINU;
161. GODIŠNJE IZVJEŠĆE O RADU HRVATSKE REGULATORNE AGENCIJE ZA MREŽNE DJELATNOSTI ZA 2014. GODINU;
162. IZVJEŠĆE O RADU ODBORA ZA PREDSTAVKE I PRITUŽBE ZA 2014. GODINU;
163. IZVJEŠĆA O RADU I POSLOVANJU HRVATSKOG ZAVODA ZA MIROVINSKO OSIGURANJE ZA 2014., Podnositelj: Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje;
164. IZVJEŠĆE O RADU HRVATSKE ENERGETSKE REGULATORNE AGENCIJE ZA 2014. GODINU
IZVJEŠĆE O OSTVARENJU PRORAČUNA HRVATSKE ENERGETSKE REGULATORNE AGENCIJE ZA 2014. GODINU, Podnositelj: Hrvatska energetska regulatorna agencija;
165. GODIŠNJE IZVJEŠĆE O RADU DRŽAVNE KOMISIJE ZA KONTROLU POSTUPAKA JAVNE NABAVE ZA 2014. GODINU, Podnositelj: Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave;
166. GODIŠNJE IZVJEŠĆE O RADU AGENCIJE ZA ZAŠTITU TRŽIŠNOG NATJECANJA ZA 2014. GODINU - SAŽETAK, Podnositelj Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja;
167. GODIŠNJE IZVJEŠĆE FINANCIJSKE AGENCIJE ZA 2014. GODINU, Podnositelj: Nadzorni odbor FINE;
168. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SUSTAVU DRŽAVNE UPRAVE, drugo čitanje, P.Z. br. 619;
169. PRIJEDLOG ZAKONA O DOPUNI ZAKONA O LOKALNOJ I PODRUČNOJ /REGIONALNOJ/ SAMOUPRAVI, Predlagatelj: Klub zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, prvo čitanje, P.Z. br. 471;
170. PRIJEDLOG ZAKONA O DOPUNI ZAKONA O DOPUNI ZAKONA O DRŽAVNOM IZBORNOM POVJERENSTVU, Predlagateljica zastupnica Jadranka Kosor, prvo čitanje, P.Z. br. 806;
171. PRIJEDLOG ZAKONA O DOPUNI ZAKONA O HRVATSKOJ RADIOTELEVIZIJI, Predlagatelj Klub zastupnika HSU-a, prvo čitanje, P.Z. br. 695;
172. PRIJEDLOG ZAKONA O DOPUNAMA ZAKONA O HRVATSKOJ RADIOTELEVIZIJI, Predlagatelj: zastupnik Branko Hrg, prvo čitanje, P.Z. br. 797;
173. PRIJEDLOG ZAKONA O GRAĐANSKOJ ENERGIJI IZ SUNČANIH ENERGANA, Predlagatelji: Klubovi zastupnika DC-a, Novog vala i Narodne stranke reformista, HDSSB-a, Hrvatskih laburista-Stranke rada, nezavisnih ljevičara i nezavisne zastupnice Jadranke Kosor, prvo čitanje, P.Z. br. 818;
174. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O TRŽIŠTU ELEKTRIČNE ENERGIJE, Predlagatelj zastupnik Mladen Novak, prvo čitanje, P.Z. br. 698;
175. PRIJEDLOG ZAKONA O PREUZIMANJU ISPLATE DOKUPLJENIH MIROVINA, Predlagatelj Klub zastupnika HSU-a, prvo čitanje, P.Z. br. 776;
176. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENI ZAKONA O PODRUČJIMA POSEBNE DRŽAVNE SKRBI, Predlagatelj zastupnik Mladen Novak, prvo čitanje, P.Z. br. 817;
177. PRIJEDLOG ZAKONA O ISPITIVANJU PORIJEKLA IMOVINE I POSEBNOM OPOREZIVANJU NEZAKONITO STEČENE IMOVINE, Predlagatelj: Klub nezavisnih ljevičara, prvo čitanje, P.Z. br. 819;
178. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENI ZAKONA O POSEBNIM PRAVIMA PREDSJEDNIKA REPUBLIKE HRVATSKE PO PRESTANKU OBNAŠANJA DUŽNOSTI, Predlagatelj zastupnik Ivan Šimunović, prvo čitanje, P.Z. br. 843;
179. PRIJEDLOG ZAKLJUČKA O PROVEDBI PRETHODNE RASPRAVE RADI ZAKONSKOG ZAUSTAVLJANJA OVRHA, PLJENIDABA I DELOŽACIJA HRVATSKIH GRAĐANA IZ JEDINE NEKRETNINE KOJU IMAJU U VLASNIŠTVU, A U KOJOJ STANUJU, Predlagatelj: Klub zastupnika HDSSB-a;
180. PRIJEDLOG ZAKLJUČKA O OBUSTAVI OVRŠNIH POSTUAKA I DELOŽACIJA POKRENUTIM OD STRANE AUSTRIJSKIH BANAKA REIFFEISEN GRUPE, Predlagatelj Klub zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada;
181. PRIJEDLOG ZAKLJUČKA KOJIM SE OBVEZUJE VLADA REPUBLIKE HRVATSKE DA OBAVIJESTI HRVATSKI SABOR O PODUZETIM RADNJAMA NADLEŽNIH MINISTARSTAVA I INSTITUCIJA PO PITANJU KREDITA REIFFEISEN ZADRUGA IZ AUSTRIJE KAKO BI SE SPRIJEČILE NELEGALNE OVRHE I DELOŽACIJE, Predlagatelj: Klub zastupnika DC-a, Novog vala i Narodne stranke . Reformisti;
182. PRIJEDLOG ZAKLJUČKA O UČINCIMA ZAKONA O SANACIJI JAVNIH USTANOVA /N.N. BR. 136/12, Predlagatelj Klub zastupnika Hrvatskih laburista- Stranke rada;
183. PRIJEDLOG ZAKLJUČKA O NAČINU REGULIRANJA PRAVA HRVATSKIH BRANITELJA IZ DOMOVINSKOG RATA I ČLANOVA NJIHOVIH OBITELJI, Predlagatelji 54 zastupnika Hrvatskoga sabora;
185. PRIJEDLOG ZAKLJUČKA O PROBLEMATICI SRBIJANSKE PRIMJENE UNIVERZALNE JURISDIKCIJE NAD DRŽAVLJANIMA HRVATSKE, Predlagatelj 57 zastupnika u Hrvatskom saboru;
186. PRIJEDLOG ZAKLJUČKA O RADNIČKOM DIONIČARSTVU U TRGOVAČKOM DRUŠTVU RIZ - ODAŠILJAČI DD, Predlagatelj Klub zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada;
187. PRIJEDLOG ZAKLJUČKA KOJIM SE OBVEZUJE VLADA REPUBLIKE HRVATSKE DA PODUZME HITNE MJERE ZBRINJAVANJA 130 000 TONA SMEĆA U GRADU VARAŽDINU, Predlagateljica zastupnica Natalija Martinčević;
188. PRIJEDLOG ZAKLJUČKA KOJIM SE OBVEZUJE VLADA REPUBLIKE HRVATSKE DA DONESE ODLUKU O PRIJENOSU VLASNIŠTVA NAD BIVŠOM ČLAKOVEČKOM VOJARNOM I VOJNIM POLIGONOM MEĐIMURSKOJ ŽUPANIJI BEZ NAKNADE, Predlagateljica zastupnica Natalija Martinčević;
189. PRIJEDLOG ZAKLJUČAKA ZA DONOŠENJE RJEŠENJA PROBLEMA KORISNIKA KREDITA U ŠVICARSKIM FRANCIMA;
190. PRIJEDLOG ODLUKE O PROGLAŠENJU GOSPODARSKOG POJASA REPUBLIKE HRVATSKE NA JADRANSKOM MORU, Predlagatelj: zastupnik Ivan Šimunović;
191. PRIJEDLOG REZLUCIJE O NAČELIMA PROMETNOG POVEZIVANJA DUBROVAČKO-NERETVANSKE ŽUPANIJE U FUNKCIJI USPOSTAVE USTAVNOPRAVNE JEDNAKOSTI SVIH GRAĐANA REPUBLIKE HRVATSKE, Predlagatelj: Klub zastupnika HDZ-a;
192. PRIJEDLOG ODLUKE O UVOĐENJU VIZE ZA GRAĐANE REPUBLIKE SRBIJE, KAO POSLJEDICA NEDJELOVANJA VLADE REPUBLIKE SRBIJE NA AKTIVNOSTI RATNOG ZLOČINCA VOJISLAVA ŠEŠELJA, Predlagatelj zastupnik Ivan Šimunović;
193. PRIJEDLOG PROMJENE USTAVA REPUBLIKE HRVATSKE;
194. PRIJEDLOG ODLUKE O PRISTUPANJU PROMJENI USTAVA REPUBLIKE HRVATSKE, S PRIJEDLOGOM NACRTA PROMENE USTAVA REPUBLIKE HRVATSKE, Predlagatelj: 34 zastupnika u Hrvatskom saboru;
195. PRIJEDLOG USTAVNOG ZAKONA ZA PROVEDBU PROMJENE USTAVA REPUBLIKE HRVATSKE, Predlagatelj: 32 zastupnika u Hrvatskom saboru, prvo čitanje, P.Z. br. 492;
196. PRIJEDLOG ODLUKE O PRISTUPANJU PROMJENI USTAVA REPUBLIKE HRVATSKE, S PRIJEDLOGOM NACRTA PROMJENE USTAVA REPUBLIKE HRVATSKE, Predlagatelj 39 zastupnika u Hrvatskom saboru;
198. MREŽA JAVNIH ZNANSTVENIH ORGANIZACIJA U REPUBLICI HRVATSKOJ, Predlagatelj: Nacionalno vijeće za znanost;
199. PRIJEDLOG ZAKONA O PREKRŠAJIMA PROTIV JAVNOG REDA I MIRA, prvo čitanje, P.Z. br. 172;
AKTUALNO PRIJEPODNE
Zastupnica Mirela Holy postavila je pitanje Zoranu Milanoviću, predsjedniku Vlade Republike Hrvatske da li je u javnom interesu sklapanje ugovora o povlaštenom otkupu električne energije po cijeni dvostruko većoj od sadašnje cijene na tržištu i to s tvrtkom koja ima nekoliko međunarodnih presuda za plaćanje mita, da li je u javnom intersu ustupiti besplatno energetske podatke države privatnoj kompaniji koja je dobila posao 2D seizmičkog istraživanja Jadrana bez provedenog javnog natječaja i da li je u javnom interesu skopiti ugovor prema kojem je maksimalna korist za Hrvatsku od 40% do najviše 50% u odnosu na proizvedene ugljikovodike i prema kojem se Hrvatskoj smanjuje korist ukoliko su veća nalazišta ugljikovodika.
Predsjednik Vlade Republike Hrvatske najavio je pisani odgovor.
Zastupnik Silvano Hrelja postavio je pitanje prof. dr. sc. Branku Grčiću, potpredsjedniku Vlade Republike Hrvatske i ministru regionalog razvoja i fondova Europske unije da li razmišlja o rješenju tj. zaštiti ranjive skupine građana od visoke cijene struke i omogući građanima ekonomiziranje odnosno štednju pri korištenju električne energije.
Odgovor je dao potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije.
Zastupnik dr. sc. Ivan Grubišić, postavio je pitanje prof. dr. sc. Branku Grčiću, potpredsjedniku Vlade Republike Hrvatske i ministru regionalog razvoja i fondova Europske unije da li je u dužem planu izgradnja brze ceste Dicmo-Knin.
Odgovor je dao potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije.
Zastupnik Josip Borić, postavio je pitanje Zoranu Milanoviću, predsjedniku Vlade Republike Hrvatske ima li svoje projekcije rasta javnog duga do kraja 2015. godine.
Odgovor je dao predsjednik Vlade Republike Hrvatske.
Zastupnik Mile Horvat, postavio je pitanje Zoranu Milanoviću, predsjedniku Vlade Republike Hrvatske, a u svezi sanacija i obnova elektromreža u povratničkim naseljima.
Odgovor je dao predsjednik Vlade Republike Hrvatske.
Zastupnik Veljko Kajtazi, postavio je pitanje prof. dr. sc. Vedranu Mornaru, ministru znanosti, obrazovanja i sporta zašto Ministarstvo negativnim mišljenjem zaustavlja izmjenu našeg pristupnog dokumenta Europskoj povelji o manjinskim jezicima među kojima je i romski jezik kako bi se broj jezika koje Hrvatska smatra manjinskim poveća.
Odgovor je dao ministar znanosti, obrazovanja i sporta.
Zastupnik je zatražio i pisani odgovor.
Zastupnik akademik Željko Reiner, postavio je pitanje Anti Kotromanoviću, ministru obrane hoć li država pomoći Brodarskom institutu kako bi se mogo održati njegov razvoj i infrastruktura sufinanciranjem kao što to rade druge europske države sa sličnim institucijama.
Odgovor je dao ministar obrane.
Zastupnik mr. sc. Marin Jurjević, postavio je pitanje Arsenu Bauku, ministru uprave kakva je bila situacija u mandatu prošle Vlade tj. HDZ-a, da li se tada broj službenika povećavao ili smanjiva, te zatražio konkretne brojke.
Odgovor je dao ministar uprave i najavio i pisani odgovor.
Zastupnik Dragutin Glavina, postavio je pitanje Anti Kotromanoviću, ministru obrane hoće li vlasništvo nad objektima i zemljište bivše vojarne hrvatske vojske u Čakovcu prebaciti na Međimursku županiju, te da li Vlada i Ministarstvo podržavaju ovakav način revitalizacije vojnih objekata u Hrvatskoj i to bez naknade.
Odgovor je dao ministar obrane.
Zastupnik Nedžad Hodžić, postavio je pitanje Anki Mrak Taritaš, ministrici graditeljstva i prostornog uređenja, kakvo je trenutno stanje obnove poplavljenih područja te kada se može očekivati potpuna obnova obiteljskih, gospodarskih javnih i vjerskih objekata.
Odgovor je dala ministrica graditeljstva i prostornog uređenja.
Zastupnik Zvonko Milas, postavio je pitanje pitanje prof. dr. sc. Branku Grčiću, potpredsjedniku Vlade Republike Hrvatske i ministru regionalog razvoja i fondova Europske unije čemu služi web stranica www.strukturnifondovi.h. i kako je moguće povezati smanjenje javne uprave s preko tisuću novih zapošljavanja.
Odgovor je dao potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije.
Zastupnik Vedran Babić, postavio je pitanje dr. sc. Siniši Haj daš Dončiću, ministru pomorstva, prometa i infrastrukture kakvi su planovi Ministarstva u smislu modernizacije ne samo putničkog prijevoza već i željezničke infrastrukture u Hrvatskoj.
Odgovor je dao ministar pomorstva, prometa i infrastrukture.
Zastupnik Josip Đakić, postavio je pitanje Zoranu Milanoviću, predsjedniku Vlade Republike Hrvatske jer nije bilo ministrice vanjskih i europskih poslova, a u svezi Odluke o dodjeli financijske podrške organizacijama civilnog društva u području međunarodne suradnje iz sredstava državnog proračuna tj. iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova.
Odgovor je dao predsjednik Vlade Republike Hrvatske.
Zastupnik je zatražio i pisani odgovor.
Zastupnik Damir Mateljan, postavio je pitanje Tihomiru Jakovini, ministru poljoprivrede koliko je do sada sredstava iz EU fondova temeljem natječaja koje je raspisalo Minisatrstvo do sada povučeno.
Odgovor je dao ministar poljoprivrede.
Zastupnica Jadranka Kosor, postavila je pitanje Zoranu Milanoviću, predsjedniku Vlade Republike Hrvatske vezano za preprouke Europskog vijeća za smanjenje deficita, te koje su to mjere napravljene za smanjenje deficita i predviđaju li one vrlo brzo i rebalans državnoga proračuna.
Odgovor je dao predsjednik Vlade Republike Hrvatske.
Zastupnica je zatražila i pisani odgovor.
Zastupnik prof. dr. sc. Valter Boljunčić, postavio je pitanje mr. sc. Borisu Lalovcu, ministru financija a u svezi poduzeća Uljanik TESU, tj. na koji način Ministarstvo može ubrzati postupak da se pomogne jednom proizvodnom poduzeću.
Odgovor je dao ministar financija .
Zastupnica mr. sc. Tatjana Šimac Bonačić, postavila je pitanje prim. Siniši Vargi, ministru zdravlja a u svezi inicijative za smanjenje liste čekanja, te kako će to biti realizirano.
Odgovor je dao ministar zdravlja.
Zastupnica Nada Turina Đurić, postavila je pitanje dr. sc. Siniši Hajdaš Dončiću, ministru pomorstva, prometa i infrastrukture, a u svezi projekta uvođenja širokopojasnog interneta na području cijele Hrvatske.
Odgovor je dao ministar pomorstva, prometa i infrastrukture.
Zastupnica Ivana Posavec Krivec, postavila je pitanje prof. dr. sc. Branku Grčiću, potpredsjedniku Vlade Republike Hrvatske i ministru regionalog razvoja i fondova Europske unije može li se sada govoriti nakon sastanka sa predstavnicima Europske komisije o konačnom oporavku hrvatskog gospodarstva u ovoj godini.
Odgovor je dao potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije.
Zastupnica Nada Murganić, postavila je pitanje Milanki Opačić, potpredsjednici Vlade Republike Hrvatske i ministrici socijalne politike i mladih a vezano uz ugovor koji je Vlada sklopila sa Svjetskom bankom vezano za kredit od 70 milijuna eura.
Odgovor je dala ministrica socijalne politike i mladih.
Zastupnik Frano Matušić, postavio je pitanje Zoranu Milanoviću, predsjedniku Vlade Republike Hrvatske koje su to strukturne reforme, kako će izgledati proračun za ovu godinu, koliko će se on stvarno realno smanjiti i koja će biti sudbina tog proračuna.
Odgovor je dao predsjednik Vlade Republike Hrvatske.
Zastupnik Draženko Pandek, postavio je pitanje mr. sc. Borisu Lalovcu, ministru financija a u svezi porasta prihoda od PDV-a, tj. radi li se tu o većoj poreznoj disciplini ili o većoj gospodarskoj aktivnosti.
Odgovor je dao ministar financija.
Zastupnica Nadica Jelaš, postavila je pitanje Gordanu Marasu, ministru poduzetništva i obrta, a u svezi povećanja dobiti hrvatskih poduzetnika, te koje tvrtke konkretno će moći aplicirati na navedena sredstva, o kojim iznosima potpora je riječ i kada će potpisati prve ugovore o dodjeli sredstava.
Odgovor je dao ministar poduzetništva i obrta.
Zastupnik Franjo Lucić, postavio je pitanje Tihomiru Jakovini, ministru poljoprivrede, kako je moguće da je odlukom Vlade o utvrđivanju špekulativnih zaliha šećera utvrđeno postojanje špekulativnih zaliha u tvrtkama u kojima iste zalihe šećera nisu utvrđene u nadzoru nadležnih državnih tijela.
Odgovor je dao ministar poljoprivrede.
Zastupnica Karolina Leaković, postavila je pitanje prof. dr. sc. Mirandi Mrsiću, ministru rada i mirovinskog sustava a u svezi programa garancije za mlade, odnosno mjere koje je Vlada u okviru tog programa poduzela kako bi smanjila nezaposlenost mladih.
Odgovor je dao ministar rada i mirovinskog sustava.
Zastupnica Sunčana Glavak, postavila je pitanje Zoranu Milanoviću, predsjedniku Vlade Republike Hrvatske koliko je uzalud potrošeno novca na clin start, outsourcing, HPB, monetizaciju koje je predložio a potom od njih odustao.
Odgovor je dao predsjednik Vlade Republike Hrvatske.
Zastupnica je zatražila i pisani odgovor.
Zastupnik Dražen Đurović, postavio je pitanje Zoranu Milanoviću, predsjedniku Vlade Republike Hrvatske, hoće li se Vlada do kraja ovog mandata očitovati o prijedlogu Kluba zastupnika HDSSB-a.
Odgovor je dao predsjednik Vlade Republike Hrvatske.
Zastupnik je zatražio i pisani odgovor.
Zastupnik Mladen Novak, postavio je ptanje Zoranu Milanoviću, predsjedniku Vlade Republike Hrvatske, kakav je plan po pitanju očuvanja radnih mjesta u Sisku i Sisačko- moslavačkoj županiji.
Odgovor je dao predsjednik Vlade Republike Hrvatske.
Zastupnik je zatražio i pisani odgovor.
Zastupnik Domagoj Hajduković, postavio je pitanje Milanki Opačić, potpredsjednici Vlade Republike Hrvatske i ministrici socijalne politike i mladih, s obzirom da je krenula druga faza otpisa duga građanima, tj. što točno ona podrazumijeva, koga obuhvaća i znači li početak druge faze i prekid otpisa duga korisnicima socijalne pomoći.
Odgovor je dala ministrica socijalne politike i mladih.
Zastupnica Sonja Konig, postavila je pitanje Anki Mrak Taritaš, ministrica graditeljstva i prostornog uređenja a u svezi programa energetske učinkovitosti obiteljskih kuća, programa koji našim građanima donosi mnoge koristi i dugoročne uštede.
Odgovor je dala ministrica graditeljstva i prostornog uređenja.
Zastupnica Nansi Tireli, postavila je pitanje mr. sc. Borisu Lalovcu, ministru financija a u svezi Odluke o povećanju naknada posjednicima otpadnih automobila, smanjenju parafiskalnih nameta za sve uvoznike i proizvođače tih automobila, te otkuda Vlada misli nadoknatiti tih 14 milijuna kuna.
Odgovor je dao ministar financija i najavio pisani odgovor.
Zastupnik Petar Baranović, postavio je pitanje Zoranu Milanoviću, predsjedniku Vlade Republike Hrvatske da li je spreman uputiti potrebne izmjene zakona da privatizacijiski ugovori i popratna dokumentacija vezana za sve slučajeve privatizacije u Hrvatskoj od kojih su mnogi kontraverzni, a mnogi kriminalne naravi konačno postanu dostupni hrvatskoj javnosti.
Odgovor je dao predsjednik Vlade Republike Hrvatske.
Zastupnik Igor Češek, postavio je pitanje Zoranu Milanoviću, predsjedniku Vlade Republike Hrvatske kako se Vlada i Ministarstvo turizma angažira da hrvatska hrana, odnosno hrvatski proizvodi budu plasirani na turističke destinacije i kako će se statistički
prikazati, jer turstička sezona može biti uspješna jedino ako se proizvodi hrvatskog sela nađu na trpezama turističkih hotela i u turističkoj ponudi Republike Hrvatske.
Odgovor je dao predsjednik Vlade Republike Hrvatske.
Zastupnik je zatražio i pisani odgovor.
Zastupnik Gordan Jandroković, postavio je pitanje dr. sc. Siniši Hajdaš Dončiću, ministru pomorstva, prometa i infrastrukture, a u svezi napada na Zavod za statistiku te da li je spreman hrvatskoj javnosti dati na uvid cjelokupnu dokumentaciju o uvjetima davanja u koncesiju Zračne luke Zagreb.
Odgovor je dao ministar pomorstva, prometa i infrastrukture.
Zastupnica Branka Juričev Martinčev, postavila je pitanje u svezi poticanja povećane energetske učinkovitosti i korištenja obnovljenih izvora energije jer su iskorištena sva sredstva, odnosno gdje i kako pozivani oni kojima je raspoređen novac dok ostali nisu mogli ni vidjeti javni poziv.
Potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije najavio je pisani odgovor.
1. GODIŠNJE IZVJEŠĆE O DRŽAVNIM POTPORAMA ZA 2013. GODINU
Podnositelj Izvješća je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili poštom.
Raspravu su proveli: Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije, Odbor za financije i državni proračun, Odbor za poljoprivredu i Odbor za lokalnu i područnu /regionalnu/ samoupravu.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Igor Rađenović, zamjenik ministra financija, dodatno je obrazložio izvješće.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Slavko Linić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Zlatko Tušak, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, mr. sc. Srđan Gjurković, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Davor Bernardić, u ime Kluba zastupnika SDP-a i Igor Rađenović, zamjenik ministra financij a.
Za replike su se javili zastupnici: Stjepan Milinković, Ivan Šuker, Davor Bernardić, Zlatko Tušak, mr. sc. Đurđica Sumrak, mr. sc. Srđan Gjurković i Sunčana Glavak.
Hrvatski sabor je većinom glasova /86 „za“, 18 „suzdržanih“/, sukladno prijedlozima radnih tijela, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Godišnje izvješće o državnim potporama za 2013. godinu.
PRIJEDLOG ODLUKE O PROGLAŠENJU „NACIONALNOG DANA OBOLJELIH OD MULTIPLE SKLEROZE66, Predlagatelj: Klub zastupnika SDP-a
Predlagatelj Odluke je Klub zastupnika SDP-a.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu je proveo Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku, čije izvješće su zastupnici primili na sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje mišljenje.
Predstavnica predlagatelja zastupnica Ana Komparić Devčić, dodatno je obrazložila prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Stjepan Milinković, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Sonja Konig, u ime Kluba zastupnika HNS-a, mr. sc. Tatjana Šimac Bonačić i Ana Komparić Devčić, u ime predlagatelja.
Za replike su se javili zastupnici: mr. sc. Đurđica Sumrak, Stjepan Milinković, dr. sc. Mirela Holy, mr. sc. Tatjana Šimac Bonačić i Ana Komparić Devčić.
Hrvatski sabor je jednoglasno /107 „za“/ donio Odluku o proglašenju „Nacionalnog dana oboljelih od multiple skleroze“.
3. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O POLJOPRIVREDNOM ZEMLJIŠTU, drugo čitanje, P.Z. br. 790
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za poljoprivredu.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnica predlagatgelja Snježana Španjol, zamjenica ministra poljoprivrede, dodatno je obrazložila prijedlog.
Izvješće Odbora za poljoprivredu podnio je zastupnik Franjo Lucić.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Branko Vukšić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Franjo Lucić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Mile Horvat, u ime Kluba zastupnika SDSS-a, Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika, Ivica Mandić, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Nansi Tireli, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada,
Petar Baranović, u ime Kluba zastupnika DC-a, Novog vala i Narodne stranke Reformista, Igor Češek, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, mr. sc. Damir Rimac, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Franjo Lucić, dr. sc. Mirela Holy, Tomislav Žagar i Tihomir Jakovina, ministar poljoprivrede.
