Daniel Mondekar primio parlamentarne zastupnike iz Bosne i Hercegovine

Zagreb - Predsjednik Odbora za europske integracije Daniel Mondekar i članovi Odbora te članovi Odbora za vanjsku politiku Hrvatskoga sabora primili su u radni posjet parlamentarce iz Bosne i Hercegovine u okviru projekta „Parlament za Europu“. 

Parlamentarci iz Bosne i Hercegovine istaknuli su kako su im hrvatska iskustva iz pristupnog procesa izuzetno korisna te je ovaj posjet Hrvatskom saboru realiziran radi još boljeg upoznavanja s ulogom i djelovanjem Sabora i njegovih radnih tijela u procesu europskih integracija. Daniel Mondekar rekao je da je proces europskih integracija u Hrvatskoj započeo nakon potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju 2001. godine. Od 2003. godine do danas Sabor je donio 533 zakona usklađenih s europskim pravom, a svaki prijedlog zakona koji je nosio posebnu oznaku P.Z.E. dolazio je u Odbor za europske integracije čija je glavna zadaća bila praćenje usklađivanja zakonodavstva s odredbama propisa EU. Odbor za europske integracije osnovan je 2000. godine kao matično radno tijelo za europske poslove u Hrvatskome saboru, a uz predsjednika i potpredsjednika ima 13 članova.

Daniel Mondekar upoznao je parlamentarce iz BiH i s radom drugog saborskog tijela značajnog za pregovarački proces - Nacionalnog odbora, koji je osnovan 2005. godine nakon otvaranja pregovora, a koji je prestao djelovati nakon zatvaranja pregovora u rujnu 2011. godine. Istaknuo je da je osnivanje Nacionalnog odbora posljedica konsenzusa svih parlamentarnih stranaka o europskom putu Hrvatske. Snaga Odbora proizlazila je iz činjenice da je odluke mogao donositi samo konsenzusom predstavnika svih parlamentarnih stranaka, a zadaća mu je bila nadgledanje i ocjenjivanje tijeka pregovora po svim pregovaračkim poglavljima. Mondekar je predstavio rad još jednog tijela značajnog za pristupni proces - Zajedničkog parlamentarnog odbora RH-EU, osnovanog slijedom Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju odlukom Europskog parlamenta 2004. godine. U Odboru je 15 članova i 15 zamjenika članova iz Hrvatskoga sabora i Europskog parlamenta i služi kao svojevrsni forum za razmjenu mišljenja između Sabora i Europskog parlamenta o temama bitnim za pregovarački proces. Mondekar je govorio kako se Sabor priprema za novu ulogu nacionalnog parlamenta države članice EU. Kazao je da je proces završnih priprema za članstvo u EU započeo u Saboru dopunama Ustava u lipnju 2010. godine, a nove zadaće Sabora prvenstveno se odnose na parlamentarni nadzor i provjeru načela supsidijarnosti u kojima će budući Odbor za europske poslove imati središnju ulogu. 

Igor Kolman, član Odbora za vanjsku politiku, istaknuo je da se iskustvo iz pregovora pokazalo važnim alatom u izgradnji institucija države te može poslužiti i drugim zemljama regije koje će slijediti hrvatski primjer. Naglasio je da je Hrvatska zainteresirana za zajedničke energetske i prometne projekte s BiH te da dvije zemlje zajedničkim nastupom mogu participirati u povlačenju sredstava iz europskih fondova.

Autor: Služba za odnose s javnošću