Saborsko izaslanstvo sudjelovalo na 30. godišnjem zasjedanju Parlamentarne skupštine OESS-a

Vancouver - Izaslanstvo Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini OESS-a, voditelj Davor Bernardić, članovi Furio Radin i Hrvoje Šimić te zamjenik člana Zvonimir Troskot, sudjelovali su na najvažnijem statutarnom događaju u godišnjem kalendaru Skupštine, 30. godišnjem zasjedanju PS OESS-a u Vancouveru od 30.06. do 4.07.2023. kojem je domaćin bio kanadski Parlament. 

Skupština je okupila 225 parlamentaraca iz 50 država Sjeverne Amerike, Europe i središnje Azije koji su raspravljali o temi "Jačanje regionalne sigurnosti poticanjem demokratskih i uključivih društava: uloga Parlamentarne skupštine OESS-a".

Petodnevno zasjedanje otvorila je predsjednica PS OESS-a Margareta Cederfelt (Švedska) uz predsjednicu kanadskog Senata Raymonde Gagné, zamjenika predsjednika Donjeg doma Chrisa d'Entremonta i voditeljicu kanadske delegacije PS OESS-a Hedy Fry. Video vezom skupu se obratio kanadski premijer Justin Trudeau. Svi govornici su u porukama parlamentarcima pozivali na jačanje uloge OESS-a u suočavanju s trenutačnim izazovima, uključujući okončanje rata u Ukrajini uz puno poštovanje njezinoga suvereniteta i teritorijalnog integriteta. Također je naglašeno kako i dalje treba biti oprezan u cijeloj regiji OESS-a, uključujući zapadni Balkan u kojem rastu napetosti te južni Kavkaz gdje put do trajnog mira i dalje izgleda "dug i težak". 

U fokusu godišnjeg zasjedanja uglavnom je bio rat Ruske Federacije protiv Ukrajine i njegovi politički, sigurnosni i humanitarni učinci. Ostala važna pitanja o kojima se raspravljalo bila su: politički zatvorenici na području OESS-a, migracije, ekonomska sigurnost i oporavak od COVID-a, dobro upravljanje i borba protiv korupcije, zaštita arktičke energetske infrastrukture, manjinska prava i ranjive skupine, utjecaj tehnologije na ljudska prava, znanstvena diplomacija, onečišćenje plastikom i trgovina ljudima. Također je provedena široka rasprava o institucionalnim izazovima s kojima se suočava OESS tijekom koje je izražena duboka zabrinutost zbog sve češćih pokušaja zlouporabe pravila OESS-a o konsenzusu kako bi se blokiralo funkcioniranje organizacije.

Nakon višednevnog rada triju glavnih odbora, vrhunac godišnjeg zasjedanja bilo je usvajanje Vankuverske deklaracije na trećoj plenarnoj sjednici 4. srpnja, koja sadrži  preporuke nacionalnim vladama i parlamentima država članica OESS-a. 

Stalni odbor, na kojemu je kao voditelj izaslanstva sudjelovao Davor Bernardić, između ostalog, jednoglasno je odobrio prijedlog ukrajinske delegacije u PS OESS-a za osnivanjem nove parlamentarne radne skupine, odnosno ad hoc odbora za učinkovitiju koordinaciju podrške Ukrajini. Cilj novog ad hoc odbora je osigurati da situacija u Ukrajini ostane među prioritetnim aktivnostima Parlamentarne skupštine i da Skupština u potpunosti razmatra potrebe Ukrajine. Mandat i sastav radne skupine biti će definiran uskoro.

Bernardić je član i Političkog odbora gdje je u raspravi istaknuta potpora narodu Ukrajine uz upozorenje da postoji opasnost eskalacije sukoba. Naglašena je potreba zagovaranja mira i dugoročne stabilnosti uključujući korištenje diplomatskih kanala. Zabrinutost je također izražena zbog prijeteće nuklearne retorike kao i prijenosa taktičkog nuklearnog oružja Bjelorusiji.

Hrvoje Šimić sudjelovao je u radu Glavnog odbora za ekonomska pitanja, znanost, tehnologiju i okoliš na kojem se raspravljalo o utjecaju rata u Ukrajini na energetiku u regiji naglašavajući da je diversifikacija energije pragmatična, ali ima i  sigurnosni aspekt. Također su razmatrane mogućnosti pravno obvezujućeg međunarodnog ugovora o plastičnom onečišćenju, a istaknuta je i ekonomska sigurnost žena, uključujući pružanje skrbi o djeci i osiguranje jednakih mogućnosti.