Za replike su se javili zastupnici: akademik Željko Reiner, Vesna Škare Ožbolt, Stjepan Milinković, mr. sc. Đurđica Sumrak, Ivan Šuker, Branko Hrg, Šimo Đurđević,
Branko Vukšić, Damir Kajin, Petar Baranović, Tomislav Žagar, Draženko Pandek, dr. sc. Damir Rimac, Vanja Posavec, Frano Matušić, Nadica Jelaš, Giovani Sponza, Franjo Lucić, Ingrid Antičević Marinović, Boro Grubišić, Krešimir Bubalo, Igor Češek, Dražen Đurović, Mile Horvat, Marijan Škvarić, Ada Damjanac, Ivica Mandić, Nansi Tireli, mr. sc. Damir Rimac i Josip Đakić.
Amandmani Vlade Republike Hrvatske postali su sastavni dio Zakona.
Predstavnik predlagatelja nije se suglasio, a Hrvatski sabor nije prihvatio amandmane koje su podnijeli zastupnici Petar Baranović, na članak 10. novi stavak 5. zastupnik Petar Baranović zatražio je poimenično glasovanje /37 „za“, 73 „protiv“/, Branko Hrg, na članak 12. stavak 1. i Klub zastupnika DC-a, Novog vala i Narodne stranke- Reformisti na članak 5., i članak 9. stavak 5.
Hrvatski sabor je većinom glasova /87 „za“, 2 „protiv“, 18 „suzdržanih“/ donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj, zajedno sa prihvaćenim amandmanima.
4. GODIŠNJE IZVJEŠĆE FINANCIJSKE AGENCIJE ZA 2013. GODINU
Godišnje izvješće podnio je Nadzorni odbor Financijske agencije, sukladno članku 21. Zakona o Financijskoj agenciji.
Prijedlog akta zastupnici su primili poštom.
Raspravu je proveo Odbor za financije i državni proračun, čije izvješće su zastupnici primili na sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje mišljenje.
Predstvnica predlagatelja Anđelka Buneta, predsjednica uprave Financijske agencije, dodatno je obrazložila prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Krešimir Bubalo, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Ljiljana Cvjetović, u ime Kluba zastupnika HSU-a, Ante Babić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Nadica Jelaš, u ime Kluba zastupnika SDP-a i Anđelka Buneta, u ime predlagatelja.
Za replike su se javili zastupnici: Ante Babić, mr. sc. Đurđica Sumrak, Nadica Jelaš i Zdravko Ronko.
Hrvatski sabor je većinom glasova /87 „za“, 17 „suzdržanih“/, sukladno prijedlogu Odbora za financije i državni proračun, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Godišnje izvješće Financijske agencije za 2013. godinu.
5. GODIŠNJE IZVJEŠĆE HRVATSKE AGENCIJE ZA NADZOR FINANCIJSKIH USLUGA ZA 2013. GODINU
Godišnje Izvješće dostavila je Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga, sukladno odredbi članka 21. Zakona o Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga.
Prijedlog akta zastupnici su primili poštom.
Raspravu su proveli: Odbor za financije i državni proračun i Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje mišljenje.
Predstavnik predlagatelja Petar-Pierre Matek, predsjednik Uprave vijeća, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Domagoj Ivan Milošević, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Krešimir Bubalo, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a i Petar Pierre Matek, predsjednik Uprave vijeća.
Za replike su se javili zastupnici: Ingrid Antičević Marinović, Domagoj Ivan Milošević i Ada Damjanac.
Hrvatski sabor je većinom glasova /79 „za“, 21 „suzdržan“/, sukladno prijedlogu Odbora za financije i državni proračun, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Godišnje izvješće Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga za 2013. godinu.
6. STRATEŠKI PLAN HRVATSKE ZAKLADE ZA ZNANOST ZA 2014.-2018.
Predlagatelj akta je Upravni odbor Hrvatske zaklade za znanost na temelju članka 6. Zakona o Hrvatskoj zakladi za znanost.
Prijedlog akta zastupnici su primili poštom.
Raspravu je proveo Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu, čije izvješće su zastupnici primili na sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje mišljenje.
Predstavnik predlagatelja dr. sc. Hrvoje Mataković, izvršni direktor, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Nikola Vuljanić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, prof. dr. sc. Miroslav Tuđman, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Vesna Sabolić, u ime Kluba zastupnika DC-a, Novog vala i Narodne stranke reformista, Jadranka Kosor, u ime Kluba nezavisne zastupnice Jadranke Kosor i zastupnika HGS-a, prof. dr. sc. Gvozden Srećko Flego, u ime Kluba zastupnika SDP-a, i akademik Dario Vretenar, predsjednik Upravnog odbora.
Za replike su se javili zastupnici: dr. sc. Ivan Grubišić, Nikola Vuljanić, prof. dr. sc. Gvozden Srećko Flego, prof. dr. sc. Miroslav Tuđman, Jadranka Kosor, Šimo Đurđević, prof. dr. sc. Rajko Ostojić, Ante Babić, Vesna Sabolić, Boro Grubišić, prof. dr. sc. Josip Kregar,
Predstavnik predlagatelja prihvatio je amandman koji je podnio Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu.
Hrvatski sabor je većinom glasova /103 „za“, 1 „suzdržan“/ donio je Strateški plan Hrvatske zaklade za znanost 2014.-2018., sa prihvaćenim amandmanom.
7. IZVJEŠĆA MANDATNO-IMUNITETNOG POVJERENSTVA
7.a/ IZVJEŠĆE O ZAHTJEVU ZA DAVANJE ODOBRENJA ZA POKRETANJE KAZNENOG POSTUPKA PROTIV ANTE JEROLIMOVA, ZASTUPNIKA U HRVATSKOM SABORU
Mandatno-imunitetno povjerenstvo dostavilo je Izvješće.
Gordana Sobol, predsjednica Mandatno-imunitetnog povjerenstva dodatno je obrazložila izvješće.
Hrvatski sabor je većinom glasova /106 „za“, 2 „suzdržana“/, sukladno prijedlogu Mandatno-imunitetnog povjerenstva donio sljedeću
ODLUKU
Daje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika Ante Jerolimova po zahtjevu Općinskog državnog odvjetništva u Zadru, Broj: K-DO-684/14, Ir-DO-34/15 od 26. ožujka 2015. godine zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo krivotvorenja isprave iz članka 278. stavka 3. u svezi stavka 1. Kaznenog zakona.
7.b/ IZVJEŠĆE O ZAHTJEVU ZA DAVANJE ODOBRENJA ZA
POKRETANJE KAZNENOG POSTUPKA PROTIV DINKA BURIĆA, ZASTUPNIKA U HRVATSKOM SABORU
Mandatno-imunitetno povjerenstvo dostavilo je Izvješće.
Gordana Sobol, predsjednica Mandatno-imunitetnog povjerenstva dodatno je obrazložila izvješće.
Hrvatski sabor je većinom glasova /110 „za“, 1 „suzdržan“/, sukladno prijedlogu Mandatno-imunitetnog povjerenstva donio sljedeću
ODLUKU
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika Dinka Burića po privatnoj tužbi Dragana Crnogorca iz Vukovara, zbog kaznenog djela klevete iz članka 149. stavka 1. i 2. Kaznenog zakna koja je podnijeta Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu.
7.c/ IZVJEŠĆE O PRESTANKU ZASTUPNIČKOG MANDATA
ZASTUPNIKA VLADIMIRA ŠEKSA I POČETKU OBNAŠANJA ZASTUPNIČKE DUŽNOSTI ZAMJENIKA ZASTUPNIKA TUGOMIRA KUDUZA
Mandatno-imunitetno povjerenstvo dostavilo je Izvješće.
Gordana Sobol, predsjednica Mandatno-imunitetnog povjerenstva dodatno je obrazložila izvješće.
U raspravi je sudjelovao zastupnik Davorin Mlakar, u ime Kluba zastupnika
HDZ-a.
Hrvatski sabor je jednoglasno /110 „za“, /, sukladno prijedlogu Mandatno- imunitetnog povjerenstva donio sljedeću
ODLUKU
Zastupniku Vladimiru Šeksu u skladu s odredbom članka 10. stavak 4. Poslovnika Hrvatskoga sabora zastupnički mandat prestaje na dan kada Sabor donese Odluku o njegovom prestanku.
Zastupničku dužnost sukladno članku 9. stavak 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora počinje obnašati zamjenik zastupnika Tugomir Kuduz, na dan kada Sabor Odlukom utvrdi zakonske pretpostavke za primjenu instituta zamjenjivanja.
DAVANJE PRISEGE
Gospodin Tugomir Kuduz dao je prisegu.
7.d/ IZVJEŠĆE O ZAHTJEVU ZA DAVANJE ODOBRENJA ZA
POKRETANJE KAZNENOG POSTUPKA PROTIV IVANA KLARINA, ZASTUPNIKA U HRVATSKOM SABORU
Mandatno-imunitetno povjerenstvo dostavilo je Izvješće.
Gordana Sobol, predsjednica Mandatno-imunitetnog povjerenstva dodatno je obrazložila izvješće.
Hrvatski sabor je jednoglasno /105 „za“/, sukladno prijedlogu Mandatno- imunitetnog povjerenstva donio sljedeću
ODLUKU
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata uskražuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika Ivana Klarina po privatnoj tužbi „DIV“ d.o.o. iz Samobora zbog kaznenog djela klevete iz članka 149. stavka 2. Kaznenog zakona koja je podnijeta Općinskom sudu u Splitu pod brojem: K-1188/14.
7.e/ IZVJEŠĆE O ZAHTJEVU ZA DAVANJE ODOBRENJA ZA
POKRETANJE KAZNENOG POSTUPKA PROTIV MARINE LOVRIĆ MERZEL, ZASTUPNICE U HRVATSKOM SABORU
Mandatno-imunitetno povjerenstvo dostavilo je Izvješće.
Gordana Sobol, predsjednica Mandatno-imunitetnog povjerenstva dodatno je obrazložila izvješće.
Hrvatski sabor je većinom glasova /103 „za“, 1 „protiv“/, sukladno prijedlogu Mandatno-imunitetnog povjerenstva donio sljedeću
ODLUKU
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnice Marine Lovrić Merzel, po privatnoj tužbi Jasmine Jovev iz Siska, zbog kaznenog djela klevete iz članka 149. stavka 1. i 2. Kaznenog zakona koja je podnijeta Općinskom sudu u Sisku pod brojem: 6-K-137/14-3.
7.f/ IZVJEŠĆE O ZAHTJEVU ZA DAVANJE ODOBRENJA ZA
POKRETANJE KAZNENOG POSTUPKA PROTIV SLAVKA LINIĆA, ZASTUPNIKA U HRVATSKOM SABORU
Mandatno-imunitetno povjerenstvo dostavilo je Izvješće.
Gordana Sobol, predsjednica Mandatno-imunitetnog povjerenstva dodatno je obrazložila izvješće.
Hrvatski sabor je jednoglasno /99 „za“/, sukladno prijedlogu Mandatno- imunitetnog povjerenstva donio sljedeću
ODLUKU
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika Slavka Linića po privatnoj tužbi trgovačkog društva „Mali biskviti“ iz Zagreba zbog kaznenih djela klevete iz članka 149. stavka 1. i 2. Kaznenog zakona koje su podnijete Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu dana 16. travnja 2015. godine.
7.g/ IZVJEŠĆE O ZAHTJEVU ZA DAVANJE ODOBRENJA ZA
POKRETANJE KAZNENOG POSTUPKA PROTIV SLAVKA LINIĆA, ZASTUPNIKA U HRVATSKOM SABORU
Mandatno-imunitetno povjerenstvo dostavilo je Izvješće.
Gordana Sobol, predsjednica Mandatno-imunitetnog povjerenstva dodatno je obrazložila izvješće.
Hrvatski sabor je jednoglasno /114 „za“/, sukladno prijedlogu Mandatno- imunitetnog povjerenstva donio sljedeću
ODLUKU
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika Slavka Linića po privatnoj tužbi Slavice Šota iz Rijeke zbog kaznenog djela klevete iz članka 149. stavka 2. Kaznenog zakona koja je podnijeta 3.6.2015. godine Općinskom sudu u Rijeci.
7.h/ IZVJEŠĆE O ZAHTJEVU ZA DAVANJE ODOBRENJA ZA
POKRETANJE KAZNENOG POSTUPKA PROTIV IVANA KLARINA, ZASTUPNIKA U HRVATSKOM SABORU
Mandatno-imunitetno povjerenstvo dostavilo je Izvješće.
Gordana Sobol, predsjednica Mandatno-imunitetnog povjerenstva dodatno je obrazložila izvješće.
Hrvatski sabor je jednoglasno /116 „za“/, sukladno prijedlogu Mandatno- imunitetnog povjerenstva donio sljedeću
ODLUKU
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata uskraćuje se odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika Ivana Klarina po pivatnoj tužbi Ante Kulušića iz Grebaštice zbog kaznenog djela klevete iz članka 149. stavka 2. Kaznenog zakona koja je podnijeta 29.6.2015. godine Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu.
7.i/ IZVJEŠĆE O PRESTANKU ZASTUPNIČKOG MANDATA
ZASTUPNICE dr. sc. MARTINE DALIĆ I POČETKU OBNAŠANJA ZASTUPNIČKE DUŽNOSTI ZAMJENIKA ZASTUPNICE ŽELJKA PLAZONIĆA
Mandatno-imunitetno povjerenstvo dostavilo je Izvješće.
Gordana Sobol, predsjednica Mandatno-imunitetnog povjerenstva dodatno je obrazložila izvješće.
Hrvatski sabor je jednoglasno /114 „za“, /, sukladno prijedlogu Mandatno- imunitetnog povjerenstva donio sljedeću
ODLUKU
Dana 15. srpnja 2015. godine prestaje zastupnički mandat zastupnici dr. sc. Martini Dalić.
Željko Plazonić počinje obnašati zastupničku dužnost zamjenika zastupnice dana 15. srpnja 2015. godine.
DAVANJE PRISEGE
Gospodin Željko Plazonić dao je prisegu.
8. IZBORI, IMENOVANJA I RAZRJEŠENJA
8.1. PRIJEDLOG ODLUKE O RAZRJEŠENJU ČLANA, IZBORU POTPREDSJEDNIKA I ČLANA I PRESTANKU MANDATA POTPREDSJEDNIKA ODBORA ZA RATNE VETERANE HRVATSKOGA SABORA
Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove dostavio je prijedlog Odluke.
Prijedlog Odluke zastupnici su primili u pretince.
Predsjednik Odbora Šime Lučin, obrazložio je prijedlog odluke.
Hrvatski sabor je jednoglasno /99 „za“/ razriješio člana Odbora Franka Vidovića i izabrao za potpredsjednika Odbora Franka Vidovića, a za člana Odbora izabrao
Josipa Krnića.
Dana 20. ožujka 2015. dužnost potpredsjednika Odbora za ratne veterane Hrvatskoga sabora prestao je obnašati Željko Sabo, zbog prestanka zastupničkog mandata.
8.2. PRIJEDLOG ODLUKE O RAZRJEŠENJU ČLANICE I IZBORU
ČLANA ODBORA ZA RAD, MIROVINSKI SUSTAV I SOCIJALNO PARTNERSTVO HRVATSKOGA SABORA
Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove dostavio je prijedlog Odluke.
Prijedlog Odluke zastupnici su primili u pretince.
Predsjednik Odbora Šime Lučin, obrazložio je prijedlog odluke.
Hrvatski sabor je jednoglasno /98 „za“/ razriješio članicu Odbora Mariju Lugarić i za člana izabrao Borislava Kovačića.
8.3. PRIJEDLOG ODLUKE O IZBORU ČLANA I PRESTANKU MANDATA ČLANA ODBORA ZA LOKALNU I PODRUČNU /REGIONALNU/ SAMOUPRAVU HRVATSKOGA SABORA
Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove dostavio je prijedlog Odluke.
Prijedlog Odluke zastupnici su primili u pretince.
Predsjednik Odbora Šime Lučin, obrazložio je prijedlog odluke.
Hrvatski sabor je jednoglasno /97 „za“/ izabrao za člana Odbora Josipa
Krnića.
Dana 20. ožujka 2015. dužnost člana Odbora za lokalnu i područnu /regionalnu/ samoupravu Hrvatskoga sabora prestao je obnašati Željko Sabo, zbog prestanka zastupničkog mandata.
8.4. PRIJEDLOG ODLUKE O IMENOVANJU ČLANA I PRESTANKU MANDATA ČLANICE NACIONALNOG VIJEĆA ZA VODE
Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove dostavio je prijedlog Odluke.
Prijedlog Odluke zastupnici su primili u pretince.
Predsjednik Odbora Šime Lučin, obrazložio je prijedlog odluke.
Hrvatski sabor je jednoglasno /94 „za“/ imenovao za člana Nacionalnog vijeća za vode iz reda zastupnika Peđu Grbina.
Dana 1. srpnja 2013. dužnost članice Nacionalnog vijeća za vode prestala je obnašati Sandra Petrović Jakovina, zbog prestanka zastupničkog mandata.
8.5. PRIJEDLOG ODLUKE O RAZRJEŠENJU ČLANA, IZBORU POTPREDSJEDNIKA I PRESTANKU MANDATA POTPREDSJEDNIKA ODBORA ZA USTAV, POSLOVNIK I POLITIČKI SUSTAV HRVATSKOGA SABORA
Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove dostavio je prijedlog Odluke.
Prijedlog Odluke zastupnici su primili u pretince.
Predsjednik Odbora Šime Lučin, obrazložio je prijedlog odluke.
Hrvatski sabor je jednoglasno /100 „za“/ razriješio člana Odbora Davorina Mlakara i izabrao za potpredsejdnika Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav Davorina Mlakara.
Dana 8. svibnja 2015. dužnost potpredsjednika Odbora prestao je obnašati Vladimir Šeks, zbog prestanka zastupničkog mandata.
8.6. PRIJEDLOG ODLUKE O RAZRJEŠENJU ČLANA ODBORA ZA ZAKONODAVSTVO HRVATSKOGA SABORA
Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove dostavio je prijedlog Odluke.
Prijedlog Odluke zastupnici su primili u pretince.
Predsjednik Odbora Šime Lučin, obrazložio je prijedlog odluke.
Hrvatski sabor je jednoglasno /102 „za“/ razriješio člana Odbora Emila Tomljanovića, na osobni zahtjev.
8.7. PRIJEDLOG ODLUKE O RAZRJEŠENJU I IZBORU ČLANA
ODBORA ZA LJUDSKA PRAVA I PRAVA NACIONALNIH MANJINA HRVATSKOGA SABORA
Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove dostavio je prijedlog Odluke.
Prijedlog Odluke zastupnici su primili u pretince.
Predsjednik Odbora Šime Lučin, obrazložio je prijedlog odluke.
Hrvatski sabor je jednoglasno /97 „za“/ razriješio člana Odbora Franu Matušića i izabrao za člana Odbora Tugomira Kuduza.
8.8. PRIJEDLOG ODLUKE O RAZRJEŠENJU I IZBORU
POTPREDSJEDNIKA, IZBORU ČLANA I PRESTANKU MANDATA ČLANA ODBORA ZA PRAVOSUĐE HRVATSKOGA SABORA
Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove dostavio je prijedlog Odluke.
Prijedlog Odluke zastupnici su primili u pretince.
Predsjednik Odbora Šime Lučin, obrazložio je prijedlog odluke.
Hrvatski sabor je jednoglasno /102 „za“/ razriješio potpredsjednika Odbora Davorina Mlakara i za potpredsjednika Odbora izabrao Antu Babića, a za člana Odbora izabrao je Tugomira Kuduza.
Dana 8. svibnja 2015. godine dužnost člana Odbora za pravosuđe prestao je obnašati Vladimir Šeks, zbog prestanka zastupničkog mandata.
8.9. PRIJEDLOG ODLUKE O RAZRJEŠENJU ČLANA, IZBORU
PREDSJEDNIKA I PRESTANKU MANDATA PREDSJEDNIKA NACIONALNOG VIJEĆA ZA PRAĆENJE PROVEDBE STRATEGIJE SUZBIJANJA , KORUPCIJE
Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove dostavio je prijedlog Odluke.
Prijedlog Odluke zastupnici su primili u pretince.
Predsjednik Odbora Šime Lučin, obrazložio je prijedlog odluke.
Hrvatski sabor je većinom glasova /100 „za“, 1 „suzdržan“/ razriješio člana Nacionalnog vijeća Franu Matušića i izabrao za predsjednika Nacionalnog vijeća Franu Matušića.
Dana 8. svibnja 2015. godine dužnost predsjednika Nacionanog vijeća prestao je obnašati Vladimir Šeks, zbog prestanka zastupničkog mandata.
8.10. PRIJEDLOG ODLUKE O IMENOVANJU IZASLANSTVA
HRVATSKOGA SABORA U PARLAMENTARNOJ SKUPŠTINI SEECP-a
Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove dostavio je prijedlog Odluke.
Prijedlog Odluke zastupnici su primili u pretince.
Predsjednik Odbora Šime Lučin, obrazložio je prijedlog odluke.
Hrvatski sabor je jednoglasno /102 „za“/ imenovao u Izaslanstvo za voditeljicu i članicu Mariju Lugarić, za članove Ivu Jelušića i Antu Babića, a za zamjenike članova
Marijana Škvarića, Melitu Mulić i Jasena Mesića.
8.11. PRIJEDLOG ODLUKE O RAZRJEŠENJU ČLANICE I IZBORU ČLANA ODBORA ZA EUROPSKE POSLOVE HRVATSKOGA SABORA
Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove dostavio je prijedlog Odluke.
Prijedlog Odluke zastupnici su primili u pretince.
Predsjednik Odbora Šime Lučin, obrazložio je prijedlog odluke.
Hrvatski sabor je većinom glasova /72 „za“, 1 „protiv“, 1 „suzdržan“/ razriješio članicu Odbora za europske poslove dr. sc. Martinu Dalić i izabrao za člana Odbora Franju Lucića.
8.12. PRIJEDLOG ODLUKE O RAZRJEŠENJU ČLANICE I IZBORU
ČLANA ODBORA ZA GOSPODARSTVO HRVATSKOGA SABORA
Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove dostavio je prijedlog Odluke.
Prijedlog Odluke zastupnici su primili u pretince.
Predsjednik Odbora Šime Lučin, obrazložio je prijedlog odluke.
Hrvatski sabor nije donio /14 „za“, 62 „protiv“, 2 „suzdržana“/ Odluku koju je predložio Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove.
8.13. PRIJEDLOG ODLUKE O IZBORU ČLANA NACIONALNOG VIJEĆA ZA PRAĆENJE PROVEDBE STRATEGIJE SUZBIJANJA KORUPCIJE
Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove dostavio je prijedlog Odluke.
Prijedlog Odluke zastupnici su primili u pretince.
Predsjednik Odbora Šime Lučin, obrazložio je prijedlog odluke.
Hratski sabor je većinom glasova /76 „za“, 3 „protiv“, 1 „suzdržan“/ za člana Nacionalnog vijeća izabrao Josipa Borića.
8.14. PRIJEDLOG ODLUKE O RAZRJEŠENJU ZAMJENICE ČLANA I IMENOVANJU ZAMJENIKA ČLANA NADZORNOG ODBORA HRVATSKE BANKE ZA OBNOVU I RAZVITAK
Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove dostavio je prijedlog Odluke. Prijedlog Odluke zastupnici su primili u pretince.
Predsjednik Odbora Šime Lučin, obrazložio je prijedlog odluke.
Hrvatski sabor je većinom glasova /72 „za“, 4 „protiv“, 4 „suzdržana“/ razriješio zamjenicu člana Nadzornog odbora dr. sc. Martinu Dalić i imenovao za zamjenika člana Nadzornog odbora Domagoja Ivana Miloševića.
8.15. PRIJEDLOG ODLUKE O RAZRJEŠENJU ČLANICE I IMENOVANJU ČLANA IZASLANSTVA HRVATSKOGA SABORA U PARLAMENTARNOJ SKUPŠTINI NATO-a
Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove dostavio je prijedlog Odluke.
Prijedlog Odluke zastupnici su primili u pretince.
Predsjednik Odbora Šime Lučin, obrazložio je prijedlog odluke.
Hrvatski sabor je većinom glasova /78 „za“, 1 „protiv“, 1 „suzdržan“/ razriješio članicu Izaslanstva dr. sc. Martinu Dalić i imenovao za člana Izaslanstva prof. dr. sc. Miroslava Tuđmana.
9. PROGRAMSKO I FINANCIJSKO IZVJEŠĆE HRVATSKOG OLIMPIJSKOG ODBORA ZA 2013. GODINU
Programsko i financijsko izvješće dostavio je Hrvatski olimpijski odbor. Prijedlog akta zastupnici su primili poštom.
Raspravu je proveo Odbor za obitelj, mlade i sport, čije izvješće su zastupnici primili na sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje mišljenje.
Hrvatski olimpijski odbor dostavio je očitovanje na Mišljenje Vlade Republike
Hrvatske.
Predstavnik predlagatelja dr. sc. Zlatko Mateša, predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Mladen Novak, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, dr. sc. Ivan Grubišić i Damir Kajin, u ime nezavisnih zastupnika, Petar Baranović, u ime Kluba zastupnika DC-a, Novog vala i reformista, Krešimir Bubalo, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Saša Đujić, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Zlatko Tušak, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Sunčana Glavak i Ante Kulušić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Željko Šemper, u ime Kluba zastupnika HSU-a, Josip Borić, Nadica Jelaš, Boro Grubišić, Ivan Šuker, Marijan Škvarić i Zlatko Mateša, predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora.
Za replike su se javili zastupnici: Branko Vukšić, Sunčana Glavak, Ivan Šuker, Saša Đujić, Krešimir Bubalo, mr. sc. Đurđica Sumrak, Mladen Novak, Šime Đurđević, Ana Komparić Devčić, mr. sc. Srđan Gjurković, Mladen Marelić, Ada Damjanac, Damir Kajin, Davorin Mlakar, Draženko Pandek, Petar Baranović, Franjjo Lucić, Ante Kulušić, Dražen Đurović, Branko Hrg, Marijan Škvarić, Alen Prelac, doc. dr. sc. Željko Jovanović, mr. sc. Tatjana Šimac Bonačić, Boro Grubišić, Željko Šemper, Josip Borić, Branko Bačić, Ante Babić, Nadica Jelaš, Marija Lugarić i Tomislav Klarić.
