Predsjednica Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije Ana Lovrin održala sastanak sa stručnjacima Misije Europske komisije

Zagreb - Predsjednica Nacionalnoga vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije Hrvatskoga sabora Ana Lovrin i članovi Vijeća održali su sastanak u Hrvatskome saboru sa stručnjacima Misije Europske komisije. 

Tema razgovora bila je provođenje parlamentarnog nadzora provedbe Strategije suzbijanja korupcije i mjera suzbijanja korupcije. Ana Lovrin ukratko je izložila strukturu Nacionalnog vijeća koje se sastoji od pet članova - saborskih zastupnika i šest članova koji su birani na temelju javnog poziva kao predstavnici poslodavaca, sindikata, akademske zajednice, nevladinih udruga, medija i stručnjaka. Podsjetila je da je Hrvatski sabor prvu Strategiju borbe protiv korupcije donio 2006. godine, potom 2008. godine, a akcijski planovi koje donosi Vlada ažurirani su na godišnjoj razini. Nacionalno vijeće nadzire provedbu svih mjera. 

Stručnjaci Misije Europske komisije podsjetili su na važnost njihove procjene u pripremi sveobuhvatnog izvješća o monitoringu Europske komisije koje će biti predstavljeno u listopadu. U tom izvješću, osim napretka Hrvatske, ocijenit će se i razina pripremljenosti za članstvo u EU. Posljednja misija stručnjaka u Hrvatskoj bila je u siječnju, a svoje izvješće predstavila je u veljači. Apostrofirana je važnost dosljednog provođenja Zakona o sprječavanju sukoba interesa, depolitizacije državne uprave te nadzora provedbe akcijskih planova za javna poduzeća u državnom vlasništvu. Istaknuto je da se još uvijek gradi svijest o tome da je borba protiv korupcije nužna i da se treba nastaviti s mjerama koje se poduzimaju. Jadranka Kosor, članica Nacionalnog vijeća, istaknula je da se velik dio posla do zaključenja pregovaračkog poglavlja 23. Pravosuđe i temeljna prava ticao upravo borbe protiv korupcije. Smatra da su učinjeni pozitivni iskoraci, ali da posao nije završen i da je potrebno ažuriranje Strategije borbe protiv korupcije i Akcijskog plana u čemu bi od prvorazredne važnosti bilo postići ponovni konsenzus svih parlamentarnih stranaka. Istaknula je neke od značajnih iskoraka na ovom području za vrijeme prošlog mandata, a među njima je strogi nadzor financiranja političkih stranaka, donošenje zakona o sprječavanju sukoba interesa, uvođenje javnih natječaja za zapošljavanje u nadzornim odborima. 

Ana Lovrin naglasila je da se Zakonom o suzbijanju sukoba interesa normiralo da javni dužnosnici ne mogu biti članovi nadzornih odbora javnih poduzeća. Tako ministri, kao političke osobe, ne mogu biti u nadzornim odborima javnih poduzeća, što se sada ponovno najavljuje. Lovrin to ocjenjuje kao vraćanje na „lošu praksu“ i korak unatrag. U razgovoru je naglašena važnost što skorijeg konstituiranja Povjerenstva za sukob interesa. Peđa Grbin, član Nacionalnog vijeća, rekao je da je u pripremi novi zakon o sprječavanju sukoba interesa koji je u fazi konzultacija s Europskom komisijom, a postupci koji su započeli po sadašnjem zakonu svakako će se nastaviti. Ana Lovrin naglasila je da je u prošlom mandatu postignut konsenzus oko svih mjera u borbi protiv korupcije i sprječavanja sukoba interesa i ne vidi razloga da se taj konsenzus i dalje ne dograđuje.

Autor: Služba za odnose s javnošću