U radu Glavnog odbora za demokraciju, ljudska prava i humanitarna pitanja sudjelovao je Furio Radin i zamjenski član Zvonimir Troskot. U raspravi se govorilo o  migrantima koji su često žrtve utapanja u Sredozemnom moru, o potrebi većih ulaganja u misije promatranja izbora, ratnim zločinima i humanitarnim učincima rata u Ukrajini te demokratskom nazadovanju. Izražena je zabrinutost zbog sve većeg trenda propitivanja univerzalnosti ljudskih prava, uz naglasak da se o tim načelima ne može pregovarati.

Na svakom godišnjem zasjedanju održavaju se redovni izbori za skupštinske dužnosnike (predsjednika, potpredsjednike, rizničara te vodstva glavnih odbora: predsjednike, potpredsjednike i  izvjestitelje). Nakon punog mandata Margarete Cederfelt, za predsjednicu PS OESS-a u drugom krugu izabrana je finska parlamentarka, dosadašnja potpredsjednica Pia Kauma. Troje novih, od ukupno 7 potpredsjednika su: Daniela De Ridder (Njemačka), Mykyta Poturaiev (Ukrajina) i Kyriakos Hadjiyianni (Cipar). Johan Buser (Švedska) izabran je za rizničara. Prvi odbor reizabrao je za predsjednika Richarda Hudsona (SAD), potpredsjednika Costel Neculal Dunava (Rumunjska) i izvjestitelja Laurynasa Kasciunasa (Litva). Drugi odbor ponovo je izabrao za predsjednika Azaya Guliyeva (Azerbajdžan), potpredsjednika Artura Gerasymova (Ukrajina) i izvjestiteljicu Gudrun Kugler (Austrija). Treći odbor izabrao je troje novih dužnosnika: predsjednicu Lucie Potuckovu (Češka Republika), potpredsjednika Sargisa Khandanyana (Armenija) i izvjestitelja Malika Ben Achoura (Belgija).

U okviru događaja u Vancouveru hrvatska delegacija održala je niz bilateralnih sastanaka te sudjelovala na četiri popratna sastanka, te sastancima političkih grupa.

Bernardić je kao potpredsjednik Grupe puta svile sudjelovao u vođenju sastanka skupine 27 izaslanstava država članica. Na sastanku su se uz ostala pitanja dogovorile predstojeće aktivnosti s naglaskom na poticanje gospodarske suradnje i saslušalo predstavljanje svo troje kandidata za predsjedničku dužnost PS OESS-a.

Troskot je sudjelovao u dvodnevnom radu Mreže mladih parlamentaraca, a cijelo Izaslanstvo je sudjelovalo na okruglom stolu kanadske delegacije o temi "Razmatranja vezana uz spol u oružanim sukobima: parlamentarna perspektiva". Bilateralni sastanci održani su s švedskim, belgijskim, britanskim, austrijskim, finskim, ciparskim, talijanskim, španjolskim, ukrajinskim, kanadskim, azerbajdžanskim, mongolskim, bugarskim, bosansko-hercegovačkim te parlamentarcima SAD-a.

Za vrijeme službenog boravka u Vancouveru Izaslanstvo je posjetilo hrvatsku katoličku župnu crkvu "Prečisto srce Marijino" koju vodi fra Slaven Milanović. Fra Slaven je predstavio rad Župe, brojnost župljana te uzajamnu povezanost. Kako je kazao, u okviru župnih prostora održavaju se kulturne manifestacije, prigodna druženja i svečana obilježavanja. Ujedno je izrazio zadovoljstvo što je u sastavu saborskog Izaslanstva bio potpredsjednik Hrvatskog sabora Furio Radin. 

Održan je sastanak i druženje saborskog izaslanstva s predstavnicima hrvatske zajednice u Vancouveru koju vodi George Kovacic. Zastupnici su informirani o tome kako Hrvati u Vancouveru redovno prate saborske sjednice, zanima ih opća i politička situacija u Hrvatskoj, a njihovi potomci razmišljaju, a neki već i planiraju povratak u Hrvatsku unatoč materijalnoj sigurnosti koju imaju u Vancouveru.