Hrvatski sabor je većinom glasova /73 „za“, 18 „protiv“, 6 „suzdržanih‘7, sukladno prijedlogu Odbora za obitelj, mlade i sport, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Ne prihvaća se Programsko i financijsko izvješće Hrvatskog olimpijskog odbora za 2013. godinu.
10. PRIJEDLOG ZAKONA O OSNIVANJU FONDA ZA SUFINANCIRANJE INVESTICIJSKIH PROJEKATA, Predlagateljica zastupnica Natalija Martinčević, prvo čitanje, P.Z. br. 738
Predlagatelj zakona je zastupnica Natalija Martinčević.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za financije i državni
proračun.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje mišljenje.
Predstavnica predlagatelja zastupnica Natalija Martinčević, dodatno je obrazložila prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Domagoj Hajduković, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Nada Turina Đurić, u ime Kluba zastupnika HNS-a i Natalija Martinčević, u ime predlagatelja.
Za replike su se javili zastupnici: Tomislav Klarić, Natalija Martinčević, Domagoj Hajduković, prof. dr. sc. Rajko Ostojić, Boro Grubišić, Dragutin Lesar i Branka Juričev Martinčev.
Hrvatski sabor je većinom glasova /73 „za“, 4 „protiv“, 21 „suzdržan“/, sukladno prijedlozima radnih tijela, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Ne prihvaća se Prijedlog zakona o osnivanju Fonda za sufinanciranje investicijskih projekata kojeg je predložila zastupnica Natalija Martinčević, iz razloga navedenih u izvješćima radnih tijela i mišljenju Vlade Republike Hrvatske.
11. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O
SUZBIJANJU ZLOUPORABE DROGA, Predlagateljica zastupnica Mirela Holy, prvo čitanje, P.Z. br. 755
Predlagatelj zakona je zastupnica dr. sc. Mirela Holy.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za zdravstvo i socijalnu
politiku.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje mišljenje.
Predstavnica predlagatelja zastupnica dr. sc. Mirela Holy, dodatno je obrazložila prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Mladen Novak, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Sunčana Glavak, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Peđa Grbin, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Nansi Tireli, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Marija Ilić i dr. sc. Mirela Holy u ime predlagatelja.
Hrvatski sabor je većinom glasova /75 „za“, 11 „protiv“, 12 „suzdržanih‘7, sukladno prijedlozima radnih tijela donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Ne prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o suzbijanju zlouporabe droga, koji je predložila zastupnica dr. sc. Mirela Holy, iz razloga navedenih u izvješćima radnih tijela i mišljenju Vlade Republike Hrvatske.
12. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O KOMASACIJI POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA, drugo čitanje, P.Z. br. 687
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili poštom.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za poljoprivredu.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnica predlagatelja Snježana Španjol, zamjenica ministra poljoprivrede, dodatno je obrazložila prijedlog.
Izvješće Odbora za poljoprivredu podnio je zastupnik Franjo Lucić.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Branko Vukšić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika, Mile Horvat, u ime Kluba zastupnika SDSS-a, Dragica Zgrebec, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Vesna Škare Ožbolt, u ime Kluba zastupnika DC-a, Novog vala i Narodne stranke reformista, Franjo Lucić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Vladimir Bilek, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Nansi Tireli, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Branko Bačić i Snježana Španjol, zamjenica ministra poljoprivrede.
Za replike su se javili zastupnici: Vesna Škare Ožbolt, Branko Vukšić, Branko Bačić, mr. sc. Tatjana Šimac Bonačić, Dražen Đurović, Damir Kajin, Mile Horvat, Branko Hrg, Nevenka Bečić, Tomislav Klarić, Dragica Zgrebec, Petar Baranović, mr. sc. Đurđica Sumrak, Franjo Lucić, Tomislav Žagar, Boro Grubišić, Vladimir Bilek, Draženko Pandek i Nansi Tireli.
Predstavnica predlagatelja nije se suglasila, a Hrvatski sabor nije prihvatio amandman koji je podnio Klub zastupnika DC-a, Novog vala i Narodne stranke - Reformisti.
Hrvatski sabor je većinom glasova /85 „za“, 1 „protiv“, 17 „suzdržanih“/ donio Zakon o komasaciji poljoprivrednog zemljišta, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
13. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O HRVATSKOJ AGRONOMSKOJ KOMORI, drugo čitanje, P.Z. br. 720
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili poštom.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za poljoprivredu.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnica predlagatelja Snježana Španjol, zamjenica ministra poljoprivrede, dodatno je obrazložila prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Franjo Lucić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Vladimir Bilek, u ime Kluba zastupnika HNS-a, mr. sc. Damir Rimac, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Igor Češek, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Domagoj Hajduković i Snježana Španjol, zamjenica ministra poljoprivrede.
Amandmani Vlade Republike Hrvatske postali su sastavni dio Zakona.
Predstavnica predlagatelja prihvatila je amandman Odbora za zakonodavstvo na članak 5. stavak 1.
Hrvatski sabor je većinom glasova /83 „za“, 1 „protiv“, 17 „suzdržanih“/, donio Zakon o Hrvatskoj agronomskoj komori, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj, zajedno sa prihvaćenim amandmanima.
14. IZVJEŠĆE O UČINCIMA PROVEDBE ZAKONA O OTOCIMA U 2013.
GODINI
Izvješće je dostavila Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije i Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja dr. sc. Jakša Puljiz, zamjenik ministra regionalnog razvoja i fondova Europske unije, dodatno je obrazložio prijedlog.
Izvješća su podnijeli zastupnici Zdravko Ronko u ime Odbora za prostorno uređenje i graditeljstvo i prof. dr. sc. Rajko Ostojić, u ime Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Slavko Linić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika, Tonka Ivčević, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Petar Baranović, u ime Kluba zastupnika DC-a, Novog vala i Narodne stranke reformista, Josip Borić, Branko Bačić, Jakša Baloević i Mladen Marelić.
Za replike su se javili zastupnici: Željko Šemper, Branko Vukšić, Branko Bačić, Slavko Linić, Marijan Škvarić, Jakša Baloević, Vesna Sabolić, Mladen Marelić, Ante Sanader, Damir Kajin, Ada Damjanac, Petar Baranović, Tonka Ivčević, Vesna Škare Ožbolt, Josip Borić, Alen Prelec i Jakša Baloević.
Hrvatski sabor je većinom glasova /82 „za“, 14 „suzdržanih“/, sukladno prijedlozima radnih tijela, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o učincima provedbe Zakona o otocima u 2013. godini.
15. PRIJEDLOG ZA ISKAZIVANJE POVJERENJA prof. BERISLAVU ŠIPUŠU, ZA OBAVLJANJE DUŽNOSTI MINISTRA KULTURE
Prije prelaska na navedenu točku, zastupnik Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, zatražio je stanku zbog prakse da se o ministrima glasa bez rasprave na sjedniciHrvatskoga sabora. Stanku su iz istog razloga zatražili i zastupnici Branko Vukšić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, prof. dr. sc. Milorad Pupovac, u ime Kluba zastupnika SDSS- a i Igor Kolman, u ime Kluba zastupnika HNS-a.
Nakon stanke zastupnici mr. sc. Jasen Mesić, Branko Vukšić, prof. dr. sc. Milorad Pupovac i Igor Kolman, iznijeli su stajališta svojih klubova.
Predsjednik Vlade Republike Hrvatske dostavio je Prijedlog za iskazivanje
povjerenja.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu je proveo Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu, čije izvješće su zastupnici primili na sjednici.
Hrvatski sabor je većinom glasova / 78 „za“, 23 „protiv“, 2 „suzdržana“/ iskazao povjerenje prof. Berislavu Šipušu za obavljenje dužnosti ministra kulture.
DAVANJE PRISEGE
Prof. Berislav Šipuš dao je prisegu.
16. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA KAZNENOG ZAKONA, drugo čitanje, P.Z.E. br. 697
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili poštom.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo, Odbor za pravosuđe, Odbor za ravnopravnost spolova i Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja mr. sc. Orsat Miljenić, ministar pravosuđa dodatno je obrazložio prijedlog.
Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, podnio je zastupnik dr. sc. Furio Radin.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Nikola Vuljanić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Jadranka Kosor, u ime Kluba nezavisne zastupnice Jadranke Kosor i zastupnika HGS-a, Vesna Škare Ožbolt, u ime Kluba zastupnika DC-a, Novi val i Narodne stranke reformisti, Davorin Mlakar, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Ingrid Antičević Marinović, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Nada Turina Đurić, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Gordana Sobol, prof. dr. sc. Josip Kregar, Sonja Konig, dr. sc. Mirela Holy i mr. sc. Orsat Miljenić, ministar pravosuđa.
Za replike su se javili zastupnici: Nenad Stazić, Ingrid Antičević Marinović, Vesna Škare Ožbolt, Jadranka Kosor, dr. sc. Ivan Grubišić, Nikola Vuljanić, Dragutin Lesar, Nada Murganić, dr. sc. Mirela Holy, mr. sc. Đurđica Sumrak, Stjepan Milinković, Ivan Šantek, Boro Grubišić, Draženko Pandek, Domagoj Hajduković, Ada Damjanac, Jakša Baloević, Šime Lučin, Davorin Mlakar, Ante Babić i dr. sc. Mirela Holy.
Amandmani Vlade Republike Hrvatske postali su sastavni dio Zakona.
Predstavnica predlagatelja prihvatila je amandman Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina na članak 19. /u izmijenjenom obliku/
Predstavnica predlagatelja nije se suglasila a Hrvatski sabor nije prihvatio amandmane koje su podnijeli zastupnica Vesna Škare Ožbolt na članak 87., članak 118. i članak 339., Davorin Mlakar na članak 30., Jakša Baloević na članak 34., prof. dr. sc. Josip Kregar na članak 46. i Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina na članak 72.
Zastupnica Natalija Martinčević povukla je svoj amandman na članak 34.
Hrvatski sabor je većinom glasova /93 „za“, 5 „suzdržanih“/ donio Zakon o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj, zajedno sa prihvaćenim amandmanima.
17. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA PREKRŠAJNOG ZAKONA, prvo čitanje, P.Z. br. 814
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za pravosuđe.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja mr. sc. Orsat Miljenić, ministar pravosuđa dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Draženko Pandek, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Ingrid Antičević Marinović i mr. sc. Orsat Miljenić, ministar pravosuđa.
Za repliku se javio zastupnik Ivan Šuker.
Hrvatski sabor je jednoglasno /92 „za“/, sukladno prijedlozima radnih tijela,
donio sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Prekršajnog zakona.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznesena u raspravi uputiti će se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.
18. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SUDOVIMA ZA MLADEŽ, drugo čitanje, P.Z. br. 732
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za pravosuđe.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja mr. sc. Orsat Miljenić, ministar pravosuđa dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Davor Miličević, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Željko Šemper, u ime Kluba zastupnika HSU-a, Peđa Grbin, u ime Kluba zastupnika SDP-a i Ingrid Antičević Marinović.
Hrvatski sabor je jednoglasno /94 „za“/ donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o sudovima za mladež, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
19. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PRAVOSUDNOJ AKADEMIJI, prvo čitanje, P.Z. br. 825
20. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DRŽAVNOM ODVJETNIŠTVU, prvo čitanje, P.Z. br. 827
21. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DRŽAVNOM SUDBENOM VIJEĆU, prvo čitanje, P.Z. br. 828
O navedenim prijedlozima zakona provedena je objedinjena rasprava.
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za pravosuđe.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnica predlgatelja Sandra Artuković Kunšt, zamjenica ministra pravosuđa, dodatno je obrazložila prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: dr. sc. Ivan Grubišić, u ime Kluba nezavisnih zastupnika, Jadranka Kosor, u ime Kluba nezavisne zastupnice Jadranke Kosor i zastupnika HGS-a, Vesna Sabolić i Vesna Škare Ožbolt, u ime Kluba zastupnika DC-a Novi val i Narodne stranke reformisti, Ingrid Antičević Marinović, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Davorin Mlakar, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Mile Horvat, u ime Kluba zastupnika SDSS-a, Dragan Crnogorac, u ime Kluba nacionalnih manjina, Nada Turina Đurić, u ime Kluba zastupnika HNS-a i Sandra Artuković Kunšt, zamjenica ministra pravosuđa.
Za replike su se javili zastupnici: Vesna Škare Ožbolt, prof. dr. sc. Josip Kregar, Vesna Škare Ožbolt, dr. sc. Ivan Grubišić, Ingrid Antičević Marinović, Jadranka Kosor, Stjepan Milinković, Davorin Mlakar, Draženko Pandek i Mile Horvat.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PRAVOSUDNOJ AKADEMIJI, prvo čitanje, P.Z. br. 825
Hrvatski sabor je većinom glasova /86 „za“, 6 „protiv“, 2 „suzdržana“/, sukladno prijedlozima radnih tijela, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravosudnoj akademiji.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznesena u raspravi uputiti će se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DRŽAVNOM ODVJETNIŠTVU, prvo čitanje, P.Z. br. 827
Hrvatski sabor je većinom glasova /85 „za“, 6 „protiv“, 4 „suzdržana“/, donio
sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Državnom
odvjetništvu.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznesena u raspravi uputiti će se predlagatelj u radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DRŽAVNOM SUDBENOM VIJEĆU, prvo čitanje, P.Z. br. 828
Hrvatski sabor je većinom glasova /83 „za“, 6 „protiv“, 6 „suzdržana“/, donio
sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Državnom sudbenom viječu.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznesena u raspravi uputiti će se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.
22. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU UGOVORA IZMEĐU REPUBLIKE HRVATSKE U UJEDINJENE KRALJEVINE VELIKE BRITANIJE I SJEVERNE IRSKE O IZBJEGAVANJU DVOSTRUKOG OPOREZIVANJA I SPRJEČAVANJU IZBJEGAVANJA PLAĆANJA POREZA NA DOHODAK I NA DOHODAK OD OTUĐENJA IMOVINE, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 824
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske, a kod utvrđivanja dnevnog reda prihvaćena je primjena hitnog postupka kod donošenja ovoga Zakona.
Prijedlog akta zastupnici su primili poštom.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za financije i državni
proračun.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Igor Rađenović, zamjenik ministra financija dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi je sudjelovao zastupnik Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a.
Hrvatski sabor je jednoglasno /95 „za“/ donio Zakon o potvrđivanju Ugovora između Republike Hrvatske i Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije i Sjeverne Irske o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja i sprječavanju izbjegavanja plaćanja poreza na dohodak i na dohodak od otuđenja imenovine, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
23. PRIJEDLOG ZAKLJUČKA KOJIM SE OBVEZUJE GLAVNI RAVNATELJ HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE DA HRVATSKOM SABORU DOSTAVI DOPUNJENO IZVJEŠĆE O IZNOSIMA PLAĆA NA HRVATSKOJ RADIOTELEVIZIJI, Predlagatelj: Odbor za informiranje, informatizaciju i medije
Predlagatelj zaključka je Odbor za informiranje, informatizaciju i medije.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Sunčana Glavak i mr. sc. Jasen Mesić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Goran Beus Richembergh, u ime Kluba zastupnika HNS-a i Ivan Šuker.
Za replike su se javili zastupnici: Dragutin Lesar, Sunčana Glavak, akademik Željko Reiner, mr. sc. Jasen Mesić, Josip Borić, Milorad Batinić, Goran Beus Richembergh, Mladen Novak, Tomislav Klarić, Nikola Vuljanić, Ivan Šuker, Zvonko Milas, mr. sc. Đurđica Sumrak i Branko Bačić.
Prije glasovanja o ovoj točki dnevnog reda zastupnici Nenad Stazić, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Dragutin Lesar, u ime Kluba Hrvatskih laburista-Stranke rada, Mile Horvat, u ime Kluba zastupnika SDSS-a, Mladen Novak, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Goran Beus Richembergh, u ime Kluba HNS-a, Vesna Škare Ožbolt, u ime Kluba DC-a Novog vala i Narodne strane reformista i Jadranka Kosor, u ime Kluba nezavisne zastupnice Jadranke Kosor i zastupnika HGS-a zatražili su stanku.
Nakon stanke zastupnici: Nenad Stazić, Sunčana Glavak, Boro Grubišić, Dragutin Lesar, prof. dr. sc. Milorad Pupovac, Mladen Novak, Goran Beus Richembergh, Vesna Škare Ožbolt i Jadranka Kosor, iznijeli su stajališta svojih klubova.
Hrvatski sabor nije prihvatio zaključak koji je predložio Odbor za informiranje, informatizaciju i medije. /31 „za“, 58 „protiv“/.
24. IZVJEŠĆE O UREDBAMA KOJE JE VLADA REPUBLIKE HRVATSKE DONIJELA NA TEMELJU ZAKONSKE OVLASTI
25. IZVJEŠĆE O UREDBAMA KOJE JE VLADA REPUBLIKE HRVATSKE DONIJELA NA TEMELJU ZAKONSKE OVLASTI
O navedenim prijedlozima provedena je objedinjena rasprava.
Predlagatelj Izvješća je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedloge akata zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo, Odbor za unutarnje poslove i nacionalnu sigurnost, Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku, Odbor za poljoprivredu i Odbor za financije i državni proračun.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Arsen Bauk, ministar uprave dodatno je obrazložio
izvješća.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Draguin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada i Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a.
Za replike su se javili zastupnici: Nikola Vuljanić, Dragutin Lesar, Josip Borić
i Ivan Šuker.
Hrvatski sabor je većinom glasova /80 „za“, 13 „protiv“, 3 „suzdržana“/, sukladno prijedlozima radnih tijela donio sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Izvješće o uredbama koje je Vlada Republike Hrvatske donijela na temelju zakonske ovlasti i dostavila Hrvatskom saboru aktom od 5. rujna 2014. godine.
2. Prihvaća se Izvješće o uredbama koje je Vlada Republike Hrvatske donijela na temelju zakonske ovlasti, a dostavila Hrvatskom saboru aktom od 14. siječnja 2014. godine.
26. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O ZAŠTITI NOVČARSKIH INSTITUCIJA, drugo čitanje, P.Z. br. 682
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za financije i državni
proračun.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Evelin Tonković, zamjenik ministra unutarnjih poslova, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Slavko Linić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Ivan Šantek, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Boris Blažeković, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Nadica Jelaš, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Davor Bernardić i Zdravko Ronko.
Za replike su se javili zastupnici: Damir Kajin, Zlatko Tušak, Ivan Šantek, Ivan Šuker, Slavko Linić, Davor Bernardić, Stjepan Milinković, Nadica Jelaš, Dražen Đurović, Boro Grubišić, Ingrid Antičević Marinović i Zdravko Ronko.
Amandman Vlade Republike Hrvatske postao je sastavni dio Zakona.
Hrvatski sabor je većinom glasova /81 „za“, 14 „suzdržanih“ / donio Zakon o zaštiti novčarskih institucija, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj, zajedno sa prihvaćenim amandmanom.
27. PRIJEDLOG ZAKONA O PROTUMINSKOM DJELOVANJU, prvo čitanje, P.Z. br. 823
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili poštom.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo, Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost i Odbor za lokalnu i područnu /regionalnu/ samoupravu.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Evelin Tonković, zamjenik ministra unutarnjih poslova, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Mladen Novak, u ime Kluba zastupnika nezavisnih ljevičara, Alen Prelec, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Boris Blažeković, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Josip Đakić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Petar Baranović, u ime Kluba DC-a, Novog vala i Narodne stranke reformista, Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a i Josip Đakić.
Za replike su se javili zastupnici: Petar Baranović, Josip Đakić, Mladen Novak, Zvonko Milas, Alen Prelec, Ada Damjanac, Nikola Vuljanić, Boris Blažeković i Branko Kutija.
Hrvatski sabor je većinom glasova /80 „za“, 11 „protiv“, 5 „suzdržanih“/,
donio sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o protuminskom djelovanju.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznesene u raspravi dostaviti će se predlagatelju radi priprem Konačnog prijedloga zakona.
28. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PUTNIM ISPRAVAMA HRVATSKIH DRŽAVLJANA, prvo čitanje, P.Z. br. 834
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili poštom.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Evelin Tonković, zamjenik ministra unutarnjih poslova, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Frano Matušić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Dražen Đurović, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a i Ingrid Antičević Marinović, u ime Kluba zastupnika SDP-a.
Za replike su se javili zastupnici: Ingrid Antičević Marinović i Dragutin Lesar. Hrvatski sabor je jednoglasno /97 „za“ /, sukladno prijedlozima radnih donio
sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona putnim ispravama hrvatskih državljana.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznesena u raspravi dostaviti će se predlagatelju radi priprem Konačnog prijedloga zakona.
29. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POJEDNOSTAVLJENJU RAZMJENE PODATAKA IZMEĐU TIJELA DRŽAVA ČLANICA EUROPSKE UNIJE NADLEŽNIH ZA PROVEDBU ZAKONA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 829
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili poštom.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Evelin Tonković, zamjenik ministra unutarnjih poslova, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi je sudjelovao zastupnik Frano Matušić, u ime Kluba zastupnika
HDZ-a.
Za replike su se javili zastupnici: Ingrid Antičević Marinović, Frano Matušić i
Ivica Mandić.
Hrvatski sabor je jednoglasno /94 „za“/ donio Zakon o pojednostavljenju razmjene podataka između tijela država članica Europske unije nadležnih za provedbu zakona, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
30. IZVJEŠĆE PUČKE PRAVOBRANITELJICE O LJUDSKIM PRAVIMA U KONTEKSTU KATASTROFE UZROKOVANE POPLAVAMA U VUKOVARSKO-SRIJEMSKOJ ŽUPANIJI
Pučka pravobraniteljica dostavila je Izvješće temeljem članka 16. Zakona o pučkom pravobranitelju.
Prijedlog akta zastupnici su primili poštom.
Raspravu su proveli: Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina i Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje mišljenje.
Predstavnica predlagatelja Lora Vidović, pučka pravobraniteljica, dodatno je obrazložila Izvješće.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Davor Miličević, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Peđa Grbin, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Nansi Tireli, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Ivica Mandić, u ime Kluba zastupnika HNS-a i Lora Vidović, pučka pravobraniteljica.
Za replike su se javili zastupnici: Marija Ilić,Ljiljana Cvjetović, Ante Babić, Ivica Mandić, Mladen Marelić i Nansi Tireli.
Hrvatski sabor nije prihatio zaključak Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina /18 „za“, 74 „protiv“, 5 „suzdržana“/
Hrvatski sabor donio je zaključak, sukladno prijedlogu Odbora za prostorno uređenje i graditeljstvo.
ZAKLJUČAK
Ne prihvaća se Izvješće pučke pravobraniteljice o ljudskim pravima u kontekstu katastrofe uzrokovane poplavama u Vukovarsko-srijemskoj županiji.
31. PRIJEDLOG ZAKONA O REGULIRANIM PROFESIJAMA I PRIZNAVANJU INOZEMNIH STRUČNIH KVALIFIKACIJA, prvo čitanje, P.Z.E. br. 821
Predlagatelj Zakona je Vlada Repubike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili poštom.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo, Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu, Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina i Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja prof. dr. sc. Mirando Mrsić, ministar rada i mirovinskog sustava dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Marija Lugarić, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Željko Reiner, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Mile Horvat, u ime Kluba zastupnika SDSS-a, Zlatko Tušak, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Ljiljana Cvjetović, u ime Kluba zastupnika HSU-a, Boris Blažeković, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, dr. sc. Mirela Holy i Božidar Štubelj, zamjenik ministra rada i mirovinskog sustava.
Za replike su se javili zastupnici. Akademik Željko Reiner, Stjepan Milinković, Marija Lugarić, Boro Grubišić, Mile Horvat, Zlatko Tušak, Ivica Mandić i Ljiljana Cvjetović.
Hrvatski sabor je većinom glasova /85 „za“, 11 „suzdržanih“/, sukladno prijedlozima radnih tijela, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznesena u raspravi dostaviti će se predlagatelju radi priprem Konačnog prijedloga zakona.
32. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O
AGENCIJI ZA MOBILNOST I PROGRAME EUROPSKE UNIJE, prvo čitanje, P.Z.E. br. 822
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili poštom.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za obrazovanje, znanost
i kulturu.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Martina Banić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Marija Lugarić, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Boris Blažeković, u ime Kluba zastupnika HNS-a, prof. dr. sc. Rajko Ostojić i prof. dr. sc. Roko Andričević, zamjenik ministra znanosti, obrazovanja i sporta.
Za replike su se javili zastupnici: Damir Kajin i Martina Banić.
Hrvatski sabor je jednoglasno /96 „za“/, sukladno prijedlozima radnih tijela,
donio sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Agenciji za mobilnost i programe Europske unije.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznesena u raspravi dostaviti će se predlagatelju radi priprem Konačnog prijedloga zakona.
33. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O DOPLATKU ZA DJECU, Predlagatelj zastupnik Mladen Novak, prvo čitanje, P.Z. br. 801
Predlagatelj zakona je zastupnik Mladen Novak.
Prijedlog zakona zastupnici su primili poštom.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za obitelj, mlade i sport. Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje mišljenje.
Predstavnik predlagatelja zastupnik Mladen Novak, dodatno je obrazložio
prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Martina Banić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Petar Baranović, u ime Kluba DC-a, Novog vala i Narodne stranke reformista, Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, dr. sc. Mirela Holy i Mladen Novak, kao predlagatelj.
Za replike su se javili zastupnici: Dragutin Lesar, Mladen Novak, prof. dr. sc. Rajko Ostojić, Zlatko Tušak i Petar Baranović.
Zastupnik Mladen Novak zatražio je poimenično glasovanje, sukladno članku 225. Poslovnika Hrvtskoga sabora.
Hrvatski sabor nije prihvatio zaključak koji je predložio Odbor za obitelj, mlade i sport. /0 „za“, 21 „protiv“, 68 „suzdržanih“/.
ZAKLJUČAK
Ne prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o doplatku za djecu, koji je predložio zastupnik Mladen Novak iz razloga iznesenih u izvješću Odbora za obitelj, mlade i sport i mišljenju Vlade Republike Hrvatske.
34. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O PROVEDBI UREDBE /EU/ BR. 258/2012 O PROVEDBI ČLANKA 10. PROTOKOLA UJEDINJENIH NARODA O VATRENOM ORUŽJU, UTVRĐIVANJU ODOBRENJA ZA IZVOZ VATRENOG ORUŽJA, MJERA ZA UVOZ I PROVOZ VATRENOG ORUŽJA, NJEGOVIH DIJELOVA I KOMPONENATA I STRELJIVA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 813
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za gospodarstvo.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Alen Leverić, zamjenik ministra gospodarstva, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Tomislav Ivić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, mr. sc. Dunja Špoljar, u ime Kluba zastupnika SDP-a i Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a.
Za repliku su se javili zastupnici: dr. sc. Mirela Holy i Boro Grubišić.
Hrvatski sabor je jednoglasno /95 „za“/ donio Zakon o provedbi Uredbe /EU/ br. 258/2012 o provedbi članka 10. Protokola Ujedinjenih naroda o vatrenom oružju, utvrđivanju odobrenja za izvoz vatrenog oružja, mjera za uvoz i provoz vatrenog oružja, njegovih dijelova i komponenata i streljiva, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
35. PRIJEDLOG ODLUKE O IMENOVANJU ČLANICE DRŽAVNE KOMISIJE ZA KONTROLU POSTUPAKA JAVNE NABAVE
Predlagatelj odluke je Vlada Republike Hratske u skladu sa člankom 8. Zakona o Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave.
Prijedlog akta zastupnici su primili poštom.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada i mr. sc. Đuro Popijač, u ime Kluba zastupnika HDZ-a.
Za replike su se javili zastupnici: Dragutin Lesar i mr. sc. Đuro Popijač.
Hrvatski sabor je većinom glasova /83 „za“, 14 „suzdržanih“/ donio Odluku o imenovanju Karmele Dešković, članicom Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SLUŽBENIM KONTROLAMA KOJE SE PROVEDE SUKLADNO PROPISIMA O HRANI, HRANI ZA ŽIVOTINJE, O ZDRAVLJU I DOBROBITI ŽIVOTINJA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 831
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za poljoprivredu. Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnica predlagatelja Snježana Španjol, zamjenica ministra poljoprivrede, dodatno je obrazložila prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Branko Kutija, u ime Kluba zastupnika HDZ-a i Snježana Španjol, zamjenica ministra poljoprivrede.
Za repliku se javio zastupnik Branko Kutija.
Hrvatski sabor je jednoglasno /96 „za“/ donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o službenim kontrolama koje se provode sukladno propisima o hrani, hrani za životinje, o zdravlju i dobrobiti životinja, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
37. PRIJEDLOG ZAKONA O UGOSTITELJSKOJ DJELATNOSTI, prvo čitanje, P.Z.E. br. 833
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo, Odbor za turizam i Odbor za
poljoprivredu.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja dr. sc. Daglas Koraca, zamjenik ministra turizma, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika, Branka Juričev Mrtinčev, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Tonka Ivčević, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Vesna Sabolić, u ime Kluba DC-a Novog vala i Narodne stranke reformista, Željko Šemper, u ime Kluba zastupnika HSU-a, Boris Blažeković, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Josip Borić i dr. sc. Daglas Koraca, zamjenik ministra turizma.
Za replike su se javili zastupnici: Zlatko Tušak, Boro Grubišić, Branka Juričev Martinčev, Dragutin Lesar, Branko Bačić, Branko Hrg, Tonka Ivčević, Vesna Sabolić, Josip Borić i Petar Preradović.
Hrvatski sabor je jednoglasno /96 „za“/, sukladno prijedlozima radnih tijela
donio sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o ugostiteljskoj djelatnosti.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznesena u raspravi uputiti će se predlagatelju, radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.
38. PRIJEDLOG ZAKONA O FINANCIRANJU POLITIČKIH AKTIVNOSTI, IZBORNE PROMIDŽBE I REFERENDUMA, prvo čitanje, P.Z. br. 820
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili poštom.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo, Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav i Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
39. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENI ZAKONA O FINANCIRANJU
POLITIČKIH AKTIVNOSTI I IZBORNE PROMIDŽBE, Predlagatelj: Klub zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, prvo čitanje, P.Z. br. 807
Predlagatelj zakona je Klub zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje mišljenje.
O navedenim prijedlozima zakona provedena je objedinjena rasprava.
Predstavnici predlagatelja Arsen Bauk, ministar uprave i zastupnik Zlatko Tušak, dodatno su obrazložili prijedloge.
Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, podnio je zastupnik dr. sc. Furio Radin.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Branko Vukšić i Nikola Vuljanić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, dr. sc. Ivan Grubišić i Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika, Nansi Tireli, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, dr. sc. Furio Radin i Veljko Kajtazi u ime Kluba zastupnika nacionalnih manjina, Peđa Grbin, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Davorin Mlakar i Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Goran Beus Richembergh, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Gordana Sobol, Ingrid Antičević Marinović, Boris Blažeković i Arsen Bauk, ministar uprave.
Za replike su se javili zastupnici: prof. dr. sc. Dujomir Marasović, Petar Baranović, Stjepan Milinković, Ivan Šuker, dr. sc. Goran Marić, Ingrid Antičević Marinović, Zlatko Tušak, Damir Kajin, Branko Vukšić, dr. sc. Furio Radin, Draženko Pandek, Dražen Đurović, Nikola Vuljanić, dr. sc. Ivan Grubišić, Boro Grubišić, Nansi Tireli, Tomislav Klarić, Marijan Škvarić, Dragutin Lesar, Peđa Grbin, Jadranka Kosor, Branko Hrg, prof. dr. sc. Josip Kregar, Gordana Sobol, Nadica Jelaš, Krešimir Bubalo, Josip Borić, Davorin Mlakar, Branko Bačić, Ivan Šuker, Goran Beus Richembergh i Dragutin Lesar.
PRIJEDLOG ZAKONA O FINANCIRANJU POLITIČKIH AKTIVNOSTI, IZBORNE PROMIDŽBE I REFERENDUMA, prvo čitanje, P.Z. br. 820
Hrvatski sabor je većinom glasova /74 „za“, 17 „protiv“, 7 „suzdržana“/, sukladno prijedlozima radnih tijela, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o financiranju političkih aktivnosti izborne promidžbe i referenduma.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznesena u raspravi uputiti će se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENI ZAKONA O FINANCIRANJU POLITIČKIH AKTIVNOSTI I IZBORNE PROMIDŽBE, Predlagatelj: Klub zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, prvo čitanje, P.Z. br. 807
Hrvatski sabor je većinom glasova /77 „za“, 8 „protiv“, 16 suzdržana“/, sukladno prijedlozima radnih tijela, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Ne prihvaća se Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o financiranju političkih aktivnosti i izborne promidžbe, koji je predložio Klub zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada iz razloga iznesenih u izvješćima radnih tijela i mišljenju Vlade Republike Hrvatske.
40. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PRAVU NA PRISTUP INFORMACIJAMA, prvo čitanje, P.Z.E. br. 832
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili poštom.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo, Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav i Odbor za informiranje, informatizaciju i medije.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Arsen Bauk, ministar uprave, dodatno je obrazložio
prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Sunčana Glavak, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Boris Blažeković, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Peđa Grbin, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Ingrid Antičević Marinović, Marija Lugarić i Arsen Bauk, ministar uprave.
Za replike su se javili zastupnici: dr. sc. Goran Marić, Ingrid Antičević Marinović, Marija Lugarić i Sunčana Glavak.
Hrvatski sabor je većinom glasova /78 „za“, 4 „protiv“, 20 „suzdržana“/, sukladno prijedlozima radnih tijela donio sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravu na pristup informacijama.
2. Sve primjedbe prijedlozi i mišljenja, iznesena u raspravi uputiti će se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.
41. PRIJEDLOG ODLUKE O IZMJENAMA I DOPUNAMA ODLUKE O POPISU PRAVNIH OSOBA OD POSEBNOG DRŽAVNOG INTERESA
Predlagatelj Odluke je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili poštom.
Raspravu je proveo Odbor za lokalnu i područnu /regionalnu/ samoupravu, čije izvješće su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Arsen Bauk, ministar uprave, dodatno je obrazložio
prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, mr. sc. Đuro Popijač, u ime Kluba zastupnika HDZ-a i dr. sc. Goran Marić.
Za replike su se javili zastupnici: Sunčana Glavak i Dragutin Lesar.
Hrvatski sabor je većinom glasova /80 „za“, 4 „protiv“, 17 „suzdržanih“/ donio Odluku o izmjenama i dopunama Odluke o popisu pravnih osoba od posebnog državnog interesa, u tekstu kako ju je predložio predlagatelj.
42. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O DOPUNI ZAKONA O SPRJEČAVANJU SUKOBHA INTERESA, Predlagatelj: Klub zastupnika SDP-a, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 838
Predlagatelj zakona je Klub zastupnika SDP-a, a kod utvrđivanja dnevnog reda prihvaćena je primjena hitnog postupka kod donošenja ovoga Zakona.
Prijedlog zakona zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
43. PRIJEDLOG ODLUKE O RAZRJEŠENJU RAVNATELJA I ZAMJENICE RAVNATELJA AGENCIJE ZA ZAŠTITU OSOBNIH PODATAKA
Predlagatelj Odluke je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
O navedene dvije točke provedena je objedinjena rasprava.
Predstavnici predlagatelja zastupnik Peđa Grbin i Arsen Bauk, ministar uprave, dodatno su obrazložili prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Ivan Šuker, i mr. sc. Jasen Mesić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Slavko Linić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, dr. sc. Ivan Grubišić i Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika, Ivan Drmić i Dražen Đurović, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Jadranka Kosor, u ime Kluba zastupnika nezavisne zastupnice Jadranke Kosor i HGS-a, Josip Borić, Nenad Stazić, Boro Grubišić, Peđa Grbin i Arsen Bauk u ime predlagatelja.
Za replike su se javili zastupnici: Damir Kajin, mr. sc. Josip Salapić, Peđa Grbin, Branko Vukšić, Ivan Šuker, Branko Hrg, Jadranka Kosor, Dragutin Lesar, Frano Matušić, Branko Bačić, mr. sc. Jasen Mesić, Branko Vukšić, Nikola Vuljanić, Josip Borić, Ivan Drmić, Boro Grubišić, Slavko Linić, dr. sc. Ivan Grubišić, dr. sc. Mirela Holy. Gordana Sobol, prof. dr. sc. Rajko Ostojić, Dražen Đurović, Nenad Stazić, Krešimir Bubalo, mr. sc. Đurđica Sumrak i Nadica Jelaš.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O DOPUNI ZAKONA O SPRJEČAVANJU SUKOBA INTERESA, Predlagatelj: Klub zastupnika SDP-a, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 838
Hrvatski sabor je većinom glasova /82 „za“, 13 „suzdržana“/, donio Zakon o dopuni Zakona o sprječavanju sukoba interesa, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
PRIJEDLOG ODLUKE O RAZRJEŠENJU RAVNATELJA I ZAMJENICE RAVNATELJA AGENCIJE ZA ZAŠTITU OSOBNIH PODATAKA
Hrvatski sabor nije proveo glasovanje o ovoj točki dnevnog reda na 17. sjednici Hrvatskoga sabora.
44. PRIJEDLOG ZAKONA O HUMANITARNOJ POMOĆI, prvo čitanje, P.Z. br. 826
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili poštom.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavsstvo, Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku, Odbor za lokalnu i područnu /regionalnu/ samoupravu i Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnica predlagatelja Maja Sporiš, zamjenica ministrice socijalne politike i mladih, dodatno je obrazložila prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Ivana Posavec Krivec, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Marija Ilić, u ime Kluba zastupnika HSU-a, Boris Blažeković, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a i Maja Sporiš, zamjenica ministrice socijalne politike i mladih.
Za replike su se javili zastupnici: mr. sc. Đurđica Sumrak, Martina Banić, Ivica Mandić, Ivana Posavec Krivec, prof. dr. sc. Rajko Ostojić i Boro Grubišić.
Hrvatski sabor je većinom glasova /98 „za“, 4 „suzdržana“/, sukladno prijedlozima radnih tijela, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o humanitarnoj pomoći.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznesena u raspravi uputiti će se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.
45. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O POREZU NA DODANU VRIJEDNOST, Predlagateljica zastupnica Sunčana Glavak, prvo čitanje, P.Z. br. 802
Predlagatelj zakona je zastupnica Sunčana Glavak.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo, Odbor za financije i državni proračun i Odbor za informiranje, informatizaciju i medije.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje mišljenje.
Predstavnica predlagatelja zastupnica Sunčana Glavak, dodatno je obrazložila
prijedlog.
U raspravi je sudjelovao zastupnik Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a.
Za replike su se javili zastupnici: Boro Grubišić, Sunčana Glavak i Ivan Šuker.
Hrvatski sabor je većinom glasova /73 „za“, 25 „protiv“, 1 „suzdržan“/, sukladno prijedlozima radnih tijela, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Ne prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o porezu na dodanu vrijednost koji je predložila zastupnica Sunčana Glavak, iz razloga navedenih u izvješćima radnih tijela i mišljenju Vlade Republike Hrvatske.
46. POSEBNO IZVJEŠĆE PRAVOBRANITELJICE ZA OSOBE S
INVALIDITETOM VEZANO ZA ZAŠTITU PRAVA OSOBA S AUTIZMOM I POREMEĆAJIMA IZ AUTISTIČNOG SPEKTRA
Pravobraniteljica za osobe sa invaliditetom dostavila je Izvješće na temelju članka 17. Zakona o pravobranitelju za osobe sa invaliditetom.
Prijedlog akta zastupnici su primili poštom.
Raspravu je proveo Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku, čije izvješće su zastupnici primili na sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje mišljenje.
Predstavnica predlagatelja Anka Slonjšak, pravobraniteljica za osobe sa invaliditetom, dodatno je obrazložila prijedlog.
Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku podnio je doc. dr. sc. Željko
Jovanović.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Vesna Škare Ožbolt, u ime Kluba zastupnika DC-a, Novog vala i Narodne stranke reformisti, Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, prof dr. sc. Romana Jerković, u ime Kluba zastupnika SDP-a, mr. sc. Đurđica Sumrak, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Boris Blažeković, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Ljiljana Cvjetović, u ime Kluba zastupnika HSU- a, mr. sc. Đurđica Sumrak, mr. sc. Tatjana Šimac Bonačić i Anka Slonjšak, pravobraniteljica za osobe sa invaliditetom.
Za replike su se javili zastupnici: mr. sc. Đurđica Sumrak, Nada Murganić, Stjepan Milinković, Vesna Škare Ožbolt, Jadranka Kosor, Dragutin Lesar, prof. dr. sc. Romana Jerković i Boro Grubišić.
Hrvatski sabor je jednoglasno /86 „za“/, sukladno prijedlogu Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Posebno izvješće pravobraniteljice za osobe s invaliditetom vezano za zaštitu prava osoba s autizmom i poremećajima iz autističnog spektra.
Hrvatski sabor je većinom glasova /77 „za“, 4 „protiv“, 1 „suzdržan“/, sukladno prijedlogu Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Starnke rada, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Hrvatski sabor zadužuje Vladu Republike Hrvatske da u roku od tri mjeseca podzakonskim propisima iz svoje nadležnosti i podnošenjem Hrvatskome saboru prijedloga nužnih izmjena zakona osigura:
a/ osobama s autizmom i poremećajima iz autističnog spektra jedinstvenu metodologiju dijagnostike dostupne na cijelom teritoriju Republike Hrvatske, b/ ranu intervenciju dostupnu svakom djetetu s PAS i njegovoj obitelji bez obzira na to gdje žive,
c/ prilagodbu sustava redovnog obrazovanja potrebama djece s autizmom, d/ reorganizaciju postojećeg Centra za autizam kao specijaliziranog metodičkog centra s posebnim obrazovnim programom,
e/ profesionalno usmjeravanje, rehabilitaciju i osposobljavanje za odgovarajuće zanimanje i neovisno življenje,
f/ odgovarajuću specijaliziranu i multidisciplinarnu zdravstvenu skrb s posebnim naglaskom na zaštitu mentalnog zdravlja, uključujući primjereno postupanje u slučajevima akutnih stanja u kojima ugrožavaju svoju sigurnost ili zdravlje, odnosno sigurnost okoline,
g/ različite oblike podrške osobama u odrasloj dobi - usluge u zajednici u obimu i na način prilagođen njihovim potrebama.
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili poštom.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo, Odbor za ratne veterane i Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Predrag Matić, ministar branitelja, dodatno je obrazložio prijedlog.
Izvješća su podnijeli zastupnici dr. sc. Furio Radin, u ime Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina i Josip Đakić, u ime Odbora za ratne veterane.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Mladen Novak, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, dr. sc. Ivan Grubišić i Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika, Nada Murganić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Vesna Škare Ožbolt, u ime Kluba DC-a, Novog vala i Narodne stranke reformista, prof. dr. sc. Milorad Pupovac, u ime Kluba zastupnika SDSS-a, Jadranka Kosor, u ime Kluba nezavisne zastupnice Jadranke Kosor i zastupnika HGS-a, Dražen Đurović, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Sonja Konig, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Franko Vidović, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Nadica Jelaš, mr. sc. Tatjana Šimac Bonačić, Josip Đakić i Predrag Matić, ministar branitelja.
Za replike su se javili zastupnici: Zvonko Milas, Josip Đakić, Draženko Pandek, Mladen Novak, Branko Vukšić, Vesna Škare Ožbolt, mr. sc. Đurđica Sumrak, dr. sc. Ivan Grubišić, Ingrid Antičević Marinović, Nadica Jelaš, Boro Grubišić, Damir Kajin, Jadranka Kosor, Šimo Đurđević, Nada Murganić, akademik Željko Reiner, Tomislav Ivić, Mile Horvat, Sonja Konig, prof. dr. sc. Milorad Pupovac, prof. dr. sc. Dujomir Marasović, Dražen Đurović, Ivan Šuker, mr. sc. Tatjana Šimac Bonačić, Franko Vidović, Stjepan Milinković, Gordana Sobol, Ivica Mandić i Dinko Burić.
Hrvatski sabor je jednoglasno /82 „za“/ prihvatio da se raspravlja o amandmanima Vlade Republike Hrvatske koji su dostavljeni nakon zaključenja rasprave.
U raspravi o amandmana sudjelovala je zastupnica Vesna Škare Ožbolt, u ime Kluba zastupnika DC-a Novog vala i Narodne strane reformista.
Hrvatski sabor prihvatio je amandmane Vlade Republike Hrvatske na članak 2. stavak 1. /90 „za“, 1 „suzdržan“/, članak 3. /83 „za“, 2 „suzdržana“/, članak 14. stavak 1. /87 „za“, 4 „suzdržana“/, članak 24. stavak 4. /73 „za“, 7 „protiv“, 10 „suzdržanih“/ i članak 33. stavak 2. /85 „za“, 4 „suzdržana“/.
Predstavnica predlagatelja prihvatila je amandmane koje su podnijeli: Klub zastupnika na Naziv zakona i Odbor za zakonodavstvo na članak 3., članak 11. stavak 2. i članak 21.
Predstavnica predlagatelja nije se suglasila, a Hrvatski sabor nije prihvatio amandmane koje su podnijeli
Klub zastupnika HDZ-a na članak 1. /6 „za“, 74 „protiv“, 1 „suzdržan“/, članak 2. stavak 1. /9 „za“, 73 „protiv“, članak 3. /8 „za“, 73 „protiv“, 2 „suzdržana“/, članak 11. novi stavak 7. /6 „za“, 74 „protiv“, 1 „suzdržan“/, članak 12. stavak 1. /6 „za“, 77 „protiv“/, članak 13. stavak 2. /6 „za“, 75 „protiv“/, članak 14. stavak 2. /5 „za“, 74 „protiv“/ i članak 18. stavke 3. i 4. /5 „za“, 77 „protiv“/, Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina /21 „za“, 60 „protiv“,
2 „suzdržana“/, Klub zastupnika SDSS-a na članak 14. /18 „za“, 59 „protiv“, 7 „suzdržanih“/ i Vesna Škare Ožbolt na članak 15. novi stavak 2. /20 „za“, 62 „protiv“, 6 „suzdržanih“/.
Nakon izjašnjenja predlagateljice od amandmana je odustao Odbor za zakonodavstvo na članak 40.
Hrvatski sabor je većinom glasova /86 „za“, 3 „suzdražana“/ donio Zakon o pravima žrtava seksualnog nasilja u Domovinskom ratu, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj, zajedno sa prihvaćenim amandmanima.
48. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O VODI ZA LJUDSKU POTROŠNJU, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 836
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za zdravstvo i socijalnu
politiku.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja mr. sc. Marijan Cesarik, zamjenik ministra zdravlja, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Vanja Posavac, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Stjepan Milinković, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Zlatko Tušak, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada i Igor Kolman, u ime Kluba zastupnika HNS-a.
Za replike su se javili zastupnici: mr. sc. Đurđica Sumrak, Stjepan Milinković, Dražen Đurović, Zlatko Tušak, Igor Kolman i Frano Matušić.
Predstavnik predlagatelja prihvatio je amandman Odbora za zakonodavstvo na članak 5. stavak 2.
Hrvatski sabor je jednoglasno /88 „za“/ donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o vodi za ljudsku potrošnju, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj, zajedno sa prihvaćenim amandmanom.
49. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZAKUPU I KUPOPRODAJI POSLOVNOGA PROSTORA, drugo čitanje, P.Z.E. br. 793
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu je proveo Odbor za zakonodavstvo, čije izvješće su zastupnici primili
na sjednici.
Predstavnica predlagatelja Sandra Artuković Kunšt, zamjenica ministra pravosuđa, dodatno je obrazložila prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Igor Kolman, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Tomislav Klarić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Ingrid Antičević Marinović, u ime Kluba zastupnika SDP-a i Sandra Artuković Kunšt, zamjenica ministra pravosuđa.
Za replike su se javili zastupnici: Frano Matušić, Dragutin Lesar, Ingrid Antičević Marinović, mr. sc. Đurđica Sumrak, Tomislav Klarić, Franjo Lucić, Dražen Đurović i mr. sc Đurđica Sumrak.
Hrvatski sabor je većinom glasova /75 „za“, 6 „protiv“, 3 „suzdržana“/ prihvatio da se raspravlja o amandmanima Vlade Republike Hrvatske, koji su dostavljeni nakon zaključenja rasprave.
Hrvatski sabor prihvatio je amandmane Vlade Republike Hrvatske na naslov iznad članka 8. /77 „za“, 6 „suzdržana“/ i naslov iznad članka 10. /78 „za“, 6 „suzdržanih“.
Predstavnica predlagatelja nije se suglasila, a Hrvatski sabor nije prihvatio amandman koji je podnio zastupnik Boris Blažeković na članak 8. stavak 1. novi podstavak 5.
Nakon izjašnjenja predlagatelja od amandmana je odustao Odbor za zakonodavstvo na članak 2., stavak 1. i članak 8. stavak 9.
Hrvatski sabor je većinom glasova /81 „za“, 6 „suzdržanih“/ donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zakupu i kupoprodaji poslovnoga prostora, u tekstu, kako ga je predložio predlagatelj, zajedno sa prihvaćenim amandmanima.
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske, a kod utvrđivanja dnevnog reda prihvaćena je primjena hitnog postupka kod donošenja ovoga Zakona.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo, Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost i Odbor za Hrvate izvan Republike Hrvatske.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Evelin Tonković, zamjenik ministra unutarnjih poslova, dodatno je obrazložio prijedlog.
Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina podnio je zastupnik dr. sc. Furio Radin.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Branko Vukšić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Draženko Pandek, u ime Kluba zastupnika SDP-a, prof. dr. sc. Miroslav Tuđman, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Boris Blažeković, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Ingrid Antičević Marinović, Marija Ilić i Evelin Tonković, zamjenik ministra unutarnjih poslova.
Za replike su se javili zastupnici: Krešimir Bubalo, Ante Babić, Ivan Šuker, prof. dr. sc. Miroslav Tuđman, Dragutin Lesar, dr. sc. Furio Radin, Gordana Sobol, Draženko Pandek, Branko Vukšić, Mile Horvat, Frano Matušić, Josip Đakić, Branko Bačić, Boro Grubišić, Nikola Vuljanić, Ingrid Antičević Marinović, Boris Blažeković, Tomislav Klarić, Ivan Drmić, Dražen Đurović i Ada Damjanac.
Predstavnik predlagatelja prihvatio je amandman koji je podnio Odbor za zakonodavstvo na članak 30. stavak 1. i 2.
Predstavnik predlagatelja nije se suglasio a Hrvatski sabor nije prihvatio amandmane koje su podnijeli Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina na članak 7. stavak 2. i 3. /16 „za“, 66 „protiv“, 2 „suzdržana“/ Klub zastupnika HNS-a na članak 6. stavak 3. /19 „za“, 62 „protiv“, 2 „suzdržana“/ i Dražen Đurović na članak 4. stavak 1. /17 „za“, 68 „protiv“, 2 „suzdržana“/
Hrvatski sabor je većinom glasova /71 „za“, 10 „protiv“, 6 „suzdržana“/ donio Zakon o osobnoj iskaznici, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj, zajedno sa prihvaćenim amandmanima.
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo, Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost i Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Evelin Tonković, zamjenik ministra unutarnjih poslova, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Ada Damjanac, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Mladen Novak, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Petar Baranović, u ime Kluba DC-a, Novog vala i Narodne stranke reformisti, Željko Šemper, u ime Kluba zastupnika HSU-a, Dražen Đurović, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Ante Sanader, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Josip Borić, Gordana Sobol, Ante Babić i Evelin Tonković, zamjenik ministra unutarnjih poslova.
Za replike su se javili zastupnici: Željko Šemper, Petar Baranović, Gordana Sobol, Nikola Vuljanić, Tomislav Klarić, Dražen Đurović, Ante Sanader, Boro Grubišić, mr. sc. Tatjana Šimac Bonačić, Marijan Škvarić, Josip Borić, Frano Matušić, Tomislav Klarić, Ljiljana Cvjetović, Igor Kolman i Ante Babić.
