U Saboru održan okrugli stol o demografskoj revitalizaciji Hrvatske

Zagreb – U organizaciji Odbora za obitelj, mlade i sport i Odbora za Hrvate izvan Republike Hrvatske, a na prijedlog Svjetskog saveza mladih Hrvatske, u četvrtak je održan okrugli stol "Demografska revitalizacija Hrvatske".

Kako je tom prilikom istaknula predsjednica Odbora za obitelj, mlade i sport Vesna Vučemilović demografska slika Europe nije osobito povoljna što se odnosi i na Hrvatsku. Naglasila je i kako rezultati popisa stanovništva iz 2021. godine to i potvrđuju, a navedeni trend, kako je rekla, dovodi u opasnost funkcionalnu održivost socijalne države, kao i izumiranje mnogih ruralnih područja.

Imajući u vidu činjenicu da iseljavanje poglavito zahvaća mlađu populaciju, istaknuto je kako je izuzetno vrijedno usvojiti saznanja i prijedloge mladih osoba kako bi se navedeni, višegodišnji, negativan trend obuzdao, ali i preusmjerio u pozitivnom pravcu. Stoga je Svjetski savez mladih Hrvatske predložio da u Hrvatskom saboru predstavi smjernice demografske revitalizacije Hrvatske, nastale temeljem znanstvenih istraživanja i međusektorske suradnje u sklopu projekta “Mreža 2050-Demografija, od izazova do odgovora“ koji je sufinanciran iz Europskog socijalnog fonda.

Obzirom na izuzetan značaj ove problematike dva saborska odbora su pozvala predstavnika Svjetskog saveza mladih Ivana Majstorića te stručnjake, znanstvenike i profesore za područje demografije i hrvatsko iseljeništvo, Stjepana Šterca, Tadu Jurića i Marina Strmotu, kao i predstavnika Udruge gradova Hrvatske Maria Žuličeka, da iznesu svoje stavove i predlože moguća rješenja. Na okrugli stol pozvani su i predstavnici državnih institucija, nadležne udruge, centri, instituti te klubovi.

Tijekom okruglog stola sudionici su iseljavanje identificirali kao jedan od najvećih problema mladih, ali i hrvatskog društva općenito. Kao razlozi za takvu situaciju navedeni su nezaposlenost, neriješeno stambeno pitanje, nepovoljni uvjeti rada i nedostaci horizontalne povezanosti, odnosno manjak bitnih čimbenika za život i rad. 

-Iako se zadnjih godina potiču brojne demografske mjere i vrše ulaganja znatnih financijskih sredstava, uz potrebu izrade Strategije demografske revitalizacije, evidentna je i potreba za jačom prezentnosti demografije u kratkoročnim i dugoročnim planovima i politikama, snažnije strateško opredjeljenje za demografsku revitalizaciju i njeno značajnije financiranje, naglasio je član Svjetskog saveza mladih Hrvatske i voditelj projekta Ivan Majstorić.

Kako je predstavljeno projekt “Mreža 2050-Demografija, od izazova do odgovora“ za razdoblje 2020-2023. predstavlja nastavak uspješnog osluškivanja potreba mladih i aktivnog sudjelovanja u pronalasku rješenja vezano uz problem njihovog iseljavanja. Nadalje, istaknuto je i kako projekt predviđa suradnju sudionika iz civilnog društva, znanstvene zajednice, socijalnih partnera i predstavnika lokalne samouprave koji bi kroz dijalog s javnom upravom trebali kreirati smjernice za razvoj javnih politika temeljene na činjenicama. Također je naglašeno i kako su u tu svrhu provedena tri istraživanja iz područja iseljavanja mladih iz Hrvatske, migracija i nacionalne sigurnosti te demografskih potencijala hrvatskog iseljeništva.

Sudionici okruglog stola su se složili oko toga da problematici demografske revitalizacije Hrvatske treba pristupiti žurno, odgovorno i u međusektorskoj suradnji.

–Iako nam prognoze ne idu u prilog, potrebno se aktivno suočiti s problemom, identificirati potrebne i adekvatne mjere koje su  možda u nekoj od država članica Europske unije već zaživjele, naime, i druge su europske države suočene s problemom iseljavanja i već dolaze do određenih saznanja, međutim, Hrvatska može istaknuti i dobre primjere povratka naših iseljenika, naglasila je predsjednica Odbora za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zdravka Bušić te dodala da taj povratak treba ustrajno poticati konkretnim prilagođenim mjerama.

Predsjedateljica okruglog stola Vesna Vučemilović zaključno je zahvalila svim sudionicima na sudjelovanju, ali i na doprinosima ovoj bitno temi te predložila nastavak suradnje i kontinuitet u poduzimanju konkretnijih mjera i aktivnosti.