Potpredsjednik Sabora Davorko Vidović, kao izaslanik predsjednika Sabora, sudjelovao na Europskoj konferenciji predsjednika parlamenata država članica Vijeća Europe

Dublin – Potpredsjednik Hrvatskoga sabora Davorko Vidović sudjelovao je, kao izaslanik predsjednika Hrvatskoga sabora Gordana Jandrokovića, na Europskoj konferenciji predsjednika parlamenata država članica Vijeća Europe. Uz potpredsjednika Sabora Vidovića na konferenciji je bila i zastupnica Katica Glamuzina. 

Na dnevnom redu konferencije našle su se tri teme o kojima su sudionici raspravljali: prva se odnosila na posljedice Ruske agresije na Ukrajinu te ulozi nacionalnih parlamenata u obnovi Ukrajine, druga je bila posvećena izazovima s kojima se susreće parlamentarna demokracija u nestabilnim vremenima, a u sklopu treće teme bilo je riječi o jednakostima i razlikama u javnom predstavljanju uz naglasak na sudjelovanje mladih, žena i manjinskih društvenih skupina kao članova parlamenata.

Potpredsjednik Sabora Vidović u raspravi o temi posljedica Ruske agresije na Ukrajinu istaknuo je kako je uloga parlamenata i njihovog angažmana u međuparlamentarnoj diplomaciji uz međunarodne organizacije OSCE, Vijeća Europe, NATO-a i drugih od presudne važnosti. Istaknuo je da Hrvatska, zbog vlastitog iskustva iz prošlosti, u potpunosti razumije značenje međunarodnog povjerenja i suradnje u poslijeratnoj obnovi. –Republika Hrvatska može u poslijeratnoj obnovi osigurati pomoć u razminiranju, rekao je Vidović te najavio održavanje donatorske konferencije o razminiranju Ukrajine u studenome u Zagrebu.

U raspravi o jednakostima i razlikama u sudjelovanju mladih žena i manjinskih društvenih skupina istaknuo je da se još više mora uvažavati glas mladih, da nije prihvatljivo žene isključivo ograničavati na njihove tradicionalne uloge u društvu te da se ne smije dopustiti bilo koji oblik diskriminacije etničkih i seksualnih manjina. 

Na kraju konferencije doneseni su zaključci o punoj solidarnosti s ukrajinskim narodom. Rečeno je kako rat koji se vodi na ukrajinskom teritoriju nije samo borba za teritorijalnu cjelovitost, već se brane vrijednosti koje dijele sve europske demokracije, a u tom kontekstu kako je rečeno, zastupnici su čuvari temeljnih vrijednosti demokracije i pravnog poretka. Naglašena je i važnost nošenja s izazovima koji se postavljaju pred demokracije i to osnaživanjem sudjelovanja građana kroz nove oblike interakcije, jačanjem veza zastupnika s njihovim biračima, adekvatnom borbom s dezinformacijama kroz promicanje medijske pismenosti, očuvanjem slobode medija te jačanjem legislative koja će obvezati medije na odgovornost za sadržaj na platformama.

Sudionici konferencije su se složili kako istinska demokracija može počivati isključivo na zastupljenosti svih društvenih skupina te kako ni jedna odluka ne smije biti donesena bez sudjelovanja mladih, žena, osoba s poteškoćama, etničkih ili drugih manjina. U zaključcima je naglašeno kako su zdravstvene, klimatske i konfliktne krize današnjice bez presedana te moraju biti poticaj na promjene u kojima će cijelo društvo ravnopravno sudjelovati u demokratskom procesu.