Predstavnik predlagatelja prihvatio je amandmane koje je podnio Odbor za zakonodavstvo na članak 5. i članak 14. stavak 3.
Predstavnik predlagatelja nije se suglasio, a Hrvatski sabor nije prihvatio amandman zastupnika Dražena Đurovića na članak 8. /13 „za“, 71 „protiv“, 1 „suzdržan“/.
Hrvatski sabor je većinom glasova /78 „za“, 5 „protiv“, 5 „suzdržanih“/ donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj, zajedno sa prihvaćenim amandmanima.
52. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O PRIJENOSU OSNIVAČKIH PRAVA NAD SVEUČILIŠTEM SJEVER NA REPUBLIKU HRVATSKU, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 839
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske, a kod utvrđivanja dnevnog reda prihvaćena je primjena hitnog postupka kod donošenja ovoga Zakona.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za obrazovanje, znanost
i kulturu.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
53. PRIJEDLOG ZAKONA O OSNIVANJU SVEUČILIŠTA SJEVER,
Predlagateljica zastupnica Natalija Martinčević, prvo čitanje, P.Z. br. 745
Predlagateljica zakona je zastupnica Natalija Martinčević.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za obrazovanje, znanost
i kulturu.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje mišljenje.
54. PRIJEDLOG ZAKONA O OSNIVANJU SVEUČILIŠTA SJEVER, Predlagateljica zastupnica Sunčana Glavak, prvo čitanje, P.Z. br. 830
Predlagateljica zakona je zastupnica Sunčana Glavak.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu je proveo Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu, čije izvješće su zastupnici primili na sjednici.
O navedenim prijedlozima provedena je objedinjena rasprava.
Predstavnici predlagatelja prof. dr. sc. Roka Andričević, zamjenik ministra znanosti, obrazovanja i sporta, i zastupnice Natalija Martinčević i Sunčana Glavak, dodatno su obrazložili prijedloge zakona.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Nikola Vuljanić u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Vesna Želježnjak, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Igor Kolman, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Željko Šemper, u ime Kluba zastupnika HSU-a, Petar Baranović, u ime Kluba zastupnika DC-a, Novog vala i Narodne stranke reformista, Sunčana Glavak, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Marijan Škvarić, Mario Habek, prof. dr. sc. Rajko Ostojić, prof. dr. sc. Roko Andričević, zamjenik ministra znanosti, obrazovanja i sporta i Natalija Martinčević, predlagateljica zakona.
Za replike su se javili zastupnici: Ivan Šuker, Igor Kolman, Natalija Martinčević, prof. dr. sc. Rajko Ostojić, Sunčana Glavak, Vesna Želježnjak, Nikola Vuljanić, prof. dr. sc. Valter Boljunčić, Dubravko Bilić i Petar Baranović.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O PRIJENOSU OSNIVAČKIH PRAVA NAD SVEUČILIŠTEM SJEVER NA REPUBLIKU HRVATSKU, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 839
Hrvatski sabor je većinom glasova /81 „za“, 2 „protiv“, 2 „suzdržanih“/ donio Zakon o prijenosu osnivačkih prava nad Sveučilištem Sjever na Republiku Hrvatsku, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
PRIJEDLOG ZAKONA O OSNIVANJU SVEUČILIŠTA SJEVER, Predlagateljica zastupnica Natalija Martinčević, prvo čitanje, P.Z. br. 745
Hrvatski sabor je većinom glasova /76 „za“, 4 „protiv“/, sukladno prijedlozima radnih tijela, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Ne prihvaća se Prijedlog zakona o osnivanju Sveučilišta Sjever, koji je predložila zastupnica Natalija Martinčević, iz razloga iznesenih u izvješćima radnih tijela i mišljenju Vlade Republike Hrvatske.
PRIJEDLOG ZAKONA O OSNIVANJU SVEUČILIŠTA SJEVER, Predlagatteljica zastupnica Sunčana Glavak, prvo čitanje, P.Z. br. 830
Hrvatski sabor je većinom glasova /76 „za“, 5 „protiv“/, sukladno prijedlogu Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Ne prihvaća se Prijedlog zakona o osnivanju Sveučilišta Sjever, koji je predložila zastupnica Sunčana Glavak, iz razloga iznesenih u izvješću radnog tijela.
55. IZVJEŠĆE MINISTRA UNUTARNJIH POSLOVA O OBAVLJANJU POLICIJSKIH POSLOVA U 2014. GODINI
Izvješće je podnio ministar unutarnjih poslova, sukladno članku 4. Zakona o
policiji.
Prijedlog izvješća zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost i Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje mišljenje.
Predstavnik predlagatelja Ranko Ostojić, potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar unutarnjih poslova, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Branko Vukšić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, dr. sc. Ivan Grubišić, i Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika, Mile Horvat i Dragan Crnogorac, u ime Kluba zastupnika SDSS-a, Jadranka Kosor, u ime Kluba nezavisne zastupnice Jadranke Kosor i zastupnika HGS-a, prof. dr. sc. Miroslav Tuđman, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Veljko Kajtazi, u ime Kluba zastupnika nacionalnih manjina, Goran Beus Richembergh, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Nansi Tireli, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Franko Vidović, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Ingrid Antičević Marinović, Nadica Jelaš, Sonja Konig, Borislav Kovačić i Ranko Ostojić, potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar unutarnjih poslova.
Za replike su se javili zastupnici: Ante Babić, Tomislav Ivić, Josip Borić, mr. sc. Dunja Špoljar, prof. dr. sc. Miroslav Tuđman, Branko Vukšić, Ingrid Antičević Marinović, Gordana Sobol, Jadranka Kosor, dr. sc. Ivan Grubišić, Damir Kajin, Mile Horvat, Dražen Đurović, Mladen Novak, Branka Juričev Martinčev, Goran Beus Richembergh i Dragan Crnogorac.
Hrvatski sabor je većinom glasova /79 „za“, 6 „protiv“/, sukladno prijedlozima radnih tijela, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće ministra unutarnjih poslova o obavljanju policijskih poslova u 2014.
56. REDOVITO GODIŠNJE IZVJEŠĆE PUČKE PRAVOBRANITELJICE ZA 2014.
Pučka pravobraniteljica dostavila je Izvješće temeljem članka 16. Zakona o pučkom pravobranitelju.
Prijedlog akta zastupnici su primili poštom.
Raspravu su proveli: Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina i Odbor za pravosuđe.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje mišljenje.
Predstavnica predlagatelja Lora Vidović, pučka pravobraniteljica dodatno je obrazložila Izvješće.
Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina podnio je zastupnik dr. sc. Furio Radin.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Branko Vukšić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Šandor Juhas i Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika, Vesna Škare Ožbolt, u ime Kluba zastupnika DC-a Novog vala i Narodne stranke reformista, Melita Mulić, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Mile Horvat, u ime Kluba zastupnika SDSS-a, Željko Šemper, u ime Kluba zastupnika HSU-a, Nansi Tireli, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista- Stranke rada, Veljko Kajtazi, u ime Kluba nacionalnih manjina, Ante Babić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Boris Blažeković, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Nevenka Bečić, u ime Kluba nezavisne zastupnice Jadranke Kosor i zastupnika HGS-a, Domagoj Hajduković, Ingrid Antičević Marinović, Josip Borić, Nadica Jelaš, prof. dr. sc. Rajko Ostojić i Lora Vidović, pučka pravobraniteljica.
Za replike su se javili zastupnici: Ingrid Antičević Marinović, mr. sc. Marin Jurjević, Zlatko Tušak, Stjepan Milinković, Domagoj Hajduković, Branko Bačić, Nada Murganić, Jadranka Kosor, Josip Borić, Nevenka Bečić, Damir Kajin, Branko Vukšić, Šandor Juhas, Boro Grubišić, Vesna Škare Ožbolt, Sonja Konig, dr. sc. Furio Radin, Melita Mulić, Ante Babić, Mile Horvat, prof. dr. sc. Dujomir Marasović, Dragan Crnogorac, Nadica Jelaš, Boris Blažeković, dr. sc. Goran Marić, prof. dr. sc. Rajko Ostojić, Ivan Šuker, Ada Damjanac, Milorad Batinić i Silvano Hrelja.
Hrvatski sabor je većinom glasova /78 „za“, 1 „protiv“, 2 „suzdržana“/, sukladno prijedlozima radnih tijela donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Redovito godišnje izvješće pučke pravobraniteljice za 2014.
godinu.
Hrvatski sabor je jednoglasno /84 „za“/, sukladno prijedlogu Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Zadužuje se Pučka pravobraniteljica da poduzme sve potrebe mjere kako bi tijela iz članka 4. Zakona o pučkom pravobranitelju /“Narodne novine“ br. 76/2012/ osigurala provođenje odredbe stavka 1. članka 16. spomenutog Zakona koja se odnosi na izvješćivanje o poduzetim mjerama u skladu s prethodnim preporukama, mišljenjima, prijedlozima i upozorenjima pučke pravobraniteljice.
2. Mišljenja, primjedbe i prijedlozi izneseni u raspravi o Izvješću, kao i primjedbe, prijedlozi i preporuke pučke praobraniteljice dani u Izvješću, dostavljaju se Vladi Republike Hrvatske radi poduzimanja mjera za učinkovitiji rad nadležnih državnih tijela i tijela koja imaju javne ovlasti.
57. IZVJEŠĆE PUČKE PRAVOBRANITELJICE O LJUDSKIM PRAVIMA
OSOBA S DUŠEVNIM SMETNJAMA U PSIHIJATRIJSKIM USTANOVAMA U OKVIRU DJELOVANJA NACIONALNOG PREVENTIVNOG MEHANIZMA U 2014. GODINI
Pučka pravobraniteljica dostavila je Izvješće temeljem članka 16. Zakona o pučkom pravobranitelju.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu je proveo Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku, čije izvješće su zastupnici primili na sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje mišljenje.
Predstavnica predlagatelja Lora Vidović, pučka pravobraniteljica dodatno je obrazložila prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Nada Murganić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Sonja Konig, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Melita Mulić, u ime Kluba zastupnika SDP-a i Lora Vidović, pučka praboraniteljica.
Hrvatski sabor je jednoglasno /82 „za“/ donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće pučke praboraniteljice o ljudskim pravima osoba s duševnim smetnjama u psihijatrijskim ustanovama u okviru djelovanja Nacionalnog preventivnog mehanizma u 2014. godini.
58. IZVJEŠĆE O RADU PRAVOBRANITELJICE ZA RAVNOPRAVNOST SPOLOVA ZA 2014. GODINU
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova dostavila je Izvješće temeljem članka 22. Zakona o ravnopravnosti spolova.
Prijedlog akta zastupnici su primili poštom.
Raspravu je proveo Odbor za ravnopravnost spolova čije izvješće su zastupnici primili na sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje mišljenje.
Predstavnica predlagatelja Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, dodatno je obrazložila prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Nansi Tireli, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Gordana Sobol, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Branka Juričev Martinčev, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Jadranka Kosor, u ime Kluba nezavisne zastupnice Jadranke Kosor i zastupnika HGS-a, Marija Ilić, u ime Kluba zastupnika HSU-a, Goran Beus Richembergh, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Ingrid Antičević Marinović, Nadica Jelaš, Ljiljana Cvjetović, prof. dr. sc. Rajko Ostojić i Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova.
Za replike su se javili zastupnici: Ingrid Antičević Marinović, Damir Kajin, Ante Babić, prof. dr. sc. Dujomir Marasović, Stjepan Milinković, Nansi Tireli, Darko Milinović, Gordana Sobol, Melita Mulić, Jadranka Kosor, Branka Juričev Martinčev, mr. sc. Đurđica Sumrak, Nadica Jelaš, Sunčana Glavak, Marija Lugarić, Branko Vukšić, Marija Ilić, Ada Damjanac, Goran Beus Richembergh, Sonja Konig, Vanja Posavac i prof. dr. sc. Romana Jerković.
Hrvatski sabor je većinom glasova /81 „za“, 1 „protiv“/ donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova za
2014. godinu.
59. IZVJEŠĆE O PROVEDBI PLANA HUMANITARNOG RAZMINIRANJA I UTROŠENIM FINANCIJSKOM SREDSTVIMA ZA 2014. GODINU
Vlada Republike Hrvatske podnijela je izvješće.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost i Odbor za obranu.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Evelin Tonković, zamjenik ministra unutarnjih poslova, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Mladen Novak, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Boris Blažeković, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Alen Prelec, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Ivan Šantek, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Domagoj Hajduković i Alen Prelac.
Za replike su se javili zastupnici: Sunčana Glavak, Josip Đakić, Mladen Novak, Zlatko Tušak, Alen Prelec, Domagoj Hajduković, Boris Blažeković, Krešimir Bubalo, Alen Prelac, Ivan Šantek i Ada Damjanac.
Hrvatski sabor je većinom glasova /81 „za“, 2 „suzdržana“/, sukladno prijedlozima radnih tijela, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o provedbi Plana humanitarnog razminiranja i utrošenim financijskim sredstvima za 2014. godinu.
60. GODIŠNJE IZVJEŠĆE O PROVEDBI ZAKONA O PRAVU NA PRISTUP INFORMACIJAMA ZA 2014. GODINU
Izvješće je podnijela povjerenica za informiranje, sukladno članku 60. Zakona o pristupu informacijama.
Prijedlog akta zastupnici su primili poštom.
Raspravu su proveli: Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav i Odbor za informiranje, informatizaciju i medije.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje mišljenje.
Predstavnica predlagatelja Anamarija Musa, povjerenica za informiranje, dodatno je obrazložila prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Branko Vukšić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika, Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Dragan Crnogorac, u ime Kluba zastupnika SDSS-a, Sunčana Glavak, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Nada Turina Đurić, u ime Kluba zastupnika HNS-a, dr. sc. Damir Tomić, u ime Kluba zastupnika SDP-a i Ana Marija Musa, povjerenica za informiranje.
Za replike su se javili zastupnici: Branko Bačić, Sonja Konig, dr. sc. Mirela Holy, Dubravko Bilić, Damir Kajin, Sunčana Glavak, Dragutin Lesar, Dragan Crnogorac i dr. sc. Damir Tomić.
Hrvatski sabor je većinom glasova /95 „za“, 1 „suzdržan“/, sukladno prijedlozima radnih tijela, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za
2014. godinu.
61. KONAČNI PRIJEDLOG STEČAJNOG ZAKONA, drugo čitanje, P.Z. br. 777
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za pravosuđe.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja mr. sc. Orsat Miljenić, ministar pravosuđa, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Slavko Linić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Draženko Pandek, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika, Vesna Škare Ožbolt, u ime Kluba zastupnika DC-a, Novog vala i Narodne stranke reformista, dr. sc. Goran Marić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, mr. sc. Srđan Gjurković, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Boro Grubišić i Dražen Đurović, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Nansi Tireli, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista- Stranke rada, dr. sc. Mirela Holy, Davorin Mlakar, Mladen Marelić i Sandra Artuković Kunšt, zamjenica ministra pravosuđa.
Za replike su se javili zastupnici: Branko Vukšić, Branko Bačić, Ivan Šuker, Zlatko Tušak, Jadranka Kosor, Slavko Linić, Damir Kajin, Draženko Pandek, Boro Grubišić, Vesna Škare Ožbolt, Nadica Jelaš, Ivo Jelušić, dr. sc. Goran Marić, Ante Babić, prof. dr. sc. Dujomir Marasović, mr. sc. Srđan Gjurković i Nansi Tireli.
Hrvatski sabor je većinom glasova /74 „za“, 25 „protiv“, 1 „suzdržan“ prihvatio da se raspravlja i odlučuje o amandmanima Vlade Republike Hrvatske, koji su dostavljeni nakon zaključenja rasprave.
U raspravi o amandmanima Vlade Republike Hrvatske, sudjelovali su zastupnici Dražen Đurović, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, akademik Željko Reiner, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista- Stranke rada i Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika.
Hrvatski sabor prihvatio je amandmane koje je podnijela Vlada Republike Hrvatske na članak 43. stavak 6. /74 „za“, 21 „protiv“, 2 „suzdržana“/, članak 53. stavak 2. /74 „za“, 21 „protiv“, 2 „suzdržana“/, članak 59. stavak 1. /75 „za“, 20 „protiv“, 3 „suzdržana“/, članak 68. novi stavak 3. /75 „za“, 19 „protiv“, 3 „suzdržana“/, članak 69. stavak 2. /74 „za“, 17 „protiv“, 3 „suzdržana“/, članak 110. stavak 1. /75 „za“, 17 „protiv“, 3 „suzdržana“/, članak 166. stavak 2. /73 „za“, 17 „protiv“, 3 „suzdržana“/, članak 212. stavak 1. /74 „za“, 19 „protiv“, 3 „suzdržana“/, članak 213. stavak 1. /72 „za“, 18 „protiv“, 3 „suzdržana“/, članak 219. /74 „za“, 20 „protiv“, 4 „suzdržana“/, članak 440. stavak 1. /75 „za“, 20 „protiv“, 4 „suzdržana“/, članak 443. /74 „za“, 21 „protiv“, 3 „suzdržana“/, članak 444.- stavak 1. /77 „za“, 20 „protiv“, 2 „suzdržana“/ i članak 446. /74 „za“, 17 „protiv“, 2 „suzdržana“/.
Predstavnica predlagatelja prihvatila je amandmane koje je podnio Odbor za zakonodavstvo na članak 440. stavke 1.,2. i 4.članak 441. stavak 2., članak 442 stavak 1., članak 444. stavke 1. i 2. i članak 445. stavak 3.
Predstavnica predlagatelja nije se suglasila, a Hrvatski sabor nije prihvatio amandmane koje su podnijele zastupnice Mirela Holy na članak 440./ 6 „za“, 80 „protiv“, 2 „suzdržana“/ i Nansi Tireli na članak 109. stavak 2. /2 „za“, 90 „protiv“/.
Hrvatski sabor je većinom glasova /74 „za“, 12 „protiv“, 6 „suzdržana“/ donio stečajni zakon, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj, zajedno sa prihvaćenim amandmanima.
62. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O MEĐUNARODNOJ I PRIVREMENOJ ZAŠTITI, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 842
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu je proveo Odbor za zakonodavstvo, čije izvješće su zastupnici primili
na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Evelin Tonković, zamjenik ministra unutarnjih poslova, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: prof. dr. sc. Miroslav Tuđman, u ime Kluba zastupnika HDZ-a i Boris Blažeković.
Za replike su se javili zastupnici: Melita Mulić i Boris Blažeković.
Predstavnik predlagatelja nije se suglasio, a Hrvatski sabor nije prihvatio amandman Borisa Blažekovića na naziv zakona /12 „za“, 62 „protiv“/.
Hrvatski sabor je većinom glasova /77 „za“, 16 „suzdržanih“/ donio Zakon o međunarodnoj i privremenoj zaštiti, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
63. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU UGOVORA O FINANCIRANJU IZMEĐU REPUBLIKE HRVATSKE I EUROPSKE INVESTICIJSKE BANKE ZA PROJEKT NACIONALNOG SUFINANCIRANJA EU FONDOVA U RAZDOBLJU OD 2014. - 2020. GODINE, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 841
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske, a kod utvrđivanja dnevnog reda prihvaćena je primjena hitnog postupka kod donošenja ovoga Zakona.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Igor Rađenović, zamjenik ministra financija, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: mr. sc. Srđan Gjurković, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Josip Borić i Igor Rađenović, zamjenik ministra financija.
Tijekom rasprave za replike su se javili zastupnici: Ivan Šuker, Marijan Škvarić, mr. sc. Srđan Gjurković, Branko Hrg, Stjepan Milinković, Josip Borić, Tomislav Klarić, Franjo Lucić, Branko Kutija i Branko Bačić.
Hrvatski sabor je većinom glasova /95 „za“, 2 „protiv“/ donio Zakon o potvrđivanju Ugovora o financiranju između Republike Hrvatske i Europske investicijske banke za Projekt nacionalnog sufinanciranja EU fondova u razdoblju od 2014. - 2020. godine, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
64. IZVJEŠĆE O RADU PRAVOBRANITELJICE ZA DJECU ZA 2014. GODINU
Pravobraniteljica za djecu dostavila je Izvješće temeljem članka 18. Zakona o pravobranitelju za djecu.
Prijedlog akta zastupnici su primili poštom.
Raspravu je proveo Odbor za obitelj, mladež i sport, čije izvješće su zastupnici primili na sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje mišljenje.
Predstavnica predlagatelja doc. dr. sc. Ivana Milas Klarić, pravobraniteljica za djecu, dodatno je obrazložila prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Martina Banić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Ljiljana Cvjetović, u ime Kluba zastupnika HSU-a, Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Jadranka Kosor, u ime Kluba nezavisne zastupnice Jadranke Kosor i zastupnika HGS-a, dr. sc. Ivan Grubišić, u ime Kluba nezavisnih zastupnika, Dubravko Bilić, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Igor Kolman, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Ingrid Antičević Marinović, Nadica Jelaš, mr. sc. Tatjana Šimac Bonačić i doc. dr. sc. Ivana Milas Klarić, pravobraniteljica za djecu.
Tijekom rasprave za replike su se javili zastupnici: Damir Kajin, mr. sc. Đurđica Sumrak, Branko Hrg, Ingrid Antičević Marinović, dr. sc. Goran Marić, mr. sc. Dunja Špoljar, Sunčana Glavak, mr. sc. Tatjana Šimac Bonačić, Stjepan Milinković, Igor Kolman, Dubravko Bilić, Tomislav Žagar, Martina Banić, dr. sc. Ivan Grubišić, Nadica Jelaš, Branka Juričev Martinčev, Marija Lugarić, Dragutin Lesar, Ada Damjanac, Jadranka Kosor, Branko Hrg i mr. sc. Josip Salapić.
Hrvatski sabor je većinom glasova /81 „za“, 14 „protiv“/, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o radu pravobraniteljice za djecu za 2014. godinu.
65. GODIŠNJE IZVJEŠĆE O OBRANI ZA 2014. GODINU
Podnositelj Izvješća je Vlada Republike Hrvatske temeljem članka 8. Zakona o
obrani.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu je proveo Odbor za obranu, čije izvješće su zastupnici primili na
sjednici.
Predstavnica predlagatelja Višnja Tafra, zamjenica ministra obrane, dodatno je obrazložila Izvješće.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Mladen Novak, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Damir Kajin, u ime Kluba zastupnika nezavisne liste, mr. sc. Dunja Špoljar, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Tomislav Ivić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Dražen Đurović, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Zlatko Tušak, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista- Stranke rada, mr. sc. Srđan Gjurković, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Ante Babić i Višnja Tafra, zamjenica ministra obrane.
Za replike su se javili zastupnici: Šimo Đurđević, Ante Babić, Branko Vukšić, Mladen Novak, Tomislav Ivić, Frano Matušić, Stjepan Milinković, Damir Kajin, Josip Đakić, Tanja Vrbat Grgić, Ingrid Antičević Marinović, Nadica Jelaš, Borislav Kovačić, Dražen Đurović, Boro Grubišić, Nada Turina Đurić, akademik Željko Reiner, Zlatko Tušak i Ivan Šuker.
Hrvatski sabor je većinom glasova /80 „za“, 15 „suzdržanih“/, sukladno prijedlogu Odbora za obranu, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Godišnje izvješće o obrani za 2014. godinu.
66. PRIJEDLOG ODLUKE O PROGLAŠENJU DANA SJEĆANJA NA 20. LIPNJA 1928. GODINE, Predlagatelj zastupnik Branko Hrg
Predlagatelj Odluke je zastupnik Branko Hrg.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
na sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje mišljenje.
Predstavnik predlagatelja zastupnik Branko Hrg, dodatno je obrazložio
prijedlog.
Predstavnik Vlade Republike Hrvatske Alen Kajmović, zamjenik ministra kulture iznio je mišljenje Vlade Republike Hrvatske.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, mr. sc. Jasen Mesić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Dubravko Bilić, u ime Kluba zastupnika SDP-a i Branko Hrg, u ime predlagatelja.
Za replike su se javili zastupnici: Dragica Zgrebec, mr. sc. Jasen Mesić, Boro Grubišić i Ivana Posavec Krivec.
Amandman koji je podnio zastupnik Branko Hrg, postao je sastavni dio
Zakona.
Hrvatski sabor je većinom glasova /95 „za“, 1 „suzdržan“/, donio Odluku o proglašenju Dana sjećanja na 20. lipnja 1928. godine, u tekstu kako ju je predložio predlagatelj.
67. PRIJEDLOG STRATEGIJE RAZVOJA JAVNE UPRAVE ZA RAZDOBLJE OD 2015. DO 2020. GODINE
Predlagatelj Strategije je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav i Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Arsen Bauk, ministar uprave, dodatno je obrazložio
prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Nikola Vuljanić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Davorin Mlakar, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Natalija Martinčević, u ime Kluba zastupnika DC-a, Novog vala i Narodne stranke reformista, Mile Horvat, u ime Kluba zastupnika SDSS- a, Ingrid Antičević Marinović, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Krešimir Bubalo, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Marijan Škvarić, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Silvano Hrelja, u ime Kluba zastupnika HSU-a, Josip Borić i Arsen Bauk, ministar uprave.
Za replike su se javili zastupnici: Natalija Martinčević, Nikola Vuljanić, Dragutin Lesar, Branko Hrg, Branko Bačić,. Davorin Mlakar, Ante Babić, Tomislav Klarić, Josip Borić, Ivan Šuker, Krešimir Bubalo, Marijan Škvarić, Mile Horvat, Ingrid Antičević Marinović i Josip Đakić.
Predstavnik predlagatelja prihvatio je amandmane koje je podnijela zastupnica
Mirela Holy.
Hrvatski sabor je većinom glasova /80 „za“, 14 „protiv“, 4 „suzdržana“/ donio Strategiju razvoja javne uprave za razdoblje od 2015. do 2020. godine, sa prihvaćenim amandmanima.
68. GODIŠNJE IZVJEŠĆE HRVATSKE ZAKLADE ZA ZNANOST ZA 2014.
GODINU
Podnositelj Izvješća je Upravni odbor Hrvatske zaklade za znanost, temeljem članka 18. Zakona o Hrvatskoj zakladi za znanost.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu je proveo Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu, čije izvješće su zastupnici primili na sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje mišljenje.
