U organizaciji zastupnice Dalije Orešković u Saboru održan okrugli stol o položaju umirovljenika u Hrvatskoj

Zagreb –  Na inicijativu neparlamentarne stranke Hoćemo pravedno, zastupnica Dalija Orešković organizirala je u ponedjeljak u Hrvatskome saboru okrugli stol o položaju umirovljenika u Hrvatskoj. 

Uvodnim izlaganjem tribinu je otvorila predsjednica te stranke Dragica Trumbetaš koja je iznijela podatke, statističke i životne, o teškom i lošem položaju umirovljenika. Kao jedan od većih problema istaknula je i diskriminirajuće zakone svake mirovinske reforme koji, kako je rekla, iza sebe ostave podijeljene i posvađane umirovljenike. – Samo ujedinjeni i s istim ciljem možemo raditi pomake za bolju budućnost, zaključila je pozvavši i radnike da se pridruže borbi za bolje mirovine.

Zastupnica i moderatorica okruglog stola Dalija Orešković dodala je kako brojne iznimke od pravila, ustupci i posebni načini izračuna mirovina mirovinski sustav čine nepreglednim. – Teže ga je kontrolirati, ali i teško ukazati na to što bi trebalo mijenjati, rekla je Orešković. Iris Ukić Kotarac, zamjenica župana Šibensko-kninske županije, istaknula je korupciju kao generator svih problema, pa tako i umirovljeničkih. Pozvala je umirovljenike na organiziranu borbu i prepoznavanje onih u politici koji im žele dobro. 

Novinarka Valentina Wiesner smatra kako je potrebno uputiti javnost o tome gdje su „crne točke“ sustava, a do kojih vodi znana novinarska i istraživačka smjernica da se slijedi trag novca.  Na okruglom stolu se također moglo čuti da su ovrhe osmišljene kao vječno dužničko ropstvo, da će dužnici, koji su u radnom odnosu, vjerojatno i u mirovini ostati dužnicima, a da su dužnici umirovljenici „najbolji klijenti, i živi i mrtvi“, jer se vjerovnici naplaćuju iz primanja za koja jamči država, a da im, kad dužnik premine, ostaje naplata iz imovine. 

Profesor s Pravnog fakulteta Viktor Gotovac podsjetio je sudionike okruglog stola kako samo polovica sredstava za mirovine dolazi iz doprinosa i da je takav sustav neodrživ. – Kada se sustav alimentira iz proračuna, znači da se negdje uzima, da se narušava tržište rada, poskupljuje rad pa i zbog toga naši ljudi odlaze van, pojasnio je. Politički, a posebno predizborni diskurs o mirovinama nazvao je „aukcijom obećanja“ te primijetio trend sve većeg odmaka građana od politike i političkog djelovanja.

Damir Lujanac, inženjer agronomije, složio se s profesorom Gotovcem, ali je ponudio i inženjerski pogled na situaciju – treba vidjeti gdje „curi“. Podsjetio je na lažne invalidske mirovine i posebne propise te zaključio da je nesklad nastao jer su nekome zaslužena prava uskraćena da bi ih netko drugi mogao dobiti – nezasluženo i trajno.  

Govornici su kao gorući problem prepoznali i slabu izlaznost na izbore pa je Branka Bakšić, zamjenica gradonačelnika Gline, predložila i novčane kazne za one koji odaberu ne izaći na izbore. – Dobiti izbore na temelju parola i obećanja nije dovoljno, bitno je znati što ćemo dan poslije izbora, zaključila je Orešković okrugli stol o položaju umirovljenika u Hrvatskoj.