Predstavnik predlagatelja akademik Dario Vretenar, predsjednik Upravnog odbora, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Nikola Vuljanić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, prof. dr. sc. Gvozden Srećko Flego, u ime Kluba zastupnika SDP-a, akademik Željko Reiner, Vesna Škare Ožbolt, u ime Kluba DC-a Novog vala i Narodne stranke reformisti, Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a i akademik Dario Vretenar, predsjednik Upravnog odbora.
Za repliku su se javili zastupnici: akademik Željko Reiner, prof. dr. sc. Dujomir Marasović, Nikola Vuljanić, prof. dr. sc. Gvozden Srećko Flego, Boro Grubišić, dr. sc. Goran Marić, Dražen Đurović, Gordana Sobol i Ingrid Antičević Marinović,
Hrvatski sabor je većinom glasova /87 „za“, 1 „suzdržan“/, sukladno prijedlogu Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Godišnje izvješće Hrvatske zaklade za znanost za 2014. godinu.
69. PRIJEDLOG JEDINSTVENIH METODOLOŠKO-NOMOTEHNIČKIH PRAVILA ZA IZRADU AKATA KOJE DONOSI HRVATSKI SABOR, Predlagatelj Odbor za zakonodavstvo
Predlagatelj akta je Odbor za zakonodavstvo u skladu s člankom 62. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Predstavnica predlagatelja zastupnica Ingrid Antičević Marinović, dodatno je obrazložila prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Ivica Mandić, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Mile Horvat, u ime Kluba zastupnika SDSS-a i Ingrid Antičević Marinović, u ime predlagateljice.
Za replike su se javili zastupnici: Jadranka Kosor, Dragutin Lesar i Mile
Horvat.
Amandmani Odbora za zakonodavstvo postali su sastavni dio Zakona.
Hrvatski sabor je prihvatio većinom glasova /81 „za“, 11 „protiv“, 4 „suzdržana“/ da se raspravlja o amandmanima Odbora za zakonodavstvo koji su podneseni nakon zaključenja rasprave.
Hrvatski sabor prihvatio je amandmane Odbora za zakonodavstvo na članak 10. stavak 2. /84 „za“,10 „protiv“, 4 „suzdržana i članak 70. /89. „za“, 11 „protiv“/.
Predstavnica predlagatelja prihvatila je amandmene koje je podnio Klub zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada na članak 31. stavak 2., članak 37. /u izmijenjenom obliku/, članak 59. stavak 2. i članak 64. stavak 4.
Predstavnica predlagatelja nije se suglasila, a Hrvatski sabor nije prihvatio amandmane koje je podnio Klub zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada na članak 10. stavak 2. i članak 49. stavak 3.
Hrvatski sabor je većinom glasova /91 „za“, 9 „protiv“/ donio jedinstvena metodološko-nomotehnička pravila za izradu akata koje donosi Hrvatski sabor, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj, zajedno sa prihvaćenim amandmanima.
70. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU UGOVORA IZMEĐU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE I VLADE REPUBLIKE KOSOVA O EUROPSKOM PARTNERSTVU, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 840
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske, a kod utvrđivanja dnevnog reda prihvaćena je primjena hitnog postupka kod donošenja ovoga Zakona.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Joško Klisović, zamjenik ministrice vanjskih poslova, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Veljko Kajtazi, u ime Kluba zastupnika nacionalnih manjina, Frano Matušić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a i Sonja Konig, u ime Kluba zastupnika HNS-a.
Hrvatski sabor je jednoglasno /97 „za“/ donio Zakon o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Kosova o europskom partnerstvu, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
71. PRIJEDLOG ODLUKE O DAVANJU VJERODOSTOJNOG TUMAČENJA ČLANKA 35. ZAKONA O MIROVINSKOM OSIGURANJU /“Narodne novine“, br. 157/13/
Predlagatelj Odluke je Odbor za zakonodavstvo.
Prijedlog akta zastupnici su primili na sjednici.
Predstavnica predlagatelja zastupnica Ingrid Antičević Marinović, dodatno je obrazložila prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Slavko Linić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Željko Šemper, u ime Kluba zastupnika HSU-a i Silvano Hrelja.
Za replike su se javili zastupnici: Zlatko Tušak i Slavko Linić.
Hrvatski sabor je većinom glasova /91 „za“, 1 „protiv“, 2 „suzdržana“/, donio Odluku o ne davanju vjerodostojnog tumačenja članka 35. Zakona o mirovinskom osiguranju /“Narodne novine“, br. 157/13./.
72. IZVJEŠĆE O RADU PRAVOBRANITELJICE ZA OSOBE S INVALIDITETOM ZA 2014. GODINU
Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom dostavila je Izvješće temeljem članka 17. Zakona o pravobranitelju za osobe s invaliditetom.
Prijedlog akta zastupnici su primili poštom.
Raspravu je proveo Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku, čije izvješće su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnica predlagatelja Anka Slonjšak, pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, dodatno je obrazložila prijedlog.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje mišljenje.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Mladen Novak, u ime Kluba zastupnika nezavisnih ljevičara, Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika, Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Ana Komparić Devčić, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Nada Murganić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Boris Blažeković, u ime Kluba zastupnika HNS-a, mr. sc. Tatjana Šimac Bonačić i Anka Slonjšak, pravobraniteljica za osobe s invaliditetom.
Za replike su se javili zastupnici:Nada Murganić, mr. sc. Đurđica Sumrak, Branko Vukšić, Mladen Novak, Stjepan Milinković, Damir Kajin, Dragutin Lesar, Marijan Škvarić, Borislav Kovačić, Branko Hrg, Ana Komparić Devčić, Nada Murganić, Boris Blažeković i mr. sc. Tatjana Šimac Bonačić.
Hrvatski sabor je jednoglasno /103 „za“/, sukladno prijedlogu Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o radu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za 2014.
godinu.
73. GODIŠNJE IZVJEŠĆE O RADU DRŽAVNOG ODVJETNIŠTVA U 2014.
GODINI
Izvješće je dostavilo Državno odvjetništvo Republike Hrvatske u skladu sa člankom 40. Zakona o Državnom odvjetništvu.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za pravosuđe i Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje mišljenje.
Predstavnik predlagatelja Dinko Cvitan, glavni državni odvjetnik, dodatno je obrazložio prijedlog.
Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, podnio je zastupnik dr. sc. Furio Radin.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Davorin Mlakar, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Branko Vukšić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, dr. sc. Ivan Grubišić i Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika, Ingrid Antičević Marinović, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Dražen Đurović, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Jadranka Kosor, u ime Kluba nezavisne zastupnice Jadranke Kosor i zastupnika HGS-a, prof. dr. sc. Milorad Pupovac, u ime Kluba zastupnika SDSS-a, Goran Beus Richembergh, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Josip Borić, dr. sc. Goran Marić i Dinko Cvitan, glavni državni odvjetnik.
Za replike su se javili zastupnici: Branko Vukšić, Frano Matušić, Ante Babić, prof. dr. sc. Dujomir Marasović, Vesna Škare Ožbolt, Dragan Crnogorac, Josip Borić, Ingrid Antičević Marinović, Nevenka Bečić, Davorin Mlakar, mr. sc. Đurđica Sumrak, Frano Matušić, Jadranka Kosor, Dragutin Lesar, Dražen Đurović, Boro Grubišić, dr. sc. Ivan Grubišić, Damir Kajin, Tomislav Klarić, Branka Juričev Martinčev, prof. dr. sc. Milorad Pupovac, Branka Juričev Martinčev, Goran Beus Richembergh, dr. sc. Goran Marić,
Hrvatski sabor je većinom glasova /84 „za“, 15 „protiv“, 3 „suzdržana“/, sukladno prijedlozima radnih tijela donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Godišnje izvješće o radu Državnog odvjetništva u 2014. godini.
Hrvatski sabor je većinom glasova /86 „za“, 11 „protiv“, 5 „suzdržanih“/, sukladno prijedlogu Kluba zastupnika SDSS-a, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
S obzirom na činjenicu da se iz godine u godinu u izvještajima Državnog odvjetništva Republike Hrvatske ističe nedostatak sredstava za njegovu tehničku, elektronsku i kadrovsku ekipiranost, što po svemu ozbiljno priječi mogućnost da ono danas i ubuduće potpuno i efikasno obavlja svoje ustavne obveze u zaštiti zakonitosti, zastupnici Hrvatskog sabora traže od Vlade Republike Hrvatske da se u sljedećem rebalansu proračuna osigura potrebno povećanje sredstava za navedene potrebe rada Državnog odvjetništva, te da se ista sredstva planiraju i u sljedećem proračunskom razdoblju za sljedeću godinu.
74. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O OBRANI, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 850
75. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SLUŽBI U ORUŽANIM SNAGAMA REPUBLIKE HRVATSKE, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 846
O navedena dva prijedloga zakona provedena je objedinjena rasprava.
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske, a kod utvrđivanja dnevnog reda prihvaćena je primjena hitnog postupka kod donošenja ovih zakona.
Prijedloge akata zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za obranu.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnica predlagatelja Višnja Tafra, zamjenica ministra obrane, dodatno je obrazložila prijedloge.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Mladen Novak, u ime Kluba zastupnika nezavisnih ljevičara, Petar Baranović, u ime Kluba zastupnika DC-a, Novog vala i Narodne stranke reformista, mr. sc. Srđan Gjurković, u ime Kluba zastupnika HNS-a, mr. sc. Dunja Špoljar, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Tomislav Ivić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Dražen Đurović, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Zlatko Tušak, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada i Višnja Tafra, zamjenica ministra obrane.
Za replike su se javili zastupnici: Zlatko Tušak, Josip Đakić, Tomislav Ivić, Mladen Novak, Borislav Kovačić, Petar Baranović, mr. sc. Srđan Gjurković i mr. sc. Dunja Špoljar.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O OBRANI, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 850
Hrvatski sabor je većinom glasova /82 „za“, 21 „protiv“, 4 „suzdržana“/, donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o obrani, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SLUŽBI U ORUŽANIM SNAGAMA REPUBLIKE HRVATSKE, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 846
Odbor za zakonodavstvo povukao je svoj amandman na članak 70.
Hrvatski sabor je većinom glasova /81 „za“, 19 „protiv“, 6 „suzdržanih“/ donio Zakon o izmj enama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
76. IZVJEŠĆE PREDSJEDNIKA VRHOVNOG SUDA REPUBLIKE HRVATSKE O STANU SUDBENE VLASTI ZA 2014. GODINU
Izvješće je dost6avio predsjednik Vrhovnog suda Republike Hrvat6ske u skladu sa člankom 45. Zakona o sudovima.
Izvješće su zastupnici primili u pretince.
Raspravu je proveo Odbor za pravosuđe, čije izvješće su zastupnici primili na
sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje mišljenje.
Predstavnik predlagatelja Branko Hrvatin, predsjednik Vrhovnog suda, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Branko Vukšić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Peđa Grbin, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Boro
Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Vesna Škare Ožbolt, u ime Kluba zastupnika DC-a, Novog vala i Narodne stranke reformista, Jadranka Kosor, u ime Kluba nezavisne zastupnice Jadranke Kosor i zastupnika HGS-a, Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, prof. dr. sc. Milorad Pupovac, u ime Kluba zastupnika SDSS-a, Nada Turina Đurić, u ime Kluba zastupnika HNS-a i Branko Hrvatin, predsjednik Vrhovnog suda.
Za replike su se javili zastupnici: Jadranka Kosor, Ingrid Antičević Marinović, Vesna Škare Ožbolt, Vesna Sabolić, Ivan Šuker, Dragutin Lesar, Branko Vukšić, Peđa Grbin, Boro Grubišić, Draženko Pandek, Frano Matušić, Branko Bačić, Nevenka Bečić i prof. dr. sc. Milorad Pupovac.
Hrvatski sabor je većinom glasova /96 „za“, 2 „protiv“, 6 „susdržana“/, sukladno prijedlogu Odbora za pravosuđe, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihaća se Izvješće predsjednika Vrhovnog suda Republike Hrvatske o stanju sudbene vlasti za 2014. godinu.
77. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O KOMORI ARHITEKATA I KOMORAMA INŽENJERA U GRADITELJSTVU I PROSTORNOM UREĐENJU, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 844
78. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POSLOVIMA I DJELATNOSTIMA PROSTORNOG UREĐENJA I GRADNJE, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 845
O navedenim prijedlozima zakona provedena je objedinjena rasprava.
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske, a kod utvrđivanja dnevnog reda prihvaćena je primjena hitnog postupka kod donošenja zakona.
Prijedloge akata zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za prostorno uređenje i
graditelj stvo.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnica predlagatelja Anka Mrak Taritaš, ministrica graditeljstva i prostornoga uređenja, dodatno je obrazložila prijedloge zakona.
Izvješće Odbora za prostorno uređenje i graditeljstvo podnio je zastupnik Zdravko Ronko.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Igor Kolman, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Vedran Babić, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Branko Bačić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Mirela Holy i Anka Mrak Taritaš, ministrica graditeljstva i prostornog uređenja.
Za replike su se javili zastupnici: Branko Bačić i Vedran Babić.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O KOMORI ARHITEKATA I KOMORAMA INŽENJERA U GRADITELJSTVU I PROSTORNOM UREĐENJU, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 844
Predstavnica predlagatelja prihvatila je amandmane koje je podnio Odbor za zakonodavstvo na članak 2. stavak 3., članak 12. stavak 1., članak 66. stavak 3. i 4. /u izmijenjenom obliku/ i članak 71.
Predstavnica predlagatelja nije se suglasila a Hrvatski sabor nije prihvatio amandmane koje je podnijela zastupnica dr. sc. Mirela Holy.
Hrvatski sabor je većinom glasova /92 „za“, 1 „protiv“, 6 „suzdržanih“/ donio Zakon o komori arhitekata i komorama inženjera u graditeljstvu i prostornom uređenju, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj, zajedno sa prihvaćenim amandmanima.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POSLOVIMA I DJELATNOSTIMA PROSTORNOG UREĐENJA I GRADNJE, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 845
Hrvatski sabor je većinom glasova /75 „za“, 18 „protiv“, 5 „suzdržanih‘7 prihvatio da se raspravlja o amandimanima Vlade Republike Hrvatske koji su dostavljeni nakon zaključenja rasprave.
U raspravi o amandmanima Vlade Republike Hrvatske sudjelovao je zastupnik Branko Bačić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a.
Hrvatski sabor prihvatio je amandmane Vlade Republike Hrvatske na članak 5. /77 „za“, 14 „protiv“, 2 „suzdržana“ i članak 59. stavak 1. /71 „za“, 19 „protiv“, 1 „suzdržan“/.
Klub zastupnika SDP-a povukao je svoje amandmane.
Predstavnica predlagatelja prihvatila je amandmane koje je podnio Odbor za zakonodavstvo na članak 6., članak 28. stavak 2. /u izmijenjenom obliku/, članak 32., članak 40. stavak 3., članak 105. i članak 110. i zastupnika Igora Kolman na članak 19.
Predstavnica predlagatelja nije se suglasila, a Hrvatski sabor nije prihvatio amandmane koje su podnijeli zastupnici Krešimir Bubalo na članak 49. stavak 1., članak 50. stavak 1. i članak 51. i dr. sc. Mirela Holy na članak 49.
Hrvatski sabor je većinom glasova /76 „za“, 6 „protiv“, 19 „suzdržanih‘7 donio Zakon o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj, zajedno sa prihvaćenim amandmanima.
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske, a kod utvrđivanja dnevnog reda prihvaćena je primjena hitnog postupka kod donošenja zakona.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za prostorno uređenje i
graditelj stvo.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnica predlagatelja Anka Mrak Taritaš, ministrica graditeljstva i prostornoga uređenja, dodatno je obrazložila prijedloge zakona.
Izvješće Odbora za prostorno uređenje i graditeljstvo podnio je zastupnik Zdravko Ronko.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Slavko Linić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Igor Kolman, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Vedran Babić, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Branko Bačić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Mirela Holy, dr. sc. Goran Marić i Anka Mrak Taritaš, ministrica graditeljstva i prostornog uređenja.
Za replike su se javili zastupnici: Nevenka Bečić, dr. sc. Goran Marić, Ante Sanader, Branko Bačić, Ada Damjanac i Igor Kolman.
Hrvatski sabor nije prihvatio zaključak koji je predložio Klub zastupnika HDZ-a /31 „za“, 66 „protiv“, 2 „suzdržana“/
Predstavnica predlagatelja prihvatila je amandmane koje je podnio Odbor za zakonodavstvo na članak 1., članak 4. i članak 23., članak 5. stavak 3., članak 16. stavak 1., članak 19. stavak 7., članak 23. stavak 4., članak 24. stavak 3., članak 42., članak 45. stavak 2. i članak 73.
Hrvatski sabor je većinom glasova /78 „za“, 12 „protiv“, 6 „suzdržana“/ donio Zakon o procjeni vrijednosti nekretnina, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj, zajedno sa prihvaćenim amandmanima.
80. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O POŠTANSKIM USLUGAMA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 855
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske. Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za pomorstvo, promet i
infrastrukturu.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Zdenko Antešić, zamjenik ministra pomorstva, prometa i infrastrukture, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Josip Borić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Damir Rilje, u ime Kluba zastupnika SDP-a i Nada Turina Đurić, u ime Kluba zastupnika HNS-a.
Za replike su se javili zastupnici: Ante Babić, Josip Borić, Nadica Jelaš, Sunčana Glavak, Damir Rilje, dr. sc. Ivan Grubišić, Ingrid Antičević Marinović, Jakša Baloević i Nada Turina Đurić.
Hrvatski sabor je većinom glasova /80 „za“, 12 „protiv“, 2 „suzdržana“/ donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o poštanskim uslugama, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
81. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O RAČUNOVODSTVU, drugo čitanje, P.Z.E. br. 792
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za financije i državni
proračun.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Igor Rađenović, zamjenik ministra financija dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Nadica Jelaš, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, mr. sc. Srđan Gjurković, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Goran Marić i Igor Rađenović, zamjenik ministra financija.
Za replike su se javili zastupnici: dr. sc. Goran Marić, Nadica Jelaš, Ivan Šuker i mr. sc. Srđan Gjurković.
Predstavnik predlagatelja prihvatio je amandman Odbora za zakonodavstvo na članke 43.,44. i 45.
Hrvatski sabor je većinom glasova /79 „za“, 19 „suzdržanih“/ donio Zakon o računovodstvu, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj, zajedno sa prihvaćenim amandmanom.
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za financije i državni
proračun.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Igor Rađenović, zamjenik ministra financija dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: mr. sc. Đuro Popijač, u ime Kluba zastupnika HDZ-a i mr. sc. Srđan Gjurković, u ime Kluba zastupnika HNS-a.
Predstavnik predlagatelja prihvatio je amandmane koje je podnio Odbor za zakonodavstvo na članak 19., članak 27. stavak 4. i članak 45. stavak 1.
Hrvatski sabor je većinom glasova /80 „za“, 17 „suzdržanih“/ donio Zakon o sustavu unutarnjih kontrola u javnom sektoru, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj, zajedno sa usvojenih amandmanima.
83. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU SPORAZUMA O OPOREZIVANJU DOHOTKA OD ŠTEDNJE IZMEĐU JERSEYA I REPUBLIKE HRVATSKE, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 854
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske, a kod utvrđivanja dnevnog reda prihvaćena je primjena hitnog postupka kod donošenja ovoga Zakona.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za financije i državni
proračun.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Igor Rađenović, zamjenik ministra financija dodatno je obrazložio prijedlog.
Hrvatski sabor je jednoglasno /97 „za“/ donio Zakon o potvrđivanju Sporazuma o oporezivanju dohotka od štednje između Jerseya i Republike Hrvatske, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske, a kod utvrđivanja dnevnog reda prihvaćena je primjena hitnog postupka kod donošenja ovoga Zakona.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo, Odbor za pravosuđe i Odbor za financije i državni proračun.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja mr. sc. Orsat Miljenić, ministar pravosuđa, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Branko Vukšić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika, Vesna Škare Ožbolt, u ime Kluba zastupnika DC-a, Novog vala, Narodne stranke reformista, Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, dr. sc. Goran Marić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, mr. sc. Srđan Gjurković, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Draženko Pandek, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Ingrid Antičević Marinović i mr sc. Orsat Miljenić, ministar pravosuđa.
Za replike su se javili zastupnici: Nikola Vuljanić, dr. sc. Goran Marić, Ingrid Antičević Marinović, Branko Vukšić, Vesna Škare Ožbolt, Dragutin Lesar, Dražen Đurović, Ivo Jelušić, Ivan Šuker i mr. sc. Marin Jurjević.
Hrvatski sabor je većinom glasova /82 „za“, 15 „protiv“/ perihvatio da se raspravlja o amandmanima Vlade Republike Hrvatske koji su dostavljeni nakon zaključenja rasprave.
U raspravi o amandmanima Vlade Republike Hrvatske sudjelovao je zastupnik Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a.
Hrvatski sabor prihvatio je amandmane koje je podnijela Vlada Republike Hrvatske na članak 3. novi stavak 2. /99 „za“/, novi članak 5a /97 „za“/ i članak 6. /97 „za“/.
Predstavnik predlagatelja prihvatio je amandmane koje su podnijeli: Odbor za pravosuđe na članak 3. stavak 2., zastupnik Dragutin Lesar, na članak 2. stavak 3., Klub zastupnika HDZ-a na članak 2. i zastupnica dr. sc. Mirela Holy na članak 2. stavak 3. /u izmijenjenom obliku.
Hrvatski sabor je jednoglasno /97 „za“/ donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o obveznim odnosima, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj, zajedno sa prihvaćenim amandmanima.
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za zaštitu okoliša i
prirode.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Alen Leverić, zamjenik ministra gospodarstva, dodatno je obrazložio prijedlog.
Izvješće Odbora za zaštitu okoliša i prirode podnio je zastupnik Branko Bačić.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Branko Vukšić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Damir Mateljan, u ime Kluba zastupnika SDP-a, mr. sc. Srđan Gjurković, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Branko Bačić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a i Mirela Holy.
Za replike su se javili zastupnici: Dragutin Lesar, Branko Bačić, Branko Vukšić, Davorin Mlakar, mr. sc. Marin Jurjević, Nikola Vuljanić, dr. sc. Mirela Holy, Damir Mateljan, mr. sc. Srđan Gjurković, Frano Matušić, mr. sc. Đurđica Sumrak, Boris Blažeković i Tomislav Klarić.
Hrvatski sabor je većinom glasova /74 „za“, 13 „protiv“, 8 „suzdržanih“/ donio Zakon o sigurnosti pri odobalnom istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, u tekstu kako ga je predložio predlagatej.
86. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZRAČNIM LUKAMA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 852
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske, a kod utvrđivanja dnevnog reda prihvaćena je primjena hitnog postupka kod donošenja ovoga Zakona.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor a zakonodavstvo i Odbor za pomorstvo, promet i
infrastrukturu.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Zdenko Antešić, zamjenik ministra pomorstva, prometa i infrastrukture, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Josip Borić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Boris Blažeković, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Mario Habek, u ime Kluba zastupnika SDP-a i Zdenko Antešić, zamjenik ministra pomorstva, prometa i infrastrukture.
Za replike su se javili zastupnici: mr. sc. Jasen Mesić, Zlatko Tušak, Josip Borić, Ivan Šuker, Ante Babić, Branko Bačić i dr. sc. Goran Marić.
Predstavnik predlagatelja prihvatio je amandman Maria Habeka na članak 8.
stavak 1.
Hrvatski sabor je većinom glasova /75 „za“, 21 „protiv“/ donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zračnim lukama, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj, zajedno sa prihvaćenim amandmanom.
87. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZAŠTITI OKOLIŠA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 848
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za zaštitu okliša i
prirode.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Hrvoje Dokoza, zamjenik ministra zaštite okoliša i prirode, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Damir Mateljan, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Branko Bačić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Sonja Konig, u ime Kluba zastupnika HNS-a, dr. sc. Mirela Holy i Hrvoje Dokoza, zamjenik ministra zaštite okoliša i prirode.
Za replike su se javili zastupnici: mr. sc. Đurđica Sumrak, Stjepan Milinković, Branko Bačić, dr. sc. Mirela Holy i Sonja Konig.
Amandmani Vlade Republike Hrvatske postali su sastavni dio Zakona.
Predstavnik predlagatelja prihvatio je amandmane koje je podnio Odbor za zakonodavstvo na članak 3. stavak 2., članak 13., članak 61. i 63., članak 62. i 64. i članak 65. novi stavak 3. i Klub zastupnika HDZ-a na članak 51.
Hrvatski sabor je jednoglasno /95 „za“/ donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti okoliša, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj, zajedno sa prihvaćenim amandmanima.
88. INTERPELACIJA O RADU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE U VEZI S ULOGOM VLADE REPUBLIKE HRVATSKE U PROVEDBI ZAKONA O I STRATEŠKIH DOKUMENATA U SVZI ISTRAŽIVANJA I EKSPLOATACIJE UGLJIKOVODIKA U JADRANSKOM MORU, Predlagatelj: Klub zastupnika HDZ-a
Predlagatelj Interpelacije je 41 zastupnik HDZ-a.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu je proveo Odbor za zaštitu okoliča i prirode, čije izvješće su zastupnici primili na sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje izvješće.
89. INTERPELACIJA O RADU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE ZBOG PROVEDBE PROJEKTA ISTRAŽIVANJA I EKSPLOATACIJE UGLJIKOVODIKA U JADRANU, Predlagatelji 19 zastupnika u Hrvatskom saboru
Predlagatelj Interpelacije su 19 zastupnika u Hrvatskom saboru.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu je proveo Odbor za zaštitu okoliča i prirode, čije izvješće su zastupnici primili na sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje izvješće.
O dva navedena prijedloga provedena je objedinjena rasprava.
Predstavnici predlagatelja zastupnici Branko Bačić i dr. sc. Mirela Holy, dodatno su obrazložili prijedloge.
Predsjednik Vlade Republike Hrvatske, Zoran Milanović, obrazložio je izvješće Vlade o interpelacijama.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Ivo Jelušić i Peđa Grbin, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika, Davorin Mlakar, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Petar Baranović, u ime Kluba zastupnika DC-a Novog vala i Narodne stranke reformista, mr. sc. Srđan Gjurković, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Josip Borić, Tonka Ivčević, Frano Matušić, Branko Bačić i dr. sc. Mirela Holy kao predlagatelji.
Za replike su se javili zastupnici: Frano Matušić, Branko Bačić, mr. sc. Srđan Gjurković, mr. sc. Jasen Mesić, mr. sc. Đurđica Sumrak, Ingrid Antičević Marinović, Ante Babić, mr. sc. Marin Jurjević, Josip Borić, Josip Đakić, Dražen Đurović, Frano Matušić, dr. sc. Mirela Holy, Tomislav Klarić, mr. sc. Srđan Gjurković, Branko Vukšić, Ante Kulušić, Marijan Škvarić, Ivan Šuker, Davorin Mlakar, Dragutin Lesar, Mladen Novak, Boro Grubišić,
Ivo Jelušić, Peđa Grbin, Nenad Stazić, Petar Baranović, Goran Beus Richembergh, Ivica Mandić, Alen Prelec, akademik Željko Reiner, Ada Damjanac, Franjo Lucić, Mladen Marelić, Tonka Ivčević i prof. dr. sc. Dujomir Marasović.
INTERPELACIJA O RADU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE U VEZI S ULOGOM VLADE REPUBLIKE HRVATSKE U PROVEDBI ZAKONA O I STRATEŠKIH DOKUMENATA U SVZI ISTRAŽIVANJA I EKSPLOATACIJE UGLJIKOVODIKA U JADRANSKOM MORU, Predlagatelj: Klub zastupnika HDZ-a
Prije glasovanja zastupnik Davorin Mlakar, u ime Kluba zastupnika HDZ-a zatražio je stanku zbog stava Vlade Republike Hrvatske i neprimjerenog vođenja rasprave. Nakon stanke zastupnik Branko Bačić, obrazložio je stajalište Kluba.
Hrvatski sabor većinom glasova /16 „za“, 72 „protiv“ 1 „suzdržan“/ sukladno prijedlogu Odbora za zaštitu okoliša i prorode, nije donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Interpelacija o radu Vlade Republike Hrvatske u vezi s ulogom Vlade Republike Hrvatske u provedbi zakona o strateških dokumenata u svezi istraživanja i eksploatacije ugljikovodika u Jadrankom moru, koju je podnio 41 zastupnik Kluba zastupnika HDZ-a u Hrvatskom saboru.
Hrvatski sabor nije prihvatio zaključak koji je predložio Klub zastupnika HDZ-a. /19 „za“, 70 „protiv“/.
INTERPELACIJA O RADU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE ZBOG PROVEDBE PROJEKTA ISTRAŽIVANJA I EKSPLOATACIJE UGLJIKOVODIKA U JADRANU, Predlagatelji 19 zastupnika u Hrvatskom saboru
Hrvatski sabor većinom glasova /18 „za“, 72 „protiv“/ sukladno prijedlogu Odbora za zaštitu okoliša i prirode, nije donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Interpelacija o radu Vlade Republike Hrvatske zbog provedbe projekta istraživanja i eksploatacije ugljikovodika u Jadranu, koju je podnijelo 19 zastupnika u Hrvatskom saboru.
90. INTERPELACIJA O RADU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE U VEZI S NJEZINOM ULOGOM U POSTUPKU PREGOVORA EUROPSKE UNIJE I
SJEDINJENIH AMERIČKIH DRŽAVA O SKLAPANJU PARTNERSTVA ZA TRANSATLANTSKU TRGOVINU I ULAGANJA /TTIP/, Predlagatelji 21 zastupnik u Hrvatskom saboru
Predlagatelji interpelacije su 21 zastupnik u Hrvatskom saboru.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu je proveo Odbor za gospodarstvo, čije izvješće su zastupnici primili
na sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je izvješće povodom interpelacije. Predstavnik predlagatelja zastupnik Dragutin Lesar, dodatno je obrazložio
prijedlog.
Predstavnik Vlade Joško Klisović, zamjenik ministrice vanjskih i europskih poslova obrazložio je izvješće Vlade.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Nikola Vuljanić, u ime Kluba zastupnika nezavisnih ljevičara, Mile Horvat, u ime Kluba zastupnika SDSS-a, Gordan Jandroković, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Igor Kolman, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Daniel Mondekar, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Petar Baranović, u ime Kluba zastupnika DC-a Novog vala i Narodne stranke reformista i Dragutin Lesar, u ime predlagatelja.
Za replike su se javili zastupnici: dr. sc. Mirela Holy, Dragutin Lesar, Gordan Jandroković, Boro Grubišić, Nikola Vuljanić, mr. sc. Srđan Gjurković, mr. sc. Đurđica Sumrak, Ingrid Antičević Marinović, Igor Kolman i Mladen Novak.
Hrvatski sabor je većinom glasova /72 „za“, 18 „protiv“, 1 „suzdržan“/, sukladno prijedlogu Odbora za gospodarstvo, sljedeći
ZAKLJUČAK
Odbija se Interpelacija o radu Vlade Republike Hrvatske u vezi s njezinom ulogom u postupku pregovora Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država o sklapanju Partnerstva za transatlantsku trgovinu i ulaganja /TTIP/, koju je podnio 21 zastupnik u Hrvatskom saboru.
91. INTERPELACIJA O RADU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE NA
PODRUČJU REFORME JAVNE UPRAVE, Predlagatelji 16 zastupnika u Hrvatskom saboru
Predlagatelji interpelacije su 16 zastupnika u Hrvatskom saboru. Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je izvješće povodom interpelacije.
Predstavnik predlagatelja zastupnik Petar Baranović, dodatno je obrazložio
prijedlog.
Predstavnik Vlade dr. sc. Zoran Pičuljan, zamjenik ministra uprave, obrazložio je izvješće Vlade.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Petar Baranović, u ime Kluba zastupnika DC-a, Novog vala i Narodne stranke reformista i Ingrid Antičević Marinović, u ime Kluba zastupnika SDP-a.
Za replike su se javili zastupnici: Petar Baranović i Ingrid Antičević Marinović.
Hrvatski sabor je većinom glasova /73 „za“, 19 „protiv“/, sukladno prijedlogu Kluba zastupnika SDP-a, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Odbija se Interpelacija o radu Vlade Republike Hrvatske na području reforme javne uprave, koju je predložilo 16 zastupnika u Hrvatskom saboru.
92a/ PRIJEDLOG GODIŠNJEG IZVJEŠTAJA O IZVRŠENJU DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2014. GODINU b/ PRIJEDLOG GODIŠNJEG IZVJEŠTAJA O PRIMJENI FISKALNIH PRAVILA ZA 2014. GODINU
Vlada Republike Hrvatske podnijela je izvješće na temelju članka 110. Zakona
o proračunu.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za financije i državni proračun, Odbor za regionalni razvoj i fondove EU, Odbor za zaštitu okoliša i prirode, Odbor za poljoprivredu, Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo i Odbor za Hrvate izvan Republike Hrvatske.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
93. IZVJEŠĆE O OBAVLJENOJ REVIZIJI GODIŠNJEG IZVJEŠTAJA O
IZVRŠENJU DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2014. GODINU
Podnositelj izvješća je Državni ured za reviziju, temeljem članka 6. Zakona o Državnom uredu za reviziju.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za financije i državni proračun, Odbor za regionalni razvoj i fondove EU i Odbor za Hrvate izvan Republike Hrvatske.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
O navedenim izvješćima provedena je objedinjena rasprava.
Predstavnici predlagatelja Igor Rađenović, zamjenik ministra financija i mr. sc. Ivan Klešić, glavni državni revizor, dodatno su obrazložili prijedloge.
Izvješće Odbora za prostorno uređenje i graditeljstvo podnio je zastupnik Zdravko Ronko.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ- a, Slavko Linić, u ime Kluba zastupnika nezavisnih ljevičara, Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika, Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Krešimir Bubalo, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Ivo Jelušić i Dragica Zgrebec, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Vesna Škare Ožbolt, u ime Kluba zastupnika DC-a, Novog vala i Narodne stranke reformista, mr. sc. Srđan Gjurković, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Josip Borić, Nadica Jelaš, Branko Bačić i Igor Rađenović, zamjenik ministra financija i mr. sc. Klešić, glavni državni revizor.
Tijekom rasprave zastupnik Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a zatražio je stanku kako bi se očitovali o daljnjem sudjelovanju u raspravi: Stanku su također zatražili i zastupnici Igor Dragovan, u ime Kluba zastupnika SDP-a i mr. sc. Srđan Gjurković, u ime Kluba zastupnika HNS-a.
Nakon stanke zastupnici: Ivan Šuker, Igor Dragovan i mr. sc. Srđan Gjurković, iznijeli su stajališta svojih klubova.
Za replike su se javili zastupnici: Krešimir Bubalo, Josip Borić, Damir Kajin, Ivan Šuker, prof. dr. sc. Dujomir Marasović, Frano Matušić, Branko Bačić, Ivo Jelušić, mr. sc. Srđan Gjurković, mr. sc. Jasen Mesić, Franjo Lucić, Branka Juričev Martinčev, Nadica Jelaš, Josip Krnić, Slavko Linić, Boro Grubišić, Vesna Škare Ožbolt, Damir Kajin, Dragutin Lesar, prof. dr. sc. Josip Kregar, Hrvoje Nekić, Dragica Zgrebec, Igor Dragovan, Peđa Grbin, Ivan Šuker, Silvano Hrelja, akademik Željko Reiner, Josip Borić, Nada Turina Đurić, Mladen Marelić, mr. sc. Tatjana Šimac Bonačić i Jakša Baloević.
PRIJEDLOG GODIŠNJEG IZVJEŠTAJA O IZVRŠENJU DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2014. GODINU
Hrvatski sabor je većinom glasova /78 „za“, 17 „protiv“, 2 „suzdržana“/ donio Godišnji izvještaj o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu.
a/ Godišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Hrvatskih voda za 2014. godinu
Hrvatski sabor je većinom glasova /74 „za“, 21 „protiv“, 1 „suzdržan“/, sukladno članku 11. Zakona o proračunu donio
ODLUKU
O davanju suglasnosti na Godišnji izvještaj o izvršenju financijskog plana Hrvatskih voda za 2014. godinu.
b/ Godišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2014. godinu
Hrvatski sabor je većinom glasova /76 „za“, 17 „protiv“, 3 „suzdržana“/, sukladno članku 11. Zakona o proračunu donio
ODLUKU
O davanju suglasnosti na Godišnji izvještaj o izvršenju financijskog plana Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2014. godinu.
c/ Godišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Hrvatskih cesta za 2014. godinu
Hrvatski sabor je većinom glasova /75 „za“, 21 „protiv“, 3 „suzdržana“/, sukladno članku 11. Zakona o proračunu donio
ODLUKU
O davanju suglasnosti na Godišnji izvještaj o izvršenju financijskog plana Hrvatskih cesta za 2014. godinu.
d/ Godišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2014. godinu
Hrvatski sabor je većinom glasova /76 „za“, 15 „protiv“, 6 „suzdržana“/, sukladno članku 11. Zakona o proračunu donio
ODLUKU
O davanju suglasnosti na Godišnji izvještaj o izvršenju financijskog plana Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2014. godinu.
e/ Godišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Centra za resrukturiranje i prodaju za 2014. godinu
Hrvatski sabor je većinom glasova /74 „za“, 19 „protiv“, 3 „suzdržana“/, sukladno članku 11. Zakona o proračunu donio
ODLUKU
O davanju suglasnosti na Godišnji izvještaj o izvršenju financijskog plana Centra za restrukturiranje i prodaju za 2014. godinu.
PRIJEDLOG GODIŠNJEG IZVJEŠTAJA O PRIMJENI FISKALNIH PRAVILA ZA 2014. GODINU
Hrvatski sabor je većinom glasova /76 „za“, 19 „protiv“, 4 „suzdržana“/ donio Godišnji izvještaj o primjeni fiskalnih pravila za 2014. godinu.
93. IZVJEŠĆE O OBAVLJENOJ REVIZIJI GODIŠNJEG IZVJEŠTAJA O
IZVRŠENJU DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2014. GODINU
Hrvatski sabor je većinom glasova /95 „za“, 1 „protiv“, 1 „suzdržan“/, sukladno prijedlozima rdnih tijela donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o obavljenoj reviziji godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu.
Hrvatski sabor nije prihvatio zaključak koji je predložio zastupnik Frano Matušić /20 „za“, 72 „protiv“, 2 „suzdržana“/
94. PRIJEDLOG OBITELJSKOG ZAKONA, prvo čitanje, P.Z.E. br. 847
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo, Odbor za obitelj, mlade i sport i Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnica predlagatelja Maja Sporiš, zamjenica ministrice socijalne politike i mladih, dodatno je obrazložila prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: akademik Željko Reiner, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Nansi Tireli, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Marija Ilić, u ime Kluba zastupnika HSU-a, Peđa Grbin, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Nada Turina Đurić, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Gordana Sobol, mr. sc. Tatjana Šimac Bonačić,
Lljiljana Cvjetović, prof. dr. sc. Romana Jerković, Ingrid Antičević Marinović, dr. sc. Mirela Holy i Maja Sporiš, zamjenica ministrice socijalne politike i mladih.
Za replike su se javili zastupnici: Ingrid Antičević Marinović, Sunčana Glavak, Jakša Baloević, Ante Babić, mr. sc. Đurđica Sumrak, Gordana Sobol, akademik Željko Reiner, prof. dr. sc. Romana Jerković, mr. sc. Tatjana Šimac Bonačić, Nansi Tireli, Marija Ilić, Peđa Grbin i Nada Turina Đurić.
Hrvatski sabor je većinom glasova /76 „za“, 17 „protiv“, 7 „suzdržanih“/, sukladno prijedlozima radnih tijela, donio sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog obiteljskog zakona.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznesena u raspravi uputiti će se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.
95. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O SUSTAVU CIVILNE ZAŠTITE, drugo čitanje, P.Z.E. br. 796
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo, Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost i Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Evelin Tonković, zamjenik ministra unutarnjih poslova, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Ivica Mandić, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Zlatko Tušak, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, prof. dr. sc. Miroslav Tuđman, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Draženko Pandek, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a i Boris Blažeković.
Za replike su se javili zastupnici: Branko Vukšić, Branko Hrg, Ante Sanader, prof. dr. sc. Miroslav Tuđman, Ivica Mandić, Tomislav Ivić, Stjepan Milinković, Borislav Kovačić, Branko Bačić, Zlatko Tušak, Draženko Pandek i Boro Grubišić.
Predstavnik predlagatelja nije se suglasio, a Hrvatski sabor nije prihvatio amandmane koje je podnio zastupnik Ivica mandić na članak 8. novu alineju 5., članak 12. alineju 12. i novi članak 15a.
Hrvatski sabor je većinom glasova /83 „za“, 13 „protiv“, 11 „suzdržanih“/, donio Zakon o sustavu civilne zaštite, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
96. PRIJEDLOG ODLUKE O IMENOVANJU ČLANOVA NADZORNOG ODBORA HRT-a
Predlagatelj Odluke je Odbor za informiranje, informatizaciju i medije.
Prijedlog akta zastupnici su primili na sjednici.
Hrvatski sabor je većinom glasova /86 „za“, 1 „protiv“, 2 „suzdržana“/ imenovao za članove Nadzornog odbora Hrvatske radiotelevizije dr. sc. Katarinu Bakija, Miroslava Grgića, mr. sc. Šenola Selimovića i Anju Šovagović Despot.
97. PRIJEDLOG ODLUKE O PROGLAŠENJU „DANA ZAŠTIĆENIH HRVATSKIH AUTOHTONIH PROIZVODA66
Predlagatelj Odluke je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu je proveo Odbor za poljoprivredu, čije izvješće su zastupnici primili
na sjednici.
Predstavnica predlagatelja Snježana Španjol, zamjenica ministra poljoprivrede, dodatno je obrazložila prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Stjepan Milinković, u ime Kluba zastupnika HDZ-a i Snježana Španjol, zamjenica ministra poljoprivrede.
Za replike su se javili zastupnici Stjepan Milinković i Jakša Baloević.
Hrvatski sabor je jednoglasno /113 „za“/ donio Odluku o proglašenju „Dana zaštićenih hrvatskih autohotnih proizvoda“, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
98a/ PRIJEDLOG ODLUKE O RAZRJEŠENJU ČLANA UPRAVNOG VIJEĆA HRVATSKE ENERGETSKE REGULATORNE AGENCIJE b/ PRIJEDLOG ODLUKE O IMENOVANJU ČLANA UPRAVNOG VIJEĆA HRVATSKE ENERGETSKE REGULATORNE AGENCIJE
Predlagatelj Odluke je Vlada Republike Hrvatske u skladu s člankom 23. Zakona o regulaciji energetskih djelatnosti.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu je proveo Odbor za gospodarstvo, čije izvješće su zastupnici primili
na sjednici.
a/ PRIJEDLOG ODLUKE O RAZRJEŠENJU ČLANA UPRAVNOG VIJEĆA HRVATSKE ENERGETSKE REGULATORNE AGENCIJE
Hrvatski sabor je većinom glasova /101 „za“, 7 „suzdržanih“/ razriješio mr. sc. Dalibora Pudića, dužnosti člana Upravnog vijeća Hrvatske energetske regulatorne agencije, s danom 30. rujna 2015. godine, radi isteka mandata.
b/ PRIJEDLOG ODLUKE O IMENOVANJU ČLANA UPRAVNOG VIJEĆA HRVATSKE ENERGETSKE REGULATORNE AGENCIJE
Hrvatski sabor je većinom glasova /84 „za“, 14 „protiv“, 10 „suzdržanih“/ imenovao mr. sc. Dalibora Pudića, članonUpravnog vijeća Hrvatske energetske regulatorne agencije, s danom 1. listopada 2015. godine.
99. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PUTNIM ISPRAVAMA HRVATSKIH DRŽAVLJANA, drugo čitanje, P.Z. br. 834
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Evelin Tonković, zamjenik ministra unutarnjih poslova, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Nikola Vuljanić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Boris Blažeković, u ime Kluba zastupnika HNS-a, prof. dr. sc. Miroslav Tuđman, u ime Kluba zastupnika HDZ-a i Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a.
Za replike su se javili zastupnici: dr. sc. Mirela Holy, Dragutin Lesar, Ingrid Antičević Marinović, prof. dr. sc. Miroslav Tuđman, Boro Grubišić i Jakša Baloević.
Hrvatski sabor je većinom glasova /107 „za“, 2 „protiv“/ donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o putnim ispravama hrvatskih državljana, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
100. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O OSIGURANJU DEPOZITA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 873
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za financije i državni
proračun.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Igor Rađenović, zamjenik ministra financija, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: dr. sc. Goran Marić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Nadica Jelaš, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Ivan Šuker, dr. sc. Goran Marić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a i Igor Rađenović, zamjenik ministra financija.
Za replike su se javili zastupnici: Ivan Šuker, Nadica Jelaš, dr. sc. Goran Marić, Stjepan Milinković i Boro Grubišić.
Hrvatski sabor je većinom glasova /89 „za“, 14 „protiv“, 4 „suzdržana“/ prihvatio da se raspravlja i odlučuje o amandmanima Vlade Republike Hrvatske koji su podneseni nakon zaključenja rasprave.
U raspravi o amandmanu Vlade Republike Hrvatske, sudjelovao je zastupnik dr. sc. Goran Marić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a.
Hrvatski sabor prihvatio je amandman Vlade Republike Hrvatske na članak 9. stavke 1. i 2. /84 „za“, 26 „protiv“/.
Predstavnik predlagatelja prihvatio je amandmane koje je podnio Odbor za zakonodavstvo na članak 3. članak 27. stavak 1. i članak 31. i Klub zastupnika HDZ-a na članak 5. stavak 3. /u izmijenjenom obliku/.
Predstavnik predlagatelja nije se suglasio a Hrvatski sabor nije prihvatio amandman Kluba zastupnika HDZ-a na članak 15.
Hrvatski sabor je većinom glasova /108 „za“, 6 „suzdržanih“/ donio Zakon o osiguranju depozita, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj, zajedno sa prihvaćenim amandmanima.
101. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PRAVOSUDNOJ AKADEMIJI, drugo čitanje, P.Z. br. 825
102. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DRŽAVNOM ODVJETNIŠTVU, drugo čitanje, P.Z. br. 827
103. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DRŽAVNOM SUDBENOM VIJEĆU, drugo čitanje, P.Z. br. 828
104. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SUDOVIMA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 860
O navedenim prijedlozima zakona provedena je objedinjena rasprava.
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske, a kod utvrđivanja dnevnog reda prihvaćena je primjena hitnog postupka kod Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudovima.
Prijedloge akata zastupnici su primili u pretince.
Raspravu je proveo Odbor za zakonodavstvo, čija izvješća su zastupnici primili
na sjednici.
Predstavnica predlagatelja Sandra Artuković Kunšt, zamjenica ministra pravosuđa, dodatno je obrazložila prijedloge.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Dragan Crnogorac, u ime Kluba zastupnika SDSS-a, Ingrid Antičević Marinović i Draženko Pandek, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Davorin Mlakar, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Goran Beus Richembergh, u ime Kluba zastupnika HNS-a i Sandra Artuković Kunšt, zamjenica ministra pravosuđa.
Za replike su se javili zastupnici: Ingrid Antičević Marinović, Davorin Mlakar, Draženko Pandek i Goran Beus Richembergh.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PRAVOSUDNOJ AKADEMIJI, drugo čitanje, P.Z. br. 825
Hrvatski sabor je većinom glasova /96 „za“, 14 „protiv“, 5 „suzdržanih“/ donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o pravosudnoj akademiji, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DRŽAVNOM ODVJETNIŠTVU, drugo čitanje, P.Z. br. 827
Predstavnica predlagatelja prihvatila je amandman Odbora za zakonodavstvo
na članak 17.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DRŽAVNOM SUDBENOM VIJEĆU, drugo čitanje, P.Z. br. 828
Predstavnica predlagatelja prihvatila je amandmane koje je podnio Odbor za zakonodavstvo na članak 6. stavak 4. i članak 9. stavke 1. i 2.
Hrvatski sabor je većinom glasova /97 „za“, 12 „protiv“, 2 „suzdržanih“/ donio Zakon o državnom sudbenom vijeću, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj, zajedno sa prihvaćenim amandmanima.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SUDOVIMA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 860
Predstavnica predlagatelja prihvatila je amandman Odbora za zakonodavstvo na novi članak 3 a.
Hrvatski sabor je većinom glasova /96 „za“, 12 „protiv“, 3 „suzdržana“/ donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o sudovima, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj, zajedno sa prihvaćenim amandmanom.
105. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O OSIGURANJU POTRAŽIVANJA RADNIKA U SLUČAJU STEČAJA POSLODAVCA, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 857
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske, a kod utvrđivanja dnevnog reda prihvaćena je primjena hitnog postupka kod donošenja ovoga Zakona.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja prof. dr. sc. Mirando Mrsić, ministar rada i mirovinskog sustava, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Slavko Linić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, mr. sc. Đuro Popijač, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Zlatko Tušak, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Nadica Jelaš, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Marijan Škvarić, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika
HDSSB-a, Silvano Hrelja, u ime Kluba zastupnika HSU-a i prof. dr. sc. Mirando Mrsić, ministar rada i mirovinskog sustava.
Za replike su se javili zastupnici: Ivan Šuker, Dragutin Lesar, Slavko Linić, Ingrid Antičević Marinović, mr. sc. Đuro Popijač, dr. sc. Goran Marić, Marijan Škvarić,
Boro Grubišić i Nadica Jelaš.
Predstavnik predlagatelja prihvatio je amandman Odbora za zakonodavstvo na novi članak 22a.
Hrvatski sabor je većinom glasova /96 „za“, 1 „protiv“, 18 „suzdržanih“/ donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o osiguranju potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj, zajedno sa prihvaćenim amandmanom.
106. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O REGULIRANIM PROFESIJAMA I
PRIZNAVANJU INOZEMNIH STRUČNIH KVALIFIKACIJA, drugo čitanje, P.Z.E. br. 821
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo, Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo i Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku.
Predstavnik predlagatelja Božidar Štubelj, zamjenik ministra rada i mirovinskog sustava, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: akademik Željko Reiner, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Igor Kolman, u ime Kluba zastupnika HNS-a,
Za replike su se javili zastupnici: akademik Željko Reiner, Boro Grubišić, Igor Kolman, Dragan Crnogorac i Božidar Štubalj, zamjenik ministra rada i mirovinskog sustava.
Hrvatski sabor je većinom glasova /96 „za“, 1 „protiv“, 19 „suzdržanih“/ donio Zakon o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
107. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNI ZAKONA O DOPLATKU ZA DJECU, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 871
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske, a kod utvrđivanja dnevnog reda prihvaćena je primjena hitnog postupka kod donošenja ovoga Zakona.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo, Odbor za obitelj, mlade i sport i Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnica predlagatelja Maja Sporiš, zamjenica ministrice socijalne politike i mladih, dodatno je obrazložila prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Mladen Novak, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Martina Banić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Gordana Sobol, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Nada Turina Đurić, u ime Kluba zastupnika HNS-a i Maja Sporiš, zamjenica ministrice socijalne politike i mladih.
Za replike su se javili zastupnici: Ivan Šuker, mr. sc. Đurđica Sumrak, Dragutin Lesar, Ingrid Antičević Marinović, Mladen Novak, Gordana Sobol, Nikola Vuljanić, Stjepan Milinković, Boro Grubišić, Martina Dalić, doc. dr. sc. Željko Jovanović i mr. sc. Josip Salapić.
Predstavnica predlagatelja nije se suglasila, a Hrvatski sabor nije prihvatio amandmane koje su podnijeli Mladen Novak na članak 4., članak 6. i članak 7., Klub zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada na članak 5. stavak 2. Jadranke Kosor na članak 7. i Kluba zastupnika HDZ-a na članak 7.
Hrvatski sabor je većinom glasova /112 „za“, 2 „suzdržana“/ donio Zakon o izmjenama i dopuni Zakona o doplatku za djecu, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
108. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O ZAKLADI „HRVATSKA ZA DJECU“, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 869
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske, a kod utvrđivanja dnevnog reda prihvaćena je primjena hitnog postupka kod donošenja ovoga Zakona.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za obitelj, mlade i sport. Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnica predlagatelja Maja Sporiš, zamjenica ministrice socijalne politike i mladih, dodatno je obrazložila prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Nansi Tireli, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, mr. sc. Tatjana Šimac Bonačić, Ante Babić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a i Maja Sporiš, zamjenica ministrice socijalne politike i mladih.
Za replike su se javili zastupnici: Ante Babić, Jadranka Kosor, Nansi, Stjepan Milinković, akademik Željko Reiner, mr. sc. Tatjana Šimac Bonačić, dr. sc. Goran Marić, mr. sc. Jasen Mesić, Marijan Škvarić, Jakša Baloević i Ivan Šuker.
Predstavnica predlagatelja prihvatila je amandman Odbora za zakonodavstvo na članak 24. stavak 1.
Predstavnica predlagatelja nije se suglasila, a Hrvatski sabor nije prihvatio amandmane koje su podnijeli Klub zastupnika HDZ-a na članak 10. stavak 6. i članak 13. stavak 3.
Nakon izjašnjenja predlagateljice zastupnik dr. sc. Goran Marić odustao je od amandmana na članak 10. stavak 4.
Hrvatski sabor je većinom glasova /82 „za“, 2 „protiv“, 33 „suzdržana“/ donio Zakon o Zakladi „Hrvatska za djecu“, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj, zajedno sa prihvaćenim amandmanom.
109. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O HRVATSKOM ZNAKOVNOM JEZIKU I OSTALIM SUSTAVIMA KOMUNIKACIJE GLUHIH I GLUHOSLIJEPIH OSOBA U REPUBLICI HRVATSKOJ, drugo čitanje, P.Z. br. 772
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za zdravstvo i socijalnu
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnica predlagatelja Maja Sporiš, zamjenica ministrice socijalne politike i mladih, dodatno je obrazložila prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Nikola Vuljanić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, mr. sc. Đurđica Sumrak, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Marijan Škvarić, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Melita Mulić, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Ljiljana Cvjetović i Maja Sporiš, zamjenica ministrice socijalne politike i mladih.
Za replike su se javili zastupnici: mr. sc. Đurđica Sumrak, Marijan Škvarić, Nikola Vuljanić i Melita Mulić.
Nakon izjašnjenja predlagatelja od amandmana je odustao Klub zastupnika HSU-a na članak 13.
Hrvatski sabor je jednoglasno /117 „za“/ donio Zakon o hrvatskom znakovnom jeziku i ostalim sustavima komunikacije gluhih i gluhoslijepih osoba u Republici Hrvatskoj.
110. PRIJEDLOG ODLUKE O SUDJELOVANJU ORUŽANIH SNAGA
REPUBLIKE HRVATSKE U ZDRUŽENOJ HUMANITARNOJ OPERACIJI EUROPSKE UNIJIE „TRITON“ U SREDOZEMLJU
Predlagatelj Odluke Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za obranu.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnica predlagatelja Višnja Tafra, zamjenica ministra obrane, dodatno je obrazložila prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Tomislav Ivić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Tanja Vrbat Grgić, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Karolina Leaković i Višnja Tafra, zamjenica ministra obrane.
Za repliku se javio zastupnik Tomislav Ivić.
Hrvatski sabor je jednoglasno /119 „za“/ donio Odluku o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u združenoj humanitarnoj operaciji Europske unije „TRITON“ u Sredozemlju.
111. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU UGOVORA O JAMSTVU IZMEĐU REPUBLIKE HRVATSKE I MEĐUNARODNE BANKE ZA OBNOVU I RAZVOJ ZA FINANCIRANJE PROJEKTA ODRŽIVIH HRVATSKIH ŽELJEZNICA U EUROPI ZA DRUŠTVO HŽ CARGO d.o.o., hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 861
112. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU UGOVORA O JAMSTVU IZMEĐU REPUBLIKE HRVATSKE I MEĐUNARODNE BANKE ZA OBNOVU I RAZVOJ ZA FINANCIRANJE PROJEKTA ODRŽIVIH HRVATSKIH ŽELJEZNICA U EUROPI ZA DRUŠTVO HŽ PUTNIČKI PRIJEVOZ d.o.o., hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 863
113. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU UGOVORA O JAMSTVU IZMEĐU REPUBLIKE HRVATSKE I MEĐUNARODNE BANKE ZA OBNOVU I RAZVOJ ZA FINANCIRANJE PROJEKTA ODRŽIVIH
HRVATSKIH ŽELJEZNICA U EUROPI ZA DRUŠTVO HŽ INFRASTRUKTURA d.o.o., hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 862
O navedenim prijedlozima zakona provedena je objedinjena rasprava.
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske, a kod utvrđivanja dnevnog reda prihvaćena je primjena hitnog postupka kod donošenja ovih zakona.
Prijedloge akata zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo, Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu i Odbor za financije i državni proračun.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Zdenko Antešić, zamjenik ministra pomorstva, prometa i infrastrukture, dodatno je obrazložio prijedloge.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Mladen Novak, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Ivan Šuker, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Ivo Jelušić, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, dr. sc. Mirela Holy i Zdenko Antešić, zamjenik ministra pomorstva, prometa i infrastrukture.
Za replike su se javili zastupnici: Mirela Holy, Ivan Šuker, Slavko Linić, Mladen Novak, Boro Grubišić, Tomislav Klarić, Josip Borić, Tomislav Žagar, Jakša Baloević, Ivo Jelušić, Ante Babić i Mladen Marelić.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU UGOVORA O JAMSTVU IZMEĐU REPUBLIKE HRVATSKE I MEĐUNARODNE BANKE ZA OBNOVU I RAZVOJ ZA FINANCIRANJE PROJEKTA ODRŽIVIH HRVATSKIH ŽELJEZNICA U EUROPI ZA DRUŠTVO HŽ CARGO d.o.o., hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 861
Hrvatski sabor je većinom glasova /80 „za“, 13 „protiv“, 20 „suzdržanih“/ donio Zakon o potvrđivanju Ugovora o jamstvu između Republike Hrvatske i Međunarodne banke za obnovu i razvoj za financiranje Projekta održivih Hrvatskih željeznica u Europi za društvo HŽ Cargo d.o.o., u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU UGOVORA O JAMSTVU IZMEĐU REPUBLIKE HRVATSKE I MEĐUNARODNE BANKE ZA OBNOVU I RAZVOJ ZA FINANCIRANJE PROJEKTA ODRŽIVIH HRVATSKIH ŽELJEZNICA U EUROPI ZA DRUŠTVO HŽ PUTNIČKI PRIJEVOZ d.o.o., hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 863
Hrvatski sabor je većinom glasova /80 „za“, 14 „protiv“, 18 „suzdržanih“/ donio Zakon o potvrđivanju Ugovora o jamstvu između Republike Hrvatske i Međunarodne banke za obnovu i razvoj za financiranje Projekta održivih Hrvatskih željeznica u Europi za društvo HŽ Putnički prijevoz d.o.o., u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU UGOVORA O JAMSTVU IZMEĐU REPUBLIKE HRVATSKE I MEĐUNARODNE BANKE ZA OBNOVU I RAZVOJ ZA FINANCIRANJE PROJEKTA ODRŽIVIH HRVATSKIH ŽELJEZNICA U EUROPI ZA DRUŠTVO HŽ INFRASTRUKTURA d.o.o., hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 862
Hrvatski sabor je većinom glasova /78 „za“, 14 „protiv“, 20 „suzdržanih“/ donio Zakon o potvrđivanju Ugovora o jamstvu između Republike Hrvatske i Međunarodne banke za obnovu i razvoj za financiranje Projekta održivih Hrvatskih željeznica u Europi za društvo HZ Infrastruktura d.o.o., u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
114. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU PROTOKOLA IZ NAGOYE O PRISTUPU GENETSKIM RESURSIMA TE POŠTENOJ I PRAVIČNOJ PODJELI DOBITI KOJA PROIZLAZI IZ NJIHOVA KORIŠTENJA UZ KONVENCIJU O BIOLOŠKOJ RAZNOLIKOSTI, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 864
115. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU SPORAZUMA IZMEĐU EUROPSKE UNIJE I NJEZINIH DRŽAVA ČLANICA, S JEDNE STRANE, I ISLANDA, S DRUGE STRANE, O SUDJELOVANJU ISLANDA U ZAJEDNIČKOM ISPUNJAVANJU OBVEZA EUROPSKE UNIJE, NJEZINIH DRŽAVA ČLANICA I ISLANDA U DRUGOM OBVEZUJUĆEM RAZDOBLJU KVOTSKOG PROTOKOLA UZ OKVIRNU KONVENCIJU UEJDINJENIH NARODA O PROMJENI KLIME, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 870
O navedenim prijedlozima zakona provedena je objedinjena rasprava.
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske, a kod utvrđivanja dnevnog reda prihvaćena je primjena hitnog postupka kod donošenja ovih zakona.
Prijedloge akata zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za zaštitu okoliša i
prirode.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Branka Juričev Martinčev, u ime Kluba zastupnika HDZ-a i dr. sc. Mirela Holy.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU PROTOKOLA IZ NAGOYE O PRISTUPU GENETSKIM RESURSIMA TE POŠTENOJ I
PRAVIČNOJ PODJELI DOBITI KOJA PROIZLAZI IZ NJIHOVA KORIŠTENJA UZ KONVENCIJU O BIOLOŠKOJ RAZNOLIKOSTI, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 864
Hrvatski sabor je jednoglasno /115 „za“/ donio Zakon o potvrđivanju Protokola iz Nagoye o pristupu genetskim resurskima te poštenoj i pravičnoj podjeli dobiti koja proizlazi iz njihova korištenja uz Konvenciju o biološkoj raznolikosti, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU SPORAZUMA IZMEĐU EUROPSKE UNIJE I NJEZINIH DRŽAVA ČLANICA, S JEDNE STRANE, I ISLANDA, S DRUGE STRANE, O SUDJELOVANJU ISLANDA U ZAJEDNIČKOM ISPUNJAVANJU OBVEZA EUROPSKE UNIJE, NJEZINIH DRŽAVA ČLANICA I ISLANDA U DRUGOM OBVEZUJUĆEM RAZDOBLJU KYOTSKOG PROTOKOLA UZ OKVIRNU KONVENCIJU UEJDINJENIH NARODA O PROMJENI KLIME, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 870
Hrvatski sabor je jednoglasno /114 „za“/ donio Zakon o potvrđivanju Sporazuma između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Islanda, s druge strane, o sudjelovanju Islanda u zajedničkom ispunjavanju obveza Europske unije, njezinih država članica i Islanda u drugom obvezujućem razdoblju Kyotskog protokola uz Okvirnu konvenciju Ujedinjenih naroda o promjeni klime, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
116. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O UPORABI JEZIKA I PISMA NACIONALNIH MANJINA U REPUBLICI HRVATSKOJ, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 858
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske, a kod utvrđivanja dnevnog reda prihvaćena je primjena hitnog postupka kod donošenja ovoga Zakona.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo, Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav i Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
117. PRIJEDLOG ZAKLJUČKA O PROBLEMATICI POSTAVLJANJA DVOJEZIČNIH NATPISA U GRADU VUKOVARU I PRIMJENI USTAVNOG ZAKONA O PRAVIMA NACIONALNIH MANJINA, Predlagatelj: 1/3 zastupnika u Hrvatskom saboru;
Predlagatelj zaključka je 1/3 zastupnika Hrvatskoga sabora.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu je proveo Odbor za ratne veterane, čije izvješće su zastupnici primili
na sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje mišljenje.
118. PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENI I DOPUNI ZAKONA O LOKALNOJ I
PODRUČNOJ /REGIONALNOJ/ SAMOUPRAVI, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 859;
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske, a kod utvrđivanja dnevnog reda prihvaćena je primjena hitnog postupka.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo, Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav i Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Arsen Bauk, ministar uprave, kod uvodnog obrazloženja Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o uporabi jezika i pisma nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj, P.Z. br. 858. i Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o lokalnoj i područnoj /regionalnoj/ samoupravi, P.Z. br. 859. prihvatio da se raspravlja i odlučuje u prvom čitanju.
Predstavnici predlagatelja zastupnici Davorin Mlakar i mr. sc. Josip Salapić, dodatno su obrazložili svoj prijedlog zakona.
Izvješća su podnijeli zastupnici Peđa Grbin, u ime Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav i Melita Mulić, u ime Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatski laburisti-Stranka rada, prof. dr. sc. Milorad Pupovac, u ime Kluba zastupnika SDSS- a, Nikola Vuljanić, u ime Kluba nezavisnih ljevičara, Damir Kajin i Šandor Juhas, u ime Kluba nezavisnih zastupnika, Zvonko Milas i Davorin Mlakar, u ime Kluba zastupnika HDZ- a, Jadranka Kosor, u ime Kluba nezavisne zastupnice Jadranke Kosor i zastupnika HGS-a, Veljko Kajtazi, u ime Kluba zastupnika nacionalnih manjina, Goran Beus Richembergh, u ime Kluba zastupnika HNS-a, mr. sc. Josip Salapić i Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, Ingrid Antičević Marinović, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Dragan Crnogorac, prof. dr. sc. Milorad Pupovac, u ime Kluba zastupnika SDSS-a, Arsen Bauk, ministar uprave i mr. sc. Josip Salapić, u ime predlagatelja.
Za replike su se javili zastupnici: Vesna Škare Ožbolt, Josip Đakić, mr. sc.
Josip Salapić, Ante Babić, Davorin Mlakar, Josip Borić, prof. dr. sc. Dujomir Marasović,
Boro Grubišić, akademik Željko Reiner, Dragan Crnogorac, Ante Kulušić, Jadranka Kosor, Krešimir Bubalo, Tomislav Klarić, Dragutin Lesar, mr. sc. Marin Jurjević, Stjepan Milinković, Ingrid Antičević Marinović, prof. dr. sc. Milorad Pupovac, Zvonko Milas, Nikola Vuljanić, Šandor Juhas, mr. sc. Damir Rimac, Josip Krnić, Goran Beus Richembergh, Dražen Đurović i Peđa Grbin.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O UPORABI JEZIKA I PISMA NACIONALNIH MANJINA U REPUBLICI HRVATSKOJ, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 858
Hrvatski sabor je većinom glasova /89 „za“, 21 „protiv“, 5 „suzdržanih“/,
donio sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o uporabi jezika i pisma nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznesena u raspravi, uputiti će se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.
PRIJEDLOG ZAKLJUČKA O PROBLEMATICI POSTAVLJANJA DVOJEZIČNIH NATPISA U GRADU VUKOVARU I PRIMJENI USTAVNOG ZAKONA O PRAVIMA NACIONALNIH MANJINA, Predlagatelj: 1/3 zastupnika u Hrvatskom saboru;
Hrvatski sabor je većinom glasova /81 „za“, 25 „protiv“, 1 „suzdržan“/, sukladno prijedlogu Vlade Republike Hrvatske donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Ne prihvaća se Prijedlog zaključaka o problematici postavljanja dvojezičnih natpisa u gradu Vukovaru i primjeni Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, koji je predložila 1/3 zastupnika u Hrvatskom saboru
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENI I DOPUNI ZAKONA O LOKALNOJ I PODRUČNOJ /REGIONALNOJ/ SAMOUPRAVI, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 859;
Hrvatski sabor je većinom glasova /87 „za“, 23 „protiv“, 1 „suzdržan“/, donio slj edeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o lokalnoj i područnoj /regionalnoj/ samoupravi.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznesena u raspravi, uputiti će se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.
119. PRIJEDLOG ODLUKE O IZBORU DVA SUCA USTAVNOG SUDA REPUBLIKE HRVATSKE
U skladu s člankom 126. stavak 2. Ustava Republike Hrvatske i članku 60. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav dostavio je Prijedlog odluke o izboru dva suca Ustavnog suda Republike Hrvatske.
Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav na temelju članka 6. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske dostavio je prijedlog liste kandidata koji ulaze u uži izbor za suce Ustavnog suda.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Predstavnik Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav, Peđa Grbin, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: prof. dr. sc. Milorad Pupovac, u ime Kluba zastupnika SDSS-a, Ingrid Antičević Marinović, u ime Kluba zastupnika SDP-a i Peđa Grbin, u ime predlagatelja.
Za replike su se javili zastupnici: Peđa Grbin, prof. dr. sc. Milorad Pupovac, Ingrid Antičević Marinović i Dinko Burić.
Sukladno člancima od 260. do 267. Poslovnika Hrvatskoga sabora o izboru suca Ustavnog suda provodi se tajno glasovanje.
Za izbor kandidata potrebna je dvotrećinska većina zastupnika tj. 101. glas.
Predsjedniku su uz tajnicu plenarne sjednice pomagali i zastupnici Igor Češek, Zlatko Tušak, Sonja Konig, Marija Lugarić i dr. sc. Goran Marić.
Predsjednik Hrvatskoga sabora, Josip Leko, izvjestio je zastupnike da je za izbor suca Ustavnog suda od ukupno 151 zastupnika, glasačke listiće primilo 108 zastupnika, a glasovalo je 107 zastupnika.
Nevažećih glasačkih listića bilo je pet.
Kandidati za izbor sudaca Ustavnog suda dobili su sljedeći broj glasova: Mladen Bajić /52 glasa/, prof. dr. sc. Sanja Barić /99 glasova i Ivana Čalić /36 glasova/.
Hrvatski sabor nije izabrao dva suca Ustavnog suda.
120. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PRAVU NA PRISTUP INFORMACIJAMA, drugo čitanje, P.Z.E. br. 832
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja dr. sc. Zoran Pičuljan, zamjenik ministra uprave, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Dragutin Lesar, u ime Kluba zastpnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Sunčana Glavak, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Branko Vukšić, u ime Kluba zastupnika nezavisnih ljevičara, Dubravko Bilić, u ime Kluba zastupnika SDP-a, prof. dr. sc. Josip Kregar i dr. sc. Zoran Pičuljan, zamjenik ministra uprave.
Za replike su se javili zastupnici: mr. sc. Jasen Mesić, prof. dr. sc. Josip Kregar, Sunčana Glavak, Gordana Sobol, Draženko Pandek, Josip Borić, Dubravko Bilić, Branko Vukšić i Dražen Đurović.
Predstavnik predlagatelja prihvatio je amandman Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada na članak 3. stavak 1.
Predstavnik predlagatelja nije se suglasio, a Hrvatski sabor nije prihvatio amandmane Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada na članak 26. i članak 27.
Nakon izjašnjenja predlagatelja od amandmana su odustali zastunici Peđa Grbin i Josip Kregar.
Hrvatski sabor je većinom glasova /89 „za“, 24 „protiv“/ donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o pravu na pristup informacijama, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj, zajedno sa prihvaćenim amandmanom.
121. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O UGOSTITELJSKOJ DJELATNOSTI, drugo čitanje, P.Z.E. br. 833
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu je proveo: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za turizam.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Darko Lorencin, ministar turizma, dodatno je obrazložio prijedlog.
Izvješće Odbora za turizam, podnio je zastupnik Goran Beus Richembergh.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Nansi Tireli, u ime Kluba zastupnika Hrvatski laburisti-Stranke rada, Branko Vukšić, u ime Kluba zastupnika nezavisnih ljevičara, Damir Kajin, u ime Kluba nezavisnih zastupnika, Tonka Ivčević, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Branka Juričev Martinčev, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Goran Beus Richembergh, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Vesna Sabolić, u ime Kluba zastupnika DC-a, Novog vala i Narodne stranke reformista, Željko Šemper, u ime Kluba zastupnika HSU-a,
Šandor Juhas, u ime Kluba zastupnika nacionalnih manjina, Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a, dr. sc. Mirela Holy, Boris Blažeković i Darko Lorencin, ministar turizma.
Za replike su se javili zastupnici: dr. sc. Furio Radin, Vesna Sabolić, Goran Beus Richembergh, Nansi Tireli, Tomislav Klarić, Šimo Đurđević, Tomislav Klarić, Branko Vukšić, Damir Kajin, Boro Grubišić, Stjepan Milinković, Branka Juričev Martinčev, Ingrid Antičević Marinović, Goran Beus Richembergh, Marija Ilić, Željko Šemper, Dražen Đurović, Frano Matušić, dr. sc. Mirela Holy, Krešimir Bubalo, mr. sc. Damir Rimac, Boris Blažeković, Josip Borić i Ada Damjanac.
Hrvatski sabor prihvatio je većinom glasova /83 „za“, 30 „protiv“/ da se raspravlja i odlučuje o amandmanima Vlade Republike Hrvatske koji su dostavljeni nakon zaključenja rasprave.
Hrvatski sabor prihvatio je amandmane Vlade Republike Hrvatske na članak 3. /80 „za“, 27 „protiv“, 1 „suzdržan“/, naslov iznad članka 6. /83 „za“, 25 „protiv“, 3 „suzdržana“/, članak 13. stavak 3. /80 „za“, 25 „protiv“, 3 „suzdržana“/ i članak 46. stavak 1. /81 „za“, 22 „protiv“, 3 „suzdržana“/.
Predstavnik predlagatelja prihvatio je amandmane koje su podnijeli Klub nacionalnih manjina na članak 5. stavak 2. i članak 6. stavak 1. i Klub zastupnika HSU-a na članak 6. stavak 1.
Predstavnik predlagatelja nije se suglasio, a Hrvatski sabor nije prihvatio amandmane koje su podnijeli Mirela Holy na članak 5. stavak 2., Nansi Tireli na članak 6. stavak 1., članak 9. stavak 2. i članak 42. stavak 3. i Vesna Sabolić na članak 30. stavak 3.
Nakon izjašnjenaj predlagatelja od amandmana je odustala zastupnica Vesna Sabolić na članak 30. stavak 4.
Hrvatski sabor je jednoglasno /113 „za“/ donio Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj, zajedno sa prihvaćenim amandmanima.
122. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU UGOVORA O
ZAJMU IZMEĐU REPUBLIKE HRVATSKE I MEĐUNARODNE BANKE ZA OBNOVU I RAZVOJ ZA PROJEKT PODUZETNIČKOG KAPITALA ZA INOVACIJE I PODUZETNIŠTVO, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 874
Predlagatelj zakona je Vlada Republike Hrvatske, a kod utvrđivanja dnevnog reda prihvaćena je primjena hitnog postupka kod donošenja ovoga zakona.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za gospodarstvo. Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Predstavnik predlagatelja Gordan Maras, ministar poduzetništva i obrta, dodatno je obrazložio prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: mr. sc. Đuro Popijač, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, Ivo Jelušić, u ime Kluba zastupnika SDP-a, Boro Grubišić, u ime Kluba zastupnika HDSSB-a i Gordan Maras, ministar poduzetništva i obrta.
Za replike su se javili zastupnici: dr. sc. Mirela Holy, Josip Borić, mr. sc. Đuro Popijač, Franjo Lucić, Ivo Jelušić, Josip Krnić, Branko Bačić, Boro Grubišić, Domagoj Hajduković i Ada Damjanac.
Hrvatski sabor je većinom glasova /81 „za“, 27 „protiv“, 2 „suzdržana“ donio Zakon o potvrđivanju Ugovora o zajmu između Republike Hrvatske i Međunarodne banke za obnovu i razvoj za projekt poduzetničkog kapitala za inovacije i poduzetništvo, u tekstu kako ga je predložio predlagatelj.
123. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SPORTU, Predlagatelji: Klub zastupnika SDP-a i HNS-a, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 810
Predlagatelji zakona su Klub zastupnika SDP-a i HNS-a, a kod utvrđivanja dnevnog reda prihvaćena je primjena hitnog postupka kod donošenja ovoga Zakona.
Prijedlog akta zastupnici su primili u pretince.
Raspravu su proveli: Odbor za zakonodavstvo i Odbor za obitelj, mlade i sport.
Izvješća su zastupnici primili na sjednici.
Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje mišljenje.
Predstavnici predlagatelja zastupnici mr. sc. Srđan Gjurković i Marija Lugarić, dodatno su obrazložili prijedlog.
U raspravi su sudjelovali zastupnici: Dragutin Lesar, u ime Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Petar Baranović, u ime Kluba zastupnika DC-a Novog vala i Narodne stranke reformista, Ante Kulušić, u ime Kluba zastupnika HDZ-a, mr. sc. Srđan Gjurković, u ime Kluba zastupnika HNS-a, Zeljko Šemper, u ime Kluba zastupnika HSU-a, Veljko Kajtazi, u ime Kluba zastupnika nacionalnih manjina, Peđa Grbin, u ime Kluba zastupnika SDP-a, doc. dr. sc. Zeljko Jovanović i Marija Lugarić, u ime predlagatelja.
Za replike su se javili zastupnici: Branko Bačić, mr. sc. Srđan Gjurković, Franjo Lucić, Ante Kulušić, Sunčana Glavak, Marija Lugarić, Dragutin Lesar, doc. dr. sc. Zeljko Jovanović, Domagoj Hajduković, Petar Baranović, Nada Turina Đurić i Boro Grubišić.
Amandmani koje su podnijeli Klub zastupnika SDP-a i HNS-a, postali su sastavni dio Zakona.
Predstavnik predlagatelja prihvatio je amandman Odbora za zakonodavstvo na članak 9. stavak 2. i Kluba zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada na članak 7. stavak 2.
Predstavnik predlagatelja nije se suglasio, a Hrvatski sabor nije prihvatio amandman koji je podnio Klub zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada na članak 6. novi stavak 9.
Hrvatski sabor je većinom glasova /81 „za“, 24 „protiv“, 3 „suzdržana“/ donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o sportu, u tekstu kako su ga predložili predlagatelji, zajedno sa prihvaćenim amandmanima.
124. IZVJEŠĆE O RADU NACIONALNOG VIJEĆA ZA PRAĆENJE PROVEDBE STRATEGIJE SUZBIJANJA KORUPCIJE ZA RAZDOBLJE OD 1. SRPNJA 2013. DO 15. SRPNJA 2014.
Rasprava o navedenom izvješću provedena je na 16. sjednici Hrvatskoga
sabora.
Hrvatski sabor je većinom glasova /96 „za“, 2 „protiv“, 4 „suzdržana“/ donio
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o radu Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije za razdoblje od 1. srpnja 2013. do 15. srpnja 2014.
Sjednica je zaključena 15. srpnja 2015. u 11,20 sati.
TAJNICA PREDSJEDNIK
PLENARNE SJEDNICE HRVATSKOGA SABORA HRVATSKOGA SABORA
Jadranka Blažević Josip Leko